icon

Černý kašel a těhotenství. Přeočkovat nebo to neřešit?

avatar
amis24
24. říj 2019

Ahoj holky, jdu si pro radu. Rozmohl se nám v ČR černý kašel, to bych ani neřešila..jenže už je pár nakažených i u nás ve školce, kam chodí syn. Ten je sice očkovaný, ale co já a nenarozené mimi? Momentálně jsem 22tt. Očkovaná jsem taky, ale z dětství a údajně to není na celý život. Mám mít obavy, nechat se přeočkovat nebo neřešit? Budu ráda za každou radu/zkušenost🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 18. čer 2026 · 29 příspěvků

Stručné shrnutí

  • V ČR je podle diskuse opět nárůst případů černého kašle a ve školkách byly nahlášené 1–3 případy, což vede rodiče k úvahám o prevenci a izolaci dětí.
  • Proti černému kašli lze očkovat i v těhotenství; očkování těhotné matky přenáší protilátky, které chrání novorozence před těžkým průběhem.
  • Dostupná opatření zahrnují přeočkování matky v těhotenství, přeočkování blízké rodiny, měření protilátek krevním testem, domácí izolaci dítěte ze školky a včasné nasazení antibiotik (ATB) při podezření.


Nejčastější otázky

Q: Mohu se nechat očkovat proti černému kašli v těhotenství?
A: Ano, proti černému kašli lze očkovat i v těhotenství; v diskusi bylo zmíněno očkování ve 2. trimestru nebo mezi 28.–38. týdnem a doporučení konzultovat gynekologa nebo očkovací centrum.

Q: Jak ochránit novorozence před černým kašlem?
A: Očkování matky v těhotenství přenáší protilátky na novorozence a doporučuje se přeočkovat i nejbližší rodinu, protože dítě často onemocní od domácích kontaktů.

Q: Jak se černý kašel projevuje u dětí?
A: Černý kašel často začíná jako běžné nachlazení, později se přidává kašel ve záchvatech, které mohou končit zvracením, a mezi záchvaty je dítě relativně bez příznaků.

Q: Je vakcína proti černému kašli vždy spolehlivá?
A: V diskusi bylo uvedeno, že účinnost vakcíny se s časem snižuje a existují případy onemocnění i u řádně očkovaných dětí; jeden příspěvek uváděl, že dítě očkované „hexou“ ve schématu 3+1 přesto nemělo protilátky.

Q: Jak zjistit, zda mám protilátky proti černému kašle?
A: Protilátky lze změřit krevním rozborem; jeden příspěvek uváděl, že gynekolog nechal krev na rozbor a že test lze zaplatit i jako samoplátce.

Q: Může školka odmítnout neočkované dítě?
A: V diskusi bylo uvedeno, že povinné předškolní vzdělávání znamená, že školka musí přijmout i dítě bez očkování.

Q: Jak se léčí černý kašel a kdy nasadit ATB?
A: Pokud jsou antibiotika nasazena včas, průběh černého kašle se výrazně zmírní; v diskusi se doporučovalo nasadit ATB brzy po podezření na onemocnění.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Očkování v těhotenství jako způsob ochrany novorozence je v diskusi uváděné řešení.
  • Doporučuje se přeočkování nejbližší rodiny jako ochrana novorozence.
  • Mnozí účastníci doporučovali stáhnout dítě ze školky při hlášeném výskytu černého kašle.
  • Protilátky lze zjistit krevním vyšetřením.


Sporné názory

  • Někteří považují očkování v těhotenství za vhodné a ochranné; jiní ho vnímají jako další riziko pro plod.
  • Někteří tvrdí, že vakcína má sníženou účinnost a onemocnění se objevuje i u očkovaných; jiní přesto doporučují očkování kvůli ochraně proti těžkému průběhu u kojenců.


Otevřené otázky

  • Který přesný týden nebo trimestr je optimální pro očkování proti černému kašli v těhotenství?
  • Jak vysoký je skutečný výskyt a potvrzené případy černého kašle v konkrétních školkách (ověřená data)?
  • Jak dlouho konkrétně přetrvávají ochranné protilátky po očkování u dětí a dospělých?


Zmíněné značky a firmy

Lidové noviny

Zmíněné produkty a metody

vakcína proti černému kašli, očkování v těhotenství, přeočkování, hexavakcína (hexa) 3+1, krevní test protilátek, antibiotika (ATB), domácí izolace dítěte

Místa a osoby

žádné

avatar
pajamo
24. říj 2019

Jsi si jistá, že máte opravdu ve školce několik případů černého kašle? To se mi moc nezdá..

avatar
areh
24. říj 2019

Zeptejte ss v očkovacím centru. Proti černému kašli lze očkovat i v těhotenství a chrání i novorozence po narození. Jen nevím, jaké jsou přesně podmínky (v jakém trimestru a podobně)

avatar
zelenaesmolda
24. říj 2019

@amis24
ja jsem byla ockovana proti cernemu kasi v tehotenstvi,doporucuje se to,aby mimco melo protilatky od matky nez je samo ockovane.ja bych se urcite preockovat nechala a mela by se kdyz cekas dite preockovat i nejblizsi rodina protoze prave tam miminko ck chytne nejcasteji.

avatar
jge
24. říj 2019

Taky me ockovali v tehu proti cernemu kasli. Tusim 28-38tt. Ale radeji si to zjisti u gyndr.

avatar
zelenaesmolda
24. říj 2019

@jge
to me ockovali driv,nekdy v druhem trimestru tusim

avatar
amis24
autor
24. říj 2019

@pajamo minulý týden byl jeden případ teď už údajně 3..mám to od učitelek + to mají vyvěšené na nástěnce..ověřit si to nemám jak

avatar
zelenaesmolda
24. říj 2019

@amis24
vcera bylo ve zpravach,ze CK je na vzestupu

avatar
astyna88
24. říj 2019

To se divim,ze skolka jeste funguje. Kdyz u nas byly dva pripady spalnicek a nestovic, skolka se na dva tydny zavrela,vse se muselo vycistit a hygiena pak schvalila znovuotevreni.

avatar
amis24
autor
24. říj 2019

@astyna88 já se divím, že neočkované děti vůbec vezmou do školky😡 a už vůbec nechápu ty moderní matky, co své dítě nenechají očkovat..je to bordel..

avatar
hafika
24. říj 2019

@amis24 Já bych hlavně stáhla dítě ze školky. Protože černý kašel může dostat i očkované dítě. Dětí, které mají kontraindikaci k očkování je málo, je málo pravděpodobné, že by se ve školce sešly 4 neočkované děti.

Vakcína nikdy není 100% ochrana, někdy tělo nezareaguje správně a protilátky nevytvoří, může být vadná vakcína, může zmutovat kmen bakterií, takže ochrana není plná. A zrovna u černého kašle jsem už tak před 5 lety četla, že s vakcínou je problém a množí se případy výskytu i u očkovaných. Ještě snad tvrdili, že to není přímo mutací bakterií, ale něčím jiným, ale přesně si to nepamatuju.

avatar
lenickakl
24. říj 2019

taky jsem byla očkovaná v těhotenství.. očkuje se to tuším ve druhým nebo třetím trimestru.. mně to píchli u pediatra na jeho doporučení, když jsem byla registrovat syna

avatar
amis24
autor
24. říj 2019

@hafika učitelky tvrdily, že se není čeho bát, pokud je očkovaný a že stejně to není přímo u nich ve třídě..no klidná nejsem, teprve vše zjišťuji, já ani nevěděla, že v dnešní době něco takového ješte je🙄🤔

avatar
hafika
24. říj 2019

@amis24 Ale tak to není! Neznám přesně statistiku, ale hodně dětí, co ho dostalo, očkováno bylo řádně. Je s tím problém už dlouho! Neumím zkopírovat odkaz v mobilu, ale po zadání černý kašel u očkovaných na mě hned vyjel článek z lidových novin, že tomu tak je.

A jinak, já bych stáhla dítě ze školky a doufala. Sama bych na očkování v těhotenství nikdy nešla, je to další riziko pro plod a sourozenec nakonec nic mít nemusí.

avatar
zelenaesmolda
24. říj 2019

@amis24
na nazor ucitelek bych fakt nedala.nebo ony snad maji lekarske vzdelani?

avatar
amis24
autor
24. říj 2019

Tak malého jsem od zítra omluvila ze školky no a jsem za hysterku, jakože to moc řeším..no pardon, ale co je tohle za přístup? Neřádí tam přeci rýma, ale závažné onemocnění,ne?🙄

avatar
zelenaesmolda
24. říj 2019

@amis24
no jestli maji takovy pristup tak bych zvazovala zmenu skolky...co si o tobe mysli ucitelky ti muze byt uplne jedno,je to tvoje dite a tvoje zodpovednost.
nezapomen ale,ze syn uz muze byt nakazeny a je tam nejaka inkubacni doba,byt tebou urcite se necham preockovat,nic tim nezkazis.

avatar
gruyerre
24. říj 2019

@amis24 to je dobře, žes ho ze školky na nějakou dobu odhlásila, to se mi jeví jako jediné rozumné řešení. A očkování bych též zvážila, poradila se o tom s doktory.

avatar
amis24
autor
24. říj 2019

@zelenaesmolda já ani nevím, jak se takový kašel pozná, každopádně jakmile zakašle, valíme k dr😁 no snad z toho nic nebude, ale fakt mi to přijde na dnešní dobu mazec..v té školce je pořád něco a to jsme přitom na malém městě..kde k tomu ty děti přijdou??

avatar
zelenaesmolda
24. říj 2019

@amis24
tak priznaky si najdi na netu a kdyz uz k dr pujdes tak ji to oznam,ze se ve skolce objevil cerny kasel,dr u nas to casto ani netestuji protoze ck je pomerne vzacny v cesku.

avatar
astyna88
24. říj 2019

@zelenaesmolda

Vsechny deti jsou,ale dospeli preockovani ne....

avatar
hanka_333
24. říj 2019

@amis24 Dobre, ze jsi dite stahla. Dost casto cerny kasel chytnou i ockovane deti. Nechala bych ho doma treba dva tri tydny. Nevim, jakou to ma inkubacni dobu. Sve ockovani v tehotenstvi bych zvazila, poradila se o tom s lekari. Preci jen je ockocani dalsi zatez pro uz dost zatizene telo.

avatar
martina1317
24. říj 2019

@amis24 moje mama mela cerny kasel kdyz jsem byla v 8. mesici. Doktrka mi vzala krev a zjistvala protilatky. Syna bych ze skolky stahla, nech si zmerit protilatky.

avatar
biedronka10
24. říj 2019

Tak to je dobry.... Ony jsou urazene, ze si stahla dite ze skolky kvuli cernemu kasli? To spadly z bananu ci co? To neni jentak nejake nachlazeni, jinak by se proti tomu neockovalo. Ja bych teda taky stahla ihned dite z kolektivu.

avatar
amis24
autor
24. říj 2019

@martina1317 to jde změřit protilátky? Normálně u doktorky??

avatar
urtica
24. říj 2019

@amis24 Zrovna vakcína proti č. kašli moc spolehlivá není a vyvane do několika málo let...chrání proti smrtelnému průběhu u kojenců, ale moc ne proti samotné nákaze- taky bych starší stáhla ze školky, vůbec se Ti nedivím. Jinak začíná jako běžné nachlazení, po nějaké době se přidává kašel, klasický průběh jsou záchvaty , které mohou končit i zvracením, mezi záchvaty je dítko celkem ok, pokud se nasadí včas atb, průběh to hodně zmírní, ale je třeba je nasadit brzy. Pokud bys chtěla jistotu, můžeš si zaplatit test na přítomnost protilátek i jako samoplátce.

avatar
urtica
Autor odpověď smazal
avatar
martina1317
24. říj 2019

@amis24 ano, me tu krev dokonce na rozbor poslala moje gyndarka. Rikala, ze kdyz by jich tam bylo malo, tak bychom resili co dal, ale mela jsem iich dost, tak nebylo potreba. S mamkou jsem samozrejme nesmela mit kontakt a musela jsem doufat, ze bude zdrava, nez porodim, aby vubec mohla videt svoje prvni vnouce, bylo to hrozny :(

avatar
ellena24
24. říj 2019

@urtica bohužel to není pravda... Tím že je povinné předškolní vzdělávání tak je školka povinná dítě přijmout i bez očkování

avatar
urtica
24. říj 2019

@ellena24 Jo, ten předškolní rok, to máš pravdu - to jsem si neuvědomila

avatar
panihk
24. říj 2019

Náš malej třeba byl řádně očkovanej hexou ve schématu 3+1 a teď ve 3 letech mu zjistili, že na černý kašel protilátky nemá. Podle naší doktorky se všichni tak bojí nežádoucích účinků, že se ty vakcíny dělají tak šetrné, že se o té účinnosti dá spekulovat. Každopádně půjdeme na přeočkování, právě proto, že se teď č.k. začal víc objevovat.