Těhotenství po císaři a panická hrůza z dalšího císaře

cherie24
17. bře 2021

Holky, jak jste prožívaly druhé těhu po císaři? Partner mě už delší dobu uhání na prcka. Mě se taky líbí, když jsou děti blízko sebe, ale pořád se to ve mě pere, neboť s císařem jsem se v hlavě srovnávala skoro 3/4 roku a mám opravdu strach, že bych skočila na císaři znovu. Když už jsem se rozhodla, že bych do toho teda šla a zašla jsem si na gyndu na kontrolu, zda je vše ok, tak mě sestřička vyděsila celkem pěkným rozhovorem, kdy mi začala vyprávět o tom, jak mi ta jizva praskne, že vykrvacím dříve než dojedu na sál, že mi doktorka stejně neřekne zda to ta jizva vydrží nebo ne, že je blbost se hned hnát do dalšího těhotenství a je to nezodpovědné a zjevně se doma nudím, když vymýšlím takové věci. Dle Dr. vypadá jizva dobře a není nikde vidět, že by byla špatně srostlá. Řekla mi jen, že by mě hlídali a že by vše řešila až podle situace v těhotenství. Děti blízko sebe bych si přála, zázemí mám krásné, ale hrozně moc bych si přála přirozený porod a teď se mi hlavou honí samé negativní scénáře a ten proslov sestry mi opravdu nepřidal... 😔

mamikry
17. bře 2021

@cherie24 Zalezi hodne na tom, proc sekce byla, taky na tom, jak dlouho po prvnim budete rodit. Ja jsem po sekci kvuli konci panevnimu otehotnela za cca 2,5 roku, miminko bohuzel zemrelo, takze jsem rodila sice ve 20tt, ale kontrakce byly uplne stejne jako u porodu, jizva byla v poradku. Ted cekame dalsi a o jizve ani nevim. Doktor ji nejak neresi, nebo alespon o ni nemluvi. Dalsi cisar mi hrozi, protoze se miminko nema k tomu, aby se otocilo hlavickou dolu. Obecne se doporucuje pockat alespon 2 roky, ale jsou i zeny, co otehotni driv a rodi pak normalne. Jak budete rodit vam ale, bohuzel, predem vetsinou nikdo nerekne.

emamaira
17. bře 2021

A jak dlouho jsi po císaři? Já jsem tři roky a vše vypadá, že by to mohlo být tentokrát mohlo být přirozeně. Gynekolog říkal, že po císaři by se mělo rok počkat s dalším těhotenstvím ale není to žádné dogma. Ano, po císaři je větší pravděpodobnost, že děloha praskne, ale riziko prasknutí je i bez císaře. Ke konci těhotenství se jizva sleduje a pokud by byla příliš tenká, byl by pravděpodobně druhý císař. Ale buď v klidu, běžně se rodí přirozeně i po císaři 🙂

biciklissie
17. bře 2021

Ono to hodně chce srovnat si v hlavě. Císař nebi žádné selhání ženy, děti z císaře nejsou nijak znevýhodněné, je to prostě další moznost, jak porodit. Buďme za ni rady, že má medicína tyhle možnosti, představme si, jak by to s námi a miminky mohlo dopadnout, kdybychom rodily přirozeně. Já císaře měla, jsem za něj rada a naopak trochu ve skrytu duše doufám v druhého. Vím, že přirozený porod je přirozený porod, ale prostě už bych (snad) šla do známého, naplánované a predvidatelneho. Pokud je člověk zdravotně ok, tak je škoda do dalšího nejít, jen kvůli takovým neopodstatnenym obavam.

cherie24
autor
17. bře 2021

@emamaira rok a půl teďka a zkoušet to chceme tak za 2 měsíce cca. Mě Dr. říkala, že se udávájí ty 2 roky, ale že když pátrala po tom jak to je, tak se udávají 2 rok, ale nikde se neudává jestli je to od porodu k porodu nebo od porodu k početí. 🤷

@mamikry kvůli vysoké porodní váze. Malá ani nesestoupila do pánve, protože byla moc velká 😔 Prý by mě teda i poslala do poradny na diabetes, i když těhotenská cukrovka vyšla negativně, ale prý by to sledovali trošku víc.

inkheart
17. bře 2021

Doporučuji dulu, já kontaktovala Lenku Strakovou (je známá tím, že doprovází ženy po SC). Dula ti může během těhotenství pomoct i psychicky, coz je důležité, protoze stres je někdy hlavní překážkou úspěšného porodu. Já mám taky po SC a těhotenství jsem otevřená už teď, jen nemám ms, tak si asi ještě počkám. Ale zvažovala bych změnu doktora, už jen kvůli té sestře. V těhu tě pak bude prudit a stresovat a akorát ti vsugeruje další sc... Pro úspešný vbac je potřeba mít podporu... Jinak taky mám panicky strach z císaře, ale snažím se s ním pracovat, od toho by měla taky pomoct ta dula. Už jsem si stihla nasyslit spoustu porodni literatury, což je asi opak toho "nestresovani se", ale nemohla jsem si pomoct, vše řeším přes knížky 😶😃

anetka1701
17. bře 2021

Mám za sebou 3 císaře... Obrecela jsem všechny, nerada o tom mluvim, je to moje 13ta komnata... Asi by se s tím dalo něco dělat, ale já se v tom vrtat už zpětně nebudu... To miminko za to fakt stojí, je to prostě... Prostě způsob JAK nás narodili není tak důležitej 🙂

Jinak sestra je kráva, nezlob se na mě... Já už u třetího měla jizvu prej úplně tenouckou, v jednom místě už byla děravá, ale úplně v pohodě - jen bych opravdu nesměla rodit přirozeně.

margriet
17. bře 2021

Sestra asi není úplně normální... 🤦‍♀️ K prasknutí dělohy po jednom císaři dochází opravdu výjimečně. Mně doktorka řekla, že po císaři rok počkat, ať se jizva zhojí a pak klidně další těhotenství. Záleží tedy taky na tom, jestli se jizva hojila bez komplikací. Jak budeš rodit podruhé, to ti nikdo nepoví, ale pokud vím, tak by se mělo přihlížet nejenom k fyzickému stavu pacientky. Tzn. pokud budeš mít z vaginálního porodu strach, mělo by být možné se na dalšího císaře domluvit.

nazka
17. bře 2021

Ty dva roky jsou od porodu k porodu. Mám za sebou dva císaře a rozhodně si nepřijdu méněcenná... Tím chci jen říct, že kdyby náhodou zase Ti hrozil císař, tak že i s tím se dá žít a v klidu ☺️ jinak mám tři kamarádky, které po císaři rodilý přirozeně a vše v pořádku 👍

vladienka
17. bře 2021

Prvy akutny cisar, po cca 2 rokoch som otehotnela, jazva obcas pobolievala, ale nic hrozne, nebola som z toho v strese. Treba si v sebe ujasnit to, ze ak chces rodit prirodzene, treba to skusit, ak sa nepodari, NEVADI. nakoniec som rodila prirodzene 4 kilove dieta s pomerne tenkou jazvou. Ak by si chcela, napis sukromnu spravu 🌸

emamaira
17. bře 2021

@cherie24 já bych to počítala od porodu k porodu. Pri početí se děloha tolik nevypíná, to až před porodem. Jestli ti lékař řekl, že je to v pohodě, tak se toho drž 🙂

hezz17
17. bře 2021

Sestra je teda pěkně svihla 🤦🏻‍♀️ mel by byt rok rozestup od cisare k otehotnneni. A ze byl 1.cisar neznamena, ze musi byt i podruhe. Praskla jizva je spis rarita.

janedv
17. bře 2021

Tvl, ta sestra je tele. Ja mam za sebou 2x CS a nevnimam to negativne. Neres jak, hlavne ze budes mit zdrave deti. Ale nejsi to ty, kdo tady resil, ze tvuj novy partner nechce platit vydaje na dite z predchoziho vztahu, protoze to je vec tebe a biootce? A ze bude delat rozdily sve bio dite a nebio? Jestli ano, jsi si jista, ze starsi nebude trpet? Jestli ne, moc se omlouvam.

felixfelicis
17. bře 2021

Sestru bych poslala do míst, kam Slunce nesvítí, za takové řeči...(rodila jsem SC a pak dvakrát prirozene).

mona91
17. bře 2021

@cherie24 ja melaakutniho cisare kvůli ozvam syna, přestala.mi fungovat placenta takze praktocky z poradny na sál. Dva měsíce po porodu jsem byla na konizaci a kyretazi. Jizva jako.takove je obecně známo ze po pul roce se už nemění, ale určitě se doporučuje počkat aspon rok. Nám první neslo 2,5 roku, takže po kontrolní konizaci jsem dostali zelenou s tím že jsem.byla.presvedcena ze nam.to jen tak nepůjde. Od února jsme se začali snažit, v březnu měl.syn rok a v květnu jsem otěhotněla. Ted jsem skoro 5 týdnu po PRIROZENEM porodu. Ze sekce jsem se dávala do kupy taky dost dlouho ještě jak šlo o malého tak mi trvalo pul roku než jsem.o tom mohla mluvit bez pláče. Jizvu hlídali, šla jsem na vyvolání týden před terminem (pichli vodu +oxytocyn) narovinu jsem.jim.rekla ze kdyby byl náznak něčeho ze by se mělo posrat at okamžitě rezou. Nakonec jsem porodila za 7,5 hodiny od první kontrakce a bylo to úžasné! Po porodu kontrolovali jizvu, už týden nekrvacim žádné bolesti nic. Ano vždy je riziko ruptury dělohy po císaři ale taky o to víc je člověk hlidany. Ja chodila tři týdny před porodem s hodně silnější poslickama (ve srovnání s porodem bolest regulérní kontrakce) ale nebylo to pravidelně a všichni mi řekli v porodnici pokaždé ze jakmile to bude pravidelně tak mam jet i kdyby to bylo po 15 minutách ze me proste musí hlídat. I při porodu me dali na box co byl metr od sálu. Takze za mě výsledek první akutní sekce druhy přirozený porod a jsou mezi sebou bez 6ti týdnu 2 roky.

cherie24
autor
17. bře 2021

@janedv stávající partner se k dcerce chová jako ke své vlastní. Občas je ještě takový neohrabaný, ale zařídil malé pokojíček a o tom, že je obzvlášť důležité, aby se pak necítila odstrkovaná, když se budu muset věnovat i miminku a ne všechen čas věnovat malé jsme mluvili už několikrát. Když přijde z práce hrají si spolu, chodí ven, na hřiště, pomazlí jí, tak snad se ten vztah nezmění 🙏samozřejmě že trošku nervózní z toho jsem.

zmrzlinka
17. bře 2021

Mamza sebou dva císaře.4 roky od sebe a v pohodě.Podle mne není až tak důležité jak se dítě narodilo.Moc se to teď prožívá.Ja jsem ráda za zdravé děti.Ne každý má to štěstí....

cherie24
autor
17. bře 2021

@inkheart nás vlastní PA nebo dulou jsem taky už přemýšlela, jen je teďka blbé, že vlastně nevím, jak to bude vypadat až bych rodila a jestli by mi tam vůbec takhle někoho dovolili 😔 ale že bych asi potřebovala v těhotenství někoho, kdo by mi byl oporou a uklidnil mě jsem už přemýšlela. Chlap těm mým obávám a emocím přeci jen moc rozumí, na tohle by to chtělo spíš ten ženský element, chápavější 😁

cherie24
autor
17. bře 2021

@anetka1701 občas jsem koukala, že ženské psaly úplně šílené věci jak měly srůsty po celé jizvě a ztenčené jizvy a podobně a normálně se toho nebály a odrodily 3 děti ještě by šly do čtvrtého. 🙈 nevím proč bylo nutné mi sdělit takové informace, ale ona mi minule i říkala, že 2 císaře a dost a jít do toho po třetí je sebevražda, celkové mít v dnešní době 3 děti je prý nesmysl. 😒
@inkheart doktorka je dobrá a pečlivá, jen se člověk musí dostat přes sestru, která má teda někdy nálady ... A ono dneska sehnat dobrého doktora je celkem zázrak. Ti co za něco stojí mají plno a další pacienty neberou 😔

lucka662006
17. bře 2021

Poprvé sekce, potom po 21 měsících přirozený vaginální porod. Jizvu změřili 14 dní před porodem a řekli, že vypadá dobře, že mohu bez problémů porodit vaginálně. Vše šlo dobře, o jizvě jsem vůbec nevěděla... Syn měl 3800 g 🙂 Jeden steh.

nazka
17. bře 2021

@cherie24 a kolik je sestře? ☺️

anetka1701
17. bře 2021

@cherie24 no... mám 3 a žiju 🤣 ale chirurg mi na sále říkal že ta jizva už byla hnusná a konkrétně u mě 4 ani náhodou... nevadí, 3 booooohate stačí 🤣

nazka
18. bře 2021

@anetka1701 se mnou na pokoji po cs byly dvě holky, co taky měly 3 🤭

inkheart
18. bře 2021

@cherie24 noo, je to na tebe, já bych takovouhle sestru fakt nedávala 😬 možná ji příště vymezit nějaké hranice, ať si tolik nedovoluje? Protože říkat ženě, že 3 sc = sebevražda je přes čáru, pokud ta konkrétní žena nemá nejaký konkrétní problém s hojením jizvy, možná ještě s placentou v předchozím těhu (špatně uložená - bohužel tohle se po SC stává víc než po vag porodu). A komentovat to, že pokud žena chce víc než 2 děti, tak si jen vymýšlí a nemá blbnout (parafráze, ale víceméně tohle tím chtěla říct)... No... To je tak těžce přes čáru, že to nemá ani smysl komentovat 😶🤦‍♀️
Každopádně přeji pevné nervy! Jinak některé porodnice duly pouští namísto partnera... Ale i kdyby ta tvoje ne, je právě fajn mít tu dulu i v těhotenství a případně také v začátcích porodu doma. Jinak ještě je důležité vybrat si porodnici, kde vbac "umějí" a podporují, někde bohužel raději preventivně dělají sc v termínu a pod (to pak málokdo reálně "stihne" porodit vaginálně).

drep
18. bře 2021

Tak vzhledem k tomu, že je spousta žen, co po první sekci porodí další dítě spontánně, tak to asi nebude tak horké, ne? Vykrvácených rodiček jsem pár léčila, nikdy ne po ruptuře jizvy, ale spíš placenta accreta/percreta anebo atonie dělohy (a to ti nikdo dopředu neřekne, jestli se to nestane i tobě). Nicméně se to samozřejmě se to stát může, ale je to velká rarita. Každá vykrácená rodička projde médii a našimi kuloáry a nemám pocit, že bych za posledních pét let zaslechla o někom, kdo vykrvácel z ruptura dělohy. Nicméně můj názor poučeného laika, co u sekce stojí u hlavy, je, že dvě sekce jsou pro dělohu fakt až dost, u třetí u nás automaticky nabízí sterilizaci a upřímně jsem neviděla třetí sekci, která by nešla šíleně a to jsem takové sekce zažila v podstatě jen s našimi nezkušenějšími porodníky.

tynka9
18. bře 2021

Druhý porod jsem měla císařem, teď jsem těhotná znovu, mezi dětmi bude 25 měsíců rozdíl. Po roce mi dr jizvu na preventivce kontroloval a vše vypadalo naprosto v pořádku. Jsem ve 30.tt a občas ji cítím, ale nic tragického. Před poslední kontrolou jsem ji cítila dost, ale dr mě uklidňoval, že v teto fázi ji má téměř každý ztenčenou, a že deloha toho vydrží opravdu neskutečně moc. Ruptura možná je, ale rizika jsou poměrně malá. Jinak jsem sama zvědavá, jak tentokrat dopadneme. Přála bych si vaginální porod bez komplikací (první byl kleštěma), ale pokud by nějaká rizika byla, tak se i s císařem zase smířím (i když to pro mě lehké není). A i když vím o maminkách se 3 císaři, tak pro mě jsou 2 nějak tak strop. A jak jsem si driv říkala, že uvidíme, jestli 3-4 děti, tak teď jsem si téměř jistá, že 3 jsou dost.

korin
18. bře 2021

Kamarádka má 3 děti, všechny císařským řezem (bránila se tomu, ale nešlo to nakonec jinak, i u třetího dítěte jí nabízeli přirozený porod). Děti jsou od sebe 22 a 23 měsíců.

ivuska1986
18. bře 2021

@cherie24 ahojky, naprosto tě chápu. Cítila jsem to podobně. První dcera šla císařem z důvodu polohy- konec pánevní. Bylo mi z toho smutnu a strašně jsem toužila po přirozeném porodu. Má obvodní lékařka (sama prodělala 3 císaře) mi říkala, ať to vůbec nehrotim a naopak jsem vděčná, jelikož nebýt císaře mohly bychom umřít obě. Já si v duchu říkala, no jo, tobě se to kecá. Pak přišlo druhé těhotenství. Od sedmého měsíce se dělo v mém těle něco, co před tím fakt scházelo, druhá holčička se připravovala na porod- roztahovala se pánev, hlavička se narvala dolů, já měla strach si sednout, že ji budu sedět na hlavě. 🤣🤦V porodnici na kontrole mě první návštěvu doktor v přirozeném porodu podpořil, při druhé návštěvě jsem narazila na lékařku, která byla proti přirozenému porodu a vykládala všechny možné rizika a zrazovala mě od přirozeného porodu, řekla mi, že mě nechá přenášet max. 5 dnů a naplánovala mi císařský řez- bylo to divný, vědět, že do 40+5 prostě musíš porodit, jinak budou zase řezat, takový zbytečně stresující, no. 40+1 jsem narazila na kontrole na sympatického doktora, poprosila jsem o možnost Hamiltona, nejdřív říkal, že to nejde, pak ho provedl a začali se dít věci, druhý den dopoledne jsme se s tím samým doktorem potkali na porodním sále, domluvili jsme se, že při první komplikaci jdeme řezat, hekala jsem celkově 21 hodin, malou ze mě tahaly dvě porodní asistentky, byla jsem nastrizena i natrzena. Okamžitě po porodu přiběhli oba doktoři, ztratila jsem hodně krve a porodní asistentky se bály, že praskla jizva, já si někde přečetla, že po prasknutí dělohy, máš 4 minuty života ( nic nečti 🤣 pak fakt zbytečně stresujes). Nicméně popraskaly jen křečové žíly v děloze. Takže hodně stehů a léky proti krvácení zabraly. Během porodu se cca 5x rozhodovalo, zdali se bude řezat či se tomu dá šance a za jakých podmínek. Být tam se mnou muž, tak ho klepne a porod by dávno ukončil. Zpětně to hodnotím asi takhle. Prožít přirozený porod mi pomohlo vyrovnat se s prvním císařem, pochopila jsem, že tělo se na porod žádným způsobem fakt nepripravovalo- neroztahla se mi pánev, z nějakého důvodu se malá neotocila, vim teď zcela jistě, že bychom přirozený porod opravdu nezvládly a díky císaři jsme obě spolu na světě- moc se mi ulevilo, že jsem celou kapitolu císařského řezu v sobě s pozitivním koncem mohla uzavřít. Po přirozeném porodu máš určitě jiný vztah k dítěti, okamžitě po prvním pomazleni všechno přirozeně naskočí, psychika se nedá srovnat, naprostá pohoda, žádné hormonální výkyvy, kojení hned šlo, prostě pohodička. Ale jako upřímně- po třetí bych váhala, zdali do přirozeného porodu jít- bolest byla celkově buď stejná nebo větší než po cisari(tam jsem mohla alespoň sedět) a těch 21 hodin bylo celkem krusnych, a to nejsem hekna, fakt jsem se o malou bála. A když ji ze mě tahaly, tak jí nejspíš natahly svaly v oblasti krční páteře, půl roku jsme pak cvičily vojtovku. Takže za mě, oba dva porody mají své výhody i nevýhody. Určitě věř sobě a doktorům zároveň a dělej to, co je nejlepší pro miminko. Nikdo Ti nikdy nezaručí, že porod neskončí akutním císařem- tak může dopadnout jakýkoliv porod. Bude to hlavne na tobě, abys hlídala bolest v oblasti jizvy. Hlavně věř i miminku, ono se to nezdá, ale ti malí tvoreckove jsou neskutečně silné, odolné a chytré bytosti. A pakliže doktorka říká, že jizva je v pořádku a jsi více, jak rok od císaře, tak bych do druhého s klidem šla. Za mě si dvě užívám víc, než jedno. Je to náročný, ale fakt krásný. Tak držím palce 💕 a neodkládej to, nikdy nevíš, jak dlouho mimco budete zadělávat, první nám vyšla napoprvé, na druhou jsme si počkali 10 měsíců. Tak držím palce a nech to všechno volně plynout ❤️