Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
Tak mi pak prosím Vás napište jak to dopadlo s výstavou kočárků který je nejlepší? Já to mám do Brno bohužel 150 km.
Mám otázku! Je tu někdo, kdo čeká dvojčátka po IVF a nemusí být na nemocenské?? Děkuji
@gretta Já jsem si mohla sama vybrat jestli jo nebo ne. Ale lepší jsem si neschopenku vzala v práci je stres a do práce to mám 40 km.
@rychetkami Tak to se tam určitě potkáme! 🙂 Minule sem jen na poradnu cekala 2 a třičtvrtě hodiny... 😠
@verunka_berunka myslím, že mě poznáš - pokudtě mám v přátelích a ses koukala na moje břichatý fotky - tak je to jasny, tam jsem bez retuší... a pokud bude teplo, budu mít červený šaty a megabřicho🙂
@rychetkami Ahoj,taky ještě držím,ale sem zavřená ve špitále. Možná v pátek půjdu dom,ale neni to jisty. Každopádně mi slíbili že do porodu se doma ještě ukážu. Tak holky drzte. Jo a výstava kocarku je dobra,ja tam byla na jaře.
@gretta ahoj, děti mám z druhého IVF. Neschopenku jsem dostala po trasnsferu a při potvrzení těhotenství se mě MUDra zeptala, zda-li si jí nechám nebo ji ukončí. Logické i praktické bylo pokračování v neschopnosti. Do práce jsem chodila už jen jak jsem potřebovala, cca 2x týdně na 5-6h.
@agnes88 to je fajn, že držíš, ještě chvíli a bude to za tebou🙂 a je super, že tě pustí domů, to se ti to určo zlepšilo...takže opatrně🙂
@rychetkami Ty jo, škoda, že sem si to nepřečetla včera... 😒 Sem tě viděla a myslela sem si, že to asi budeš ty, ale nějak jsem neměla odvahu oslovit tě! 🙂 Btw. moc hezký šatečky! 🙂 Jak si dopadla na kontrole? Já jsem dnes nakonec byla docela rychle hotová a naštěstí vše při starém, takže mě pustili domů! 🙂
@agnes88 Tak hlavní je, že ještě pořád držíš 3 v 1!! 🙂 A píchali ti kortikoidy? Držím palce, aby tě domů pustili co nejdřív! Doma je prostě doma... 😎
@verunka_berunka no já taky koukala, ale měla jsem těžší situaci...je dobře, že tě tam nedrželi dlouho, já si to dávala od osmi do půl jedenácté...jak jsem dlouho seděla, tak mě míma kopali jak o závod, tak jsem se pěkně ksichtila🙂
Ještě, že ti nic nenašli nového, to jsou moc dobrý zprávy....já to mám naplánovaný tak, že příští pondělí jdu na velký ultrazvuk v 10.30 a pak o půl jedné na poradnu uvidím, jestli stihnu překmitnout domůl, bydlíme kousek v kopci.
@rychetkami Ty jo, tak to sis to tam teda pěkně užila!! 😝 😠 Já s tímhle mám právě taky problém. Jak déle sedím, tak mě malá začně tak strašně tlačit a kluk kopat, že musím aspoň stát.... Tak to můžeme spolu zkusit příští pondělí 😀 😀 , pže já mám monitor v deset a pak jdu taky na ultrazvuk a pak do poradny, takže se téměř určitě potkáme!! 😎 Já ti nevím, ale já bych klidně zkusila jít hned po ULT do poradny, ať ti to navazuje. Oni pak mají od 12 do 12:30 pauzu. Já se právě bojím, že to nestihnu, pže mám mít v 10:00 monitor, v 10:45 ultrazvuk a bojím se, že to ho 12:00 do poradny nestihnu. ULT je mega čekání... 😠 😖 Je super, že i ty jsi v pohodě a držíš pohomadě! 🙂 Mě za tu chvilku, co jsem byla na nohou a chodila, tak pěkně natekly kotníky... 😖 Však ono to tím ležením zase přejde! 🙂
@beruska1982 nam vše hradila pojištovna vzdy jsem šl ado pojištovny takze první pokus kolem 23.000 a druhy 21.000 bez mrazení nešlo mrazit tak jsme vzdy šli do dvou pravě raději, no tušíme co čekáme ale v pátek máme UTZ V BRNĚ V 21 TYDNU takže tam nam to snad potvrdí a bude vše ok, a pak pisnu jo 🙂
@gretta AHOJ JA JSEM V PRACI, PO TRANSFERU JSEM BYLA DOMA TRI DNY A PAK DO PRACE, A VŠE OK, DR. TA BY ME NESCHOPENKU JEŠTĚ NENAPSAL ALE 2.7. SI JDU UŽ SAMA PRO NESCHOPENKU TAKZE KONČÍM CCA JAK AGNESS OKOLO 22/23 TYDNU A STAČÍ.
@agnes88 - AHOJ AHOJ DRZE JEŠTĚ, A AT JSI BRZO DOMA, TY JO JA BYCH MELA ZACTI POMALU UZ TAKY NECO TEDA PO BRNE KUPOVAT TAKY SI RIKAM KDYBY NAHODOU DĚTI ŠLI NA SVĚT DŘÍV, NEBO MUSELA LEŽET V NEMOCNICI.
JEŠTĚ SE MĚ LÍBÍ ALE NVÍM ZDA TAM BUDE NA VÝSTAVĚ KOČÁR - INDIE TWIN - BUMBERLIDE
Ahoj holky, omlouvám se ze tu tak vpadám. Vidím , že řešíte kočárek. Pokud mužu, tak jako maminka 3 měsíčních dvojčátek doporučuji EW. Původně jsem jej nechtěla , ale po výstavě v Brně to byl nás favorit. Je sice drahy, ale výborný. Manipulace je s nim opravdu na jedničku. My tam nakonec nakoupili úplne vse od kočárku, přes autosedacky a fusaky. Jinak jsem se chtěla zeptat jestli nemáte nektera zájem o monitory dechu respicience. Používali jsme je jen dva mesice, takže jsou úplne nove, kupované v březnu 2012. /jsou taky z obchodu Daniela/.A asi v záři budu prodávat hluboké korbicky, máme novinku platinové. Jinak jestli mužu doporučit a budete si je nektera v Brně kupovat vemte si ten lepší potah( maji ho prave ty platinové a silver) jsou opravdu super. Nesisuji da se z nich vse umyt a jsou opravdu porad jako nove. Tak přeji krásné tehulkovani a pokud mate nektera zájem pisnete IP.
Ahoj holky, kdysi jsem do téhle diskuse taky psala... už mám 2 letá dvojčata a ohledně kočárku můžu jen a jen vychválit Bumbleride Indie twin. Lepší kočár jsem neviděla a nevyzkoušela! Padl mi do ruky mnohem víc než EW. Pokud byste měly ohledně tohoto kočárku dotazy (nebo kvůli čemukoli), ráda vám poradím. Nedoporučuji Teutotonku nebo DorJana. A taky jsem vyřešila golfky, protože s většími dětmi je to problém. Golfky jsou těžké a špatně ovladatelné... pořídila jsem Baby jogger city mini a jsem moc spokojená. Jsou lehké, dobře se ovládají, skládají se jedním pohybem,vozím je pořád v autě, kdyby bylo třeba.
Jo a prodávám po dvojčatech krmící židličky 4baby 2x a Fischer price houpací a vibrační křesílka (pro nás byly nepostradatelné).
@zuzka.o ahoj ahoj taky se divam na bubemrl... INDIE TWIN ale nema sanci ho nikde videt osobne na te vystave asi nebude že??? za kolik ty lehátka vibrační prodáváš??
HOLKY: KDY JSTE MELI POHYBY PRVNÍ??? JSEM PRVORODIČKA.
@jana321969 ahoj, takové zvláštní pocity jsem měla kolem 20tt, regulérní pohyby jsem cítila kolem 22tt.
@zvalentova prosím Tě,mohla bych se zeptat??? Cítila jsi obě mimina stejně??? Já právě cítím hodně chlapečka a druhé mimičo mě přijde,že moc necítím..... 😖
@bobecek79 ee, toho co byl víc na břiše jsem cítila víc. Holčička byla schovaná vzadu a tu jsem dobře cítila až když byla velká a kopala mne do jater 😉
@sariky díky
@zvalentova taky děkuji za odpovědˇ,mám to teda stejné jako Ty....
@jana321969 Kočárky v KOlíně je neprodávají... já Bumblíka koupila od www.dvojcatka.cz , super kup, nelituju, fakt bych neměnila. Doporučuju.
Prodávám je v super stavu za 600 jedno,a le kdybys vzala obě, tak bychom domluvily nějakou slevičku. Děti jsem v nich zezačátku i krmila, Davídek v něm rád usínal za houpání a vibrace, rádi si v nich hráli, má to chrastítka a melodii....
@zuzka.o ahoj ahoj ok, nemas fotečku sedaček a vibrace tam jsou - použivaly jste je?? v pátek jdu na ten utz v 21 tydnu tak pak písnu co a jak, jo!!! jinak jaou barvu kočárku bumblíka máš??? no ja zatím váham mezi ním a EASY. Jenže chtěla jsem oba vidět osobně a ten bub.... není šance na té výstavě určitě co bude v sobotu v Brně.

@jana321969 a ty jsi připlacela za jeden pokus 50000kč nebo za víc pokusu?A už víš co čekáš za pohlaví?Jsem zvědavá na všechno 😎