Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

andelina
19. bře 2011

@comra Nooo, já mám skoro vždycky všechno jinak 😀 Takže měl 3 850 g. Dr. mě hlídali, přeměřovali, tipovali 3 300, ale při tom KP se špatně měří hlavička. Každopádně bylo to naprosto bez problémů, byl to "krásný" porod na rozdíl od prvního syna, který šel hlavičkou, to byl škaredý porod... Není za co mě obdivovat, velký dík za to jak to šlo má dr. Šimetka z Ov Poruby a můj muž, který měl pak na rukou pořádné modřiny 😀

Přeju, ať se Daníčkovi ledvinka pěkně spraví 🙂

@damaska "Prý" je to bolí stejně jako do ručičky a není žádné riziko :( Já to nedovolila, v nemocnici v OL mu nemohli napíchnout kanylu, když se jim zdálo, že málo pije... Svatosvatě jsem slíbila, že ho budu nalívat čajem a nechali ho. Nenervuj se zbytečně dopředu... přeju hodně štěstí.

jasekd
20. bře 2011

@saruspec Tak super, ze uz jste doma a preju, at ty vysledky jsou co nejlepsi ataky at se Matyskovi vyhejbaj vsechny nemoci 😉
@andelina Clovece, ze bych se zeptala, zda se to u nas neda rodit prirozene? 😀 Kdyz si to tu ctu... Ale radsi ne, uvidime, treba se otoci, moje kamoska mi vcera rikala, ze ji se holka otocila tyden pred terminem, jenze ona mela male dite do 3 kg a tyden pred terminem uz ja mam termin cisare. Uvidime.
@damaska My treba za sebou izotopy nemame, ale vetsina lidi rika, ze je to v pohode. My byli na mikcni cystouretrografii, kdyz bylo malemu 5 mesicu a zvladl to taky naprosto bravurne (tam se nic nenapichuje, ale zase se musi zacevkovat a pak se snima na rtg, jak prochazi kontrastni latka z moc. mechyre do ledvin), tak nas mladej si pobrecel u cevkovani a u snimkovani pak usnul 🙂 Nam taky nejdriv rikali, jak se vsechno samo spravi a najednou byl obrat, nejdriv to vypadalo u nas docela akutne, ale ted jsou zase celkem optimisticky, na operaci zatim nejdem a ceka nas znova ta mikcni a pak asi i ty izotopy, coz uz ted bude horsi, jak bude kluk vetsi. Takze sice to vypada hrozne, u tech malejch mimnek, ale oni to snasej dobre, spinkaj, nic si nebudou pamatovat... Drzim palce a napis, jak jste dopadli 😉

damaska
22. bře 2011

@comra děkuji za popis vyšetření. Náš Šimonek má dilataci 11,5 mm, jestli to dobře chápu, že je to to AP. Jinak kromě diletace L panvičky má i dilataci kalichu. Protože jsme z Jižních Čech, tak nám izotopové vyšetření udělají v nemocnici ve Strakonicích. Tam jsem i rodila a tam na to také přišli. Už počítám hodiny,aby už to bylo za námi. Moc děkuju za uklidnění, že v tom nejsme sami, ale pořád mě děsí ta představa, že malej bude muset na operaci. A při tom napíchnutí jsi mohla být s Daníkem, nebo jsi čekala v čekárně?

petrakm
24. bře 2011

@damaska
Drzǐm palce,zvládne to dobre,neboj,izotopy nAs prcek absolvoval v 5tydnech(Kanilu do ruky,vůbec neplakal.),cystografii ve 14 dnech..mimca jsou odolnější nez maminky,alespoň u nás to tak bylo..u myho tobika to vypadalo katastroficky,dilataci mel 34mm,uz jsem to vedela od 31tt,proto ten spech a ve finále ledvina mu pracuje nad očekávání dobre,operaci se muže i vyhnout..,zatim se netrap,držím pěsti..u všech vyšetření jsi s miminkem..

kozlenka
31. bře 2011

@saruspec Saru, my jedeme do Olmiku 9. června, ambulatně, taky na scinti, aby zjistili nakolik mu ty ledviny po operacích fungují. Už teď z toho mám nervy ☹ Navím mě teď čeká vyšetření mimča ve 20 tt, tak bych tam nejradši ani nešla, jak se bojím, že bude mít taky ledviny nemocné..

damaska
31. bře 2011

Ahojky holky, tak izotopy za námi. Nakonec to bylo v pohodě. Šimonek prospal i zavádění kanyly a já se tak bála, že bude hrozně plakat.
A výsledky? Potvrzení, že levá ledvina je opravdu zvětšená, neví ale proč. Bude neustále sledovaní a na kontroly musím vozit i odbranou moč. Prvně jdeme 29.4.
Maminky poraďte fígl, jak odebrat 2 měsíčnímu miminku do zkumavky střední proud ranní moči. Kolikrát než mrku, tak je po čůrání. Paní doktorka je teda asi šprýmař 😉

jasekd
31. bře 2011

@damaska Hned po kojeni/krmeni rozbalit a cekat 😅 Odebiram do vyvarene sklenicky od presnidavky, chyta se to lepe, do zkumavek az pak preleju. Kdyz byl mensi, slo to naopak lepe nez ted, ted jednak zdrha a jednak kdyz byl mensi, cural hned po rozbaleni a ted se nacekam. Hodne stesti 😉

damaska
31. bře 2011

@jasekd tak já to zkusím a uvidím. Díky za radu. No, snad něco doktorce přineseme 🙂
Takže vy taky dáváte moč na kontrolu, v podstatě je to preventivně, kvůli infekci, viď? Podle doktorky na to bude náchylnější, ještě že ty kluci na to moc netrpí, u holčiček je to horší.

jasekd
31. bře 2011

@damaska jj, to tu dava skoro kazdej. My proto, ze M. ma reflux IV. stupne. A taky bere Sumetrolim denne asi od 4 mesicu, hned jak bylo podezreni na ten reflux. A taky se snazim o takovou variaci BKM, v podstate nekaka do plenky, ale snazime se poznat, kdy potrebuje, a chytat, aby nebyl spinavej. Urcite te poucili, ze chytat ten stredni proud a ne lepit pytliky, ze. Ten jsme pouzili jednou a bylo to kontaminovany, co chytame do sklenicky, tak pokazdy cisto 🙂

saruspec
2. dub 2011

kozlenko čau,taky jdem v červnu 13, na cisto,taky chcou vědět jak mu funguje ta špatna ledvina a jestli je třeba hned ta operace.teď je v pohodě chodíme ven dneska mu děláme piskoviště a malej je špinavej jako čert.byli jsme u homeopata a davám mu na posilení imuniti sangriu tři kapky je to z priskiřice a ještě z jinich bylin a musím zaklepat je klid moč je v pořádku a ty zbylé leky od homeopata budu konzultovat s šmakalem.malého jsem nechala ostřihat na krátko to byl kraval ale nešlo to učesat.pak pošlu foto až budu mit čas.

denda75
5. dub 2011

dobrý den, maminky mám prozbu 21. dubna jdu s 3měsičním Vojtíškem na operaci PYELOPLASTIKY LEDVINOVÉ PÁNVIČKY do fakultky do olomouce, jestli má někdo zkušenost se svým drobátek s takovou operaci mohl by mě kontaktovat na d.kovacova@centrum.cz jsem trochu vyplašnená a chtěla bych se zeptat na nějaké informace,ohledně operace, průběhu,atd,,,,děkuji moc a přeji hezký den 🙂 denda

kozlenka
5. dub 2011

@denda75 Milá dendo, zkušenosti s takovou operací máme v této diskuzi skoro všechny ☹ Některé jako já dokonce dvakrát.. Držíme palečky ať je to brzy za vámi, vyplašené jsme byly všechny!

lucisa
5. dub 2011

@denda75 moje nejstarší dcera prodělala pyeloplastiku, ale bude to už 8 let, a nevím, jesli se něco nezměnilo. Co se týče lékařské stránky asi moc ne, ale pobyt v nemocnici se asi nezlepšil, spíše jak píšou ostatní holky, je to stejné, ne-li horší.
Lékařský zákrok není sice nic moc, ale není to nic strašného, mimčo je spíš plačtivé, protože jej odtrhávají od maminky, i když v případě tříměsíčního to nebude až tak vyhrocené, jako já u 8měsíční, kdy už se sakra vztekala, nebo třeba u ročního, dvouletého apod. dítěte, než aby ho to bolelo. Dostane léky, operace se provádí v narkoze.
Dcera byla na JIPce týden a pak ještě dva týdny na dětském, ale zkušenosti maminek ze současné doby jsou jiné, většinou jsou za týden - 10 dní doma.
A u pobytu se připrav na to, že se ti budou snažit namluvit, že ty nic nemůžeš a budou tě odevšad vyhazovat. Když se nedáš, budeš mít větší klid a budeš u všech zákroků malého, samozřejmě vyjma operace, ale různé odběry, sona apod., to se nedej.
Vem si raději své věci i své jídlo, nemocničního je pomálu a o kvalitě ani nemluvím. Já měla pořád hlad, naštěstí jsou v areálu obchody a kantýny.
Kočárek svůj mít nemůžeš, mají tam erární.

Když tak se ptej spíš tady, odpoví ti více maminek s více zkušenostmi, než aby ti jednotlivě každá psala na mail, můžou se opakovat, tady se spíš doplní.

valmarvm
6. dub 2011

@damaska Zdravím, já jsem vždycky dostala od doktorky pytlík, který jsem malýmu třeba v 5 ráno po krmení nalepila na šulinka, plinku zabalila a šli jsme zas spát. _Třeba za 2 hodinky jsem se podívala a bylo načůráno.
Nechápu ten výraz střední proud ranní moči, podle mě moč jako moč né? Hlavně, že je ranní. Nebo to tak není?

jasekd
6. dub 2011

@valmarvm Stredni proud a chytani do sklenicky proto, aby ta moc byla skutecne cista, bez kontaminace z predkozky atd. Nam na nefrologii pytliky vylozene zakazali. Pouzila jsem ho jednou a i kdyz jsem dite dukladne predtim umyla, moc kontaminovana byla. Takze rozdil v tom je 😉

petasa
6. dub 2011

Ahoj mamci a jak dlouho tra ten samotnej zakrok..my jdem na operaci v kvetnu

lucisa
6. dub 2011

@petasa který zákrok přesně myslíš?

petasa
7. dub 2011

AHOJ.MYSLIM ODSTRANENI PREBYYTECNE TEDY TE ZVETSENE CASTI PANVICKY..JE TO PYELOPLASTIKA

lucisa
7. dub 2011

@petasa Tady je to docea pěkně popsáno:
http://www.fnplzen.cz/data/prac/Bory/urol/pacie...
A tady je i nějaký orientační čas:
http://www.casopisendoskopie.cz/artkey/end-2010...

U dcery, jestli si dobře vzpomínám - je to přece jen 8 let, to trvalo kolem těch 2,5 hodin, takže by to odpovídalo článku. Ráno kolem 8 ji odváželi do jiného pavilonu a kolem oběda byla zpátky. Když si odečteš nějakou dobu na přípravu, převoz atd., dostaneš se k tomu průměru 2-3 hodin na samotnou operaci.

petrakm
7. dub 2011

Ahoj,chtěla jsem se zeptat,zda vám někomu na fimozu prcka predepsal hormonální mast,včera mi ji Langr dal pro mýho 2,5 mes broucka a je dle návodu až od 3let!!navíc u téhle prcku je to přece fyziologicky,nejdriv jsem si myslela,ze je to na nejaký zánět než jsem si přečetla zprávu,kde bylo psáno fimoza..jinak našel ještě ureterokelu k megaurereru,tak nás čeká v malé narkoze endoskopie s propichnutim(nebo tak nějak),z 50%bude klid a z 50 vznikne reflux;(každopádně musí se něco zkusit,ta ledvina odchází;(mohly byste mi prosím napsat,zda je to k hospitalizaci,přišlo mi to jako maly zákrok,nevíte?řeší se to ambulantne??zatim mam termin na urolog,kde to rozhodnou,jo a ještě dostal nova ant,kt. Tady berete všechny sumetrolim,ale porad mu nejsou 3mesice,taky jsem si přečetla až v informacích..děkuji za info,jasekd?ty jsi ještě cela?40tt 😉 Držím palce

lucisa
7. dub 2011

@jasekd no jo, kdy ta Vendulka vykoukne? Doufám, že si tě s někým nepletu a bylas to ty, kdo chtěl Vendulku? Včera měla svátek, snad jsi ji neporodila už včera? 😅 😕 😅

lucisa
7. dub 2011

@petrakm my máme babinec, tak neporadím, snad holky, nebo přímo zavolat dr., a znovu se informovat.
Moje dcera teď taky bere léky, které se dávají jen dospělým, dětem úplně minimálně, ale dětské ji prostě nezabraly.A doporučil je dětský urolog, který ji i operoval.

petasa
7. dub 2011

dik moc za odkaz.A to se po ty operaci nasadi nejaky leky??Ty jo trva o docela dlouho....

petasa
7. dub 2011

my to mame prave docela blby budem na neonatologii ikdyz uz nem bude temer osm mesice v tom kvetnu a tam jsou malo navstevy muzou jen na chvili a ty nemuzes s mimcem ven ani na chodbu dodrzujou tam prisne rezim proti infekci jak tam lezej nedonosenatka,tak jsem na nervy jak budu chodit delat mlicko a budu ji tam muset nechavat na pokoji s dalsima maminama a taky ze mame melky spani a ostatni nas hneed vzbudi,to bude hruza.Hlavne aby zakrok dopadnul dobre,to je nedulezitejsi.A jak se vam to hojilo???

lucisa
7. dub 2011

@petasa a kde vás budou operovat? Moje dcera měla v době zákroku taky 8 měsíců a ležely jsme normálně na dětském, po týdenní JIPce, tam to bylo kruté.
Já ještě plně kojila, takže katastrofa, mohla jsem tam být jen přes den na pár hodin, malá v postýlce přivázaná, na to se připrav, asi ji taky budou aspoň ze začátku přvazovat, aby si nevyškubla hadičky a sondy po operaci.
Po týdnu na dětském už to bylo lepší, mohly jsem chodit po chodbě i na procházky ven, ale stále jsem musela hlídat vývod z ledviny a močáku, pytlík musel být výš, aby to z něj neteklo zpátky, no nic moc.
Já myslím, že se nám to hojilo dobře, ale i tak jsem tam byly celkem 3 týdny, jiné mamky odtud byly mnohem kratší dobu, v dnešní době už to asi dost zkrátili.
A léky se určitě dávají, aby se minimalizovala infekce, ale nerada bych tě blbla, fakt už je to docela dlouho, všechny mé dcery mají hydronefrozu, neustále jsou sledované na nefru, takže mi ty zákroky a návštěvy splývají.

jasekd
7. dub 2011

@petrakm
@lucisa Holky, stale vcelku, dik za optani 🙂 Ja ted byla pres tyden nemocna a Martin skro 40ky horecky, ale jen dva dny a nevime, co mu bylo, ted trochu kasle, ale uz je jinak OK, moc mel nastesti cistou... Ja se trapila hnusnym kaslem, hrozil mi cisar kvuli KP, ale holcicka se otocila asi v 38. tt spravne, ona furt delala kotrmelce tam a zpet, tak ted uz snad zustane. Kdyby bejval byl ten cisar, tak uz ji mame od 5.4. na svete, takhle jeste budem cekat 🙂 Aspon mi dava cas na uzdraveni a nejake pripravy, jak jsme byli nemocny, nezvladala jsem nic, jen se nejak tak postarat o M. Jeste ze jsem nemusela na tu sekci, s tim kaslem by to byl mazec 😝 Jo a Vendula to bude, ja pak pisnu 🙂 Peto, vam drzim palce na ten zakrok, at to mate v pohode uz za sebou, bohuzel neporadim, nastesti s tim nemame zkusenost...
@petasa I vam drzim palce, abyste to s Terezkou co nejlip zvladly 😉

petrakm
7. dub 2011

Ahoj ,ještě bych se rada zeptala,jak jste podávaly sumetrolin,kdyz jste pl kojily?v pribal.info je psáno :podávat mezi jidly a dostatečně zapít 😕 V případe kojení moc nechápu,jinou tekutinu do nej nedostanu 😒 Děkuji za pomoc

jasekd
7. dub 2011

@petrakm My davame Sumetrolim a nam rekl docent, ze na noc, tudiz ja to pochopila tesne pred spanim. My uz davno nekojime, bohuzel, proste dostane vecerni UM a pak Sumetr. a jde spat, nic nezapiji 😅

pavla73
7. dub 2011

@petrakm Ahoj, proříznutí ureterokély jsem s malou absolvovala v jejích 10m. Byly jsme v nemocnici 4 dny, první den příjem, druhý den CT v narkoze, třetí den cystoskopie se zmiňovaným zákrokem, čtvrtý den domů. Takže pro vás asi 3 dny.To CT bylo u nás navíc. My byli v Brně, možná je jinde praxe jiná. Ale určitě budete hospitalizovaní. Narkoza je krátká asi půl hodiny, ale po zákroku bude mít cévku, protože bude odtékat moč s krví a budou měřit, kolik vymočí. Cévku jí vyndali až druhý den.

A Sumetrolim užívá právě od té doby, takže už víc jak rok. Dávám též na noc, tehdy byla vlastně jen kojená, takže nezapíjela. Teď jí dávám zapít čajem.

petrakm
8. dub 2011

holky,dekuji moc za info, dnes jsem se orosila, malej mel 37,4 a uz jsem zacla hledat nejakou vyvarenou sklenicku, abych to sebrala..diky jasekd..do te pidi zkumavky bych to bez kontaminace nedala..ale pak to najednou slezlo, asi to bylo hned po spani nebo nevim, ted ma klasiku..ja to nechapu..takze ho budu jeste merit..prosim o info,zda nekdo dostal sumetrolim pred 3. mesicem veku..resp. co se muze stat,kdyz to dite dostava o trosku driv (14dni)..vim, ze mu to napsal lekar a ten nejlepsi, ale kdybych mela pred nasim setkani pribalovy letak, tak se hned optam..kazdopadne malej je velkej,na ty 3 mesice vypada,5,5kg,takze je to asi ok..jen mam proste strach,ohledne te fimozy mu budu volat,ale je tam az v pondeli..dekuji..
@pavla73 a vse ok s malou?myslela jsem,ze ANTIB uz po zakroku nemusi..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru