Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

lucisa
20. led 2012

@jasekd ty bláho, až teď jsem dočetla, jak jste dopadli s Vendulkou, to snad není možné, tolik komplikací. taky doufám, že to je jen preventivně a nebude z toho nic víc, a to se všechno ukázalo jn díky tomu, že sis všimla té nožičky? Neuvěřitelné.... 😒

@anakonyes u nás to má nejstarší dcera, je po operaci ledvin a loni jí diagnostikovali ADHD. Zřejmě z těžkého porodu. Tak yjsem už byla nešťatsná z jejího chování, ona je ale svéráz a dost dominantní typ od malička, tak jsem jen dlouho myslela, ž emá takovou povahu. Pak už jsme ale s manželem měli strach, abychom něco nezanedbali a slečna nám nepřerostla přes hlavu, tak jsem s ní zašla a už rok chodíme na sezení. Je to o něco lepší.
Ale jak řekla dr., sešlo se u nás toho víc, ADHD, její temperament a dominantní povaha, takže se to v ní vše bije, ale často z toho děti když ne úplně, tak hodně, vyrostou, tak se na to těším..... 🙂

comra
20. led 2012

@damaska není na operaci brzo? Mám 2 kluky a vždy mi říkali, že do roka nechat pindu být. začít přetahovat až po roce věku a jde jim to pěkně. Hlavně ve vaně..
Jinak mladšímu při MCUG v 8 měsících to dr přetáhla, aby mohla vycévkovat. Trošku to popraskalo, i malinko krve káplo. Mazali jsme pak Framykoinem. Říkala, že když dojde k poranění do roka, tak že se to nezjizví a že je to bez problémů. Zatím v poho.
takže nejsem odborník, ale myslím, že je dost brzo..hlavně, když mu to jde...

@jasekd ajjajaj...Myslím na vás..Co vás ted čeká? Co obnáší sledování na Onkologii? Věřím, že ted nejsi psychicky v pohodě. Posílám moc sil...Věřím, že v první chvíli je to šok a ted už bude líp. Kontrola od kontroly...Doufám, že za chvilku půjde Martinek na operaci a už bude v pořádku...a pak se to dobře dokoulí i s Vendulkou...

@anakonyes Tak doufám, že zprávy od Kočvary budou skvělé! Jinak ADHD je taky k prdu..Uvidíš, co ti řeknou u dr...Já mám kamarádku (vystudovaná dr.) a ta dělá homeopatii. Nedávno mi říkala, že tam měla maminku 4 letého klučíka - vyřízená ze syna, agresivní, neposlušný,...(nevím, jeslti má diagnostikováno ADHD) a říkala, že mu dala nějaké homeo a že se to prý zlepšilo...
Tak snad i u vás to nebude nějak dramatické...

denousek
20. led 2012

ahoj holky nevim jestli si me pamatujete byl jsem tady... ve 20tdnu jsme meli zjistenou ditataci 10mm ,,ve 23tt 11mm... a dneska po 5 tydnech v 29tt je porad 11mm 😵 jssem tak ráda!!nezvetsuje se to tak kontrola až po porodu 😵 😵 😵

comra
20. led 2012

@kristipa a není to třeba věkem Štěpánka? Já si pamatuju an to, když byly staršímu necelé 3 roky. Byl na zabití, neposlouchal, odmlouval, svéráz veliký,...Ale zároveň jsem cítila, že na školku ještě není zralý..
Šel až v 3,5 letech a přišlo mi to akorát.. byl mnohem vyspělejší...Sice tam taky bučel..
a co ti řekli v psych. poradně?

comra
20. led 2012

@denousek super zprávy! Po porodu čekáme na výborné zprávy.. 🙂 Ale řekla bych, že do nefro poradny půjdete a budete sledováni. Ale většinou to obnáší UTZ po třech měsících! Takže vlastně pohoda! Gratuluju! 🙂

denousek
20. led 2012

@comra to vubec nevadi nejaka poradna navic..hlavne at je to uz ok..moc jsem se bala... 😵 dekuji

jasekd
20. led 2012

@damaska ja souhlasim s @comra ale doktori nejsme 😅
@anakonyes
@kristipa
@lucisa tyhle problemy typu ADHD davaji poradne zabrat. Ja jsem stastna, ze Venynku mam, ale poterti uz asi nebude, i kdyz konecne by treba bylo uplne OK. Ja doufam, ze Martina si po operaci "odskrtneme" a budu sem spis chodit smirovat a povzbuzovat nove prichozi, ale uz nebudu nic rikat nahlas, z Vendy jsme meli silenou radost, to byl vzor zdravi, bohuzel jen asi 4 mesice 😝 Anak. napis pak, jak jste dopadli u Kocvary, myslim na vas!

jasekd
20. led 2012

@lucisa mas toho teda dost 😝 Jak se vyvyjeji nalezy u mladsich holek, byli jste ted nekdy na kontrole, kdyz to minule bylo horsi?
@comra mala je rizikova na Wilmsuv tumor (max. vyskytu mezi 2. a 3. rokem), takze opakovane ultrazvuky bricha a MP, aby se nic neprosvihlo. Ten tumor byva spojen i s vadami urogenitalu, cili nevim, zda tam nespadne i Martin, ale to az po genetice. Miru rizika nevime, snad neni moc velka, ale je vetsi nez u "normalnich" deti. Ten nador se vyskytne bud nahodou, nebo soucasne s ruznymi syndromy, a pak je to geneticka zalezitost. Sledovani na onkologii jsem nasla minimalne 6 let. UZ kazdopadne, mozna i krev na nejake onkomarkery? Ale to nevim, on nam zatim nic moc nerekl, az po genetice snad... Plus tim, ze ma Veny poruchu rustu te nozicky (hemihypertrofie, je tlustsi a hlavne delsi), ceka ji ortopedie, aby si neznicila zada, az zacne chodit. Jak moc je to delsi, ji zmeri na antropometrii, tez v Motole.
Moje kamoska ma syna taky takovyho, taky uvazuje, zda nekam nejit, a dostali nejaky homeo sirup, tusim Sedalie nebo tak nejak se to jmenuje, a lepsi to trochu bylo, a ted je lepsi, je mu 3 r. a 2 mesice, ale prece jen se ji stale nezda, jenze oni se budou rozvadet, doma je dusno... Takze to ma asi i z toho.
@denousek gratuluju, jen tak dal, sledovani po porodu urcite budete, ale pokud bude vse OK, rychle vas vyhodi 😉

denousek
20. led 2012

@jasekd tim lip kdz budem sledovaní to vubec nevadí!!hlavně že to neutlačuje moc a že mi nemusí delat punkci nebo tak neco.. nebo ze ledvinka je vubec funkční!!snad už to tak vydrží..já už bych rodila až bych brečela 😀 šíleně se na malího těším...

lucisa
20. led 2012

@jasekd díky za optání, já byla s prostřední Aňou před Vánoci na izotopy v Opavě (to je tuším ta dynamická scinti), výsledky nevíme, posílají je rovnou k nefroložce, ona mi pak řekne, kdyby bylo něco moc vážné, tak by mi volala, takže předpokládám, že stále pozorování. A s nejmladší jedu za 3 týdny do Olmíku na izotopy, tuším ty statické, takže uvidím.

Ale nám se teď trošku zkomplikovala angína u holek. Nejdřív ji měla Noemi N., ta brala od minulého čt ATB, v neděli to chytla i prostřední, takže v pondělí šla s námi na kontrolu. Dětská jim udělala testy z moče, obě bílkovinu, takže N.N. ATB protáhla až do st, Anina je má do neděle. Navíc jim moč poslala do laborky a dnes jsme byly na další kontrole (už i s nejmladší, chytla to lehce od nich, ta naštěstí nemá atb) a měla výsledky a N.N. tam našli nějakého sviňu koka, který likviduje nějaké stavební buňky ledviny či co, tak jí pro jistotu nasadila na přeléčení ještě Penbene na 3 týdny. Tak jsem zase nechala v lékárně majlant, hned jsem jim koupila i laktobacílky po těch atb, no děs. 😒

kristipa
20. led 2012

@comra určitě na to má vliv jeho věk a kombinace jeho povahy s tím co jsme museli absolvovat u doktorů a v nemocnici. to mi potvrdili i v psycho poradně. je hodně asociální, o vrstevnících nechce ani slyšet, kaká stále do plínky. ohledně nástupu do školky doporučili ho tam dát a zkusit to, prý v jeho případě je to menší zlo než kdyby ho dlouhodobě hlídali prarodiče (já musím do práce jak mu padne 3 rok). tak uvidíme.

anakonyes
21. led 2012

Ahoj všichni! tak já mám úplně zázračně dobré zprávy! Ty šílené několika centimetrové dilatace jsou pryč, takže není pravděpodobné, že by zůstal reflux. Operace nutná není!!!!!!!!!!!!!!!!! (a nebýt těhotná tak by vloni šel hned pod kudlu...) Nechtěla jsem o tom psát, protože jsem nevěděla zda to bude k něčemu, ale vloni po té diagnóze jsme jeli za Mudr Biljakovovou CSc., které je pediatr, ale dělá su-jok (korejská medicína, trochu akupunktura, trochu siatsu). Mě už pomohla vůbec Matěje donosit. Ta nám naordinovala co a jak máme dělat (lepit fazolky a kreslit barvy na určitá místa na nohou - děti nedostávají jehličky, lepí se jim semínka). s tím že tedy je to na mě, jak moc pečlivá budu, ale že šance tu je. Moc pečlivá jsem nebyla, nestíhala jsem to jak bych chtěla,t ak jsem sice doufala, ale moc nevěřila. http://sujok-biljakova.cz/MUDr.Biljakova,CSc.html
Ale močový měchýř úplně správně nefunguje, tak bude Matěj brát nějaký lék, který by mě omezit učůrávání. Ještě jsem to nestudovala. Může to brát dlouhodobě. Manžel opět protestuje - ale ať mi vleze na hrb, doktor to předepsal a tak to bude.

@jasekd to je mi tak líto, ale pokud ti to nevadí, můžeš mi vysvětlit jak přišli na ten Wilmsuv tumor? souvisí to s tou nožičkou? Kdyby se něco vyvrbilo i u Týny tak jsem na blázinec jednoznačně. Tak ti taky posílám energii na dálku protože si to umím představit. 😕

Takže nás teď čeká ještě vyšetření kolem ADHD, tam teda bude problém s tatínkem. ten dlouho odmítal vzít n a vědomí ty zcela zřejmý výsledky vyšetření kolem refluxu a to že by jeho syn mohl mít problém který se řeší na psychiatrii - to v žádném případě... 😖 pořád je co řešit.

matlahon
21. led 2012

@anakonyes Ahoj gratuluji k pozitivním zprávám? Jak velké jste měli dilatace. Právě pročítám ten odkaz ... zajímavé.

comra
22. led 2012

@anakonyes výborné zprávy od nefrologa! Moc moc gratuluju! Co vás ted čeká dál?myslím s ledvinkama...
A já tedy na alternativní(či jak to nazvat) medicínu také věřím. Odkaz jsem ještě nestudovala...ale nepomohla by ta dr i na ADHD?

@kristipa tak pak napiš, jak to dopadlo. Jeslti se ve školce zlepšil. Věřím, že ano...

@lucisa teda, taky toho máš dost...A nechápu, že vám výsledky izotopů neřeknou hned!...

@jasekd věřím, že s Martínkem i Vendulkou to bude dobré. Ony ty první zprávy jsou vždy dramatické, ale pak se to trochu usadí a je líp...Moc držímpěsti...

jasekd
22. led 2012

@anakonyes abych to uvedla na pravou miru, Vendy ten nador nema, nastesti! Ale ten nador se vyskytuje (pokud je to ta dedicna forma) s ruznymi syndromy, a jeden z nich je ta hemihypertrofie, kterou ma (dale se vyskytuje s vadami urogenitalu, co ma Martin 😝 ), je to proste klinicka zkusenost a proto kazde dite s temito syndromy (ne dite s vadou ledvin) musi byt nekolik let sledovano na onkologii, protoze pravdepodobnost, ze Wilmse bude mit, je vyssi. Takze proto jsme na onkologii krome dalsich vysetreni, co nas cekaji.
Nadhera 😵 Mam radost. Taky uz chci psat pekne zpravy 🙂 Chovani tveho muze bohuzel nic moc, potrebovala bys vetsi podporu. Muj taky obcas diskutuje o tom, co je a neni vhodne 😅 Tohle mam u nas pod palcem ja, on ani kolikrat poradne nevi, o co jde.

jasekd
22. led 2012

@lucisa tak snad ty vysledky jsou slusne, kdyz nikdo nevolal 🙂 Nam to taky nerekli hned, ale manzel z nich ty cisla nakonec vymamil 😀 Ja chci vedet hned na cem jsem, abych pak v ordinaci necumela jak blbe tele. Ona pak spatna zprava umi dost zaskocit.

lucisa
22. led 2012

@comra , @jasekd ono to bude asi tím, že budova, kde se vyšetřuje a budova, kde je nefro, jsou od sebe kousek a naše nefroložka si vše hlídá a kdyby něco, tak volá. Já upřímně mám v těch hodnotách guláš, nefroložka mi to vždycky vysvětlí laicky a srozumitelněji, než dr. u přístroje, proto ani netrvám na výsledcích hned.

@anakonyes to mě mrzí, že procházíš s dětmi vším možným a ještě bojuješ s manželem, v dnešní době mi přijde úzkoprsé mít předsudky vůči psychiatrům nebo psychologům.
Já kdybych tušila dřív, že by opravdu Noemi mohla mít ADHD, nenechávala bych to až do skoro 9 let. Pořád jsem si myslela, že je hlavně chyba v naší výchově, že prostě nejsem důsledná nebo tak. Naši mě v tom utvrzovali, že mámě americkou výchovu, já z toho bylanešťatsná, že si na mě lidi ukazují, že nezvládám jedno dítě a už si pořizuju třetí.
Ale nešlo mi pořád do hlavy, že obě dcery vychovávám stejně, žijí ve stejném prostředí a chovají se jinak. Tak jsem to probírala s učitelkou dcery a s dětskou a pak se objednala. Ono totiž těch forem existuje prý snad 8 a některé jasné znaky nemusejí být u všech dětí všechny a u všech stejné, jsou různé varianty, mě právě něco nesedělo, něco jo, jak jsem vyčetla z netu, a to mě mátlo. 😒

anakonyes
23. led 2012

@jasekd Ahoj, Matěj měl dilatace 30mm toho megaureteru s pasivním i aktivním refluxem a na 30mm mu to roztahovalo i ledvinovou pánvičku při MCUG. takže nutné stále mít prázdný měchýř. měl to na snímku jako tři veliké vzducholodě za sebou mezi ledvinou a měchýřem. protože vždy bylo veliké rozšíření a pak zase zúžení. No bylo to hnusný a není tam nic 😵 😵 😵 22.2. jdeme na psychologický vyšetření, tak se uvidí co bude dál.
Rozhodně vás tu budu dál sledovat a kibicovat. Pokud nebudou potíže, tak další kontrolu máme za 2 roky. 😉

jasekd
23. led 2012

@anakonyes ty jo, za dva roky, to je jak nikdy 😵 nadhera. A byli jste na nejake operaci nebo vubec ne? My jdem 22.2. na genetiku s Venynou.

comra
24. led 2012

@lucisa jojo, tak když je to tak, tak je to v pořádku. Já totiž vždy chci hned vědět, na čem jsme...
A s Noemkou at to dopadne dobře! Přeju vám to..

@anakonyes tak to koukám, jak se to krásně opravilo. Taková dilatace a nic..Co s vámi ta dr dělala? a kontrola za 2 roky?? No super! Ani na normální nefro nebudete chodit?

matlahon
24. led 2012

@anakonyes To jako z 30mm dilatace na 0? To je fakt zázrak!!!!!!! Moooc gratuluji, taky bádám a bádám jak tu dilataci " zničit ". Asi se budu muset taky kuknout na nějakou TČM .

matlahon
24. led 2012

@anakonyes Taky mne zajímá co ta dr. s prckama přesně dělala... napiš prosím

market79
24. led 2012

@matlahon Ahoj, my jdeme v březnu na izotopy a i ke Šmakalovi s výsledky

andelina
24. led 2012

Ahoj holky zdravím Vás. Moc tu už nechodím, jaksi mi to nedělá dobře, ale myslím na Vás, co stále bojujete a na všecky děti a maminky v nemocnicích. Pozdě ale přece - přeju do Nového roku zdraví, sílu a lásku, opatrujte se!
Jinak nás čeká teď po půlroce obyč kontrola na nefrologii a jsme bez potíží. Přeju totéž i Vám všem! :-*

comra
26. led 2012

jinak my byli včera na velkém UTZ! A čekáme ZDRAVÉÉÉÉ Miminko! 🙂 🙂 🙂 A krásné! připlatili jsme si i za 3D(4D?). Mám ohromnou radost! trochu jsem se bála, aby taky nemělo problém s ledvinkama jako Dany.

@andelina bez potíží? Skvělé! Gratuluji! Skvělá zpráva! Ale teda si nepamatuju, co jste přesně měli a jeslti jste měli najaký zákrok...

jasekd
26. led 2012

@comra gratulace, vy cekate prekvapeni, ze? At to vydrzi i nadale. My taky cekali s Vendy zdrave miminko 😔 ale to nemuze nikdo dopredu vedet a uplne si pamatuju, jak se i ulevilo, kdyz mi rekli, ze ledviny ma bez dilatace 🙂
@andelina ahoj, Matyasek mel reflux V.stupen, ze? Nas M. ma IV.-V. stupen, jdem na operaci, vy jste byli na velke operaci , ze? U nas, pokud to pujde, zkusi to endoskopicky behem cystoskopie, pokud by to nevyslo endoskopicky, pujdem znova na velkou op. (nevim, zda laparo nebo klasicky rezat), tak bych ti pak mozna napsala a poprosila o zkusenosti. Mam radost, ze je M. v poradku. Takze bez ATB, reflux pryc, dilatace pryc?

andelina
26. led 2012

@comra
@jasekd
Ju ju holky, maly mel reflux V. st. a vadu na mocovudku, v 5ti tydnech veliky zanet ledviny... operace byla v zari 2010, mel 7 mesicu. Od te doby super, fakt bych to tak moc prala Vam vsem.....
jasekd kdykoliv pis zpravu, ptej se... ATB nam vysadili nadobro 2 mes. po operaci a ta dilatace obrovska byla razem pryc, pan dr. Smakal je genius chvala Panu Bohu 🙂 Kamaradcine malemu delali prave to behem cystoskopie a pomohlo to, tak snad to pomuze i Vam, uz byste si zaslouzili klid!

petasa
27. led 2012

@jasekd ahoj,a co ma malicka s nozkou??Ja mam ted obavy ze jsem neco zanedbala nebo setrila na botkach prvnich,mame takovy nozky jako ze hodne smatla,ale vic ne levou teda,tam je to znatelny vic,ale prej nekdo mi rikal ze to je jak si jeste nejsou uplne jisty chuzi tak ze si pomahaj jako vic udrzet rovnovahu tak ze nasmatlavaj,ale nejni to hezky z pohledu rodice tak koukat na to sve decko jak smatla...at vam to taky dobre doapdne,at to mate rychle za sebou a pak uz jen zdravicko.Dodruzuj hlavne potom po te operaci orpavdu tu davku antibiotik jak ti reknou,oni se berou nejak mesic,zpocatku vic,pak uz jen udrzovaci davka,ja to ke konci trochu ýflakala a mala dostala zanet mocaku,tak jsme brali unasyn v sirupu skoro dva mesice...

jasekd
27. led 2012

@petasa Rustova vada zatim neznameho puvodu, ceka ji antropometrie a genetika, je to spojeno se zvysenym rizikem tumoru ledvin (nekde uvadeji i jater), takze roky sledovani na onkologii (za zacatku tusim po 3 mesicich), ortopedie...nic veselyho 😔 ad to smatlani, malej to dela taky, on je motoricky pozadu, chodi az ted na 22 mesicich a jeste porad opatrne a zesiroka, neurolog doporucil po 2.narozeninach konzultaci na ortopedii, protoze z toho postaveni nozicek usuzuje na to, ze se u M. vyvine plocha noha 😝 Nasla jsem nejaky cviceni, ale to je pro vetsi deti, zatim jen obcas (zapominam 😅 ) masiruju takovym balonkem. Jsem z toho spatna, ale pri vyvoji udalosti kolem mych deti je toto to nejmensi. Ohledne operace Martina nam jeste ani nikdo nevolal, tak snad do pul roku 😅 Doporuceni ohledne ATB samozrejme dodrzovat budu 😉 I ted opravdu prisne dodrzujeme, ani jednou jsme nezapomneli 🙂
@andelina dekuju 🙂 Prosim te, jaky stupen mel kamosky malej? A spravilo se mu to uplne, je bez ATB? Ono u te endoskopicke varianty je uspesnost prece jen mensi, ale zas je to mensi zatez, po cca 4 dnech domu, bez rezani, kratsi narkoza... Kez by to klaplo a nemuseli jsme tam znova na velkou operaci 🙂

petasa
29. led 2012

@jasekd je tak to me mrzi,ze mate takovyhle prblemy.Kamoskama ma maleho s nozickama ekvinovary se tomu rika,jako narozeny mel uplne vpacene nohy dovnitr,spickama proti sobe,jo ta ortopedie to prave znam z vypraveni kamosky,je to ai masakr.My teda cvicily s Teri vojtovku,jednou mi upadla do kolaps.stavu tak nas poslali do spitalu na hospitalizaci a pri tydnu naseho pobytu zjistili ze mame opizdenej vyvoj motoriky a ze jsme asimetricke,tak nam daly rehabilitacky cviceni s tim ze kdyz se to do dvou mesicu pri trech cvicich nesrovna zacnem jezdit cvicit tydne jeden den do centra pro tyhle decka,tak jsme jezdily pul roku,a muzu rict ze nam to fakticky pomohlo,uplne zacala pracovat na obe strany stejne a se sezenim to teda bylo horsi,zacla bez opory az v deviti mesicich,lezt zacla az v roce a chodit o chvilinku dele,ted uz lita jako sipka,je nam dnes 16 mesicu.Ale na tu nozku se zeptam u dr.az tam budu,nerada bych neco zapomnela.A prosim te jak vy to mate s tou ledvinkou,vas sleduji od mala a ted teprve se rozhodli k operaci??Nas prave sledovali od mala a v pul roce rekli ze je to velke a v opsmi mes.nas operovali,s tim ze ted to mame zas vetsi a moc odkteka pomaleji,takze cekam co ted v tom unoru reknou jestli bude na uz patrne zvetseni tak si vyzadaji rtg ledvin a kdyz ne tak si ho pry vyzadaji stejnak ale az do pul roka,ne hned.Vedela jsi pred porodem ze bude mit maly tu panvicku zvetsenou?rekla ti to gynekolozka??Me ne,byla jsem prekvapena,ale i potom na tom prvnim uz ledvin co se dela ted druhy den tady u nas v porodnici,mi dr.rekla ze se to nejspis srovna ze to je nemoc spis kluku,ti ze na to trpi vic a u holek ze se to zastavi a nebo uplne casem vymizi,bihuzel jsme nebyly ani jenden z tech pripadu.No a jeste od mala nalokana plodovky tak do osmi mesicu reflux jicnu silnej jak blazen ja myslela ze se dne kdy prestane blinkat snad ani nedoziju.No a nejak celkove jsme se dostaly do normalu az po tom odpoerovani ledviny,,pry to vse s tim souviselo ty problemy.Docela tomu verim.Ikdyz co se tyka pribirani na vaze jde nam to pomalu,v roce jsme nemely devet kilo nu...Ted ale basti dobre.AAt vam moc dobre dopadne ta kontrola s malou a i s maym at je vse v ramci moznosti ok.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru