Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
@maruja
juj tak to nevím jak mi ted prckové leží, ale dle tvarů břicha se furt točí 🙂 Na kontrolu jdeme až za 14 dní, tak uvidíme , ale budeme mít určitě plánovaný porod, oni u nás v Ově moc nechcou rodit dvojičky přirozeně 🙂 Plánujeme mi to tak na ten 38 tt, tak uvidíme 🙂
A jak se cítíš ty , co vlastně čekáte ??? ani nevím ... Chjo, těch stěrů se fakt bojím .. v tom 3. měsíci jsem si užila svoje .. tak snad broučkům, už ted při tom stěru nic nebude hrozit .. S tím streptokokem mě ted vyděsila kamarádka, má ho, takže jí 4 hod před porodem budou dávat antibiotika, je to prý dost nebezpečené, když se ti dítě tím nakazí při porodu ... tak je z toho bobek na nervy ....
@jana321969
Jmenují se Linda a Kryštof, dnes jim je přesně měsíc 😉 Jo, Janičko, co budu vědět, poradím, ale zatím se taky všechno učím 😉
@ostrava8
Jinak daří se dobře, dnes jsme se snad poprvý trochu vyspali 😉 Opravdu si ten Macmiror nech napsat, mě ho gyndař ke konci těhu dal, vždycky jsem si ho 4 dny na noc zaváděla, pak 10 dní ne, pak zase 4 dny jo až do porodu. Neměj strach, ty stěry mi dělal myslím, že tak okolo toho 35-36.týdne.....A jak se jinak cítíš?
@lenny2
jé tak malí byli tak hodní že tě nechali vyspat ? no toho se bojím, páč jsem velký spáč, ale už se na to moc těším, je to jen otázka asi zvyku 🙂 Jé cítím se fajn, jen už toho tolik neudělám co před tím např. včera jsem byli s mužíčkem na večeři a jako už to nějak nezvládám .. hlavně cesty autem 🙂 Hele jak moc vyroste ještě břicho v 8 měsící ?? roste hodně ? nejhorší jsou pro mě večery kdy spím .. jak se převaluji tak funím jak fabrika a jako cítím jak se mi oba bazénky přelívají 🙂
@ostrava8
No, přišli jsme asi na to, proč pruděj, chtělo to čaj 😉 Jj, ještě, že jsou mám mamku co poradí, člověka by to nenapadlo 😉
Hele, nebudu mazat med kolem pusy, že to je v pohodě, ty noci jsou fakt horor, jsem úplně vyšťavená a už si dost teda šahám na dno, já snad doufám, že se srovnaj a nechaj nás časem trochu vyspat. Malej je na mě uplnej závislák, furt mě musí cítit na blízku, ale pochopitelně nemůžu ubírat pozornost holčičce, takže je to fakt hrozně vysilující, mám ještě míň kilo, než před těhotenstvím 🙂 Ale přes ten den se to dá 😉
No, co se týče břicha, mě snad rostlo ještě na sále 😀 Něco tak obřího jsem nikde neviděla, však jsem taky celá popraskaná bohužel, navzdory tomu, že jsem byla v krému proti striím snad skoro celý těhu div ne ponořená 😀
Hele, dneska odpolko pokavaď to půjde časově, vytáhnu noťas a fotky sem naházim, mám jich kvanta na Facebooku, kdybys měla profil, hodím si tě do přátel a můžeš mrknout 😉
@maruja jé páreček, a už víte jména ?? no já tě obdivuji, nedokážu si představit, že bych se ted ještě musela starat o jednoho malého prdolku, mi stačí pes 🙂 No luxování je šílené, hlavně mi to dělá problém když vysávám koberce 🙂 jinak máme plovoučky 🙂 a co kočárek už máš ? a vše ostatní ? já ted uvažuji nad tím, jestli ty lehátka houpací obj. rovnou dvě, nebo jedno na zkoušku, hodně mamin psalo, že v tom prdolci nechcou být , co myslíš, ty už jsi mamina 🙂
@lenny2 no bude to záhul, ale určitě příjemný 🙂 Hele s tím praskáním, taky čekám kdy to příjde .. gyndař se mi ted díval a říkal, že mám hezký bříško .. 🙂 zatím bez prasklin, říkal že je to i tím, že pokud jseš malá tak kolem té 160 cm a mín, tak ti popraská, páč tě bříško táhne dopředu, já zdědila po otci 173 cm, tak prý u těch vyšších se to rozprostře a za další je to otázka schopnosti elestičnosti kůže 🙂 tak zatím je asi dobrá 🙂
Leni kde jste kupovali látkové pleny ? přes web nebo v kamenném obchodě ? a prosím tě ještě jeden dotaz, máš už ted pro malé peřinky do postýlky nebo jen deka či zavinovačka ?
@ostrava8
No, tak já mám necelých 160 cm, jsem prcek 😉 Ale taky to bude i tím, že já už ve 2.měsíci vypadala jako v pátým, to břicho rostlo mega rychle a ta kůže to prostě nestihala 😉 Ale hnedka po 6ti nedělí se chystám na laser 😉
Hele, látkový plínky jsem nekupovala vůbec, dostala jsem jich pytel od kamarádky co už má většího kluka 😉 Ale co vím, maj je ve Vesně, nevim jestli ten obchod znáš (?).......Nákup si jich hodně, ta spotřeba je obrovská, teda aspoň u nás, protože si tisíckrát za den ublinknou a já teda osobně je hnedka vyhazuju do koše s prádlem, protože to mlíko fakt smrdí 😉
Mám od začátku peřinky, ty rychlozavinovačky jsou úplně na h......jednak oni v nich nechtěj být a jak sebou furt házej, tak to nedrží zapnutý (mám ty na sucháč), no a doktorka mi říkala, že jak jsou v tý zavinovačce, tak se nemůžou vyprdět, jak nekopou nožičkama a je to asi fakt, protože my na žádný prdy teda netrpíme díkybohu 😉 Ale nevim, jsou zase maminy, co si je chválej, já osobně jsem je dala zpamtky do skříně 😉
@lenny2 super .. 🙂 holky našla jsem tady jednu maminku co šije pěkné věci a levně, v pondělí mám s ní zcuka 🙂 tak jukněte http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=8750
@ostrava8 jména zatím pracovní, kočár a autosedačky zatím nemám, chcem to koupit v dubnu. To lehátko jsem měla, ale malá v tom moc bejt nechtěla, tak tentokrát na to prdím. Máme jídelní židličky co se dají sklopit do lehu a tak budu mít v kuchyni ty.
Jinak já budu mít určitě deky a pytle na spaní, rychlozavinovačka je fakt na nic a ta peřinka zase moc velká 😀
tak jsem ti snad poradila 😉
@zvalentova dobré dobré, ty máš ale kondici, holka🙂 já mám konečn dostatek energie, úplně jsem překvapená, že ty moje trale jednoho dne skončili a každý večer se modlím, aby nezačaly🙂 jinak manžel má nějakou virózu nebo co, už 3. den smrká, chrchlá a včera se mu k tomu připojila zvýšená teplota, tak čekám, kdy to chytnu já
@rychetkami ááá, mužská chobora... Mě se spustila alergie na plno a je to děs.
Uvidíš že to bude v poho, jsme teď odolné. Já dodělám poslední věci pro šéfa, mám strach že už toho moc nepopracuju.
@zvalentova no nevím, jestli je mu fakt tak zle, ale vypadá, jak když je v posledním tažení a tu zvýšenou fakt má
Dobrý den, nezlob te se že vám lezu do diskuse, taky jsem patřila mezi vás, teď už mezi dvojčátkové maminy🙂)))) Chtěla jsem vám nabídnout k prodeji tandemový kočárek Kolcraft. Jestli se chcete mrknout, mám ho ve svém bazárku. Taky budu během měsíce prodávat sportovní kočárek Bumbleride barvy Seagrass. Všem těhulkám přeji co nejdelší a pohodové těhotenství.
ahoj holky, já odpočívala o víkendu, manžel hlídal malou a já mohlalenošit. No už jsem hned unavená, uvařím oběd a musím jít odpočívat. Taky se snažím něco připravit miminům a pak jsem hotová.
@zvalentova tak ty ještě dva týdny podle plánu 😀
Zdravím maminky 🙂
Víkend byl užasný, celé dva dny jsem byla venku, obličej opálený 🙂 a i jsem hrabala listí 🙂 ale všichni mě hnali 🙂
Já taky dneska další dvě pračky s hadříčkama a zítra nás čeká žehlení .) holky pozdravte mimušku a zatím ahoj
@karina1
Nedělej si s tím vrásky, já se mazala těma nejdražšíma krémama a několikrát denně a kdybys viděla moje břicho, tak se zhrozíš ☹ A to žádná ženská u nás v rodině to nemá, takže genetický dispozice bych teoreticky mít neměla.....je to prostě tím, že mi to břicho rostlo hrozně rychle a do mega rozměru 😉 Neboj, laser to jistí 😉 Holt je to jedna tvář daně, kterou musíme za ty miláčky zaplatit 😉
dobré ránko holky ... dneska šílená noc, nemáte některá recept nato, abych spala v noci alespon 5 hodin v kuse ?? 🙂 a to přes den nespím
@ostrava8 to je trening mna to až budou broučci na světě 🙂 🙂 .Má to ke konci skoro každá těhulka. Tělo si zvyká na přerušovaný spánek. Hlavně se snaž i přes den odpočívat
@mrkvicka28 wou ke konci, my ještě musíme vydržet, my ještě nekončíme .)wou, koukám, že ty jsi měla v bříšku trojčátka 🙂 tak to jsi spala ve stoje né ? no nic nedělání mi také moc nejde 🙂 ale vím, musím se už držet 🙂 aj ak to zvládáš ty ?

@jana321969 ahoj velká gratulace ke dvěma srdíčkům 🙂 jen at rostou 🙂
lenny2: Ahoj maminko, tak jak s daří ? vše v pořádku ? chtěla jsem se optat, dělali ti kolem 35 tt nějaké stěry ? ptám se proto, že mi něco doktro naznaččovla a jak jak kontroloval čípek v tom 3 měsíci ,tak nevím zda-li z toho, nebo co začala hodně krvácet a vytvořil se mi ten hematom ... tak mám strach ... :(