Jak se počítá mateřská, rodičovská atd.?

olinkame
13. pro 2017

Zdravím všechny maminky.
Moc,moc Vás prosím o radu.
Ják se správně vypočítává mateřská, rodičovská atd. Mám v tom strašný zmatek.
Může mi někdo trošku popsat podrobnějš.
Moc,moc děkuji ❤

olinkame
autor
13. pro 2017

A taky, od kdy se nastupuje na mateřskou, atd.
Díky

zdenkaell
13. pro 2017

Na materskou se nastupuje 6-8 tydnu pred TP, vystavuje je ji OG. Ne vsichni na ni maji narok. Vypocitava se jako 70% z hrube mzdy za poslednich 12 mesicu. Je na 28 tydnu. V praci se dohodnes, na jak dlouhou nastupujes rodicovskou dovolenou a pak si musis na ÚP vyridit rodicovsky prispevek. Tam si volis ty, jakou chces vysi mesicniho prisspevku. Celkem je to castka 220.000kc.
Jestli se v necem pletu,tak me opravte 🙂

barunka1985
13. pro 2017

Na.mateřskou 6-8 týdnů před porodem, pak si dobu kdy ti končí hlídas sama. Já šla koncem září, a v únoru jsem zadala o rodičák. Na ten jsem nastupoval a v pulce dubna.
Mne v době mateřský končila teda i smlouva v práci, tak jsem s nima délku rodičovský neresila.
O rodičák se záda na pracaku a pokud se nepletu tak i od 2018 mas částku 220000kc a ty si sama rozvrhnes kolik chceš čerpat, nevím zda není podmíněno nějakou částkou kterou jsi musela mit v zaměstnání.
Bude probíhat novela, koukni na net.

olinkame
autor
13. pro 2017

@zdenkaell
Děkuji za odpověď. Zatím ještě dělám v práci, ale tak v únoru plánuji již zůstat doma ( marodit) jak se pak vypočítává ta mateřská z práce? Popřípadě budu mít na ní nárok?

alkuska
13. pro 2017

@olinkame Mateřská je ve výši 70% denního vyměřovacího základu, neboli její výška závisí na tom kolik, jsi vydělávala (a tím pádem odváděla na pojistném) za poslední rok před nástupem.

zdenkaell
13. pro 2017

@olinkame pocita se z 12 mesicu pred nastupem na neschopenku.

kaja2016
14. pro 2017

@olinkame Ještě tam byla podmínka, že za poslední dva roky musíš mít odpracovaný rok, abys dosáhla na mateřskou, jestli se to nezměnilo. Já šla v dubnu 2016. Jinak teď se změnily u podmínky pro řodicak, akorát mi přišel nějaký papír. Jednak si jej můžeš nastavit snad až do 80procent platu a jednak i ti, kteří neměli narok na mateřskou, tak mohou nyní pobirat až 7900Kc za měsíc. Mě tehdy všechno řekli na nějaké lince MPSV a MZ tuším. Mrkni na netu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru