Zavést 2 embryjka nebo jedno?

lararose
20. únor 2015

Když je ET dvou embryjek, tak je větší šance, že se chytnou, víte někdo důvod? Čistě statistický, nebo jiný?

Mám za sebou 2x neúspěšný ivf a 1x Ket. U všech jsem nechala zavést jedno. V březnu nás čeká 3.ivf a váhám jestli tentokrát si nechám zavést 2.

anina32
20. únor 2015

@lararose Nevím čím to je, ale můžu potvrdit že je to pravda. Před třemi lety jsem podstoupili IVF, na naše přání mi zavedli dvě embrijka, povedlo se na první pokus, uchytilo se jedno z těch dvou, a v srpnu budou synovi tři roky. Zbyli nám čtyři embria, řešili jsme teď jestli zavést jedno nebo dvě, nakonec jsme se domluvili, že nejdřív zkusíme zavést jedno, nepovedlo se. Druhý pokus jsme chtěli zavést dvě, bohužel se jedno z nich špatně rozmrazilo a zaváděli jsme znovu jenom jedno, zase neúspěch. Teď v lednu jsme zaváděli to jedno poslední a taky nic. Řešila jsem s doktorem jak je to možné a na žádný důvod jsme nepřišli, sliznici jsem měla ukázkovou i bez léků, embria co mi zaváděli byly blastocysty nejlepší kvality a přesto nic... Osobně jsem přesvědčená že je to tím že jsme je tentokrát zaváděli po jednom.

barussa
20. únor 2015

@lararose Za me taky rozhodne dve! Pri 1 IVF jsme zavadeli jedno,nepovedlo se,pak KET z 1 IVF jsme zavadeli dve a chytlo se jedno,dnes jsem v 17tt tehu. Ano,lekari upozornuji spise na vyssi moznost dvojcat,tzn uchyceni obou,ale pro nas to hlavne byla vyssi sance na uchyceni aspon jednoho! 🙂 A povedlo se 🙂

zdalu
21. únor 2015

za mě taky dvě,po prvé jsme si nechali jen jedno a nepovedlo se a po druhe jsme si řekli,radši budeme mit dvojčatka,než žadný miminko.a stejne se uchytilo jen jedno.takže určitě dvě

78marcela
21. únor 2015

@lararose asi bych šla taky do dvou když se dosud nic nechytlo. Já měla taky vždy dvě. První čtyři pokusy se závaděla vždy dvě embrya nejvyšší kvality a nic. Na pátý pokus se chytlo jedno ze dvou už horší kvality v 9.týdnu přestalo bit srdíčko a šestý pokus taky jedn ze dvou opět horší kvality, zatím to vypadá dobře, jsem ve 13.týdnu.

nov777
21. únor 2015

@lararose Jsem taky pro dve. Z druheho ivf po zavedeni dvou mame prvniho syna a z ketu taky po zavedeni dvou dvojcata. I kdyz nazory se ruzni. Taky je pravda, ze se synem se druhe embryo zastavilo v 7. tydnu a pak jsem dlouho spinila a bala se i o to druhe. Ale ono je to velmi stresujici celkove, takze tezko rict.

tulikiss
21. únor 2015

vis to by ti mel poradit lekar, ty co zavedli dve a povedlo se ti to budou doporucovat, ale to neznamena ze je to to nejlepsi... me treba naopak rikaly ze je lepsi zavest jen jedno, protoze dost casto kdyz se jedno nechyne tak muze s sebou vzit i to co by se chytlo. ale ja mela stesti a vyslo hned prvni IVF, takze tezko soudit jak bych postupovala pri dalsich. kazdopadne drzim palce at to tentokrat vyjde.
@lararose

p1983k
21. únor 2015

@lararose Ahoj,je to o štěstí,taky o tom jak máš hezkou sliznici a o kvalitě embryjek nejspíš...já při prvním transferu po odběru vajíček nechala zavést jedno 1.kvality a chytilo se,podruhé při KETu jsme dali dvě také obě 1.kvality a nechytilo se ani jedno...A hlavně po odběru vajíček by jsem dala jen jedno,jelikož když dáš dvě tak se ti strhnou na pojišťovně dva pokusy ze čtyř které hradí..při KETu už je to jedno,ten si platíme sami,tam už by jsem do těch dvou šla 😉 Hodně štěstí !!!

lararose
autor
21. únor 2015

@barussa No právě, dříve jsem nechtěla dvojčata, protože mám doma cácorku a mít doma 3 děti tak to nemám představu, hlavně s financí, ale po dvou neuspěšných ivf tak s partnerem jsme se domluvili a přemyšleli o případném dvojčaty, co kdyby se uchytila opravdu dva....a že zatneme pro dva

lararose
autor
21. únor 2015

@78marcela Tak to je fajn, tak Vám přeji ať prcek v pupíku drží do konce těhu a zdravýho! 😲

lararose
autor
21. únor 2015

@nov777 Ano to vím, že to bude stresující, jsem na to připravená 😒

lararose
autor
21. únor 2015

@p1983k ano to je pravda, říká se, že jde fakt jen o štěstí....já bohužel štěstí neměla...tak snad u třetího budu mít štěstí...
jinak děkuji 🙂

marca22
21. únor 2015

Já jsem si tedy nechala zavést dvě a obě se chytily,což jsem nečekala,ale neříkám že mě to mrzí,jsem ráda že je mám,ale po všech zkušenostech s předčasným porodem,lítání s nedonošenýma dětma po doktorech,odkládání očkování jelikož mají individuální očkovací kalendář,kvůli tomu je ještě nemohu dát ani do školky,navíc je to náročné psychicky,fyzicky i finančně,já už bych do toho znovu nešla,to že dáváte a dostáváte lásku dvakrát je krásné,ale kvůli ostatnímu se to ani nedá pořádně užívat,možná tak leda tomu komu se povede dvojčátka donosit a minimálně tomu lítání po doktorech se vyhne. Další věc s kterou je také potřeba dopředu počítat je že dvojčata nerovná se dvě mateřské nebo dva rodičáky 😉

lararose
autor
21. únor 2015

@marca22 ano vím o dvojčatkách a na co čekat atd...s dvojčaty o MD a RP vím....ještě hledám další informace o dvojčatech....
ještě mám doma 9.letou cácorku, ta by mne něco pomohla s mimi...samožřejmě ji nebudu nutit, ale třeba bude chtít ona sama....

marca22
21. únor 2015

@lararose Jo tak to si myslím že by mohla být trošku výhoda kdyby pomáhala,to už je veliká holka 😉 Jinak nevím proč se nezadařilo,jaký jsi měla po IVF režim,jestli jsi šla normálně do práce,nebo byla doma,ale normálně fungovala nebo odpočívala. Já jsem se těch prvních pět dnů fakt válela a to nekecám,no a byla jsem zabraná do knížky,tak jsem na to vůbec nemyslela,až se mi pak ten pátý den fakt zamotala hlava a bylo mi divně,tak jsem na to teprve začala trochu myslet,pak šla na ivf moje kamarádka poradila jsem jí to samé a také jí to vyšlo a taky rovnou dvojčata.

lararose
autor
21. únor 2015

@marca22 já měla u obou dlouhý protokol...po ET jsem normálně šla do práce, já se na to zeptala, jestli můžu jít normálně do práce a řekl, že ano, Po druhém nepovedeném ivf jsem zjistila na diskuzích, že mám právo zažádat o neschopenku a já zírám a jsem fakt blbá, že jsem to neudělala, fakt lituji, no škoda dva pokusy pryč ☹ No a taky jsem byla naštvaná, že doktoři ani se o neschopenku nebavili a ani neradili.
Při plánovaném 3.ivf určitě budu chtít hned po punkci neschopenku, už jsme se dohodli s dr. o tom a bere na moji vědomí, no konečně. 🙂

lararose
autor
21. únor 2015

@marca22 ještě představ si, už jsem informovala dr., že pracuji jako uklízečka v Penamu a ani mi neradili jestli chci neschopenku nebo vůbec mi nenabídli...
Díky diskuzím už vím na co mám právo a co ne....a už jsem čím dál moudřejší 🙂

p1983k
21. únor 2015

@lararose A to je zase téma na debatu,já když jsem ležela na neschopence a čekala jestli se chytí tak se nepovedlo...když jsem se rozhodla že s neschopenkou počkám a chodila do práce,tak se povedlo (servírka 15 hodin na nohách) pro mě bylo lepší něco dělat,alespoň jsem na to tolik nemyslela 😉 A nebo jsem extra případ a mám prostě vše naopak 😀

marca22
21. únor 2015

@lararose No upřímně mě v CARu taky neschopenku nenabízeli,bylo jim zatěžko mi potvrdit i propustku do práce když jsem musela na injekci,takže já jsem se pak domluvila s obvoďákem,sestřička mi píchala stejně injekce na stimulaci a po těch se mi motala hlava a měla jsem migrény 😉 ,takže mi to vypsal no a před ET si mě přebrala už moje gynekoložka,ta s tím byla seznámená už dobře,protože jsme se snažili víc jak 4roky,taky to byl 3. pokus a brala to jako pojistku že už víc pro to udělat nejde.

lararose
autor
21. únor 2015

@p1983k no právě jsem si říkala u prvním ivf, že jestli můžu jít do práce a když dr. řekl ano, tak jsem šla do práce a uklízela jsem jako by nic a nemyslela jsem na toho...v pekárně dost tahám kyblík, sice tam mám vozík, ale, tam kde se nedostane vozík do úseku, tak musím vzít 10 litrový kyblík...Denně nadýchám ty chemické přípravky (wc revo, savo, gamo, krystal atd...)
kdybych pracovala např.jako ty něco na nohou, tak by mne nevadilo a hlavně nic těžkého jako u nás.

lararose
autor
21. únor 2015

@marca22 ano přesně tak, taky jsme se dohodli s dr., že před punkci bude připravená zpráva k našemu gynekologovi a aby mi vystavil neschopenku. V caru nevystaví neschopenku hmm.

smallinka
21. únor 2015

.

78marcela
21. únor 2015

@lararose tak u nás to bylo různé. První čtyři pokusy se nechytly ani když jsem byla doma ani když jsem chodila do práce. Pátý pokus jsem měla na konci srpna. V pátek transfer, v sobotu odjezd na dovolenou. Sice jsem se nekoupala, ale určitě jsem neležela, chodili jsme po výletech. A chytlo se. Pak jsem šla po dovolené hned do práce a v 9.týdnu konec. Teď jsem si naplánovala transfer tak, že jsem šla 18.12, a to začínala vánoční dovolená. Pak jsem byla týden v práci, ale jakmile mi dr potvrdila tehu, že viděla vacek v děloze, tak mi hned bez diskuzi napsala neschopenku a jsem doma už 6 týdnu.
Mě v Car řekli že to není chřipka aby se to vylezelo. Že to spíš chce procházky, dělohu spíše prokrvit. Takže i teď o vánocích jsme chodili skoro denně ven aspoň na hodinu.

smallinka
21. únor 2015

.

shine2015
21. únor 2015

dvě 🙂

78marcela
21. únor 2015

@lararose a ještě, co myslím, že mi opravdu pomohlo, tak to byla hysteroskopie. Prohlédli mi dělohu. Zároveň ji tím lépe nakyprili, aby byla lépe prokrvena. Po ní se to chytlo. Pak jsem sice potratila, ale potrat má stejnou funkci jako hysteroskopie, taky prokrvi dělohu a tak jsem zase otěhotněla. Jsem si jistá že to bylo tím. Protože jinak si nedokážu vysvětlit, proc předtím nevyšel ani jeden ze čtyř pokusů po dvou embryích nejvyšší kvality a teď vyšly oba pokusy za sebou s horšími embryí.

soleilll
21. únor 2015

@lararose Taky hlasuju pro dvě, pokud jsou k dispozici a jsou výborné kvality (nejlépe čerstvé). Samozřejmě bys měla mít za sebou všechna vyšetření, jako imunologii, ideálně i laparoskopickou hysteroskopii, jak psala @78marcela . Absolvovala jsem 2 neúspěšná IVF a před 3. jsem šla na zákrok a hned za měsíc se zadařilo - chytlo se jedno ze dvou. Taky jsem přesvědčená, že to bylo tím vyčištěním. Zkontrolovali průchodnost, tvar a polohu dělohy, stav vaječníků a měla jsem strašně moc srůstů po operaci před 15-ti lety. Říká se, že "výškrabem jako když pohnojíš", snad je na tom něco pravdy. Držím palce, aby vaše snažení bylo co nejdřív úspěšné.

lararose
autor
21. únor 2015

@78marcela @soleilll já už jsem byla před začátkem prvního ivf na laparoskopii a hysteroskopii, protože mě našli neprůchodnost vejcovodu a drobný polyp na děloze. Při laparce mě odebrali vejcovod a děloha byla nakonec v pořádku než na UTZ byl nalezený. To bylo před 2 roky. Imunologie je taky vyšetřená.

lca180
3. bře 2015

těžko se mi radí,protože tohle budu brzy řešit taky... mám doma 2,5letou dceru a otěhotněla jsem po prvním IVF a rozhodnutí o zavedení 1 nebo 2 embryí jsem rozhodovala až v CARu dle doporučení embryologa,měla jsem jedno 14.buněčné embry a druhou blastocystu a chytlo se jedno...tak je asi dobrý si to promyslet s ohledem na rodinnou situaci,ale jinak bych to nechala na doporučení Dr. a stavu embryí...

kuzsha
3. bře 2015

Ahojky. Já mám doma šestiletou dceru a skoro roční dvojčátka kluky. Chtěla jsem tenkrát taky hrozně moc poradit, jesti si mám dát vložit dvě nebo jedno. Od začátku jsem měla všechno ukázkové. Žádné problémy, jen na konci cyklu jsem začala být jako slon, protože už jsem měla syndrom....ale věřila jsem uvnitř, že to bude ok.
Nakonec jsme jeli pro dvě embrya. A můžu říct, že jsem ta nejšťastnější ženská. Říkala jsem si, když tam dají jedno, nemusí se to povést, ze dvou aspoň to jedno..... 🙂 To jsou takové ty dedukce..., ale pak jsem se rozhodla a nelituju.
Tak jen za mě, Můj názor, nebo spíš zkušenost. Každý si to musí rozhodnout sám. Každopádně Vám všem moc přeji, aby se vše zdařilo a Vy jste brzo měli ve svých náručích to či ty miminka.

kuzsha
3. bře 2015

Ještě musím dodat, že dvojčata při narození měla každá skoro 3kg. Je to i o tom, že člověk byl tak nějak v pohodě. Být v pohodě před těhu, při těhu a po těhu během mateřství je velmi důležité. Člověk bere vše, pak tak nějak jak to plyne.