Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petrakm
7. říj 2011

@kamila11
Ahoj,7 je ok,myslím,ze hranice je 11 nebo tak,ze
Holky?ja uz si to nepamatuju,v 31. Tt mne našli 25mm,takže opravdu se neboj,navíc určitě si pohlidej akorát uz ledvin po narozeni,někde to stále automaticky nedělají..pohodovy zbytek tehu,kdyz budeš mít nejaké dotazy,určitě zase zaskoc,my uz jsme skoro odbornice 😀 ,nestresuj se,hezky den

petrakm
7. říj 2011

Ahoj holky,tak jsem včera byla na Rtg a uz..no nic super..reflux tam teda není,ale vznikla nova ureterokela(kterou nám odstranili tou endoskopii),takže pravděpodobně muže navrat moci zadržovat i ta vydut,zatím tedy s refluxem úplne není vyhrano..nález je stejny ve všech oddilech jako před operaci,parenchym se ještě zmenšil,od srpna kdy nebyla ani ureterokela a parenchym 5mm,tak ted je 3mm a ureterokele zatim 1cm..no ..čekají nás izotopy ,ale půjdu taky do dormika @jasekd,ptz to jak vyvadel včera,by ty izotopy v klidu nezvládl..sám mi to dr navrhl 😀,no a řešení je uz plastika mocovodu,jsem ale uz i rada,ptz ma to fakt takovy všechno obři i pro mne jako laika na UZ to bylo skaredY a ATB není řešení..

jasekd
7. říj 2011

@petrakm Takze ten endoskopicky zakrok k nicemu 😖 To me mrzi. A byla jsi s nim sama nebo jsi nekoho sehnala? Nas M. na to Dormicum zareagoval ukazkove, byl oblblej, spolupracoval, vsechno v klidu, pak se rychle otrepal a vsechno jak predtim , a v nemocnici se mu zaclo i libit, nakonec jecel, ze jde pryc 😀 I pro doktory to bylo lepsi. Ale cevkovali ho jeste nez to nabehlo, to me trochu vytocilo, mohli chvilku pockat (byl tam s manzelem). Vypada, ze si z toho nic nepamatuje. V pondeli jdem do nemocnice do nefro poradny, tak uvidim, rvat bude urcite, ale na nemocnici jako takovou nereaguje (poliklinika, kde je pediatr, tu vidi z 300 metru, ani tam nejdem, a uz jeci). Nektere deti na Dormicum muzou ale zareagovat paradoxni, tzv. excitacni reakci, tzn, ze na ten tlumici lek naopak reaguji jeste vetsim revem a hysterii. U vetsiny deti je to ale super. Ja to spis nechtela, myslela jsem, ze to nejak zvladnou, na oddeleni to ani bezne nedavaji, ale kdyz prej videli, co dela, hned mu to dali. Drzim palce na isotopy, at je funkce v poradku, to jdete opakovane? My jeste nebyli, ale on ma UZ nalez na ledvine peknej, tak uvidime v pondeli, jak to vypada a zda ho tam poslou jeste pred Kocvarou treba. U vas zda se operace asi nutna, ze? No u nas asi taky, kez by to uz bylo vyresene, co...

petrakm
7. říj 2011

@jasekd
Ahoj , no asi mas pravdu .. Nejdriv jsem myslela,ze ta endoskopie smysl měla,ptz tenkrát na to docela spechali,ze by se mu snížila zase funkce ledviny,tak aspoň to jako by pozastavili..ale ted ,kdyz mi řekl,ze musi na ty izotopy,ze ta funkce bude zase horší,mne teda vystrasil..ale aspon treba to slo pomaleji..měl v 5t 46% ..a to bylo super,ale na klinice právě operovali Deti při 44%..ja moc nechápu,ze vás na izotopy nedají,kolik ma ty oddíly??

jasekd
7. říj 2011

@petrakm Jej, to jsem nemyslela, ze bych zpochybnovala, ze to delali, spis jen ze proste mate smulu a nestacilo/nepomohlo to. Na druhou stranu vyzkouseli nejsetrnejsi reseni, ja kdyby nam navrhli endoskopii, jdu do toho taky. Jaky oddily? Myslis jako pomer funkci? No ja doufam ze 50:50 😀 My jeste nebyli nikdy 😉 Jak uz jsem psala, Martin je divnej pripad, velkej reflux, megaureter, a pritom parenchym ledviny slusnej, dilatace temer norma na poledni kontrole, nicmene ted to zas muze byt jinak, no a protoze UZ nalez je takovej, tak se domnivaji, ze i funkce te ledviny na strane s vadou by mela byt OK a zatim isotopy nedelali, jako zbytecnou zatez. Ted uz asi na ne dojde.

petrakm
7. říj 2011

@jasekd
Jo v poho,ja to taky tak nemyslela..jsem rada,ze to bylo tak rychly,setrny a bohuzel..kolik mate tu dilataci?panvicka,kalichy? jestli teda parenchym ok,tak to je asi hlavní meritko??,malej šel po1 na izot kdyz měl 5mm,ale reflux mi přijde nejzakernejsi..vždycky mi říká,ze kdyz není reflux,tak to je super..nedovedu si představit,ze ještě k tomu by byl VUR..

jasekd
7. říj 2011

@petrakm Celkove asi 20, ale 10mm je extra a 10 mm intrarenalne, takze to, co je podstatne, je 10mm, teda bylo nekdy v lednu, kdy mi to rikali. On ma tu panvicku jakoby vyhrezlou ven. Ve zprave z MCUG je psano , ze se kontrastem plni panvicka i kalichy , ktere jsou dilatovane, takze trochu rozsirene je oboje.

petrakm
7. říj 2011

@jasekd
V tom se nevyznám,ja tam nic kromě hodnoty systému nemám,panvicka napsána: jen do 22,kalichy 20,ureter 15..A parenchym a velikost ledviny nemerili?jste sice starsi,ale my meli 67/zdravá 58..no každopádně sice je to zatez,ale je určitě pro mne jako mámu lepší,abych věděla, jak na tom ta ledvina je,tak třeba to popozenes,ale co si pamatuju,tak jsi říkala,ze to bylo rozhodnuti Kocvary,ze musi byt ledvina ok..no je to nepříjemné,ja jen doufám,ze uz bude brzy klid od ATB a ve finále budem fungovat normálně,třeba i někdy ten bazén..mne by jen zajímalo,jestli operujou postupne všechny Deti,co jsou na ATB nebo proste je nechají i 6 a více na konzerv lecbe!!kdyz to jde teda vyřešit uz finalne..

jasekd
7. říj 2011

@petrakm Nasla jsem zpravu z ledna, to bylo M. 10 mesicu. leva ledvina (spatna strana) 56, prava, ta je zcela zdrava 52mm. Urcite to vsechno merej, jen to tam nepisou do te zpravy a vyhledove s izotopy pocitaji, pisou DMSA, ale mam pocit, ze Kocvara ma podezreni na prekazku, takze mozna MAG3 bude. Jo, o vsem rozhoduje prevazneKocvara. Nektere deti operuji, nektere jsou na dlouhodobe chemoterapii, podle zvazeni risk/benefit i, u martina byl loni ten risk u operace vetsi nez ATB, uvidime, jak se k tomu postavej letos.

ivular
8. říj 2011

@petrakm @jasekd Holky, náš malý měl v 6 m tu špatnou ledvinku 75 mm, děs běs.. ☹
Jasekd, stejně se divím, že při takovém VUR jste na izotopech ještě nebyli. Langer by vás na ně určitě hnal rovnou - i kvůli vyloučení té překážky (v Praze dávají Furosemid při izotopech automaticky).
Petrakm, taky jsem přemýšlela, jestli je racionální za každou cenu se držet konzervativní léčby, když pravděpodobnost spontánní úpravy je vlastně velmi malá..

saruspec
8. říj 2011

zdravím holky,včera jsme přijeli z nemocnice,malej přestal čurát 20h nečural hruza moč byla v te málo funkční ledvině a ta ju nepustila ven.tak dostal kapaky aby zavodnili tu ledvinu a vše vyčural.závěr zní,dokuď ta ledvina nepujde pryč tak se to muže opakovat častěji.dobra prognaza. 😒

lucisa
8. říj 2011

@saruspec bobek malý, to ho muselo bolet, ne? to je hrozné...... ☹

jasekd
8. říj 2011

@saruspec 😔 To je hrozny. A kdy vyhledove mu ji chteji odstranit?
@ivular to je velikost 😕 No, nebyli... Ja jim verim, tak snad nebudu cumet jak puk 😅 V pondeli se snad dozvime vic, dam vedet, co nam rekl mistni doktor, tak nejak pocitam s tim, ze nas na tu nuklearku poslou.
Holky, kdo jste byly s detmi na isotopech (takze asi vsechny 😀 ), delaji se predtim nejaky odbery nebo jiny vysetreni? A kontrolni moc? My potrebujem odbery jeste na jinou vec (z neurologie, na vylouceni sval. postizeni) a chcem to s necim sloucit, ty odbery nejsou akutni a Martin ted u doktora hrozne vyvadi).

saruspec
8. říj 2011

@lucisa určitě bolelo,protože se kroutil a pořád plakal a že bolí bříško tak jsem mu davala teplou plenku na bříško tak se na cgvilku uklidnil ale za chvilu znovu,tak to už jsem volala naši doktorce.
@jasekd to nevím ted jsme leželi v Porubě na dětském to musí rozhodnout olomouc.

kozlenka
9. říj 2011

@saruspec ahoj Šárko, jak jsi mi psala tu sms, tak by se ve mě krve nedořezal, já pořád srovnávám tvého Matýska s mým Adámkem a hrozně se děsím co bude ☹ Za 3 týdny jdeme na kontrolu, tak už mám zas zlé sny co se dovíme.. Kdo vás vyšetřoval v Ostravě? Takový plešaty neonatolog? Ten vyšetřoval teď Davídka a byl úplně super.. A jak jsi mi psala, že v Ostravě to vypadá líp než v Olomoucí, tak musím konstatovat, že všude je to lepší než v Olmiku 😠 Já když byla s Davídkem se žloutenkou v Opavě na dětském, tak jsem se rozplývala jaké tam je prostředí a jak jsou hodné sestry a doktorky ani nemluvím, úplně úžasné!!

ivular
10. říj 2011

@jasekd Tak cvičené oko zvládne odhadnout funkčnost ledviny i z utz, takže žádné velké překvapení (v tom negativním smyslu) by se u vás konat nemělo. Odběry, kontrolní moč ani jiná vyšetření se myslím nedělají.
A jak je na tom malý s tou hypotonií? Dělá aspoň nějaké pokroky? Já mám jít s malým na neurolku za dva týdny, tak už mám toho zase plnou hlavu 😖

jasekd
10. říj 2011

@ivular Tak uz mame doporuceni na DMSA (zeptat se proc ne MAG3 jsem si netroufla 😀 ), jinak jsem jen zmatena jak lesni vcela, nedozvedela jsem se nic, navic Martin bojoval a rval, takze jsem se skoro na nic nemohla zeptat, sptva jsme se slyseli, i to mereni bylo takove naprd, je ta ledvina najednou nejak mala, jen 47mm 😅 Tak bud se mu scvrkava nebo to neslo dobre zmerit, kdyz se pral. Na DMSA jdem 2.11. rano na pediatrii na nejakou konzultaci/pripravu (puvodne mluvili o hospitalizaci, ale lezet tam nemusi, tak nevim, kdy bude ta kanyla, no domu s ni snad nepojedem 😅 ), a 3.11. primo na nuklearku, je to v LBC a manzel zas vyplaca dva dny dovolene, pac ja musim mit Vendy, uz je z toho celkem otravenej, ale neda se nic delat. UZ nalez ledviny je pritom opet pekny, dilatace jen 4 mm, megaureter nenasel (jenze M. byl vycuranej a dela se mu to spis pri curani), Dr rikal, ze pokud bude DMSA dobra, ze asi budem jeste na chemo a cekat 😅 Jasne ze chci , aby nuklearka byla OK, ale snad bych radeji i operaci, uz fakt nevim, co si o tom myslet...
No a stou hypotonii, malej podle neurologa je normotonickej, cili OK 😅 Ja mam ale divne dite, co? Sama podivnost v nalezu 😝 No, lita po 4 a kolem nabytku chodi, ale zatim si nestoupne v prostoru a sam nechodi, mirne pokroky vidime, ale jen pomalinku. Spisd dela pokroky v mluveni a v jemne motorice, to je celkem sikovnej snad 🙂 Jo, ty kontrolni vysetreni nedelaji, uz jsem se ptala, diky.

ivular
10. říj 2011

Podle toho co píšeš to fakt vypadá, že vás s tou kanylou opravdu pošlou domů.. Tak jen aby vám malý zase nevyváděl - u nás to teda byl boj jako o život 😝 A s tím motorickým vývojem je to teda snad optimistické, ne? Věřím, že s tím druhým miminkem to máte s manželem hodně náročné. Člověk v takových chvílích musí myslet na výhody, které z toho malého věkového rozdílu plynou🙂
Divné dítě máme taky 😅 On teda vypadá jako normální zdravé děťátko, jenže jakmile se vytáhnou tabulky, je konec. Naštěstí máme super pediatričku která se jen směje, že takových dětí už pár měla a všichni nakonec byli ok. Nejhorší je naše neuroložka, která z těch mimotabulkových hodnot dokáže vykřesat hypotézy o naprosto šílených diagnozách 😒

jasekd
10. říj 2011

@ivular Kdyz ona ta neurolozka ma i ty silene diagnozy v peci.. Nas neurolog taky posila na odbery na svalove postizeni, co tam patri za nemoci asi vis a lepsi na to nemyslet 😔 Nicmene chce to jen projistotu a tak to pocka, az se bude nabirat. No a to jsemmyslela ze bude ted a nebude, tak tozatim nechavame. stejnak kdyby mel neco takovyho, tak je to nevylecitelny, tak nic nezanedbame. Promin, ze si nepamatuju, ale jak tu nemame fotky v profilu, tak se mi holky pletete. VY mate nejaky problemy taky, ze jste na neuro? martinek uz je uplne mimo tabulky, ja jine takove dite neznam, pediatricka mi rikala, ze jine az takove nema 😅 No jet s kanylou domu, to bude teda soda. Oni nejdriv rikali, ze tam pujde den predem lezet, to mi rekli na nuklearce, at si zavolam pediatrii, a ty mi rekli, ze lezet ne, ale prijet den predem do ambu. Coz je mozna horsi, protoze oboje je rano a manzel vyplaca dva dny, na tu hospit. jsme mysleli nastup treba odpoledne, no neda se nic delat. To, jak vyvadel na MCUG, jsem uz hlasila, tak uvidime, nicmene na zavedeni kanyly snad staci, kdyz ho nejak pevne chytnem, a Dormicum pripadne az druhy den. Uuuf, uz aby byl konec listopadu a rozseklo se, zda operovat ci ne. JInak na rozdilu mych deti vidim same vyhody, krome tohodle, ze se od V. nemuzu hnout a musi s M. jezdit manzel, jinak je to fakt spis super, ani jsem to necekala, ze to celkem pujde dobre 🙂

jasekd
10. říj 2011

@ivular Jinak opet si nepamatuju, ty jsi taky zdravotnik, nebo uz mas prehled diky diagnoze sveho ditete?

ivular
10. říj 2011

@jasekd Zdravotník - kdepak, v oblasti medicíny jsem čistokrevný samouk. Dokonce ani středoškolskou biologii jsem neabsolvovala 😖
Na neurologii jsme se ocitli kvůli problému, který už naštěstí pominul. Nicméně, asi jsem to tu už psala, náš Honzík je miminkovský obr a dr. se chytla velkého obvodu hlavy a straší mě, že by to mohla být hydrocefalie. Já vím, že ona řeší i ty hrůzostrašné nemoci. Stačí mi, co vidím na chodbách a v čekárně, vždy se mi z těch dětí svírá srdce ☹
Samozřejmě jsem se kvůli té hypotéze vyděsila a hned hledala jaké to má příznaky - a malý naštěstí naprosto žádné takové nemá, psychomotoricky je napřed a obvod hlavy má dle tabulek přiměřený ke své délce (nikoliv ale ke svému věku). Navíc je po mně a já mám po předcích taky velkou hlavu. Ta dr. taky říká, že je malý pravděpodobně zdravý, ale stejně ho chce poslat na magnetickou rezonanci, což by pochopitelně znamenalo narkózu. Připadá mi to za těchto okolností naprosto jako nesmyslná zátěž..
Ještě s tím manželem - my to řešíme tak, že pokud se muž stihne vrátit do práce ještě před polednem, zůstává pak do večera, tudíž daný počet hodin stihne odpracovat. Pokud nás ale doprovází na něco delšího, tak si bere půl dne dovolené. Pokud má tvůj muž povolání, které toto neumožňuje, je to opravdu nahouby 😖

jasekd
10. říj 2011

@ivular bohuzel co se tyka klouzave pracovni doby, je jeho zamestnavatel naprosto rigidni 😠 Proste musis byt od 7 do 16 a nikdy jinak, dovolena na pul dne neexistuje, a celkove dovolena 4 tydny... Do te narkozy jen tak pro srandu by se mi taky nechtelo, my odkladamei ten odber, az toho bude vic.

jaro79
11. říj 2011

@petrakm ahoj, ano, věděli jsme to už z prenatálu...zítra máme IZOTOP, chci se zeptat, je to pro dítě bolestivé???

ivular
11. říj 2011

@jaro79 Bolestivé je jen zavádění kanyly, jinak nic. Děti to ale špatně nesou, protože po dobu samotného vyšetření (cca 40 minut) musí zcela nehnutě ležet. Za tím účelem jsou omotáni do takového polštáře, ze kterého se vypustí vzduch, takže jsou secvaknuté jako housenky. Jestli má tvoje děťátko méně než dva nebo tři měsíce, tak ho to spíš uklidní, starší děti se ale pochopitelně hodně vztekají. Ideální je, když to prospí, jenže to se podaří málokomu 😖

lifinka
11. říj 2011

@kamila11 ahojky, jsem tu prvně, takže dilatace se může zjistit i na UTz v těhu, jo? To jsem netušila, každopádně nám to zjistili při propuštění z porodnice, na kontrolu máme jít v listopadě, tak jsem už te´d nervózní, co řeknou...

petrakm
11. říj 2011

@jaro79
Ahoj,uz ti odpověděly holky,prcek to prospi,je ještě malickej,muj byl v 5t a ok,ani při kanyle nijak extra nekricel,bylo to rychle zavedené-u nás do rucicky,Langr to zavádí vetsinou sám a snazi se do ruky..hračky a mliko (prso) s sebou,bude muset pit kvůli tomu zobrazeni,hodne štěsti

jasekd
11. říj 2011

@jaro79 Taky drzim palce, nas to ceka v listopadu 😉
@lifinka Ano, nam na to prisli poprvy uz ve 22. tt asi, a pak se to kontrolovalo, pak jeste v porodnici, a od te doby chodime na kontroly. Drzim palce, at jste vy ten pripad, co se sam upravi 😉

damaska
11. říj 2011

Ahoj, tak vyšetření minulý týden nedopadlo, jak jsem si myslela. Nový nefrolog je celkem arogantní pán, čeká se na něj hodinu a i víc, záleží, kdy se uráčí přijít. Docela koukal, že má Šimůnek takovou dilataci, doporučil vyšetření v Českých Budějovicích. Na druhou stranu ale řekl, že budoucnost je nejistá. Měl prý případ chlapečka, který podle něj bez operace o ledvinku přišel a než se dostali k operaci, tak se to samo upravilo k jeho věku. A druhý případ, že byl jen na konzervativní léčbu a během roku se to tak zhoršilo, že se šlo na operaci. u nás těžko prý odhadnout, co bude. Každopádně, zkouknul nám toho pindíka a prý je to fimoza, přetáhnout to nepůjde, prý pak jedině uříznout tu nejužší kůžičku - jakoby částečná obřízka, ale ne dřív než ve 3 letech, je tu velká šance, že to to uvolní samo. Takže jsem tak trochu na vážkách, co dál, kam se vydat. Navíc Šimůnek má od pondělka teploty, má zánět nosohrtanu, tak raději vezmu koncem týdne moč na rozbor, mám strach, aby tam nebyl zánět, pořád mu očuchávám plenky a děsím se při každém brekotu, jestli to není bolest v močovém měchýři.

saruspec
11. říj 2011

@kozlenka jo jo vypadal jak zdravotní bratr,v zeleném munduru a hned se začal bavit s Matýskem byl skvělej a pak jsme šli na sono dolu k primáři takovej černovlasej a s knírkem a ten byl taky supr aji ty doktorky.a představ si ,že mi davali každy den 5plínek a sami mi navrhli at udělám malému náš sunar.Bude to dobrý uvidiš na te kontrole,zitra budu volat doktorce jestli už přišli vysledky moče z nemocnice.ješte že chodím na ty 4h do práce tam je takovej frmol že zapomenu co se děje a odreaguji se.vaříme se pro 600 stravníku a jak to pak vydavám tak to neviš ani jak se jmenuješ ale aspoň je legrace už jsem byla dost nervozní a vzteklá doma.

saruspec
14. říj 2011

@kozlenka čauky,nechceš pro prcka malého?určitě jsi to už viděla je to odražedlo sedi se na tom pak se to zvedne jak začina chodit.je to uplně nové Jirka už to koupil pozdě malému a vubec ho to nezajimálo.jirka to viděl v časopise maminka tak to hned objednal stálo to 1100kč tak za 500kč mám aji original krabici.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru