Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
Mauinko, ale to by hroch asi nemusel chodit do práce, nemusel by si delat starosti s oblecenim atd 🙂
No, fakt konec legrace. Ted si tady sli kolegove pro zmrzku, tak jsem sla s nima a vubec jsem jim nestacila, funela jsem jak sentinel a jeste malem nevylezla schody....
Arwenko taky jsem musela dneska kolegy krotit ať jdou pomalu, protože funím jak lokomotiva 😝
Nu nic ještě dvacet minut a padla, se mi dneska už zavírají oči a to je ještě celý týden před námi ☹
Arwenko, prostě si na tu dočasnou indispozici musíme zvyknout 🙂 Buď ráda, že máš nekomplikované těhotenství a už jsi tak blízko tomu hraničnímu 25.-26.týdnu. Já čekám mo-mo dvojčata a kdyby mi někdo slíbil, že když budu vypadat jako dva hroši najednou a zafuním se i při čištění zubů, tak budu mít mimíse v pohodě a ve správný čas narozený, tak na to s radostí kývnu. Ve světle některých skutečností se naše starosti s váhou a vzhledem jeví opravdu jako banalita 🙂
Maui máš pravdu, taky se děsím toho aby vše dobře dopadlo. Když někdy čtu ty porody dvojčátek ve 23tt tak se mi chce brečet, snad budeme mít štěstí a donosíme aspoň do toho 35tt 🙂
Lucy, já za vrchol štěstí budu považovat 34.týden, dýl mě nenechají, ale spokojila bych se i s třicítkou 🙂
Maui, ano, tohle je pravda, nemely bychom resit, jak vypadame, nakousla jsem to proste proto,ze se na sebe nemozu koukat. Mamka donesla nejaky sileny kalhoty a to je teprve pohled 😀
Maui, jak to, ze Te dele nenechaji?
Ahojík, tak jsem došla po páté hodině z práce domů a šla jsem si lehnout. Ta práce mě zmáhá čím dál víc 😖 A teď do sebe tlačím nanukáč 🙂
Lucy, jéé=éé, co bych dala za lehnutí. Snažila jsem se lehnout si ke zprávám a písto toho tady po mně leze Daneček a ještě mi do toho kecá 😠
No však jsem na tebe dneska myslela a říkala si že musím vydržet, protože když si vzpomenu coi všechno zvládáš ty, tak se až stydím že jsem tak nemožná 😕 Mám fotečku v albu 😀
Ahoj Luci, omlouvam se ze jsem si te takhle vystopovala, jen jsem chtela vedet jak se dari tobe a prckum a popripade se domluvit na to kaficko.. prosim ozvi se Pája z Jihlavy.
Lucinko, Ty jsi hubená....na Tobě vůbec nic není. A máš krásný minibříško 🙂
Je od Tebe strašně milé, že sis vzpomněla, fakt.....já to přeháním, já vím, ale nemám jinou šanci. Taky se to na mně pěkně podepisuje
Já že jsem hubená, to zkreslují ty tweety tepláky 😀 No arwenko všk ti dám sem fotečku v 24 tt a porovnáme 🙂
Arwenko, mám specifický typ jednovaječných dvojčat - monochoriální a monoamniální, tzn. že sdílejí placentu a navíc plodový vak. Nejsou ničím oddělené a krom jiných rizik mají navíc to, že si můžou zamotat pupeční šňůry a přeškrtit si je. Ke konci těhotenství tohle riziko dramaticky stoupá, tak to nenechávají zajít dál než ke 34.týdnu a většinou ani tam ne. Takováhle dvojčata tvoří cca 1% všech dvojčat, my prostě nemůžeme mít nic obyč☹
Holky, já dneska nefotím. Zjistila jsem, že nemám baterku do foťáku a navíc jsem byla s kámoškou na večeři a vypadám jako bych snědla pizzu i s kuchařem...a taky se tak cítím 😀
Lucy, pohoda, jsi krásná těhule. Já když břicho vyloženě nevyvalím, tak mi připadá, že má dvě patra...to horní je podle mě normální obézní vana, nebo minimálně její solidní základ, a to spodní patro jsou normálně mimísci 😠 🙂
MAui, ahojky. No, to je teda síla. Prosím Tě, kontrolují Tě poctivě a pořádně? Jak by se poznalo, že se něco takového stalo??? Moc Ti držím palečky, kočičko. Všechno bude v pořádku, neboj se!
A dneska klidně fotit můžeš 🙂
Dobré ránko 🙂
Tady je teda hnusně ☹
No Maui jsem na to tvoje ,,mega,, břicho zvědavá 😀 Ono na tý mý fotce to nevypadá tak strašně ale skutečnost je horší 😖 K mý malý postavě vypadám spíš vyžraně než těhotně 😀
No včera jsem zase řešily svatbu vzít se teď nebo až budou děti na světě 🙄 Je to dilema, nejsou peníze na svatbu ale přesto kdyby se něco stalo nerada bych zůstala sama ☹ Všechny kamarádky mě do toho vrtají aby jsme se vzaly, jenže těm svatbu platily rodiče a já po mamce nemůžu chtít aby mi něco platila ☹ Navíc přítelovi rodiče by byly nejradši kdyby jsme se vzaly a oni nikam nemusely. Tož asi tak, takže ve mě něco bojuje, zajít na radnici a zjistit termíny nebo to nechat až na potom..... 🙄
Ahoj Lucy. Popravdě řeším totéž, ale když se na sebe kouknu, mám vyřešeno. S takovouhle postavou se do žádnejch šatů soukat nebudu, fuj. Počkám, až se naroděj a já něco shodím. Vyvstane ale další púroblém - peníze. Na svatbu nebudeme mít, budeme mít co dělat s placením nájmu a potřeb pro Danulku a dvojčata a že by se mi chtělo koupit dva prstýnky, sebrat dva svědky, jít s nimi na oběd a konec - to bych moc nerada. Nemusím mít megasvatbu, ale to nejobyčejnější taky nechci. Dopadne to tak, že se nevezmene nikdy ☹
No já na megasvatbu taky nejsem, spíš by jsme chtěly jen oběd a posezení s rodinou a žádná kapela atd. Jenže pak zase David pronesl že už se to rovnou může udělat u známýho v hospodě se vším všudy a to je dalších minimálně 15tis 😖 Tak já vůbec nevím, když si vzpomenu co je všechno potřeba a co všechno stojí tak mě je špatně 😖
čau holky dlouho jsem tu nebyla tak vás jdu dočíst.Mám hroznej bordel v práci.Začíná mi už být špatně a zaplať Bohu,že jenom odpo tak na 2 hoďky.jinak mě pálí žáha jako prase a to jsem nikdy neměla no hnus
Ahoj Angie 🙂 Nic si z toho nedelej, mne fakt bylo zle pres tri mesice 😠 Zkousej studenou colu po lzickach a taky Rennie - pomahaji spolehlive.
Lucy, jaa mam smulu, protoze zadnyho az tak dobryho znamyho v hospode nemam, tudiz si nikam nelze donest vlastni piti a tak - napadlo me leda u nekoho na zahradce 🙂 Spis se smiruju s tim, ze svatba nebude, protoze na ni proste neni. Asi bude dulezitejsi skrin na saty, abychom je nevaleli po zemi a jidlo pro miminka
Angie a kdy jdeš na kontrolu?
Arwenko no teď mi psal přítel a že prej na matriku mám zajít, vyzjistíme termíny a uvidíme. Jen takovou malou s rodičema na oběd, na víc není, a přijde mi to i vyhazování peněz kamsi ☹
Holky udělejte si svatbu se svědkama.Prstýnky si kupte z chirurgický oceli,jděte někam na O a máte to
angi prstýnky z chirurgické oceli chci jsou krásný lepší než zlato a stejně chlapi prstýnky moc nenosí takže je to jen symbol a nemusí být nejdražší ☹
Lucy, ja vim, asi mas pravdu - jen ocel nemuzu, cerna na mne - a prece jen bych mela rada trosku vetsi svatbu, nez jen se svedky. Takze si pockam. Ja vlastne ani nevim, jestli se chci vdavat. Mozna bych to delala jen kvuli detem....
Ahoj holčiny, nemáte to taky nejjednodušší... Já jsem šťastná, že nám zaplatili svatbu před jedenácti lety rodiče, nějak si neumím představit, že bychom to teď táhli sami 😔 Ona stačí malá svatba, ale jak je tam pár hostů, aspoň nějaká malá hostinka, kytky, fotky atd. hned se ty náklady začnou strašným tempem šplhat nahoru 😠
Arwenko, to se nepozná nijak, až na UZV zjistí nulovou srdeční akci. Teď se zatím nedá dělat nic, do 25.- 26.týdne by to stejně neměli šanci zachránit. Později bych měla být sledována intenzivněji a kdyby se zjistilo zhoršení průtoků nebo nějaké nepravidelnosti v srdeční akci, tak by se okamžitě udělal předčasný porod císařem. Je to prostě o náhodě. V USA jsou ženský v těchle případech od 26.týdne hospitalizované a napojené na prakticky nepřetržitý monitor + 2 x týdně UZV. U nás tohle asi nehrozí. Zatím mi bylo řečeno, že po nějakém tom 26.-28.týdnu budu chodit 1 x za 14 dní na UVZ, toť vše 😒
Aannggiie, a ty jsi v kolikátém TT? Mně bylo špatně celý druhý a třetí měsíc, nezvracela jsem, ale bylo mi třeba celý den fakt hodně zle. Na jídlo jsem nemohla ani pomyslet, ale když jsem to překonala a najedla se, na chvíli se mi ulevilo... Tak jsem se naučila pořád jíst 😀 Pálení žáhy taky znám...už mě to naučilo vyhýbat se sladkým jídlům.

😀 😀 holky moje, copak si může hroch holit nohy? Dyk to nejde 😀 😀 😀 Já z vany ani sama nevylezu 🙂