OGTT - test na cukrovku, jak jste to zvládly?

adelinda89
15. kvě 2018

Prosím o informaci od maminek, které podstoupily test na cukrovku.
Jak jste to zvládly a jak vám po testu bylo? Já se ptám, jestli si mám vzít dovču na ten den, nebo mám jít po tom normálně do práce.
Děkuji 🙂

jipe
16. kvě 2018

@esufi nejsem zdravotník, ale mám za to, že mým dětem cukr po porodu nikdo neměřil. Jestli může mít mimčo hypoglykemii i když má matka cukr v normě taky nevím, ale u té nekompenzované cukrovky to určitě riziko je. Ogtt nerozhoduje o šoku, ale odhalí, že matka cukr neodourává, tedy může být velký rozdím krev matky s vysokými hodnotami cukru a krev miminka po porodu. Teoreticky s cukrem matky v normě by k žádnému šoku dojít nemělo. Ale jsem laik, neumím ti všechna rozika odborně vysvětlit, jen jsem tím chtěla říct, že cukrovka = velké dítě, je to nejmenší, co se s nekompenzovanou těhotenskou cukrovkou může stát

esufi
16. kvě 2018

@werumka však jo, je to dáno dobou a životním stylem. Proto se i ta čísla liší a rizikové faktory a dispozice se změnily a je jich mnohem víc, než kdy bylo (tím myslím to, že potenciálně ohrožených je víc). Je dobře, že je známe a proto ty rizikové je třeba hlídat a takové by měl umět vytipovat lékař. O tom žádná. U těch bezrizikových či s minimálním rizikem to osobně vidím jako možnost volby. Vždycky se něco může stát a žádný test, i když vyjde negativní, ti nezaručí, že se něco nemůže změnit.

esufi
16. kvě 2018

@jipe tady nejde o měření cukru, ale celkový stav dítěte a ten pediatr hodnotí jak hned po porodu, tak i později.

esufi
16. kvě 2018

@jipe tak samozřejmě, nicméně to, že dítě roste rychleji než má doktor či PA řeší každou kontrolu. Proč tomu tak je by měl zjišťovat. Stejně jako jakékoliv jiné abnormality, které se objeví při UTZ nebo při pouhém povídání s těhotnou...

jipe
16. kvě 2018

@esufi to ano, ale mám za to, že je lepší tomuto riziku předejít a nechat si cukrovku zjistit, než pak brečet, že má dítě po porodu komplikace s vážnými následky. Ve chvíli, kdy pediatr ten stav bude hodnotit, už může být pro dítě pozdě v nejhorším případě. Já nechci nikomu vnucovat svůj názor, každá at dělá dle svéh nejlepšího vědomí a svědomí. Já to mám nastavené takto a test pro mě nebyl žádná mimořádná zátěž. Riziko, že se mi udělá blbě bylo směšné oproti rizikům nekompenzované cukrovky

esufi
16. kvě 2018

@oveckaluky proberte to s ošetřujícím lékařem a případně PA, jestli máte svojí. Měli by umět zhodnotit, zda to u vás nebude nutnost. Rozhodnutí pak bude na vás. Dost lékařů volí třeba postup ve smyslu "příště přijďte v tolik a tolik, hodinu dvě předtím si dejte oběd, ideálně složením xxx, pak píchnem do prstu a mrknem co na to glukometr"...

oveckaluky
16. kvě 2018

@esufi Zkusím, díky moc :-*

esufi
16. kvě 2018

@jipe jo, však každý ať si zvolí svoje 😉 Já zas obecně ten přístup - buď doktor na jakoukoliv prkotinu nebo tě čeká patologie, hlavně držet hubu a krok, protože zlatá střední cesta a řešení individuálního pacienta neexistuje, nebo je obtěžující a není na to čas (děláme to tak 50 let, tak proč měnit), nemusim. Neříkám, že tohle je případ OGTT - tam ta rizika i diagnostikování rostou rok co rok a proto se i v zahraničí tlačí na to, aby se cukr u rodičky prověřil...

tehuiveta24
16. kvě 2018

Dobry vecer. Kdyz to tady ctu, tak jsem asi precitlively blazen 😀 sladke zboznuju a test mi byl fuk, nemela jsem nejaky stres. Ovsem asi 15 minut po vypiti roztoku se mi udelalo strasne zle, 2x jsem zvracela, musela jsem jit na zachod...prohnalo me to celkove. Mimi se strasne mrskalo a nejak jsem podvedome citila ze mu to vubec neudelalo dobre. Takze jsem se na to vykaslala, napila jsem se, najedla a sla domu spat. Jeste tri dny potom mi bylo spatne. Nikdo mi nenadaval, nikdo nic nenamital. Dalsi test jsem odmitla

werumka
16. kvě 2018

@esufi Ona ta kontrola ultrazvukem - já mela trebactri ultrazvuky za celé těhotenství. Ty jsou hrazené pojišťovnou. Víc proste ne. A u gdm může byt ten nastup natolik rychlý, že jeden týden je dítě v tabulce a za 14 dní už o tři týdny napřed. U některých těhotných s gdm naopak miminko v růstu zpomaluje, protože správně nefunguje placenta. Je to proste prevence... Testovani na glukometru, jednorázové a s pohybem mezi tím, je bohužel k ničemu. Glukometr ma povolenou odchylku až 15% a slouží ke sledování trendů.
@oveckaluky Spis si ten glukometr kup domů a k tomu dvě balení proužků a měř se průběžně. Po různých jídlech. Glykémie nejvic stoupá mezi 30. a 35. týdnem, tak v tu dobu je dobré to měření opakovat. Měřit se ma po hodině od ZAČÁTKU jídla a limit je 7,8.

esufi
16. kvě 2018

@werumka tak já taky, protože jsem mimo ČR. Jen teď úplně na konci udělali ještě jeden navíc. Ale všechny kamarádky v ČR co mam, co kdy rodily nebo se rodit chystají (a nejen Pražačky) mají UTZ každou prohlídku. Nicméně takové ty joo abnormality se poznají i měřením fundu - to ti předpokládám stejně jako mě dělají vždy. Ono ani ten UTZ není samospásný, protože i ty váhové odchylky jsou +-450 g a závisí i na tom, co považují za "průměrné" dítě. Já mám před porodem, děcko se vyvíjí rovnoměrně a je dle jejich tabulek menší. Moc nechápu, jak velké dítě tu považují za průměrné - tipuju dle UTZ odhadů v době porodu ve 40, týdnu tak 3,8 kg 😀

oveckaluky
17. kvě 2018

@werumka Tak to jsem tak nějak byla hodinu po snídani na těch odběrech, když mi dělal krevní obraz, a cukr vyšel 4,7 - tak se s ním domluvím a uvidím. Díky moc 🙂

oveckaluky
17. kvě 2018

@esufi Někdy jsou ty rozdíly i větší - mně u dcery řekli ráno v den porodu dle UTZ max. 3100g, narodila se v 16:12 a vážila 3870g...

mikulilinka
17. kvě 2018

@oveckaluky me v pátek ,ze bude max 3400 a pondělí porod a 3820 😂

j.a.n.i
17. kvě 2018

@esufi Já to vidím takhle, ať se každý rozhodne, zda test jo nebo ne (když tu řešíme OGTT), ale když už se rozhodne, že jo, tak ať je udělaný pořádně, protože přece jen je to zátěžový test, tak ať ta zátěž má smysl.

oveckaluky
17. kvě 2018

@mikulilinka Jo, těm odhadům se nedá věřit...

werumka
17. kvě 2018

@oveckaluky Tam je fakt potřeba splnit přesně tu hodinu od začátku jídla. Plus mínus 5 minut je ok, ale třeba 10 minut rozdíl už může udělat velký rozdíl ve výsledku. To se pak doma líp sleduje, protože tam si můžeš dát i upozornění na mobil a změřit. A když se pak měříš průběžně, tak se líp sleduje ten trend - jestli glykémie po nějakých jídlech nezačínají se stoupajícími týdny taky stoupat. Kdybys chtěla tip na dobré/spolehlivé glukometry, tak se pak klidně ozvi 🙂

werumka
17. kvě 2018

@esufi On hlavně ten výpočet hmotnosti je takovým průřezem, ale lepší je vědět ty dílčí hodnoty. Syn měl vždycky velkou hlavu a má jí velkou doteď 🙂 A kvůli tomu se pak samozřejmě zvedal váhový odhad, což byla blbost. Naproti tomu třeba skokový nárůst obvodu bříška je alarmující z hlediska cukrovky...

oveckaluky
17. kvě 2018

@werumka Domluvím se v pondělí s doktorem a určitě dám vědět, moc děkuju :-*

esufi
17. kvě 2018

@oveckaluky 😀 váha neváha, stejně jediný podstatný je, jestli je dovyvinutý a všechny orgány dělají co mají a bude schopný samo dýchat. Jsou děcka, který tohle všechno splňujou i s váhou 2400...

@werumka naše je rovnoměrně malý, tak jsem zvědavá, jaké míry budou ty výsledné pár hodin po porodu (tedy absolutně je neřeším, spíš jsem zvědavá, jakou odchylku to od těch jejich počítačových odhadů) 😀 ať tak či tak, budu na tebe myslet s tim pondělnim doktorem 👍

oveckaluky
17. kvě 2018

@esufi No u mě to bylo celkem důležitý a můžu být ráda, že to dobře dopadlo, protože její starší sestra šla císařem, bylo mi řečeno, že odrodit normálně mě nechají max. do 3500g...nakonec 3870, no...

z_kopretinka
17. kvě 2018

@werumka malej měl zase dlouhé nohy a to vzedalo taky odhad váhy. 14 dní před porodem měl odhad cca 2900 a s tím se nakonec narodil.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru