36.tt a kortikoidy. Na co působí? Můžou ublížit malé?

romca2397
8. lis 2019

Zdravím vás :mavam:
Chtěla bych poprosit o rady či zkušenosti. Jsem prvorodička aktuálně 36+1. Předevčírem jsem byla u gyndařky kde mi zaměřila malou na 2400g, že prý je o dva týdny menší. Poslala mi do nemocnice kde mi včera malou změřili na 2200g. Objednali mě na podělí, že si u nich dva dny poležím aby mi mohly dát kortikoidy :(. V nemocnici sem úplně ztratila řeč a od ty doby co jsem dorazila z nemocnice domů si o tom jen čtu a jsem z toho úplně na prášky. Ve zprávě mám napsáno "doporučená aplikace kortikosteroidu jako matrace plicní zralosti". Moje otázky Teda zní : Jak doktoři poznají že malá ještě nemá vyvinuté plíce? Můžou ty kortikoidy maléj nějak ublížit, nebo může mít pak nějaké následky? Můžu to odmítnout? Na co všechno u plodu ty kortikoidy působí? Předem moc děkuju ;)

klea81
8. lis 2019

37 tt už podle mě není na kortiodity 🤔od 36 tt by dítě nemělo mít se samostatným dýcháním problém. Rozhodně to nejsou vitamíny bez vedlejších účinků. Chtěla bych znát od doktorů jasné argumenty pro a proti.

romca2397
autor
8. lis 2019

@klea81 a myslíte že ta váha je tak moc hrozná?

klea81
8. lis 2019

@romca2397 není, bratři měli jako dvojčata 2100 před 27 lety a v pohodě, dnes se rodí spousta děti s váhou okolo 2,5 a do pondělí zase pribere...stejně je to jen odhad plus mínus 300 g

hezz17
8. lis 2019

Co je to za porodnici? 37.týden maturace je úplně mimo.

romca2397
autor
8. lis 2019

@hezz17 tomu nerozumím :( Klatovská nemocnice

hezz17
8. lis 2019

@romca2397 no že dávat kortikoidy na matraci plic je zcestné. Dávají se podle stáří tehotenstvi a ne podle vahoveho odhadu.

hezz17
8. lis 2019

Maturaci

amazonkajanik
8. lis 2019

@romca2397 syn se narodil s váhou 2,66kg a teď je mu 5 měsíců a má 8kg. Mě pro změnu tvrdili v 36tt, že je akorát, tak jsem počítala s 3,5kg min. Ale ohledně plic, to se mi nezdá. Pokud si pamatuji z biologie, tak dítě narozené v 7měsíci má již plně funkční plíce

amazonkajanik
8. lis 2019

@romca2397 ty jo, zrovna klatovy se chválí. Primář rodil mou sefovou a mě dělal poslední screening. To bych se schválně sjela zeptat do jiné nemocnice,než jim kortikoidy odkyvnout.

romca2397
autor
8. lis 2019

Děkuju vám asi se fakt zkusím zeptat v jiné nemocnici..

klea81
9. lis 2019

@amazonkajanik na předporodním kurzu nám říkali, že po 36 tt lze rodit v kterékoliv porodnici (bez neonatologicke jip), protože dítě samo dýchá.

tinkad29
10. lis 2019

@romca2397 ahoj, já mám hodně zkrácený čípek skoro celé těhotenství a už dva měsíce ležím. Řekli mi teď že když jsem teď překročila 35tt že už je to ok a kortikosteroidy se již nedávají. Takže mi to přijde zvláštní že Ti je chtějí dávat na začátku 37tt 🤔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru