Snažení o první miminko v roce 2013
Ahojky holky, plánujeme miminko v roce 2013, původní plán byl až v létě, ale obávám se, že do léta to asi už nevydržím 😉Kdo chce, přidejte se do diskuze, probereme vše, víc hlav. víc ví . - )) Těším se na Vás . - )
Stručné shrnutí
- Mnoho párů plánujících těhotenství řeší vysazení hormonální antikoncepce, užívání kyseliny listové a sledování ovulace pomocí měření bazální teploty nebo ovulačních testů.
- Lékařské kroky zmiňované v diskusi zahrnují odběr krevního hormonálního profilu, laparoskopii při cystách a doporučení vyhledat odbornou pomoc po jednom roce neúspěšného snažení.
- Běžně doporučované doplňky a pomůcky jsou Femibion, Calibrum Baby plan, Nosifol, Mamavit, vitaminy pro muže b‑daddy, kontryhelový čaj a ovulační testy (50 ovu testů + 5 těhotenských testů na eBay kolem 300 Kč; pět ovulačních testů okolo 100 Kč).
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho před plánovaným otěhotněním vysadit hormonální antikoncepci (HA)?
A: V diskusi gynekolog doporučil vysadit HA přibližně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním, zatímco jiné ženy uváděly, že otěhotněly měsíc po vysazení, takže názory a zkušenosti byly rozporuplné.
Q: Kdy je vhodné vyhledat lékaře při neúspěšném snažení o dítě?
A: Více uživatelek uvedlo, že je standardní konzultovat odborníka po jednom roce neúspěšného snažení; v případě jasných problémů (anovulace, podezření na PCOS, bolestivé příznaky) se v diskusi doporučovalo jít dříve a nechat udělat hormonální profil a další vyšetření.
Q: Jaké doplňky a kolik stojí běžná měsíční péče zmíněná v diskuzi?
A: V diskusi byly zmíněny Femibion, Calibrum Baby plan, Nosifol, Mamavit a vitaminy pro muže b‑daddy; jedna uživatelka uvedla, že za Femibion a b‑daddy platí zhruba 1 000 Kč měsíčně.
Q: Jakou metodu detekce ovulace doporučují ženy v diskusi?
A: Doporučovalo se měření bazální teploty každé ráno ve stejnou dobu a ovulační testy podle délky cyklu; uživatelky psaly, že pět ovulačních testů stojí kolem 100 Kč a balíček 50+5 testů na eBay vyšel kolem 300 Kč.
Q: Jak a kdy pít kontryhelový čaj při plánování těhotenství?
A: V diskuzi kontryhel ženy pily od 1. dne cyklu do ovulace, typicky ráno a večer jeden hrneček, s cílem podpořit růst děložní sliznice před ovulací.
Q: Co dělat při zjištěném nálezu jako cysta nebo po zamlklém potratu?
A: V diskusi se zmiňovala laparoskopie pro odstranění cysty a revize (curettage) po zamlklém potratu; jedna uživatelka uvedla, že po laparoskopii byla schopna normálně otěhotnět a jiná plánovala KET po neúspěšném IVF.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučení užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství.
- Doporučení vyhledat odbornou pomoc, pokud se nepodaří otěhotnět do 12 měsíců.
- Měření bazální teploty a ovulační testy se v praxi používají k určení ovulace.
Sporné názory
- Doba mezi vysazením HA a aktivním snažením: někteří lékaři a ženy doporučují 3 měsíce, jiné ženy otěhotněly hned po vysazení.
- Užívání komplexních těhotenských multivitaminů (Femibion vs. pouze kyselina listová): někteří gynekologové považují multivitaminy za zbytečné při pestré stravě, jiné uživatelky je pravidelně užívají.
- Vliv rychlého otěhotnění po vysazení HA na riziko potratu: v diskuzi se objevily protichůdné názory a zkušenosti.
Otevřené otázky
- Jak dlouho po vysazení HA je optimální čekat z lékařského hlediska pro snížení rizika komplikací?
- Zvyšuje se statisticky riziko zamlklého těhotenství u těhotenství vzniklých bezprostředně po vysazení HA?
- Jaký je nejefektivnější a ekonomicky přijatelný režim kombinace suplementů pro ženu i partnera při plánování těhotenství?
- Jakou hodnotu má kontryhel v klinických studiích pro růst děložní sliznice před implantací?
Zmíněné značky a firmy
Femibion, Calibrum Baby plan, Nosifol, Mamavit, b‑daddy, FertilityFriend, womenzone, ulekare.cz, Kosmas.cz, eBay, Beremko
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Femibion, Calibrum Baby plan, Nosifol, Mamavit, b‑daddy, kontryhelový čaj, maliník (maliníkový čaj), měření bazální teploty (BT), ovulační testy, IVF, KET, laparoskopie, hormonální profil, revize (curettage), antikoncepce (HA)
Místa a osoby
Pardubice, Olomouc, Vysočina, Rokycany, Plzeň, Březina
@phuskova no my to riskneme 🙂 posledni prasek beru 04.02., 11.02. mi skonci menses a pak dej se vule bozi 😀
@krejci1510 Budu držet palce... mě poslední MS skončí 11.5. 😉 Na dřív to neukecám 😀
@vroninka22 mě taky nahlodávaj všichni kolem, že se nám to nemusí hned podařit, a kolem nás hodně lidí fakt třeba už rok se snaží, jedni dokonce už byli na 2.umělým oplodnění, jedněm nedávno potvrdili adopci...ale manžel je zatím k tomu uplně hluchý ....:( Tak mám strach,ale zas třeba se bojí, že co kdyby nám to náhodou vyšlo fakt hend no .. 😀
@phuskova
@michaelarackova
@bride_lucie Já se teda k HA vrátit už nechci, co se týče sexuálního života, je to naprostá senzace. Zatím to praktikujeme přerušovaně a někdy kondom, ale ten opravdu minimálně,manželovi to nevadí, ale mě teda jo, chci být v kontaktu s ním a ne s nějakou gumou 😉
@vroninka22 jo to chápu, ale zas já přerušovanýmu styku vůbec nevěřím, takhle jsme se narodili já i moji dva bratrové 😀 Mě prášky nevaděj, určitě do nich půjdu pak zas, nebo do tělíska, to ještě nevím, podle toho za jak dlouho budem chtít 2. 🙂
@phuskova tak jsme se narodili asi pomalu všichni 😀 ale jasně, každému se hodí něco jiného. 😉
@vroninka22 No to je asi fakt .. 😀 I když HA v té době byla,ale asi nevalné kvality no 🙂)
@blankafs Objednala jsem si LadyCup, váhala jsem nad velikostmi, tak doufám, že padne! Jaký máš ty? No, budu mít dnes odpoledne co na práci! 😀
@olege A teď mi řekni, že spousta holek otěhotní z kondomu???? Ať porušením obalu, či nesprávným používáním...A pak, jak píšeš, se na to připravujeme dopředu, aby to vyšlo...A pak to nejde, půl roku, rok, dva...taky to nechápu.
@vroninka22 A výsledek? 🙂 Půjdete do toho hned? 🙂
@krejci1510 To se máte...To čekání mi přijde nekonečný...☹
A teď otázka na všechny...Docela mě včera překvapila ms, která přišla o 5 dní dřív, luteální fáze byla strašně krátká. Koupila jsem si dneska konryhelový čaj a teď mi poraďte, jetsli ho mám pít celý cyklus, nebo jen do ovu a pak maliník, nebo na srovnání cyklu pít jen konryhel???? Četla jsem spoustu diskuzí, ale moc chytrá z nich nejsem...
@michaelarackova: já mám pinkcup, myslím, že jsem kupovala rovnou ten větší - jsem zvědavá, jak padne až jednou po porodu 🙂 Vždycky jsem byla odpůrkyně vložek a takhle jsem max. spokojená. Akorát je třeba být připravená, když jdeš někam, kde není umyvadlo na WC 🙂 Ale vlhčené ubrousky řeší vše.
@michaelarackova no ono jestli to vyjde hned, tak to bude na podzim pekny zahul, protoze v rijnu se mame stehovat do vlastniho a v listopadu by se to treba narodilo 😝 tak uz se vidim, jak s pupkem pred porodem budu nekde neco stehovat 😀
holky, prosím o radu. Tento měsíc jsem dělala poprvé ovu testy, od pondělka, dneska pozitivní - slabá čárka, včera ještě nic. Kdy myslíte, že bude ovu? Případně snažit se už dneska 🙂? Pokud nepočítám první menzes po vysazení, tak ta druhá byla za 33 dní. Díky 🙂, jo a fotka je v albu
@jojka23 Není to moc dobře vidět, ale zdá se mi to celkem silná čárka. Je možné, že zítra už bude zase slabší, takže šup na to a uvidíš jak vyjde zítřejší test, kdyžtak si to o víkendu zopáknete 😉
@radus_2011 jasně, díky moc, přidala jsem ještě jednu fotku, ale mobil fotí fakt blbě ☹. Takže dneska snažení a uvidíme co zítra, kdyžtak znovu v sobotu 😉.
@blankafs Jůů, děkuju za nápad! Pořídím malé balení do kabelky! Právě jsem si říkala,jak to budu řešit! 🙂
@krejci1510 Raději bych stěhovala s pupkem, než třeba nedejbože rok čekala!
@vroninka22 Ahojda 🙂 .. přesně tak.. Ničím jiným tomu nepomůžeš 🙂 ... dobrá nálada, optimismus.. v nejbližší době se chystáme na lyže + nějaký výlety na běžkách.. a na jaro se těšim moc, to budu pořád na kole, co jsem dostala k Vánocům 🙂 .. takže nebude ani moc času na nějaký chmurný myšlenky 🙂 .. dneska jsem ještě byla na kontrole, tak teda revize není nutná, řekla mi že to chce 3-4 měsíce pauzu.. ale to mě teda přijde nějak dlouho... 😒 .. tak snad to aspoň uteče. Jo a ještě jsem se stavila v lékárně pro vit. E a listovku... Takže budu během těch pár měsíců do sebe dopovat vitaminky, aby to všechno bylo připravený na těhulkování 🙂
@michaelarackova já tady z těch čajů, měření a všeho kolem ještě nejsem vůbec chytrá.. Zatím se rozmýšlím, jak moc to budu teď řešit, protože mám strach, že pak se na to budu moc soustředit a už vůbec to nepůjde (přesně jak jsi psala, když nechceš, je to hned, jak se snažíš, nejde to)..
Ale zrovna dneska jsem se objednala k doktorce, abych se s ní poradila, co by doporučila a naopak nedoporučila. (Třeba zrovna nedávno říkali, že ženský by si měly nechat udělat testy na štítnou žlázu, že to stojí asi stovku, ale hodně z nich to nedělá a pak se objeví problémy v těhotenství...) No ale co mě překvapilo, sestřička zněla strašně překvapeně, co jako chci s doktorkou konzultovat.. Přitom mi právě doktorka před nějakou dobou říkala, že těhotenství se má plánovat dopředu.. Tak nevim, jestli je divný, že se chci rači poradit, aby bylo vše v pořádku..
@janikana to jsem taky nikdy netušila, že když už se jednou zadaří, tak je ještě problém, aby o to člověk vzápetí nepřišel ☹ Pak ten strach, co když se to bude opakovat.. Máš absolutní pravdu, že to tak jednoduché nebude, a nejhorší je, že postupem času je to obecně čím dál těžší... Ženský mají čím dál víc problému a chlapi zase čím dál míň použitelných spermií...
@olege Jo, já jsem se také objednala, jdu 2.týden v únoru, ale teď se mi šoupla ms, tak nevim, jestli jí zrovna nebudu mít...☹ To s HA nebylo! 🙂 Sestřička s emi taky ptala, co potřebuju, tak jsem jí řekla, že jsem vysadila HA a za půl roku plánujeme mimi a že chci na prohlídku, jestli je vše ok. Tak řekla,že samozřejmě. Ještěže tak!
@blankafs Je tam! 🙂 Doufám, že dobře! Bylo to hned, ale je celkem velký! 🙂 Ale vešel se! 😀
Tak jsem objednaná na 8.2 na prohlídku, snad už bude na ultrazvuku něco vidět. Těch 14 dnů bude nekonečných. Do té doby nevím co dělat, říkat nic nikomu nechci ale v sobotu jdeme sestře na narozky a bude spousta otázek proč nepiju proč nechci kafe... v práci zatím nic říkat taky nechci ale zas se bojím zvedat děti, když mají 20kg a víc tak nevím :(
@michaelarackova no ještě uvidíme, zatím máme nějaké povinnosti, ale v létě už na 100 % 🙂
@luckap91 na lyžích jsme byli te´dka a paráda, teďka se musíme zase chvilku věnovat zařizování bytu, v červnu dovolená a tam to půjde na ostro. Chmurné myšlenky hodit za hlavu, prostě vždycky nějak bylo a vždycky nějak bude a jednou se to prostě podařit musí !!!! 😉
@michaelarackova již jsme začali 😅
my teda už začali loni o tomto čase .. buhužel to nevyšlo. Tak už to prý bývá... tak jsme si dali pauzu, užili dovolený a ták a teďka nanovo. Tak doufám že to nebude dlouho trvat a objevím 2 čárky. 😀 Ikdyž je to neuvěřitelné, tak se nám to vloni podařilo napoprvé... bohužel to netrvalo moc dlouho..Tak jsem zvědavá co přinese rok 2013🙂
@dooreen No až jednou otěhotním, tak taky nevím, jak to budu spolehlivě skrývat ze začátku. Hlavně v práci to nebudu chtít vybalit hned, ale zvedám tam občas těžký věci - taky tak okolo 20kg, tak nevím, co a jak? Jinak na sestřině oslavě narozenin to jde zakamuflovat - ucucnutí neuškodí nebo se vymluv na nějaký žaludeční virus, co tě skolil před pár dny a že sice v pořádku už jsi, ale nebudeš to pokoušet a dáš si jen něco lehčího 🙂 To docela jde, ale jak v tý práci, to taky řeším už teď, vůbec nevím, ale asi se pak přímo poradím s doktorem. Tady totiž nefunguje to, že by mi vystavil neschopenku, pokud mám fyzicky namáhavé zaměstnání je povinností zaměstnavatele mě přeřadit na lehčí pozici - takže dokud bych to zaměstnavateli neřekla, prostě bych asi musela dělat jako že nic .... Ale už jsem přemýšlela, že bych se vymluvila, že mě chytly záda 😀 (což už se beztak jednou stalo a vedoucí mě šetřila 🙂 ) Jenže těžko mě budou držet záda víc jak týden 😀 Já ti nevím, dej vědět, jak jsi to vyřešila.

@radus_2011 to je takový silikonový kalíšek, který je při ms místo tamponů nebo vložek. Jímá krev, pak vytáhneš, vyliješ, opláchneš a zavedeš 🙂