Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
11. říj 2010

@lucisa To si delas srandu!!! 😠 Cekat od kvetna na vysledek, ze treba pujdete na operaci?! A to jsem mela pocit, ze nase JBC nefro funguje pomalu... My zatim na izotopy nejdem, pry prekazku nema, tak cekame, zda nas tam neposle doc. Kocvara z Prahy (jeli bysme do Liberce) nebo zda mu k posouzeni situace bude stacit vysledek mikcni (VUR IVka). K nemu jdem na konci listopadu, kdy prijede ordinovat do JBC nemocnice. Doufam, ze Liberec a Praha jsou rychlejsi nez Olomouc teda...

lucisa
12. říj 2010

@jasekd bohužel nedělám, v Olmíkuje to normálka, byly prázdniny, dovča, tak c by se honili. Ale je fakt, že mi už po tom vyšetření řekl ten asistent, že si myslí, že to bude v pořádku, ale přesně to musí říct lékař, až uvidí výsledky vyšetření, takže jsem se nějak nenervovala. A hlavně, naše neroložka to stále sledovala a urgovala.

jasekd
12. říj 2010

@lucisa U nas pres prazdniny nefunguji ani poradny (gastro, nefro atd), coz chapu, prece jen je malo lidi, ale uz hotova vysetreni by mohl nekdo popsat 😅

saruspec
12. říj 2010

tak to buď ráda luciso,že jen sledovaní taky doufám,že zavolají brzy.nemám čas chodit na net mam pořád barák plno lidi manželovi dělaji v dílně topení pak mi tady nahoře kde mám počitač tak davaji dveře a dělaji šatnu.tak jen vařím a chystám hruza.

anakonyes
15. říj 2010

Ahoj ve spolek, ráda se k vám přidám. Mám syna Matěje, je mu 2,5 roku, bydlíme v Liberci. pronásleduje nás pořád nějaká smůla, něčí neschopnost a zbytečné odklady. Jako první v řadě stál asi špatně udělaný velký ultrazvukový screening v těhotenství v Liber.nemocnici, tím se nepřišlo na oboustranný VUR, dlouhý a vinutý močovody (megaureter) a zvětšený močový měchýř. V pěti týdnech dostal Matej prudký oboustranný zánět ledvin, naštěstí ho přežil, mikční vyšetření potvrdilo teda nehezkou diagnózu s VUR 4-5st (pasívní i aktivní). Bohužel jsme se nechali přesvědčit, že bude lepší jezdit do Hradce Králové, kde zvolili natolik konzervativní léčbu, že nás u neposlali na další vyšetření, která jsou jinak základní , jako jsou izotopy a cystoskopie. Na všechno měli dost času. Od roka do roka a půl měl Matýsek další 3 záněty ledvin s hospitalizací, pak už jsem vážně vytekla a kontaktovala jsem Urologickou kliniku v Praze na Karlově. Tam si nás hned vzal docent Kočvara, objednali nás hned na cystoskopii s tím, že se pravděpodobně jedná o chlopeň zadní uretry. To se potvrdilo a zrovna ji odstranili, to bylo vloni, když byla Matějovi 1,5 roku, Celkově mi všichni teda dávali najevo, že nechápou, proč nebyl vyšetřený a odoperovný už dávno v tom HK. Ale, nebýt toho, že pocházím z doktorské rodiny a neustále jsem si sháněla informace sama, tak bych vůbec netušila, že se něco dělá špatně. Další souběžný problém měl Matěj s předkožkou, měl jí tak dlouho a tak děsně zúženou, že nešla čistit a stákl se opakovaly záněty. Už vloni jsem měla doporučení k obřízce, ale dr. Hájek v Liberci to smetl ze stolu, že to není potřeba a raději zvolil strhnutí za živa... Pak to chtěli dělat v Praze, ale pan docent řekl, že né dohromady s tou chlopní. Takže na to nakonec došlo až tuhle středu v Jablonci. teď je před námi mikční vyšetření a izotopy. Doufala, jsem, že je všechno v pořádku, ale bohužel při zářijové kontrole na urologii se panu docentovi nelíbily ani močovody, ani měchýř a už vůbec ne způsob čůrání. ukázalo se že nedočůrává a v měchýři zůstává docela dost. Navíc jsem těhotná, termín mám na konci března a bude teď kvapík, aby se stihlo všechno co se ukáže potřeba udělat. OD operace to vypadalo dobře, žádné záněty se neopakovaly tak to v nás vzbudilo pocit, že je už vše OK....chodím i na uzavřeou diskuzi na tohle téma na serveru Dáma, takže se možná s někým známe pod jiným nickem odtamtud. 😉

lucisa
15. říj 2010

@anakonyes ahoj
no, tak vidím, že i jinde existují lajdáci, akorát je nejblbší, že to odnáší chudák prcek, aniž by věděl, proč se mu to děje. Snad to všechno zvládnete, aby ses nemusela nervovat ještě pár dní řed porodem 😉

esicko
15. říj 2010

@anakonyes vítej! Tedy chudák malý už si toho užil až dost. Moc Vám držím pěsti, ať to vše zvládnete. A ten přístup doktorů je tedy špatný 😖 bohužel jsme ve fázi,kdy nám bylo taky navženo vyčkávat 😒

jasekd
15. říj 2010

@anakonyes Ahoj. Ja jsem z JBC a k docentovi patrime, zatim jsme u nej byli, kdyz ordinoval v JBC, na konci listopadu nam rekne, jak to s Martinem vidi, byli jsme na mikcni v JBC (VUR IV.stupne, megaureter a dilatace leve strany). A jak jsi spokojena s Karlovem? My, pokud bychom byli k operaci, pujdem prave tam. Kocvara by mel byt kapacita. Jinak ja jsem taky tehotna, termin na zacatek brezna 😉 A izotopy mate kde? Asi v LBC, ze, v JBC se nedelaji. S tema se u nas ceka na rozhodnuti docenta, jinak chodime na nefrologii v JBC, Dr. Rota.

lucisa
15. říj 2010

@jasekd kdy máš termín? píšeš na začátku března a v pasu máš začátek dubna, jsem z toho jelen 😀

jasekd
15. říj 2010

@lucisa No vidis, debilek 😀 Ten duben je spravne, Martinek je na konci brezna, tak proto asi ten brezen mi secvaknul 😝

lucisa
15. říj 2010

@jasekd 😀 😀 😀 to je v poho, těhu tě omlouvá, to je povoleno být mírně dementní 😀 😀 😀

anakonyes
15. říj 2010

Ahoj díky za přivítání 🙂 já jsem dlouho uvažovala, jestli jít do diskuze která je veřejná, ale protože když na to přijde tak se nijak netajím s tím jak mě to celý štve, tak proč ne. Na Karlově jsou určitě profíci, jen by si zasloužili lepší vybavení co se oddělení týká, je to tam dost sešlý a víc sester by tam bylo potřeba, ale to je problém asi všude.

@jasekd to je super, že jsi z blízka, znám přes net pár lidí ,ale jsou z druhýho konce republiky. Já mám termín 26.3. a Matěj je 24.4. My jsme ještě izotopový vyšetření neměli, doufám že z toho nebude další jobovka. Jestli to dělají v Liberci tak fajn, protože myslím musejí dítko nějak sklidnit, takže to zas asi bude na lačno co? Ale to předbíhám, nejdřív se musí zahojit piňďa, pak mikční, pak docent určí jaký izotopy a kolem vánoc to třeba bude. Chodíme na nefro k dr. Rosenbergové tady v Liberci. Doufám že všechno půjde dobře a nebudeme muset na nic dlouho čekat a nějak to odkládat. Dělala jsem si legraci s kamarádkou, že Karlov je hned naproti porodnici u Apolináře (vypadá jak strašidelný zámek z viktoriánské anglie a moje babička tam co by gynekolog pracovala v rámci studií), takže když mě to pak někde v únoru v Praze čapne, tak si jen odskočím porodit přes ulici 😎
dneska mě totálně dorazili v lékárně u Kauflandu, blbě namíchali Matějovi antibiotika, dali tam 2x tolik vody, a to ta lahvička má rysku se šipkama.... to už je potřetí, pokaždý v jiné lékárně co zvorali míchání atb. Předtím dali málo vody, což je ještě horší, ale přišli na to a přes obvoďačku mě sehnali a děsně se omlouvali. Já už jsem ze všeho paranoidní.
jinak mám velikánské štěstí, že jinak je Mates naprosto odolný a zdravý dítě, až docela hodně akční. měla bych sem dodat nové fotky, nějak to lajdám, ale něco v albíčku je 😉
hezký víkend všem 🙂

jasekd
15. říj 2010

@anakonyes U vas je horsi, ze tvuj kluk uz je velikej, Martinek je malej a snasi to vsechno dobre, nebot si to nepamatuje... Mne rekl Dr v JBC poradne, ze na izotopy posilaj do Liberce. U nas na ne nespechaji az tak, protoze u Martinka je to vrozena vada a neni zpusobena nejakou obstrukci, navic vetsina dilatace se vyvalila mimo ledvinu, a prava strana je OK. Ja tyhle pracoviste znam, u Apolinare jsme meli na medicine staze (i ja jsem z Dr rodiny a sama Dr 😉 ), to je fakt jak z hororu, taky mi tata rikal, ze se tam tocily filmy, taky jsem si delala cernej humor, ze si odskocim rodit, ale tam fakt neee, jako odborne na vysi, jedni z nejlepsich, samej rizikovej porod tam lifrujou, ale ty "saly", oddelene jen plentou apod, to JBC porodnice, to je jiny kafe 🙂 Na Karlov jsme nechodili, ale holky, co tam byly,rikaly, ze je to bejvala papalasska klinika (pokud je Kocvara na urolog. klinice, pak je tam jeste detska klinika naproti MatFyzu a ta bude jak za krale Klacka), tudiz zdaleka ne nejhorsi, v ramci VFN, kdybys videla napriklad luzkovou stomatochirurgii, to je des, teda aspon byl za mejch studii 😝 Opet odborne dobry, vybaveni strasny... Co bere za ATB, ze mu to michaj v lekarne? Martin ma normos sirup Sumetrolim jako vetsina deti tady...

anakonyes
15. říj 2010

@jasekd to že je už tak velikej a hodně divokej a pamatuje si mě taky trápí, přitom se to vlastně ví od těch pár týdnů. U nás jakoby se spoléhali na to, že ledviny, jsou dle ultrazvuku docela v pohodě, navzdory všemu. teď už nebudu štrachat v papírech kolik je která, ale levá je jen mírně dilatovaná a pravá snad vypadá normálně. Močovody z UTZ teď od Kočvary při ústí do měchýře, tak levý 19mm a pravý o něco menší, ten pravý se taky zavře po vyčůrání, ten levý ne. Ta chlopeň byla 30-50% což se hned tvářili, že to bohužel není nic moc na to jak veliký má reflux. Ale mechanika a četnost čůrání se změnila hned, už od léta spí bez plín i v noci přes den je bez nich od roka a půl. což je zázrak, protože hrozilo, že zůstane počůrávání. Ikdyž teda teď se ukázalo že nedočůrává úplně-hlídáme ho...
Bere Duracef, docela už dlouho před tím jsem měli Sumetrolim, před tím různý atb. Při tom Sumetrolimu se mu ale časem vyšlechtila děsně rezistentní E.coli, takže musel chvíli brát Nitrofurantoin, což byl děs 😝 Duracef teď končí, tak snad zas přejdeme na Sumetrolim 😉 od operace neměl jedinej nález, předkožce navzdory, ale dalo to zabrat. Z péče o předkožku bych mohla minimálně maturovat 😀 Já chtěla na veterinu, ale zvolila jsem šptnou SŠ a neměla jsem tu vůli to dohánět bokem. Byla jsem blbá, teď bych dala nevim co, kdybych si mohla dálkově dodělat třeba laboranta ... 😉

wsmoulinkaa
15. říj 2010

Ahoj holky!!
jsem tu po delší době...byly jsme opět na kontrole po půl roce a dilatace pomalu mizí, tak už prý nemusíme na sono 😵 tak vám všem přeji at vaše dětičky jsou co nejrychleji zdravé a dělají vám jen radost 😵 🙂

jasekd
15. říj 2010

@anakonyes No to me nestras, Martin ma ledvinu taky celkem v pohode, tak se cekalo a nic se nejdriv nedelo, "nastesti" ma jeste cystu v nadvarleti, spermatokelu, a kvuli te nas objednali ke Kocvarovi a ten vyslovil podezreni na reflux a objednal mikcni a trochu to rozjel, tak ted jsme snad pod dobrou kontrolou, a vy snad taky, @esicko , neboj, bude to dobry 😉 Na tu predkozku se taky musim zeptat, nastesti Martin infekci neprodelal navzdory tomu refluxu (ATB ma nasazeny az od 3,5 mesice). A nejde to, dodelat toho laboranta? Ona vetsina tech medicinskejch oboru se musi studovat prezencne, coz s detma nejde, ale treba by se neco naslo... Ale ja si studium pri detech predstavit nedokazu, medina dala zabrat i bez nich a jsem rada, ze to mam za sebou...
@wsmoulinkaa Tak to je super. Ja sem nechodim tak dlouho, tak nevim, co mela tvoje holcicka. Jste po nejake operaci nebo "jen" konzervativni terapii? Jen vic takovych zprav sem...

wsmoulinkaa
15. říj 2010

@jasekd moje Nelinka měla dilataci levé i pravé pánvičky už když byla v bříšku...měla 4mm a 7mm...po narození se nic nedělo, tak jsem zažádala o kontrolu na sonu, pro můj klid na duši...ejhle levá 4,5mmm pravá 9mm a za půl roku kontrola...to bylo v úterý a levá stejná a pravá 8mm....tím mudr usoudila, že bud to zůstává stejné nebo to pomalu vymizí....dlaší kontrola prý není nutná, snad jen na mé přání 🙂 stejně asi za rok půjdu zas 🙂

jasekd
15. říj 2010

@wsmoulinkaa Tak to jste byly ten lepsi pripad, me taky uklidnovali v tehot., ze se to vetsinou spravi a bohuzel. Moc vam to preju. Nicmene ja osobne bych si mozna po roce jeste ten UZ vyzadala, stejne jako ty, i kdybych to mela treba zaplatit, pro klid duse. UZ neboli, neublizi ji a budes pak stopro v klidu. Nas teda kontrolovali uz 3.den po porodu a pak cca po dvou mesicich a uz to jelo...

wsmoulinkaa
15. říj 2010

@jasekd je mi to moc líto a proto vám všem moc moc držím palečky at už nastoupíte na operaci at vše dopadne jak má !! ty naši broučci jsou velcí bojovníčkové 😵 😵
na druhou stranu, je dobře, že to zjištují už v těhotenství aby se předešlo komplikacím...tak holky hlavu vzhůůůru a posílám moc energie 😵 🙂

jasekd
15. říj 2010

@wsmoulinkaa Jo, ja jsem za tu tehot. diagnozu taky vdecna, protoze kdyby nebyla, tak se Martin nikam nedostane, protoze neprodelal infekci. V podstate by se to zjistilo az, kdyz by onemocnel, a to je zbytecne pozde. A kdovi,zda by se to hned resilo ultrazvukama, nebo proste jen prelecilo, protoze i deti bez jakekoli vady samozrejme mohou mit infekci moc.cest. My jsme ted ve fazi, kdy cekame na rozhodnuti, zda cekat nebo operovat. Ted cekam druhy dite a budou ho hlidat o to vic, i kdyz ja i u prvniho mela u sve Dr nadstandartni peci a byla jsem i na UZ v Hradci, aby se zjistilo, zda muzu porodit kde chci a bude se to sledovat az po porodu. A moje Dr uz v tehot. nejspis videla ten megaureter, takze dobry, jsem v dobrych rukou 🙂

lucisa
16. říj 2010

Dobré ránko,

@wsmoulinkaa krásná zpráva.

Já tedy musím říct, že u druhé a třetí dcery jsem podstoupila UZV ledvin ještě v prenatální fázi, ale to jen proto, že nejstarší dcerka měla dilataci a reflux a byla po operaci ledviny. Netuším, jestli se to u nás dělá běžně ještě v těhu.
U první dcery jsem to totiž v těhu stopro neabsolvovala, možná se to ještě standardně nedělalo, u ní na to přišel ortoped, když dělal sono kyčlí. To zase u nás automaticky z kyčlí vyjíždí i nahoru na ledviny a když se ortopedovi něco nezdá, dává echo dětskému a na nefrologii.
Noemi právě neprodělala vůbec žádnou infekci a když nás v Olmíku brali na vyšetření na doporučení z naší nefrologie, hleděli na mě jak na trotla, jak to tedy zjistili, když nic nebylo.

jasekd
16. říj 2010

@lucisa Ja teda mela za to, ze snad kazdemu to kontrolujou na velkem UZ 😅 Ledviny, srdicko, pater, gastro... Je pravda, ze ma Dr je pecliva a ma kvalitni UZ, ale kdo ho nema, posila pacientky jinam. Nerikam kazdeho vysetrovat horem dolem (napr. delat amnio bezduvodne), ale UZ se stejne dela, neprokazalo se, ze by skodil, a Martinek diky tomu nemusel prodelat infekci, aby dostal odpovidajici peci. Cekat, az to dite onemocni (i opakovane), je zbytecnej hazard, kor kdyz pisou, ze samotnej reflux k jizveni ledvin. tkane nevede, ale ve spojeni s infekci ano! To s tim ortopedem je celkem vtipne, nam treba kontrolovali na gastro i ledvinu, kdyz uz jsme tam byli, a naopak, ale to jsou prece jen blizsi obory. Ale diky i za to, jen klobouk dolu, ze ortoped najde neco na ledvine... A co mi pripada jako uplnej standart, vysetrit sourozence nemocneho ditete, kor kdyz u vas uz jde o treti! I ja asi budu chtit UZ i druheho, i kdyz doufam, ze se prenat. nic neprokaze, a mam pocit, ze u nas to tak funguje, moje znama ma vazne onem. ledvin v rodine manzela a jeji kluci parkrat v poradne byli, aby se nic nezanedbalo, nastesti jsou OK. Ja si to klidne zaplatim, pokud pro to nebude indikace, ale chtit to budu.

andelina
18. říj 2010

@anakonyes Ahoj, taky Tě vítám a potěš no... hodně štěstí pro synáčka 🙂 a hlavně zdravé miminečko!!!

andelina
18. říj 2010

@wsmoulinkaa to je nádhera 🙂 sen nás všech! Tak hodně štěstí 🙂

jasekd
18. říj 2010

@andelina A co vy, dobry?

andelina
18. říj 2010

@jasekd ju všecko dobrý, jizvička ukázková 🙂 Dnes jsme byli na 8mi měsíční prohlídce, máme 9 kg a 77 cm, jsme taková žížala. No a moče zatím dobrý, teď budeme 29.tého zase odebírat. Malý čůrá jinak, než čůral a myslím, že všecko je super 🙂
JInak máš se s tou pečlivostí dr... :( u nás to prý měli vidět, neviděli nic... a to jsem byla na tolika utz, že malý měl snad už bzučet 😀
A jak se cítíš? Všecko dobrý?

jasekd
18. říj 2010

@andelina Aha, ja myslela, ze je to normalni 😅 Ona ma teda i hodne dobrej UZ a ma nakoukano, tak pozna leccos, ted s druhym se budu bat, aby to taky nemel, ale na druhou stranu vim, ze jsem hlidana. Martin si nemusel projit zadnou infekci jako Matysek a dalsi, ale krytej je stejne az od 3,5 mesice, protoze ten nalez nevypadal podle velikosti dilatace tak vazne, jako nakonec je, takze si stejne nevyberes a klidne mohl neco chytit... Jinak ja a druhy jsme OK a cejtim se dobre, az na ty nevolnosti. Mam za sebou NT, je to OK, za tejden triply a dozvime se, co cekame 🙂 A jak jinak cura? Martin nekdy pred curanim hrozne breci a nekdy uplne v pohode, a cura vetsinou jakoby nadvakrat... Moc zatim vzdycky cista... A vy budete brat ten Sumetr. do kontrolni mikcni a kdyz ta bude OK, tak mate pokoj? Jsem rada, ze se dari 😵

andelina
19. říj 2010

@jasekd Tak to je fajn, že jste OK a mimi bude v pořádku, moc Ti to přeju!! S tím čůráním - předtím ucrknul a za 15 min cca čůral. Ted začne čurkat a čůrá - nebo se mi i počůrá, když připravuju koupání, na přebalovák, to se nestalo nikdy předtím, myslím, že čůrat pro něj nebylo prostě jednoduché 😀 nebo má častěji mokrou plínku, ne tři hodiny nic a pak těžká plínka.
Sumetrolim máme brát do té kontroly v OL, vůbec nevím, co nás tam čeká, jen vím, že je to ambulantní... a tam se asi teda dozvíme více.

jasekd
19. říj 2010

Jeste se zeptam, i kdyz uz se to tady resilo, jak to mate s ovocem, kdyz berete Sumetrolim? Davate/nedavate, kazdej Dr ma ten pristup trochu jinej...

saruspec
19. říj 2010

čauky,tak ja jedu až se malej vyspinká do olomouce ležet od včerejška ma horečky davala jsem co 3h nurofen a večer měl 40.tak jsem volala dětské co máme dělat tak že mám sehnat od někoho čipek panadol nebo paralen a že to mam střidat ze sirupem co 3h a ránu k ni s močem.v 6h ráno už měl jen 37.6 tak řikám fajn zabralo to ale udělala mu u sebe doktorka tím papirkem do moče a že tam ma krev a bilkovinu dala nám antibiotika a jak by to do 4dnu nekleslo tak mám volat,ale mně to nedalo a zavolála jsem do olomouce fleglové a ta řikala okamžitě přijet,že u takových malých děti se to musí lečit hospitalizaci.tak jdu balit nevím jak dlouho tam budem jestli jak ho vyleči nás nevemou hned na operaci tak nám držte palce . ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru