Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
@werinka1 drzim palecky napis jak ste dopadly!
ty vlozky do podprsenky za me urcite! Porad odkapavalo mliko a jak sem se mazala tak i kvuli tomu - urcite porid.
CO se tyce Purelan co to vubec je? Ja se mazala Bepantenem....
kojici kosile este ani nemam. a rikam si taky kojici polstar poridit. ale nevim jak na tom budem .jestli vubec budu kojit a tak. tak vyckavam. ale bohuzel na manzu se spolehnout nemuzu to jedine pak prez net...objednat.
diky
@gyty @werinka1 Já mám taky tašku radši sbalenou. Koukala sem na netu, co u nás v porodnici chtějí.Taky mám na cestu domů pro holky připravenou velikost 48, ale přijde mi to hrozně malinký, tak mám v záloze nachystanou ještě 50, uvidíme. Mě doktor dělá UTZ hrozně málo, takže naposledy mi dělal ve 25+6 a to měly holky 905 a 899g. Teď du na kontrolu ve čtvrtek, ale myslím, že holky měřit nebude,ale kdyžtak napíšu, abysme je mohly porovnat 😀
Mám přibalenou i odsávačku,bepanthen, sehnala sem i plínky od 0 do 3 kg, tak si je beru a ty kalhotky mám taky síťované z lékárny. Mě vyhovovaly, byly prodyšné a hodně se natáhly. Mějte se.
Holky vy jste všechny tak vzorné, že to máte. Mi se ani nechce, pořád si říkám času dost 🙂
@karlisska
to si ja taky porad rikam, ale po tom co jsem vyprala vysusila a vyzehlila prvni varku vecicek si nadavam ze sem vsecko odkladala a odkladala. ty pliny zehlit to byl uz s tim brichem nadlidskej vykon, ted zbejvaj osusky a deky a nejak vycistit kocarek je z druhe ruky a ta taska do porodnice a vecicky z lekarny pro mimi...uz ted se sotva valim a to mi jeste kus zbejva!!!!!
Ahoj, tak jsem zpátky z KO. Děkuju všem co na nás myslely 🙂 Tak holky mají 690g a 700g a odpovídají 24+0 a 24+1. No a já jsem 24+6. Tudíž jsem z toho byla opět trošku nešťastná, ale doktor mi řekl, že na 25 týden jsou ty váhy úplně v pohodě a rozhodně nezaostávají. Řekl to vážně s klidem, tak se nebudu stresovat. Jinak vše shledal ok. Až na tu mojí placentu, která je teda přes vnitřní branku a mohla by začít krvácet. Musim teda dodržovat klidový režim a kdyby něco, hned přijet. Další KO máme za 3 týdny. Byla bych radši za 14 dní, ale prej to neni nutný.....
@gyty Ten Purelan doporučovala adriene místo Bepanthenu. Bepanthen jí vůbec prej nezabíral.
Všechny tyhle věcičky pak hromadně koupím v lékárně, ale zatím mám čas, takže tak za cca 5 týdnů tak naběhnu a koupim vše od vložek, poporodních kalhotek, mastiček atd.
Holky, co jsem využila v porodnici: porodnické vložky Batist... jsou vážně dobré. Spotřeba jich je dost velká. Někdo tu psal, že po císaři se moc nekrvácí... no nevím, spíš bych řekla, že je to velmi individuální. Já třeba krvácela dost a to 3 týdny a teď jsem 5. týden po porodu a špiním stále. Ty porodnické vložky jsem používala i doma, např. Always se mi neosvědčily, člověk se v nich doslova "paří", jak jsou "umělé" ☹ A já jsem spíš "tampónový" typ 😅
Síťovaný kalhotky jsem měla s sebou sbalené patery... kupovala jsem "prací" ve zdravotnických potřebách, velikost L. Nakonec jsem po porodu šíleně otekla (prý normální s nástupem laktace)... měla jsem nohy jak konve až nahoru k tříslům a kalhotky jsem nenatáhla, musela jsem je nastřihnout. V porodnici mi ale dávali ty jejich XL a byly super... čím větší, tím pohodlnější 🙂
Bepanten super, pokud nejsou odřené či popraskané bradavky... pak už nestačí a nezabírá. Na už popraskané bradavky je super Purelan od firmy Medela... mastička... ale za cca 24 hodin jsem měla po krvácejících bradavkách 😉
Vložky do podprdy určitě... chrání to bradavku a ta se alespoň nedře. Navíc zachytí odkapávající mléko... 😉
Plenky jsem brala do porodnice 2-5kg Pampers a i tak byly ještě vcelku velké.
Oblečení jsme měli velikost 50 do porodky, zn Gmimi. A kluci v něm i tak plavali... porodní váhy byly 2,5kg a takové cca byly, i když jsem odcházeli... ale to se dá. Moc menších kusů nemá (dle mě) cenu kupovat... už teď určité velikosti vyřazuji... ale je fakt, že není 50ka jako 50ka... záleží na firmě... 😎
ahojky, tak včerejší výsledky z testu na cukr, mám trochu zvýšenou hodnotu z 2. odběru, takže mě mudr odeslala na diabetologii, já už se z těch doktorů fakt po... :D u tolika doktorů sem nebyla za celej dosavadní život..a ted sem u nějakýho co týden..tak doufám, že to nebude nic vážnýho..
jinak dnešní UZ dopadl v pohodě, kluci jsou v pořádku, A je zatím hlavou dolů a má 1060g a B je sice hlavou dolů, ale trochu šikměji a má 980g..ale pořád cejtím, jak se točí, někdy je to dost nepříjemný, jak už nemají moc místa..tak možná trochu naivně doufám, že nakonec zaujmou tu správnou polohu..čípek mám prý extra dlouhý, a dvířka zavřená na sedm západů, tak hlavně, aby to tak ještě pár týdnů zůstalo..zvýšila mi magnézko na dva pytlíčky denně, páč mi pořád tvrdne břicho 😒 nahoře mám 12 kg
holky máte nějakej fígl, jak se v noci obložit polštářema, aby to bylo co nejpohodlnější? já už jsem fakt totálně přeležená, bolí mě oba dva boky, a už nevím, jak bych si lehla, aby mě to nebolelo
Ahoj holky, nemáte někdo zkušenosti s otoky, Mně od 22.týdne natýkají pěkně nohy. Nejprve kotníky a nyní i stahna. Beru léky i na vyšší tlak. Můj lékař tvrdí,že pokud se tlak drží tak se není čeho bát. Já, ale nevydržím vůbec stát. Trnou mi a pod, Jsem z toho pěkně nervozní. Jsem ve 33.týdnu tak ještě chvíli bych měla vydržet.
@kacikaci Gratuluju k UTZ 🙂 Já mam taky pocit, že jenom lítam po doktorech. Ale pořád raději než aby se něco nezanedbalo. Snad to nebude s tou cukrovkou tak zlé když máš jen zvýšenou hodnotu. Určo to bude dobré, třeba jen s nějakým malinkatým omezením 🙂 Já mam taky problém se spaním na boku. Horko těžko se převaluju a bolí mě kyčle nebo co. Ale zatím to ještě prostě jde.....Chvilku si musim ulevit na zádech, ale to taky dlouho nejde vydržet. Podepíram si akorát břicho peřinou.
Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo neberete Letrox na štítku a současně železo - konkrétně sorbifer durules? Mam to týden jak mi vyšel ten špatný krevní obraz a v příbalovém letáku jsem si dnes přečetla, že se nemá brát když se berou hormony štítné žlázy. Nevim jestli je to ok, jen takové preventivně napsané nebo raději volat mému gyn jestli si všiml, že beru právě Letrox na štítku....?
@werinka1
@adriene díky, mám tvrdou matraci, což mi normálně vyhovuje, ale teď potřebuju víc měkkou, takže to jsem vyřešila, že spím na měkkoučký dece, pak si dávám polštář mezi kolena, pod břichem ho mít nemůžu, to klukům nelíbbí, vždycky začnou strašně šťouchat, dneska si asi zkusím dát ještě polštář jakoby pod spodní stehno, ale to už si fakt přijdu jako blázen, už takhle se v noci kvůli těm všem polštářům budím, jak je pořád urovnávám, ještě že máme hooodně širokou postel a manžu tím nebudím..
@werinka1 já beru na štítku i železo ale jiné, a jdou brát společně, raději bych se mudr zeptala..

@karlisska Já sítovky měla a dělaj i vel.XL ale stačila mně M a bylo to Ok jde spíše oto jaká máš stehna,byla semnou jedna mono mamina a byla silnější a ještě oteklá(zavodněná)rodila ve 29tt a ta ani ty největší sítovky nedala přez nohy