Menší zlo. Epidural nebo císař?

miskuet
5. led 2021

Ahoj holky,

jsem sice teprve ve 2. trimestru, ale už se o to zajímám. Mám epilepsii a mám se rozhodnout, zda rodit císařem, nebo přirozeně. Ráda bych přirozeně (v tom mě podporuje má neuroložka), nicméně určitě bych musela přijmout epidural, aby mi ulevil a snížil riziko záchvatu při porodu (to je samo o sobě nízké - 1 %). Druhou variantou je císař. Co je menší zlo - epidural, nebo císař - respektive vpich do páteře při císaři? Netušíte?

Děkuji.

martiniquest
5. led 2021

Urcite je mensi zlo a mensi zatez pro telo epidural. Cisar je velka brisni operace a dela se ve spinalni nebo celkove anestezii.

mamikry
5. led 2021

@miskuet Nevim, ale rekla bych, ze to bude srovnatelne. Po epiduralu muzete mit bolesti hlavy, muze se spatne pichnout, spinal se da taky spatne trefit a muze to pak delat problemy. Rodila jsem normalne (bez epi tedy) i cisarem a osobne bych radeji sla do prirozeneho porodu. Cisar sice tolik nebolel, ale clovek se z toho pak mesic hrabe, nez zacne poradne fungovat, a to jsem se hojila rychle.

pipi_puncocha
5. led 2021

Pokud z lékařské indikace je to pro tvoji nemoc jedno, tak jednoznačně přirozený porod a epidurál. Taky jsem ho měla, vůbec jsem vpich necítila, ještě na sále mi ho zase vyndali, žádné omezení tím nevzniklo, hned 2h po porodu jsem byla fit, mohla se o miminko starat a ze sálu jsem šla po svých, což po císaři jistě nehrozí ani omylem.😬

brusinka91
5. led 2021

Mensi zlo jako laik neposoudim..
Jen dodam, ze pri epiduralu je hadicka z vpichu v zadech celou dobu trvani, u spinalu se jen pichne a uz tam nic neni.

veronikacv
5. led 2021

Ja epidural mela a v pohode. Bala jsem se, jak to bude vpichovat pri kontrakcich, ale byl moc sikovnej , kontrakci jsem vzdy prodychala a davala vedet, kdyz se blizila dalsi. Je pravda, ze jeste nekolik mesicu me vpich bolel, kdyz jsem se chtela prohnout v zadech, ale jen u toho pohybu, jinak vubec. Urcite je to o dost mensi zlo nez cisar. 🙂 po cisari musis davat pozor pri zvedani z postele i pri zvedani mimca apod.

levandule_k
5. led 2021

Jen tak ze zvědavosti, co by se stalo kdybys měla záchvat během těhotenství nebo při porodu?

miskuet
autor
5. led 2021

No, problém je, ze neurolozka mi doporucuje prirozeny, kdezto muj gynekolog se kloni k cisari, ze jednou zachvat zazil u porodu a nechce to nikdy zazit znova(ale budu rodit jinde). Kazdopadne pak jsem cetla studii o tehotenstvi a porodu epilepticek, kterou napsala lékařka - kapacita na tuto problematiku v ČR, která psala, že často je důvod císaře u epileptiček strach porodníků. Bude záležet i na tom, jak dobře budu v posledním trimestru spát, nevyspaná bych tam nešla, protože nevyspání bývá spouštěčem záchvatů. Nicméně pokud bych dobře spala, nechci rodit císařem jen proto, že se doktor bojí :/ Nemluvě o tom, že bych si strašně přála mít u porodu manžela...
@levandule_k Co by se stalo nechci domýšlet, ale jak píšu, brala bych to zodpovědně v tom stylu, že bych do přirozeného porodu šla jen dobře odpočatá a kvalitně vyspaná (nejen za poslední noci, ale celkově). Taky už znám své tělo a trochu vím, kolik toho vydrží (i když jsem nikdy nerodila :D). Mám tak tři záchvaty ročně - nejčastěji když si zapomenu léky a k tomu jsem nevyspaná. Takže když si budu hledět léků a spánku, ta svému tělu věřím s tím, že bych šla do toho epiduralu.

b91
5. led 2021

Já myslím, že uvažuješ úplně parádně. Sama znáš své tělo nejlépe 🙂. Pokud budeš fit, určitě doporučuju vag.porod. ❤️

jednaholkaa
5. led 2021

@miskuet Blby je, ze kdyz clovek rodi treba dva dny tak je pak uz hodne nevyspaly.. Epidural byl v pohode, muzu doporucit 🙂 zachranil me nejspis i od cisare, jelikoz jsem se neotvirala..

miskuet
autor
5. led 2021

@jednaholkaa Presto mi to za to stoji...cisar kdyztak udelat muzou vzdycky, ale aspon bych se o ten vaginalni pokusila... Ale treba sestrenka rodila cca 10 hodin a pak z toho byl akutni cisar, kdy mala malem prisla o zivot. Kdyz to vidim, co se muze pri porodu stat, tak si rikam, ze ti chlapi maji fakt kliku :D

95newmommy2020
5. led 2021

Za mě je lepší teda plánovaný císař. Ale to je po moji zkušenosti. Jinak není pravda, ze císař se dá pak udělat vždycky. Když už je dítě moc dole už ti ho tahaj klestema nebo zvonem. (Já měla ty kleště). Měla jsem epidural a od bolesti pomohl votom žádná, ale vytlačit pak mimino moc neslo. A místo vpichu cítím ještě teď skoro rok po.

miskuet
autor
5. led 2021

@95newmommy2020 Děkuji za napsání zkušenosti 🙂 Pořád nad tím váhám... asi se rozhodnu podle toho, jak prožiju ten třetí trimestr...

95newmommy2020
5. led 2021

@miskuet určitě to chce jít do toho co citis jako správný. Snad jen, vyhni se vyvolávání porodu, to je skoro vždy pruser.

me_druhe_ja
5. led 2021

Já měla epidural neboť po 12h vyvolávání jsem byla mrtvá a vyřízena z kontrakci. Tohle mi pomohlo neskutečně od bolesti a odpočinula jsem si. Porodila jsem za dalších 12 hodin. Samotnej vpich bez problémů na poprvé, pak jsem byla okamžitě fit, vpich jsem necítila, žádná bolest zad. Jediná nevýhoda byla, že jsem na tlačení špatně cítila kontrakce.
Tentokrát bych ráda bez, ale pokud by to bylo zas tak dlouhý a složitý, nechám si ho dát znova.

maki90
5. led 2021

@miskuet ahoj,taky jsem epilepticka a rodila jsem dvakrát přirozeně a bez epiduralu 🙂 neuroložka byla pro a gynekolog dal na ní. Já tedy velký záchvat neměla předtím dost dlouho, jen sem tam nějaké záškuby. Riziková je při porodu hyperventilace, ale mně stejně doporučované dýchání nesedlo a dychala jsem si tak nějak normálně. Zpětně jsem moc ráda, že jsem se nenechala zastrašit, oba porody byly nádherné a moc silné okamžiky 😊

jade85
5. led 2021

Je super, že se zajímáš už teď. Při riziku záchvatu 1% bych nešla ani do epidurálu ani do císaře. Epidurál i císař mají samy o sobě taky rizika, vyšší než 1%, takže mi kvůli tak malé pravděpodobnosti komplikací nedává smysl podstupovat zákrok, který má riziko komplikací mnohem vyšší, zvlášť, pokud si přeješ přirozený porod. Určitě nemusíš předem nic přijímat, můžeš se připravit na přirozený porod, kontaktovat např. dulu, která ti pomůže se zvládáním bolesti přírodní cestou a pokud bys měla pocit, že to nezvládáš, epidurál ti můžou napíchnout v podstatě kdykoliv.

barunkiss
6. led 2021

Ahoj 🙂.
Já jsem čerstvě po porodu, kdy jsem měla začátek porodu vedeny přirozeně a nechala jsem si píchnout epidural, sice to nebylo příjemné, ale jelikož kvůli nepostupujicimu porodu jsem musela podstoupit CS, tak mužů rict, ze bych raději příště rodila prirozene s epiduralem, než znovu CS 🙂.

trombalka
6. led 2021

Ahoj😊 po moji zkušenosti s epiduralem bych to nikdy nedoporucila, ale byla jsem jedna z několik, které to spatne pichli. Sice mi to urychlilo kontrakce, ale! Spomalilo porod, protože dcera nebyla ve správné poloze. Bylo to hrozně zdlouhavé a potom jsem měla migrénu asi 10 dní a psychika šla do háje. Z důvodu Tvého zdravotního stavu, když píšeš, že máa záchvaty i 3 ročně, bych to nedoporučoval za mě. Určitě bude menší zlo pro oba, když budeš mít vše naplánované a budeš mít císařský řez, ale své miminko uvidíš hned. Než by jsi měla mít komplikace a stejně by nakonec padl císař ale už pod celkovou anestezii. Promysli si to, je to Tvá srdeční záležitost, ale za mě bych neváhala a zvolila jistotu. Přeji hodně sil a hlavně zdravicko😊

zrzeckas
6. led 2021

Četla jsem, ze jdes rodit jinde.... Tak zkus domluvit schuzku co nejdriv a probrat to a nimi i tam... Jake maji zkusenosti a tak. Pripadne se domluvit s jednim z nich, ze bys byla v peci toho konkretniho doktora, ten te i odrodi, bude te tim padem trochu znat a treba i lip odhadne situaci nebo poradi...
Cisare jsem nemela... Ale muzu rict, ze po vag. Porodu jsem byla hned jako bych nerodila. Epidural jsem teda nemela, u prvniho jsem mela oxytocin na podporu kontrakci a i tak jsem byla hned v pohode.... Kamaradka prvni cisar a rikala, ze zacatky byly tezsi a druhe tehu vaginalne a pry radeji vaginalne jak cisar.... Ale hodne jsem cetla, ze zalezi i na sikovnosti toho kdo ti to picha...

miskuet
autor
6. led 2021

Dekuju moc za pidnety holky... no ja se prave bojim i pripadnych nasledku cisare - kdyby jizva hodne bolela, bude mi zhorsovat spanek, coz spolecne s peci o miminko v noci (byt nekdy zaskoci manzel) muze prave zpusobit zachvat :/ Ale zase chapu a jsem i vedoma, ze je to trochu sazka na jistotu... je to tak tezke :/

mamikry
6. led 2021

@miskuet Ono je to s tou jizvou dost individialni, nekdo je v pohode hned, nekomu to dela problem. Mne pri spanku treba vadilo, ze nemuzu na bricho, pri vstavani to bolelo urcite 14 dni, pak pri kychnuti, zakaslani, zasmani. Ne nejak nesnesitelne, ale je to neprijemne. Jizvu a svaly brisni jsem citila pred zmenou pocasi urcite rok. Nemela byste nosit nic tezkeho, takze ani autosedacku. Neni o co stat. Jestli mate malou sanci rodit normalne, tak bych to zkusila. Ale samozrejme zvazte rizika. 😉 Ja mela.male KP a prirozene bych se bala rodit.

levandule_k
6. led 2021

@miskuet Císař také může mít komplikace, z mého hlediska je to operace.

Pokud chceš rodit přirozeně, doktoři by měli být nachystaní, že záchvat být může a nemuseli to řešit na poslední chvíli a ty by jsi se měla kvalitně připravit na porod. Myslím tím hlavně psychicky, odbourat strach z porodu, protože ženy, co se hodně bojí samotného porodu zpravidla přenášejí a rodí déle, jelikož miminko jakoby v sobě zadržují. Probrat porod s dulou, svojí porodní asistentkou. Pít maliník od ukončeného 36 tt atd.

miskuet
autor
6. led 2021

@mamikry To je teda sila, citit i rok... Rodit KP bych se take bala... treba to miminko vyresi za me, bude KP a budu mit po dilematu :D

miskuet
autor
6. led 2021

@levandule_k presne to jsem si riksla, pripravit se na porod opravdu dusledne, necekat, ze mi hladky porod spadne do klina jen tak...

me_druhe_ja
6. led 2021

@levandule_k No já nevím, ale já se na porod skoro těšila. 😀 vůbec jsem se nebála, ani trochu. 😀 dělala jsem vše možné na vyvolání porodu: maliník, ananas, datle, lněné semínko, sex, vana, pohyb, úklid, červené víno....a prostě držel se zuby nehty. Ani Hamilton nezabral. 😀 nic. Bez vyvolání by tam byl asi doteď. 😀

ivis_b
6. led 2021

Ja mela epidural u obou porodu, u prvniho zabral, ale u druheho vubec, zadna uleva od bolesti neprisla, tak i s tim je potreba pocitat - ze to proste nemusi pomoct.

evula19
6. led 2021

Já jsem taky epileptička, tak napíšu svou zkušenost🙂 Neurolog i gynekolog byli pro přirozený porod, od císaře mě odrazovali, i když já se přirozeného trošku bála, právě, aby to můj mozek zvládnul. Nicméně jsem 10 dní přenášela, takže jsem nastoupila na vyvolání. Porod mi vyvolávali dva dny a i když mi praskla voda,neotevřela jsem se ani o milimetr. ještě jsem měla pozitivního streptokoka, takže jsem měla několik kapaček antibiotik. Celou noc jsem nespala, protože jsem pořád chodila na ozvy a kapačky. Druhý den večer se rozhodlo o císaři a jela jsem na sál. Musím říct, že už jsem byla tak unavená, že bych asi normálně neporodila..Každopádně nikdy nevíš, jak to bude, je to těžké rozhodování.

levandule_k
6. led 2021

@me_druhe_ja U porodu nelze nic garantovat na 100%, že když uděláš A bude z toho B. Nicméně za mě dobré jít tomu naproti 🙂 Ale muselo to být asi psycho, když jsi zkoušela vše a ono nic.

me_druhe_ja
6. led 2021

@levandule_k Jasně, to každopádně. 🙂 Já jen, že prostě někdy můžeš být psychicky na porod připravena, ale dítě není stejného názoru. 😀 bylo to hodně psycho.... Zvlášť, když se překulil 42tt a ani Hamilton nezabral....Teď mám termín za měsíc a fakt doufám, že tentokrát půjde ven samo a nějak rozumně. Vyvolávání bylo peklo....

jako_mala_holka
6. led 2021

Mně dali že zdravotních důvodů vybrat, jestli přirozeně nebo císařem s tím, že by byl lepší císař... Ale že to nechají na mně, vybrala jsem si císař a nelituju toho, ne že by to byla velká sranda a bezbolestný porod, to fakt ne, jak to začne přicházet k sobě, bolí to jak čert, a to docela dlouho, problémy vstávat atd, ale pro mě to prostě byla lepší volba, menší zlo... Jizva se hojila dobre a vpich na zádech od spinalu necítím už od šestinedělí... Navíc byli moc šikovní a žádná hrůza to napichavani nebylo... Šla bych do toho zas

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru