icon

Jaké jméno pro holčičku, když první je Anička?

avatar
jirovapa
24. črc 2019

Čekáme druhou holčičku, první je Anička, ale nevíme jaké druhé jméno 🤔. Už jsem ve 29tt a pořád nevíme 🙈. Chlap chce Emičku, ale přijde mi, že když budu na holky volat Aničko a Emičko, tak se to bude plést 🙊. Další nápady jsou Pavlínka (Pavla), Kateřina a Alena. Všechna k příjmení jdou, ale nemůžeme se rozhodnout pro to pravé. Jaký je váš názor? Předem děkuji 🙂.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 101 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Ema/Emma je v aktuální generaci velmi časté jméno, což je častý důvod ho při výběru odmítnout.
  • Z navrhovaných možností diskuze byly nejčastěji doporučovány jména Kateřina a Alena; často padly také Pavla, Lucie, Barbora a Eva.
  • Praktické rady zahrnují kontrolu znělosti jména s příjmením, zvažování délky a zdrobnělin (Kačenka, Alenka), a vyhýbání se stejnému počátečnímu písmenu u sourozenců kvůli záměnám.


Nejčastější otázky

Q: Jaká jména se ke jménu Anna obvykle hodí?
A: V diskuzi byly jako vhodné k Anně často uváděny Kateřina, Alena, Eva, Barbora a Marie; také byla zmiňována varianta Ema/Emma, i když autoři příspěvků varovali před její četností.

Q: Může volba stejného počátečního písmena u sourozenců způsobovat problémy?
A: Ano, v diskusi rodiče popisovali časté záměny oslovení, když mají sourozenci jména se stejným počátečním písmenem, a doporučovali volit odlišné začátky jmen.

Q: Je Ema/Emma dobrá volba, když je Anička starší sestra?
A: Názory se lišily; několik příspěvků uvedlo, že Ema/Emma je „teď všude“ nebo „přeemičkováno“, zatímco jiní uživatelé Emu/Emmu chválili jako hezké jméno.

Q: Jak zohlednit příjmení při výběru křestního jména?
A: Doporučuje se vyzkoušet plné spojení jména s příjmením nahlas; v diskuzi bylo zmíněno příjmení Poláčková jako příklad a doporučována jména jako Kateřina Poláčková nebo Alena Poláčková.

Q: Jak řešit, když partner preferuje jiné jméno?
A: V diskuzi se doporučovalo hledat kompromis, vyzkoušet oslovení v různých variantách a použít kalendář jmen nebo knihu o jménech pro další inspiraci.

Q: Mají zdrobněliny vliv na volbu jména?
A: Ano, uživatelé upozorňovali, že zdrobněliny (Anička, Emička, Kačenka, Alenka) jsou běžné v každodenním použití a mohou ovlivnit, jak jméno „sedí“ vedle sourozencova jména.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Ema/Emma je v současnosti velmi časté jméno.
  • Kateřina a Alena byly mezi diskutujícími nejčastěji doporučované volby k Anně.
  • Při výběru se doporučuje zohlednit znělost s příjmením, délku jména a možná zdrobnělina.


Sporné názory

  • Ema/Emma: část diskutujících považuje jméno za hezké, část ho považuje za příliš časté a „přeemičkované“.
  • Pavla vs Pavlínka: někteří preferují Pavlu jako odlišnou variantu, jiní varují, že se může samovolně proměnit ve zdrobnělinu Pavlínka.
  • Alena: někteří ji vidí jako pěkné méně časté jméno, jiní ji považují za zastaralé nebo „pro starší generaci“.


Otevřené otázky

  • Jak silně ovlivní výběr jména počet nositelek v okolí (kamarádky, zaměstnanci) a má se tomu přizpůsobit volba?
  • Do jaké míry by mělo jméno reflektovat rodinné vazby nebo osobní preference partnera?
  • Jak se bude popularita jmen jako Ema/Emma a Kateřina měnit v následujících letech?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

kniha se jmény, kalendář jmen, kontrola znělosti s příjmením, zvažování délky jména a zdrobnělin, vyhýbání se stejnému počátečnímu písmenu, výběr podle osobního pocitu, pojem „karmická zátěž jména“ (zmíněno v diskusi)

Místa a osoby

žádné

Strana
z4
avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@bayt příjmení bude Poláčková.

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@zelenaesmolda proto chceme Pavlu a ne Pavlínu, je v tom rozdíl a Pavlína se nám nelíbí 🙂. Chceme nějaké jméno co jde k českému příjmení 🙂.

avatar
zelenaesmolda
25. črc 2019

@jirovapa
no tak kdyz se vam Pavlina nelibi tak bych nedavala ani Pavlu,stejne to skonci tak,ze ji budo vsichni rikat Pavlinko 🙂

avatar
zelenaesmolda
25. črc 2019

@jirovapa
co treba Magda?Magda Polackova zni dobre 🙂

avatar
kassandra1
25. črc 2019

@jirovapa A co Simona Poláčková? 😉

avatar
hankaviki
25. črc 2019

Jméno Pavla má prý karmickou zátěž. Podle autorky knihy, v které jsem to četla, tohle jméno vůbec nedoporučuje

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@zelenaesmolda to nás nenapadlo, zkusím podat chlapovi 😃.

avatar
zuuzav
25. črc 2019

My mame Zuzanu a Annu. Rikame jim AZka🙂

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@kassandra1 zkusím to navrhnout 🙂.

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@hankaviki přemýšlela jsem, že si v knihovně zapůjčím knihu se jmény a jejich význam 🙂.

avatar
zelenaesmolda
25. črc 2019

@zuuzav
jste pekne nezodpovedni,takhle si deti pojmenovat podle zacatku a konci abecedy ale prostredek jako co? :D
Neznate vyznam rceni od A az po Z? :D :D : D

avatar
zuuzav
25. črc 2019

@jirovapa Jinak ja jsem mela spoluzacku Ivu Polackovou a k tomu prijeni mi to suprove sedi.

avatar
zuuzav
25. črc 2019

@zelenaesmolda Tak kdybych chtela pokryt cely prostredek abecedy, mela bych prijemne do duchodu vystarano🤣

avatar
zelenaesmolda
25. črc 2019

@zuuzav
tak sup sup :D

avatar
bayt
25. črc 2019

@jirovapa Tak to nejvic sedne Katerina 🙂 A na druhem miste Alena.

avatar
verunka045
25. črc 2019

Ja bych dala Barborku😁

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@zuuzav Zuzanka se nám líbí, ale máme dva zaměstnance a obě holky jsou Zuzky, takže bychom měli v okruhu těch Zuzek hodně 😃. A ještě mám kamarádku Zuzku.

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@verunka045 Barborka je fajn, ale moje sestra je Barbora 😁.

avatar
kvmatonka
25. črc 2019

@jirovapa tak ještě jeden tip. Mladší ségra je zase Eva 😄 tři sestry no Anna, Kateřina a Eva

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@kvmatonka zkusím Evu navrhnout 😃.

avatar
kvmatonka
25. črc 2019

@jirovapa Eva se teď moc nedává, přitom je to hezké jméno a k Anně se hodí. Ať dobře vyberete 😊

avatar
zelenaesmolda
25. črc 2019

@jirovapa
tak na to jak se jmenuji deti zamestnancu bych se fakt neohlizela

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@zelenaesmolda ne děti, ale zaměstnanci se tak jmenují a jelikož máme s nimi dobré vztahy, tykáme si apod., tak už teď máme problém v komunikaci rozlišit o jaké Zuzce je řeč.

avatar
zelenaesmolda
25. črc 2019

@jirovapa
jenze zamestnanci u vas za rok byt nemusi,vybirat podle toho jmeno pro dite mi prijde jako kravina 🙂

avatar
zuzangel
25. črc 2019

A co tak Adina nebo Meda?

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@zelenaesmolda nemusí, ale už jsme o tom mluvili s chlapem a pro něho je tento důvod dostačující 🙂.

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@zuzangel to mi neklapne přes chlapa 🙈.

avatar
m_tina
25. črc 2019

Kacenku, taky byla favorit, ale moc nam nesla k prijmeni (mame tam ř), my mame nakonec Alžbětku 🙂

avatar
jirovapa
autor
25. črc 2019

@m_tina tu jsem taky hrozně chtěla, ale chlapovi se líbí verze pouze Bětka a ne Alžběta 😔.

avatar
m_tina
25. črc 2019

@jirovapa tj skoda... urcite vyberete!

Strana
z4