Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

comra
29. srp 2011

@ivular vůbec se vyšetření neboj. Zavedení kanyly vypadá "hrozně", ale je to v pohodě. Někdy i řeknou, že klidně může jít maminka za dveře. Oni vědí, co dělají a dělají to dobře.. a v hlavičce mi to taky přijde lepší, než v ručce.
na MCUG jsme byli jednou. Langer říkal, že to vyšetření není třeba, ale naše nefroložka v Ji chtěla vyloučit reflux. A říkala, že nejlepší se to dělá na dítkách, tak do roka. Danymu bylo myslím 8 měsíců a v pohodě to vydržel. Já zpívala písničky (a to nemám hudební sluch) a povídali jsme a zabavovali, jak se dá..a v poho to vydržel. Reflux neprokázali, takže dobrý..🙂. myslím, že to už opakovat nebudou.
na MAG3 s furosemidem jsme byli, když mu byly 3 měsíce. chvilku řval, chvilku spal.. Uvidíme na podzim, jelsti Langer nechá vyšetření zopakovat..

a u jedináčka nezůstávej. Jak psala jasekd, ono si to sedne a poddá se to. a hlavně, s druhým dítkem má už člověk větší nadhled. My měli trošku štěstí, že prvorozený je zdravý. A i u toho jsem byla dost vyplašená, neustále něco četla a srovnávala..U druhého jsem více v klidu, jenom nás trápí ledvinky.. A ničím nenahradím ten pohled na 2 spoluhrající si prcky. Užívám si to náramně. 🙂

@matlahon my tedy do Ol nechodíme, ale myslím, že tu bylo dost holek, co do Ol dojížděly..

ivular
29. srp 2011

@jasekd já si taky myslím, že to máme v ledvině celé - chodíme k Langerovi, určitě by se zmínil kdyby tomu bylo jinak:(

Holky děkuju vám všem za povzbuzení!! Já se s tím mateřstvím docela peru. Honzík měl už od narození šílené koliky, do svých dvou měsíců plakal cca 20 hodin denně. Já jsem do té doby znala děti fakticky jen z filmů, takže jsem netušila co se děje, že existuje kojenecká kolika. Do toho se přidal GER (tj. permanentní ublinkávání), prákrát se kvůli tomu i dávil, takže jsem neměla odvahu z něj sundat oči.. Byla to hrozná doba, zhubla jsem skoro 10 kg, kdybych tehdy tušila že má i něco s ledvinkou, asi se fakt zblázním. Navíc se kvůli tomu jeho nespaní dostavily nějaké neurologické problémy, takže nás neminulo eeg, utz mozečku, atd. To už je snad ale ok. Od nějakých tří měsíců se to začalo upravovat až do současné podoby, kdy spí tak 8 až 10 hod denně (max ale 3 hodiny v kuse), což je oproti dřívjěšku pohádka. Koliky máme pořád - denně se probouzí ve 3 ráno a do 6 máme drama s bříškem. O kolikách bych už mohla psát knihy, ale nám opravdu nepomáhá NIC, ani to že malý se už začal docela dost pohybovat. GER máme taky stále (někdy mám pocit že se to horší), ale už umí vykašlat to co mu zaskočí, takže se už aspoň nedáví.
Vím, že to co tu popisuju není nic oproti jiným vadám, nebo i ve srovnání s Hardlove, která to s chlapečkem určitě hodně těžké. Jen jsem chtěla říct, že zatím opravdu nevím co to znamená "užít si mateřství" ☹

jasekd
29. srp 2011

@ivular Takhle hrozne to mela kamaradka, ten jeji kluk rval taky nonstop. Pokud te netlaci prace, vek nebo zdravi, tak proste druhe dite trochu odlozte, az se H. zklidni a ty se das trochu do kupy, pac to druhe tehotenstvi je dost narocne, kdyz je brzo po prvnim 😅 Ta kamoska uz ma druhe a je to uzasna hodna bezproblemova holcicka, druhe dite muze byt jine, jako u ni nebo i u me, ale bohuzel muze byt i stejne, jeste ze to nikdo dopredu nevi 😀 Jinak u nas GER skoncil tak nejak na roce, ale zdaleka uz to nebylo tak zle jako prvni pulrok...

matlahon
30. srp 2011

Ahoj holky, tak máme po vyš DMSA . Takže se potvrdilo, že máme jen 1 ledvinu, ale naštěstí plně funkční a v pořádku, i odběry a sono, tak je sice 4mm dilatace, ale prý je to zatím v pohodě. No to , že je jen 1 je pro mne výčitka, co jsem kde udělal špatně v těhu a jak mi na genetice mohli tvrdit, že jsou dvě .... ale to už nezmění, hlavně že aspon ta jedna je v poho. Prý je malý pěkný macík má 6 kg a 67 cm ... ve 3,5 měsících 🙂
Takže tukám tukám at je to tak i dál a dál--

ivular
30. srp 2011

@matlahon Ahojky, tak to jsou super zprávy!! Mě dr. taky uklidňoval, že i kdyby měl malý jen jednu ledvinku, je to pro plnohodnotný život naprosto dostačující 😉
Co jsi udělala v těhu špatně - myslím, že takhle přímočaře to nefunguje. Někde jsem četla, že závažnější choroby se dědí z jedenáctého kolene, ale kdo ví, jestli to platí i pro ledvinky.
A k tomu macíkovi - náš Honzík měl ve 3,5 měsících 8,8 kg. Teď má půl roku a má 11 kg a 72 cm. Ale my jsme asi opravdu extrém (netuším po kom) 😉

maskacka
30. srp 2011

@matlahon myslela jsem na vás, mám radost. Taky si říkám, co jsem všechno zadrbala, vzpomínala jsem, jak jsem natírala acetonovými barvami, když jsem ještě nevěděla, že jsem těhotná. Nebo že jsem schválně nebrala umělé vitamíny, abych neměla opět velké dítě (že se budu snažit o přirozený porod, když první dcera šla sekcí pro KP). Ale nemá to smysl, vrátit už to stejně nejde.

matlahon
30. srp 2011

Holky děkuji za podporu,musím žít s tím co je a postupně se s tím smířit, snad se to časem povede, jen doufám, že takové zprávy budou i na dále a nejen u nás !!!!!
PS: když jsem seděla s malým v čekárně a viděla jsem tam všechno to " neštěstí " co některé děti potkalo, bylo mi z toho smutno, proč musí trpět děti, o těch rodičích ani nemluvím.
Držte se všechny, budem tu s vámi dál bojovat.

petrakm
30. srp 2011

Ahoj všem,no @matlahon @maskacka mne trochu zarazily,ja totiž taky ješte v nevědomí natirala a čistila barvu nejakym redidlem..takže taky výčitky..zajímalo by mne jestli jste třeba taky asi neco v teho udělaly špatně(jinak),kdyz se to na našich brouckach tak podepsalo..a kdyz to pry není geneticky..i kdyz to je pripad od pripadu, @lucisa ma dilataci u všech dcer,tak s tou dedicnosti je to záhada..
@matlahon jses moc statecna,Držím palce

jasekd
30. srp 2011

@matlahon 1 ledvina zni sice hrozne, ale s tim uz jsi pocitala, ze? Jinak vysledek pekny, jen tak dal 🙂
@petrakm Ja nic nenatirala 😉 Nez jsem zjistila, ze jsem tehotna, tak jsem mela1 cigaretu. Brala jsem v prvnim trimestru Utrogestan (malej je po Utrogestanu a Clostilbegytu). Chodila jsem do prace az do konce, pracuju v zubni ordinaci, delam i s rtg, ale spinac je ve vedlejsi mistnosti a ja chodila jeste dal... Nemocna jsem tusim nebyla. Takze fakt nevim, proste smula, ja bych po tom nepatrala...

lucisa
30. srp 2011

@maskacka , @matlahon nemá cenu trápit se tím, jestli jsi něco udělala špatně, můžeš se 1000x hlídat a je něco mezi nebem a zemí a prostě se přihodí, příroda je příroda. A jak píše @petrakm - s dědičností je to záhada, už jsem to tady psala - viz můj příspěvek z 16.7.:
Já mám tři dcery, všechny tři mají dilataci a jsme v podstatě rarita. Naše nefroložka má v péči jen jedny sourozence kluky a ještě má každý jiného tatínka. Taky se dilatace podle statistik objevuje častěji u chlapečků. Naše děti jsou od jedněch rodičů, všechny holky a všechny to mají.
U třetí dcery už dr. v Olmíku připustil, že v poslední době pozorují stoupající tendenci u sourozenců, tak mají podezření i na nějakou genetickou zátěž, ale nic nemají podložené.
Prostě se stalo, někdy to padne na ledviny, jindy na něco jiného, a většinou je vše ok.
Nemá cenu si s tím lámat hlavu, je to vada v podstatě neomezující, až na pár výjimek, kdy je třeba určitý režim nebo léčba, tak se zbytečně nestresuj.

Já jsem momentálně napnutá a myslím na @kozlenka , v pondělí nastupovala na vyvolávačku, 1.9. má termín, tak čekám zprávu, jestli UŽ 😅

jasekd
30. srp 2011

@lucisa jo, proto jsem rada, ze V. nic s ledvinami nema. V pondeli na vyvolani a jeste nic nevis, no snad uz to ma zdarne za sebou, pokud zacli hned v pondeli. Vendy je vyvolavana, trvalo to od rana do 22 hodin, docela hruza, ale zabrala hned prvni tableta a nekomplikovany porod, jen ty kontra byly fakt drsne 😝

lucisa
30. srp 2011

@jasekd bo jsme trubky, ač z jednoho města a přes MK v kontaktu, nevzaly jsme si na sebe phona. A já právě nevím, jestli ji vyvolávali hned od pondělka, nebo třeba jen hlídali, a pak vyvolávačka. A navíc je blbé, že nerodí v Opavě, ale v Ostravě, takže ani z novin nezjistím, jestli už.... Holt musím čekat, až přijdou s malým z porodky. To, že čekají Davídka, víme odtud všechny.

matlahon
31. srp 2011

Ahoj holky, ad genetika fakt nevím, nemám vidu ani sluchu, že by v rodině někdy někdo měl 1 ledvinu, ale dřív se to nesledovalo takže asi tak. První oznámení v porodnici byl šok, ted už to tak beru, ale samo že jsem nadávala,první měsíc probrečela, kontaktovala jsem ty největší kapacity v ČR a vždy odpověd byla, že takto se ročně rodí 20 dětí a pokud je druhá ledvina kompenzatorně zvětšná a funkční tak bude mít uplně normální plnohodnotný život, jen se musí vyvarovat prochladnutí a pak nemuže být prof. hasič a sportovec.
Všem co jsem otravovala informace mooooc děkuji 🙂 🙂

maskacka
31. srp 2011

@lucisa jj, já jsem jinak docela racionální typ, ekonom 🙂. I tak se třeba dostanu přes jednu noční můru a vymyslím si další. Momentálně mi běží hlavou, proč mi moje dvorní kartářka ještě na začátku těhotenství tvrdila, že budu mít kluka a bojím se, že nezůstane jenom u toho nálezu. Při každé návštěvě Olomoucké nemocnice, kam jezdíme do porodu na kontroly, čekám definitivní verdikt ☹. Tohle dítě je totiž holčička, leda by se prim. Hyjánek spletl, což vnímám jako téměř nemožné. Jsem ve 30. týdnu a furt se jenom bojím. Někde jsem zahlídla, že ze stresu se může narodit autista - za těhotenství jsme se stihli přestěhovat na stavbu, ve 20. tt jsem zjistila tu rozdvojenou ledvinu a min. týden jsem chystala tchýni věci do rakve a pomáhala s pohřbem. Jestli už to není spíš na psychiatra, což?

maskacka
31. srp 2011

@ivular první dcera nám taky prořvala prakticky první rok života. Stejně jako vy, i my jsme si mysleli, že miminka jenom jedí, kadí a spí. Byli jsme z toho s chlapem hodně zdeptaní, nikdo nám nebyl ochotný hlídat, ani jenom povozit kočárek a to malá doma prostě nespala. K tomu macek baba a já se svými 50 kg chytla dva týdny po císaři blokaci páteře, nemohla jsem se hnout, později dvě těžké mastitidy prsa... naštěstí byla aspoň holka zdravá. Každopádně mě to od dalšího mateřství poněkud odradilo, měla jsem jenom dvouletý rodičák, tak jsem se alibisticky na jeho konci vrhla do podnikání, a že další mimčo někdy příště. Kdyby mě manžel vyloženě neukecal teď, ve 3,5 letech dcerky, neměla bych už ho nikdy. Ale i přes tyhle stresy si říkáme, že jestli to příští rok nějak zvládneme a budou finance, pořídíme si ještě třetí 🙂

comra
31. srp 2011

@matlahon super, že jedna funguje krásně. I s jednou ledvinkou se dá parádně žít.. A jaký máte další postup?

@maskacka skvělé, že se chystáte do třetího dítka! 🙂
a věřím, že se z toho všeho už vyhrabete. Je to ho moc, tak držím palce, at to zvládneš.. Já jsem nervila u prvního synka.První těhu se nevydařilo, a hrozně jsem se bála o druhé těhu. Když už jsem se po prvním trimestru uklidnila(byla jsem i v nemocnici, protože jsem špinila), tak vyšly špatně testy na Downa a šla jsem na amnio...Pak ještě umřela babička a další a další..a Tomášek se narodil krásný a zdravý. U Daníka jsem měla relativně klidné těhu(když nepočítám rozčilování s malým Tomem) a má hydronefrozu..

a naše nefroložka taky jednou řekla, že kdybychom se podívali po rodině, tak bychom tam vadu ledvin našli.. takže mám pocit, že se začínají přiklánět k dědičnosti a ne k vrozené vývojové vadě...

matlahon
1. zář 2011

@comra Další postup jsou zatím jen kontroly co pul roku / sono, odběry a TK / Pokud by byl nějaký IMC tak bychom museli na MCUG.

maskacka
1. zář 2011

@comra člověk každopádně zpokorní. Jestli mi u první připadal stálý pláč a nespavost jako strašný problém, teď by mi to vůbec nevadilo 🙂, hlavně ať je brzo zdravá, s tou operací počítáme, i když si neumíme představit, jaké to je být s kojencem v nemocnici a čekat, jestli se probudí z narkozy a ty patálie poté... Taky jste si to vyžrali ☹. Co zbývá jiného, než být vděčný za každý bezproblémový moment, jsou věci, které neovlivníme. Aspoň se tady člověk ujistí, že v tom není sám 😉

pavla73
1. zář 2011

Ahoj,
tak my jsme se v úterý vrátily z nemocnice. Nastupovaly jsme v úterý před týdnem. První den jsme byly spolu na pokoji, i když na jiném oddělení, protože oddělení, na které jsme patřily, se malovalo. Ve středu ráno malou operovali, odstranili horní menší polovinu ledviny. Dva dny byla na JIP. Já musela na ubytovnu. Od pátku jsme byly zase spolu na pokoji. Až na ty vedra všechno proběhlo dobře. Malá to zvládla skvěle. Sice na JIP se hodně zlobila, že je přivázaná a byla uplakaná, ale jak jsme byly spolu, tak už bylo dobře. Dva dny jsem ji udržela v postýlce, pak už chodila do herny apod. Jizvu má tedy dost velkou, asi 10cm, ale hojí se dobře. Jsem ráda, že to máme za sebou. Musím dočíst, je tu plno nových příspěvků.

fidorka01
2. zář 2011

Ahoj holky, tak jsem se zase podelším čase dostala na net a koukám, kolik tu přibylo příspěvků. Nám už stanovili termín operace ( pyeloplastiky) na příští měsíc, tak se na jednu stranu těším, že už to budeme mít za sebou, ale druhou stranu mám čím dál větší ztrach z neznáma. Budou nás operovat v Hradci Králové. Znáte to tam některá???

kozlenka
2. zář 2011

@lucisa Lucinko zdravím 😀 V pondělí jsem nastoupila a po první dávce tablet jsem ještě ten den porodila krásné a hlavně ZDRAVÉHO syna Davídka 🙂 Porod byl brnkačka jak u Adámka, manžel již tradične nestihl dojet včas 😀 Průběh na šestinedělce super, sice jsem si domů přivezla malého citrónka, ale měl žloutenku jen hraniční, takže se konečně můžeme zabydlovat doma. UZT ledvin nepotvrdil žádný nález, jsme hrozně štastní!

jasekd
2. zář 2011

@pavla73 Super, ze to mate za sebou.
@kozlenka Parada, velka gratulace 😵 Hlavne ze je zdravej. My meli ted s V. nejake problemy, musela na UZ bricha a taky ma ledviny OK (u nas v porodnici se plosnej UZ ledvin nedela) 🙂 jen tak dal, at uz nemate zadne starosti.

lucisa
2. zář 2011

@kozlenka jéééé, to jsem moc ráda, velikánská gratulace ke zdravému synovi. Závidím rychlovku porod, je jasné, že musíte jít do třetího, aby si to manžel aspoň jednou vyzkoušel. 😀
A moc se těším na fotečky, doufám, že je brzy hodíš do albíčka. Jo a změň si těhu, už máš po těhulkování, jsi dvojnásobnou maminkou 😉

saruspec
4. zář 2011

@petrakm diky,už jsme doma,bylo supr ale ty vedra pořád 35°.čuraní nesleduji nikdo mi to neřekl,že to mám sledovat,přiští měsic zase jdem na ultrazvuk.stím sluncem nic nenadělám to by jsme museli chodit kanalama,u moře jsem ho namazala 50 měl klobouček a jak jsme vylezli z vody tak jsme šli do stínu.v pátek mi omarodil ma děsnou rýmu a dusí se tak jak jsme jeli v sobotu domu tak jsem mu v rakousku dala pul dithiadenu at se netrapí.nechce nic papat doufám,že se to nerozjede v něco víc.zitra jsme měli jit na očkovaní tak nic a zitra mám objednanou velikanskou dortu doufám,že si trošku veme v sobotu jsme měli dva roky. 😀

lucisa
4. zář 2011

@saruspec tak to Matýskovi všechno nej nej k narozeninkám a ať je brzy fit. 😉
U nás to bylo v létě na pikaču, holky se střídaly s rýmami a před 14 dny jsem já lehla s angínou a ATB a Anina marodila 14 dní s uchem, nejdřív kapičky, pak jí to museli i píchnout, takže taky ATB a v těch největších hicech, co konečně byly za celé prázdniny, jsem proležely doma a ona v slzičkách, protože Nelka se mohla koupat v bazénu a ona ne. ☹ 😖

saruspec
5. zář 2011

@lucisa díky,no a ja už mam taky angínu,ráno jsem byla u doktora to je z te klimatizace v autě.ještě že tu mám babku a mužu na chvílku si lehnout..

comra
5. zář 2011

@pavla73 skvělé zprávy. Moc přeju, at se to co nejdříve zahojí a je vše v pořádku.. a co bude ted dál?Jaká vyšetření, sledování?
@kozlenka moc gratuluji k prdíčkovi malýmu. A super, že je zdravý! to je báječný! krásně si to všichni užívejte! 🙂

a také hlásím, že díky vedrům a rychlému přechodu do zimy jsme měli já a kluci pořádnou rýmu...děs běs..

pavla73
5. zář 2011

@comra teď nás čeká sledování na nefrologii, sumetrolim dr. vysadil. Za půl roku kontrolní MCUG.

@kozlenka gratuluju ke zdravému chlapečkovi!

tak rýmu mají obě holky, Petruška měla už v nemocnici, ale jen tak dvoudenní. Včera jí teklo z nosu znovu a Nelince se spustila dnes. Ale do školky šla. Minulý týden začala chodit do MŠ a nemohli jsme ji dostat domů.

ivular
6. zář 2011

Ahoj holky, moc vás všechny zdravím!
Hlásím, že minulý týden jsme byli na izotopech a vyšetření bylo pro malého docela horor. Plakal a bojoval jako o život, odpoledne měl dokonce teplotu, asi z toho že se tak napínal. MCUG byla oproti tomu procházka.. Ale teď to nejdůležitější: malému fungují ledvinky na 52 a 48 %, tudíž v pořádku a navíc se nepotvrdila žádná překážka 🙂 Jinými slovy, tu silnou dilataci celého systému nemá způsobenou špatným odtokem moči (VUR nebo překážka), ale jde pravděpodobně jen o anomálii, která nikterak neovlivňuje funkčnost. Jsem strašně šťastná za ten výsledek, snad bude opravdu všechno v pořádku, i když ty hodnoty dilatace jsou dost vysoké. Na kontrolu jdeme za tři měsíce, tak doufám, že se nic nepokazí!
Jinak se přidáváme do klubu dětiček s rýmou. U nás je to premiéra, takže jsem z toho vyplašená (jako vždy ze všeho;))

jasekd
6. zář 2011

@ivular Hura! My mozna mame neco podobneho, sice ma reflux IV., ale dilatace i megaureter mensi, docent rikal, ze jsou to patrne na sobe nezavisle vady, ze ten VUR nehorsuje funkci ledvin, snad maji pravdu. Nas ceka MCUG 16.9. opakovana po roce, pujde tam manzel s nim na oddeleni a ja budu s V.v arealu, pac ji casto kojim, tak si nejdu lehnout s nim na oddeleni. Podle vysledku MCUG dalsi postup, mozna taky izotopy, u nas se totiz definitivne prekazka nevyloucila.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru