Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
když jsem s malou na pískovišti a přijdou tyhle slepice tak odcházím. na to nemám
Tak holky já co se týče těch pokojů rozhodně preferuji standard a být s někým. Můžu si v klidu dovolit i samostatný pokoj ale proč? To radši pojedu na dovolenou s dětma... 😀 Už sem to jednou zažila a nebylo to tak strašný, tři ženský na pokoji z toho jedna z dvojčátkama. Taky sem jí pomáhala když potřebovala a když sem zase potřebovala do sprchy nebo tak tak mi koukla na malou. Takže za mě, rozhodně standard.
K těm monitorům to vám řeknu z vlastní první zkušenosti jako prvorodička pouze s jedním miminem. Po příchodu domů jsme na ní čuměli a nevěděli co dělat. Pořád sem koukala jestli dýchá neboť to není absolutně slyšet tak sem se docela bála. S monitorem sem spala opravdu tvrdě a nikdy se mi nestalo že bych měla nějaký planý poplach. Takže já rozhodně monitory dám pro obě děti ať je to jak je to, měla sem Angelcare a fakt max spokojenost. Myslím si že už ho koupíte třeba po někom za dobrý peníze ale fakt doporučuju, používala jsem do cca 6měs a bylo to takový pro klid duše ok. Ale jak říkám, všechno je o penězích a možnostech, ale co dneska není že?
@maruja ono mají totiž některé matky pocit, že mít děti tak nějak spojuje a je děsně nutné probrat, které z nich mělo zrovna větší h.....o či tak. 😀 Já tohle taky nesnáším. Člověk má pak pocit, že mateřství ženu degraduje na úplně jinou kolej. Třeba teď pokaždé, když přijdu do kanceláře na mě všichni vypálí "Kde máš děti?", jak kdybych je snad musela mít vždycky přilepené na zádech nebo co 🙄
@kathy.skal no přesně, potkala jsem známou ve městě a hned na mě vybalila kde mám dítě, tak jsem řekla že jsem jí nechala samotnou doma a že jdu na kafe 😉
@allynka co se týče dudlíků já jela skoro jen Avent nebo Sauvinex. Nikdy sem nechtěla ty skosený, jenom kulatý jsou podobný jako dudlíky v lahvičkách tak aby si hned zvykli. Dudlíky beru rovnou do porodnice a od prvního momentu jim ho budu cpát hlava nehlava. Tak se budu modlit aby ho chtěli. Potom mají lepší adaptaci na lahvičku, takže nemusíš být nonstop uvázaná doma jak blázen.
Tu odsávačku, holky já sem fakt magor jako já s malou vyzkoušela snad všechny značky, byla sem jak blázen. Teď mám doma ruční avent, ale chci elektrickou tak počkám až se malí narodí jak to bude a určitě to jde s tou ruční taky to je fakt pohoda ale uvidíme. To zatím nechám tedy osudu.
Alčo už ti přišel kočár? Mě nic, tak sem i ráda že nemám doma o krám navíc, už takhle nevím kam se hnout.
My máme monitory půjčený s revizí z obchodu, zatím na půl roku.Máme babysense a zatím /ťuk ťuk/ ani jeden poplach
Jo a ještě k postýlkám, dám je určitě tak na první tři měsíce spolu. Prolezla jsem taky hodně diskuzí a skoro všude už ty maminy píšou že je to takový lepší že jsou víc v klidu přeci jenom jsou spolu v tom břiše tak je nebudu rozdělovat. Potom je dám každýho zvlášť.
@jarkalada no vidíš to mě nenapadlo, ale vím o tom že to několik holek okolo mě mělo půjčené a taky pohoda. Snad na 6měs 1000,- jestli se nepletu.
@veronika.m Já měla děti taky spolu - ale monitory pod nima nefungovaly, tak jak by měly - snímaly se navzájem, i když byly cca 20 cm od sebe. Tak už je máme každýho zvlášť.
Už v nemocnici byly letáčky, kde jdou za kolik půjčit. Nás stojí 150kč na měsíc.
@jarkalada Já jim tam dám jeden s dvěma deskama, druhou postýlku budu mít v obýváku dole tak tam budu mít druhej. Jestli se spustí tak stejně poběžím jako magor.
@veronika.m tak my jsme měli v jedný postýlce dva - každý se dvěma deskama Jsem si říkala, aby tu plochu měli líp pokrytou, když se pohnou kousek vedle, aby to nespustilo. Jenže to bylo tak citlivý, že i když bylo v postýlce jen jedno dítě, tak to snímal i ten druhej monitor.
A to jde, že každá deska snímá jiný dítě? - když je k tomu /aspoň u toho našeho/ jen ta jedna "pípací bedýnka" ?
@jarkalada no taky si říkám, jen ať je ze začátku u toho 😉
@zvalentova Tak z toho mám právě úplně osypky, co píšeš, Zuzi... 😝
@veronika.m Veru to máš recht, že jsou to jakoby vyhozený peníze za nadstandard, kdybych byla druhorodička a už aspoň trochu věděla, do čeho jdu, třeba bych to přehodnotila, ale takhle budu fakt trvat na tom svém pokoji, abych se tím nenervila...
Kočárek mi ještě nedorazil a jsem fákt ráda, čím později přijde, tím líp v naší nezrekonstrtuované situaci 😉 Mně říkali až koncem února, tak to je ještě čas 😉
Fakt jste nikdo neuvažoval o těchto monitorech: http://www.promojedite.cz/pro-deti/detske-zbozi... Připadá vám to blbý z nějakého důvodu...? Prý jsoiu spolehlivé...
@allynka Alčo já o tomhle typu monitoru nic nevím ale jestli jsi na to slyšela od maminek dobré ohlasy tak bych se toho ani nebála. Já dám fakt hodně na rady matek a vyplatilo se mi to. Já sem ani při první nechtěla být sama věděla sem od svých zákaznic (dělám fakt jenom se ženskýma a hodně 😀 ) že je lepší být s někým a bylo to fakt v pohodě.
My jsme monitory dechu měli,kluci byli nedonošení,neměli sice nějaký výrazný problém,ale zvykla jsem si na to v nemocnici,byla jsem tam s něma měsíc,pro pocit bezpečí a klidu jsem to chtěla i doma.V každé postýlce může být jen jeden monitor,jinak vám jsou k ničemu,pokud dáte dva do jedné,v případě zástavy dechu nepoznáte nic,protože to nebude fungovat,myslím,že je to i v návodech,my jsme měli zn.NANY.Ten monitor na plenku hodně vyvolává plané poplachy,hodně si o něm psali holky v Extrémních nedonošencích.Já mít další dítě,což už nehrozí ani náhodou ,i kdyby bylo donošené,tak monitor mám zase.Já jsem je pak prodala jedné paní pro holčičky,jedna ji přestala dýchat v kočárku,náhodou si toho všimla sousedka,viděla,že začíná modrat-měli 3 měsíce,napřed chtěla jen jeden,ale pak si to rozmyslela a vzala si oba.Všem vám přeji pohodové těhu a vydržte co nejdýl.....
Ahoj, vidím, že sjte tu už pěkně zajeté 🙂
Já jsem sem přišla až dnes. Rychle se představit: Katka, mám dvojčátka, přes 5-měsíců, holčičky. Jsou moc šikovné, až se nudím 😀
Jinak navštěvuji emimino.cz. Nebudu velice dočítat 🙂
My máme monitor dechu baby sens a jsem spokojená- ale máme jej půjčený jen na půl roku. Tak nevím jestli si to ještě prodloužit 😒
@allynka : ten odkaz na ten monitor, co jsi posílala, tak kamarádky s ním nebyly spokojené, jelikož jim to odíralo dítko.. 😖
Chci se poptat na příkrmy? Kdy jste, jak jste začali? A s čím.. 🙂
Díky
Ahoj holky, omlouvam se , ze vam sem lezu, ale uz nejakou dobu zvazuji koupi nositka Beco Gemini nebo Butterfly a porad se nemohu rozhodnout. Byla bych rada , kdyby mi nekdo ve stejne situaci poradil zda to ma cenu ci ne. Mam 3mesicni holcicky a jedna je hodne uplakana a vyzaduje skoro celodenni noseni, spi mi jen v kocaru a v noci. Od mala hodne trpela na prdiky, ted se to trosku zlepsilo , ale stejne. Druha chce nosit, pochovat, potulit vetsinou jen vecer, takze si rikam, ze bych je to nositko mohla vyuzit. Prave nositko Beco ma moznost dite dat i na bok matky a tim si rikam, ze bych mela dalsi bok volny a i obe ruce a mohla pripadne zvednout i druhou holcinu. A pak si rikam az zacnou behat, ze by taky nebylo na skodu vzit nositko ven a na stridacku je obcas poponest, ale nevim jaka je realita. Nositko je celkem drahe /kolem 3tis/ a nechce se mi vyhodit penize a nakonec zjistit, ze je to s dvojkama k nicemu. Prosim poradte. Dekuji
@veronika.m
Ahoj pročítám tady ty diskuze, a jen k tomu jestli dát dvojčátka spolu nebo né, tak já se zase dočetla, že ti pak nebude fungovat ta hlídačka dechu, tak nevím co je na tom pravdy a co né .. Taky řeším stejný problém, postýlky budeme mít určo hned dvě, tak uvidíme, jak budou velcí 🙂 a jak to budou zvládat
@ostrava8 Ahoj, nerada se vměšuji do konverzace, jen jsem chtěla říct, ať se nebojíš pověr, já koupila kočárek už na uplném začátku a teďka mám těsně před porodem (asi tento týden) 😉 Jen ho nemáme v domě, manžel ho přiveze až budeme v porodnici. Jinak, po všech možných recenzích jsme koupili Easy Walker a vypadá, že bude fakt super 😉
@maruja Ahojda, dobrá volba, my bydlíme na horách a byl nám fakt doporučen jako, že to je Mercedes mezi dvojčatovejma kočárkama. Autosedačky jsme k němu koupili Cybex Aton, taky jsou super a dle recenzí taky vycházejí dobře....Koukalas na www.kocarky.cz?Je tam k EW i prezentační video 😉 Jo a myslím, že můžou nabídnout i slevu, já když tam poptávala sedačky a adaptéry, tak mi jí nabídli automaticky 😉
@ostrava8 ahoj, shoduji se s holkama. Pověry jsou jedna věc, praktičnost věc druhá.
Pokud bych měla rodit jedno dítě možná bych věci kupovala později, ale se dvěma na to kašlu. Raději mít většinu věcí včas než to řešit operativně s porodnice.
Sama jsem koupila kočár ještě před druhým screeningem, aniž bych věděla co čekám.
@zvalentova .....přesně tak, s dvojčatama člověk nikdy neví, kdy tě položej do nemocnice a nervovat se, že nemám nic nachystaného, to není nic na mně 😉

@zvalentova no to je úplná noční můra 🙄