Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
22. říj 2011

@petrakm Nekde jsem cetla nebo slysela, ze jabka/hrusky jsou povolene... Pokud se osypal, pockala bych a zkusila po case znovu, nemusi to byt ani temi atb, ale reagoval by na ne i tak. Co delame pri atb my, jsem psala 19.10. v prispevku pro pelepa, ten roman, dolni odstavec 😉 Pokud bysme byli striktni, moc ovoce detem nezbyva, leda tak banan 😅 My proste vynechali to vylozene kysele, i v lekarne, kdyz jdes pro Biseptol nebo Sum., reknou nejist citrusy, nepit dzusy, muj tata je praktickej Dr a taky rikal, ze jabko, hruska a podobne ovoce je OK, kazdej ma trochu jinej nazor, cetla jsem , ze nektery Dr zakazuje i ovocny caj 😅 Tak takhle prisna nejsem, navic kdykoli davame moc na kontrolu, ma ji na horni hranici normy smerem k zasaditemu, kyselou ne. Akorat mu nedovolim snist tech jablicek 6 jako moje tchyne, ale treba jen dve maly za den. Koukala jsem po netu a v souvislosti s kyselym pisou o nebezpeci vzniku krystalu v moci, je nutne hodne pit (u Martinka velky problem 😠 ) o koprivce spis v souvislosti se slunecnim zarenim, tak treba by se ti osypal i bez ATB, coz je ale blbe 😝 Ja bych tu hrusku kazdopadne jeste zkusila po nejake dobe, a uvidis. Jake ovoce mu davas? Martin ma jabka, hrusky, banany, to nejcasteji. V lete mel broskve, nektarinky, merunky a jahody co nejsladsi, boruvky, par malin, meloun. Svestky. To je asi vsechno.

petrakm
22. říj 2011

@jasekd
Děkuju,ten tvůj roman jsem cetla uz nedávno,ses pekne rozepsala,snad to mělo odezvu 😉 No ja mu právě dávám jen banán,meloun z čerstvejch a pak skleničky -hruška,jablko,svestky..no moc toho neni..rada bych mu toho nabídla víc,ale vlastne dost to tocim..čaj teda dávám,bohužel granulovanej 😒 jablko-medunka.No ale ještě porad kojim,někdy i přes den,tak si vezme hodne tekutin snad ze mne..taky proto porad kojim,bála bych se ,ze mi nebude pit..co vim,tak občas rodiče Nosej na nefro záznamy kolik deti vypily a vydaly..myslis ze ten džus vymackanej odstavnovacen z jablek a ředenej by mohli?nejaky vitaminy bych mu zaky rada dodala,banan nic nema,sklenicky uz asi taky ne,pokud tam teda neco nedodaj..prave to C ,co by teda nemeli,by to ted v tom pocasi chtelo..jeste musim kouknout na kys citron.,jestli ji nemam v tom caji nebo jinde 😕 diky moc

jasekd
22. říj 2011

@petrakm Ja myslim, ze mohli, ja ho fakt moc neomezuju, mne ani nikdo nerekl, na co si mam dat pozor, takze pocitam, ze tyhle preventivni davky jsou nizke, ani se pry nemusi kontrolovat krevni obraz, coz by se u dlouhodobeho uzivani melo, ale asi ve vetsich davkach... I v lekarne to komentovala slovy "vy to asi mate preventivne, kdyz je to tak mala davka..." Uz to nejak neresim 😅 Ja Martina kojila castecne a jen 4 mesice, neslo to. Vendy kojim plne, teda ted uz zacla pomalu s prikrmy 🙂

kozlenka
28. říj 2011

@maskacka Já jsem v těhu s Adámkem měla pozitivní protilátky a oboustrannou dilataci ledvinných pánviček a pokaždé jsem na kontrole na rizikovce připomínala jedno nebo druhé 😒 Jinak včera jsme byli na kontrole na místní nefro v Opavě a nedopadlo to zrovna nejlépe, dilatace od kontroly v Olmiku v červnu opět o 5 mm větší, myslela jsem si, že už se to po operaci ustálí ☹ Pravá strana se ustálila, ta levá - horší a rotovaná, stále roste. Tak další kontrola za 4 měsíce. Díky bohu, že druhý syn je zdravý, i když ten zase trpí na koliky, taky radost ☹

lucisa
28. říj 2011

@kozlenka ☹ ach jo, drž se.....

jasekd
28. říj 2011

@kozlenka ☹ co na to rict... Co vam k tomu rekli?
Zda se mi, ze posledni dobou same horsi zpravy tady 😝

kozlenka
29. říj 2011

@jasekd No dr. Malá říkala, že u tak malých dětí se ty hodnoty nedají přesně stanovit! A včera jsme se viděli se @saruspec a ta mi říkala, že jí poradili chodit s malým na sona na lačno a že ta dilatace je pak menší 😕 Je fakt, že tentokrát jsme byli poprvé objednaní na odpoledne a to byl malý po obědě, po svačince a hodně napitý, tak příště jak jsme objednaní na osm hodin ráno, tak zkusíme jít nalačno 😅 Jsem zvědavá, pak dám vědět!

saruspec
29. říj 2011

@kozlenka ,tak jsme navštivili Váš globus,jináč jezdíme do ostravy tam je větši ale u vás je taky hezky.a představ si maji tam ty velké popeláře za 849kč a ja jich mám z pompa za 599kč a když si vemeš jejich kartu tak to máš za 564kč.To jsem ráda že jsme aspoň na chvili pokecali,ikdyž to bylo málo ale dodalo trošku energie,myslela jsem že ja mám jen taky problémy,že jsem nervozní protivná a viš jak jsme kecali.Musíte někdy přijed aji teď máme velikej obývak s kuchyni tak si tam ti špunti mužou hrát litát co chcou a my budem kecat s dobrým napěněním kafičkem segafredem 😀 chcem jed až bude vic peněz do Berlína do toho aqvaparku tropical island,je tam všude mořská voda tak malej se tam muže koupat. 😀

maskacka
30. říj 2011

@kozlenka ahoj, to mě moc mrzí. Jsem si taky myslela, že po operaci je problém vyřešen 🙄 . Kolikovou jsem měla prvorozenou, to jsem si říkala, že horší zážitky s novorozencem ani nemůžou být a teď to člověk bere jako brnkačku, co. Přeju pevné nervy.

My jdeme v úterý na poslední kontrolu, budu 38+0 a dostanu termín císaře. Urolog se mnou nic konzultovat nechtěl (ale volali mu při prohlídce, protože jsem otravovala, že chci vědět, co s tou přepážkou), že stačí 4 dny po porodu, když se bude (jako všem dětem v této porodnici) dělat sono ledvin. Tak si tam poležíme, endoskopie bezprostředně po narození se konat nebude.

hardlove
1. lis 2011

@maskacka Já jsem nevěděla v těhu, že by mohl mýt malej něco s ledvinama dozvěděla jsem se to až na porodním sále kdy mu šlo už o život a do 4 dnů byl kompletnšě vyšetřenej jak sono tak i mikční rentgen ledvin...a to se narodil v něděli a v pondělí byl svátek a asi každej dobře ví jak to v nemocnici chodí žádny extra vyšetření se nekonaj... držíme palce ať to dobře dopadne

maskacka
1. lis 2011

@hardlove člověk nikdy neví, kdy ho co překvapí... aspoň jsi měla v klidu těhotenství a nestresovala se. Císaře už mám naplánovaného, ve 38+2 má malá odhad 3790 g (!!!) a navíc prej nejsem připravená k porodu (hlavička volně balotuje a dítě je vysoko), takže nakonec se i Dr. přiklonila spíše k sekciu. Jestli to bude jako u první dcery, odhad bude menší než skutečnost (měla jen 49 cm) a můžu se těšit na pořádného macka.

jasekd
3. lis 2011

Ahoj, za jak dlouho jste meli vysledky DMSA? Malej ma prave po vysetreni a manzelovi nic nereknou, vse poslou az doktorovi (ke Kocvarovi jdem az za 3 tydny), myslela jsem, ze ty cisla to vyhodi hned 😖 Nechci prognozu, reseni atd, jen ty cisla. Prej to musi spocitat asi nas doktor nebo co.

ivular
3. lis 2011

@jasekd To je nějaký vtip ne? V Praze po MAG3 za tebou příjde doktorka cca po deseti minutách od vyšetření (dýl ten výpočet určitě netrvá), řekne ti nejen čísla, ale i vysvětlí vše kolem, ukáže grafy průběhů odtoků moče z ledvin apod., dokonce se snaží i odhadnout jaký postup nefrolog při tomto skóre zvolí. Zdá se, že lidský přístup není všude standard 😝
A jak to malý snášel?

jasekd
3. lis 2011

@ivular Ono to snimkovani snad delala jen spec. sestra, nevim, je tam manzel. Vsichni hodni, prijemni, ale tohle nas zaskocilo. Nicmene manzel odchytl mladou Dr. , co se mnou vcera sepisovala anamnezu (museli jsme tam jet i vcera kvuli papirovani, to jsme byla i ja s Vendy) a prej to zkusi zjistit, ale primo zpravu pro Kocvaru vytvori az nas nefrolog, jeste s tim bude asi dost telefonovani. Byli jsme v Liberci. Jinak na oddeleni je manzel spokojenej, jsou prej moc hodny, spis je to nedostatek organizacni, i to, ze jsme tam jeli vcera jen kvuli par papirum a muz na to mel dovolenou, holt proste pred hospitalizaci, byt kratkodobou, den predem asi kazdej musi papiry sepsat. Snasi to samo s placem, napichovali ho v lokti, nic nenasli (dalo se cekat 😅 ), tak na hrbet ruky. Pak na snimkovani mel pichlej oblbovak (v Jablonci na MCUG mel Dormicum sirup a zabral krasne), tady teda injekci, manzel nevi ceho, a skoro to nezabralo, takze rev,drzeli ho tri, ale snimky prej dobry 🙂 Ted si hraje a zlobi a i kdyz 12 hodin nepil, tak skoro pit nechce, je to fakt s nim trapeni to piti. Ale da se rict, ze to zmakli dobre 🙂 Snad budu vedet aspon ty cisla a pak se sem prijdu poradit 😀 Pristi tyden to budu muset vytelefonovat, aby mi kocvara nerekl, az to budete mit v ruce, prijdte, coz by bylo treba za 3 mesice 😅

petrakm
3. lis 2011

@jasekd
No sila,teda neznam
Přesně rozdíl DMSA a MAG3,ale přijde mi vyšetření skoro obdobné,alespoň postup-kanila apod..ja papíry podepisovala az v den zákroku,žádná hospitalizace,za 2hod konec a vyjádření hned,dokonce hned i to zkontroloval muj nefro,kam jsem nesla pro nej zprávu..tenkrát se řešilo jestli mu vezmou ATB takže na to dost spechal,ale u refluxu je to asi jiny..tak snad to vytelefonujes..jinak skoro všude cpou vitC-jak jsme si psaly..no to jsem z toho docela špatná,nevím,jak moc to muže ublížit..každopádně v ovoci je přece taky C..

jasekd
3. lis 2011

@petrakm Mne hlavne vadi kyselina citronova, ze se dava do jidla atd.
Tak manzel z nich vymamil predbeznou zpravu, byla tam mladounka doktorka a ta mu to vybehala, nic moc teda...
Prava 59, leva 41% a ta leva je skutecne mensi nez ma byt. Prava v norme, jinak obe normalni tvar a poloha. Leva ledvina nehomogenni parenchym,redukovany v okoli hilu a v medialni casti dolniho polu. Nemam ted cas googlit, ale zda se mi to spatny, co vy na to? DMSA je staticka scinti, MAG3 je dynamicka, lip prokazuje prekazku myslim, kdyz se dela s Furosemidem, princip bude uplne stejny, tam je rozdil v latce, ktera na sobe nese to technecium radioaktivni. Pustili je v 16 hodin, malej je protivnej a unavenej, i kdyz v nemocnici spinkal, ma toho dost.
@ivular
a dalsi, co rikate na ty hodnoty, prosim? Jasny, musim si pockat na doktora, sranda, ze doktor hleda rady na netu 😀 Na nasi nefrologii budu volat pristi tyden, ale vyjadreni zda operovat bude mit Kocvara na konci listopadu.

petrakm
3. lis 2011

@jasekd
No myslím,ze nic moc ,ale zase snad žádná katastrofa..kdyz na to kocvara takhle cekal..pri 43 vetsinou operuji( tak
Jsem To pochopila na tom karlaku,kdyz jsme tam
Leželi..),ale netuším,co přesně ty deti měly za problém,jen jsme se bavili o těch procentech funkce,vím ale ze ty deti měly za sebou několik zánětu ledvin..to vy nastesti ne!mne to právě překvapilo,ze my měli 46 a uz o 3% se to takhle vyhroti..ted mi nefro řekl,ze určitě je tam zase pokles,ale taky mluvil,ze ted za2mes se nic akutního nestane,takže ještě mužem počkat na další sono před MAG..no ted budes v nervu,ale hlavne se to uz hne ,hlavne kdyby vás operovali,tak mas toho nejlepšího operatera..hlavne abys uz vedela,co bude..držím palce

jasekd
3. lis 2011

@petrakm Diky, taky mam ten pocit, ze uz je to v pasmu operace. Uvidime, co reknou. Nicmene oni byli fakt dost optimisticky, ted mam takovej blbej pocit, ze toto se melo udelat driv?! Nemame ted porovnani jako pri te MCUG, tam jsme byli dvakrat a je to furt stejny, kdezto tohle vysetreni jsme meli poprvy a tak nevim, zda je to stejny, lepsi nebo horsi ta funkce.

petrakm
3. lis 2011

@jasekd
Ta funkce bez zákroku bude při nejlepším stagnovat,ale určitě ne zlepšovat..teda takhle to přijde logicky mne..a ve zprávě neni asi zádný závěr?vlastne tys vyprosila aspon ty hodnoty..a kdyz měl podezření Kocvara u vás i na překážku,proc nebylo MAG3?ja uz si to nepamatuju..no je toho ted moc ,ale aspon,ze ty hodnoty víš..koukám,ze martínkovi se tváří ten systém opravdu záhadne,kdyz panvicka skoro vůbec nereaguje..

jasekd
3. lis 2011

@petrakm DMSA navrhnul nas nefrolog. Martinova ledvina by se mohla zlepsovat, kdyby se zlepsoval reflux, ten stagnuje, tak se to asi nezlepsi. Nechapu to, UZ nalez ma peknej, chvalil to nefrolog i Kocvara 😅

ivular
3. lis 2011

@jasekd Človíčku, sama bych musela googlovat, abych byla moudřejší. Asi nenapíšu víc, než co tu píšete s Petrakm. Taky myslím, že je to už asi v pásmu operace. Už dřív jsem psala, že je mi divné, že vás na to MAG/DMSA při tom refluxu neposlali rovnou. U Honzíka jsem měla pocit, že je to něco jako součást vstupního vyšetření. Ale zase když ten UTZ vypadal tak dobře - asi je to spíš zmátlo. Ale i tak je možné, že by vás stejně nechali na atb čekat, jestli se to nezlepší spontánně.
Uvidíš co vám dál řeknou, ale jestli by to ten parenchym mělo likvidovat dál, tak by asi byl opravdu lepší radikální řez v podobě operace 😖 Mimochodem, nevíš jak moc je ten parenchym ledvin schopen regenerace? Asi to nebude jako např. játra, ale nějaká schopnost obnovy tam snad bude ne?
Tak hlavně žádný stres, ono to nějak dopadne! 🙂

marcelkad
3. lis 2011

Holky, potřebuju poradit. Taky nám našli na UTZ diletaci ledvinových pánviček - doktor napsal: levá 17x7mm, pravá 11x10mm. Vy tady píšete vždycky jedno číslo. Které to číslo značí to rozšíření, podle něhož se pak doktoři orientují, zda jde o lehčí nebo těžší formu diletace? Díky moc

jasekd
3. lis 2011

@marcelkad Ahoj, podle me pisou ten vetsi rozmer, norma tusim do 10 mm? Na tech cislech se tu nejak nemuzem shodnout, nikomu to neni moc jasne a nejde to na netu moc najit. Po porodu bude miminko urcite sledovane. Drzim palce, at se to spravi 😉 Rikali ti neco blizsiho?
@ivular Fakt nevim, jak je to s tou obnovou, nicmene pokud se fce po uspesnem zakroku upravuje. tak asi schopnost regenerace ma.

marcelkad
3. lis 2011

@jasekd díky. Právě mi nic moc neříkali, akorát, že s tím momentálně nejde stejnak nic dělat a uvidí se po porodu až začne miminko samo fungovat, zda se to upraví nebo ne. Poprvé mi to zjistili ve 32tt, to mi jen můj Dr. řekl, že jsou rozšířenější ledvinové pánvičky a poslal mě na vyšetření do Plzně. Tam se dr. kouknul a říkal, že je to na levé kolem 8mm a na pravé do 5mm. A že je to v pohodě. V té Plzni dr. psal jen jedno číslo, můj doktor píše 2 čísla, tak jsem z toho jelen.

jasekd
3. lis 2011

@marcelkad Po porodu uvidite, budou ho hlidat a treba se to spravi. Sem zatim moc nechod, sem pisou ty, kterym se to nespravilo 😉 Ale je spousta deti, kterym se to upravilo do normalu, a to pak neni o cem psat, takze jejich mamy sem nechodej 🙂 Ja tuhle diskusi zacala cist az kdyz bylo jasne, ze se nas to bude tykat. Cisla 8a 5 mm nejsou zadna tragedie, drzim palce, at je to dobry. On taky kazdej to zmeri malinko jinak.

hardlove
4. lis 2011

@jasekd Vůbec ti to nezavidím vím, že máme stejně strarý syny a podobnou diagnozu co se týče refluxu a hydronefrozy nevím jak vy, ale mi jsme měli při narození velikost ledvin kolem 80 mm a pánvišky 30 a 20 a klalichy 15. V jedný nemocnici mi řekli, že se to do 2 let nějak neřeší, že se to může spravit samo a v druhý mi doktor řek, že se to spravit samo může, že maj ledviny schopnost regenerace, ale že je tu i riziko trvalého poškození a že nehodlá riskovat tak nás poslal n asál a máme umělej vývod a po 1.5 roce má malej jednu ledvinu velkou 78 mm pánvička do 16mm a kalichy do 4mm a dolní do 7mm a druhou 70mm, pánvička do 9mm , kalichy 7-10 širší v horním polu. A mega ureter nám tětko doktorka nenašla. Jen si teťkon vzpoměli že musej zopakovat mikční rentgen ledvin kůli refluxu pro další stanovení postupu. No uvidíme čeká nás to až v únoru jen mi ti doktoři nenapsali jak to mám tomu dítěti vysvětlovat proč musí mýt plínu, když ostatní děti jsou bez ní. No uvidíš jak dopadne vyšetření a co vám řeknou, ale většinou mám kompletní zpravu do 5 dnů od vyšetření. Držíme vám palce ať to už nějak začnou řešit a máte pokoj. No mě před rokem řekli, že pokud se nám reflux nezmenší nebo nezmizí budem muset na kompletní revizi močových cst a odoperování refluxu.

comra
4. lis 2011

@jasekd vůbec nechápu, jak to tam u vás dělají. My stejně jako
@ivular měli výsledky hned a paní doktorka nám to i krásně vysvětlila. říkala, že normálni zdravá ledvina má funkčnost od 45 do 55%. Tak já myslím, že vaše výsledky nejsou až tak špatný. Uvidíš ale , co ti na to řekne doktor. Doufám, že se mu brzo dovoláš a budeš vědět víc.... držímpalce..

@marcelkad věřím, že se vám to spraví. Po porodu budou mimi sledovat. Každopádně si myslím, že jednou doktor uváděl dilataci a jednou(jak jsou 2 rozměry), tak uváděl velikost celé ledviny. také držím palce..

ivular
4. lis 2011

@jasekd Teď si vzpomínám, že ta hodná dr. nám říkala to co píše Comra - že fyziologický nález je od 45 do 55 %. Je ale otázka jak moc široký je interval ještě určité tolerance. Snad to nebude tak striktní, jako je to např. u nás s obvodem hlavy, kdy 105 % optimální hodnoty je už zralé na rezonanci 😝
@marcelkad Ahoj, stupně "závažnosti" dilatace těch pánviček jsou hned čtyři. Náš malý měl prenatálně tuším podobné hodnoty jako vy (cca 1 cm na 1 cm). Držím pěsti, aby se to co nejvíc upravilo spontánně, i když na nefrologii vás asi v evidenci povedou.

jasekd
4. lis 2011

Holky diky 🙂 System Liberecke nemocnice je prazvlastni, ale rikal manzel , ze vsichni byli moc hodny, to si zas stezovat nemuzem. Akorat den predem, jak jsme prijeli na sepsani, sestra protahla hubu, kdyz jsem ji rekla, ze dovnitr jdem vsichni, tedy i Vendy a manzel. Tak jsem ji rekla, ze ja s malym chodim po doktorech a znam anamnezu, kterou m. dohromady neda, a manzel jde dovnitr, protoze tam s nim pujde lezet, tak aby vedel organizacni veci. Trochu se jeste zasklebila, pak ji asi doslo, ze V. kojim a proto nenastoupim ja, a zmlkla a pak uz taky byla v pohode. Takze jinak zkusenost jen dobra 🙂 V Jablonci nuklearni medicina neni, tam chodime jen na MCUG, a rentgenologove jsou tam ukecany a vsechno ukazou a vysvetli 🙂
@ivular Dik za ty cisla, to uz mi to tak spatny nepripada 🙂 Jenze u nas se tak nejak pocitalo, ze funkce je OK (UZ nalez dobrej), no jsem sama zvedava, co nam reknou, zkusim pondeli odpoledne volat, ale stejne se bude cekat na docenta.

lucisa
11. lis 2011

@jasekd Martínkovi vše nej nej k dnešnímu svátečku 😉
A všem ostatním Martínkům taky, hlavně moc moc moc zdravíčka!!!!! 😵 😵 😵 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru