EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

orisek1
10. srp 2008

ahoj holky,
nejste tu nektera, ktera jste nemela Epi-No pri prvnim tehotenstvi (a byla jste nastrizena) a pri druhym jo?

helcah
10. srp 2008

Orisek ja sice nepatrim k tem, co by ti meli odpovedet, ale moje kamaradky, ktere rodily uz dvakrat meli nastrih pouze poprve, podruhe uz nebyl treba.

orisek1
10. srp 2008

helcah:tak to jsi me uklidnila. Ja jsem totiz mela dost velky siti, byla jsem nastrizena i potrhana a doted si "tam" pripadam jaksi ztuhla. Takze na jednu stranu pri pripadnem dalsim tehotenstvi chci proti nastrihu a potrhani udelat vse (tj.epi no - masirovani hraze nepomohlo), ale na druhou stranu nevim, jestli to roztahovani nemuze mit negativni vliv na tu jizvu, nebo jestli ta jizva nemuze roztahovani balonkem nejak znemoznit. Ale to asi placam blbosti, stejne by se to pri porodu roztahlo tak jak tak. Takze lip mit neco natrenovano 🙂
Spis jsem se chtela zeptat, jestli je to roztahovani pomoci epi-no po predchozim nastrihu moc hrozny.

blovitc120
11. srp 2008

Ahoj orisek, ja som teda ešte nerodila, ale kamoška bola pri prvom roztrhnuta až po zadok, aj ten mala a pri druhom ju strihali, mala asi 7 stehov. Tak by som sa asi moc nespoliehala. Asi je to individuálne.
Helca, ja som pri objednávaní poslala mail na obidve adresy a do 2 dní mi odpísal, do týždňa som to mala doma-na Slovensku.

helcah
11. srp 2008

Blovitz děkuju za radu 😀

dagina
11. srp 2008

Ahoj těhulky, prosím vás o radu..., sice se můj dotaz netýká EPi-MA (na ten mám ještě čas 😉 ), ale chtěla jsem se zeptat, kdy můžu začít s masáží hrází a jaký olejíček či krém k tomu je potřeba. Díky moc 🙂 .

jenny007
11. srp 2008

helcah: Přesně tak jak píše blovitc. Já jsem psala taky na oba maily a protože jsem na to spěchala (o epinu jsem se dozvěděla až ve 36.tt), tak jsem pro jistotu ještě volala. A do týdne jsem ho měla doma...
dagina: S masáží hráze jsem začínala vcelku brzy, kolem 33.tt, ze začátku jenom opatrně, spíš jsem promazávala, potom už i natahovala a od 36.tt jsem přešla na EPI-NO. Bylo to daleko lepší (ale i náročnější) 😝 🙂 🙂

petja
autor
11. srp 2008

AHOJKY Dagino, s masáží hráze můžeš začít kolem 37tt,některá děvčata to s epi-nem kombinují,některé jen masírují...Já osobně jsem pouze cvičila s epi,masáž by se mi prováděla těžko a manža nebyl denně k dispozici.Abych pravdu řekla,jak jsem epi objevila,ani jsem masáž neplánovala...
Oříšek:,asi je to s těmi nástřihy individuální,někoho nenastřihnou ani první ani druhý porod,statistiky říkají,že druhé porody se většinou nestříhá,že hráz je už přizpůsobená,no ale pokud kamarádka Blovitc byla tak moc natrhlá,tak asi musela s tím samým počítat i druhý porod...No ale brrrrr! Zajímalo by mě,kde rodila a proč k tomu došlo...Každopádně bych se trénování nebála,divám se,že jsi už víc jak rok po prvním porodu,tak už by to mělo všecko být v poho,teda až na ten pocit ztuhlosti kolem hráze...to často slyším od maminek,které neměly to štěstí ☹

jenny007
12. srp 2008

orisek: Já si myslím, že používáním Epi-na nemůžeš nic pokazit. V místě jizvy se kůže nenatáhne, ale určitě taky nenatrhne (jizvy bývají dost pevné), takže se musí natáhnout tkáň okolo jizvy a to by mělo teoreticky zabránit dalšímu zranění... Já bych do toho teda šla... 😉

blovitc120
12. srp 2008

Ahojte, tak som konečne doma od 29tt 🙂. Všetko sa mi tu vidí také iné, doma je doma 🙂.
Petja, tá kamoška mala asi len veľkú smolu, zlá kombinácia všetkého, mala veľké bábo, teda hlavičku, ako prvorodička rodila veľmi rýchlo a náhodou chytila pôrodníka takmer bez praxe, zle tlačila, lebo spanikarila a keď prišiel starý pôrodník, bolo už neskoro, zadok už bol roztrhnuty, už mohol len šiť. Hrozila jej dokonca operácia, našťastie to bolo bez nej.

jenny007
12. srp 2008

Brrrrrrrrrr! Mám z toho husí kůži. To by se mi pak do druhého porodu fakt nechtělo... 😖

blovitc120
13. srp 2008

No, ona absolvovala aj druhý, s dosť veľkou hrôzou, ale odhodlala sa až po 4 rokoch a ten bol oproti tomu prvému "v pohode" s tými 7 stehmi 😅.
Inak moja nočná mora sú po 7-týždňovom pobyte v nemocnici pôrodnícke kliešte, stretla som tam zopár báb po pôrode s ich pomocou a je mi z toho zle. Keď sme chodili na ctg záznamy na sálu, ten prístroj bol v miestnosti, kde uskladňovali aj tie kliešte a aj zvony a párkrát som zažila, že PA tam pre to prišla. Bolo mi zle, keď som si predstavila, kde jej to idú strčiť a manipulovať s tým, hrôza. Potom sa mi aj snívalo, že som tak rodila. Ktovie, či epi-no by pomohlo aj v tom, že bábo sa nezasekne alebo pri ich použití nevzniknú také rany ☹.

jenny007
13. srp 2008

blovitc, koukám, že sis ze špitálu odnesla pěkné zážitky... 😲 Ale někdo tu na diskuzi psal, že jeho miminku pomáhali vexem a bylo to bez nástřihu. Jinak mám zase další problém s Epinem... Dneska jsem zjistila, že je jakoby škráblý balonek (škrábnutím to určitě nebylo, nenosím prstýnky, používám ho jen v posteli a vůbec jsem na něj velmi opatrná), přičítám to tomu, že jsem ho mazala olejem 😖 Sice jsem počítala s tím, že balonek zničím, ale zas na druhou stranu jsem doufala, že vydrží aspoň do porodu. Vlastně už bych se nemusela bát, dám i 11, ale chtěla jsem na udržení trénovat až do poslední chvíle...
Chci se zeptat Petji, jestli sem ještě chodí: Jaké to bylo, když balonek praskl? Dost se toho bojím - začnu ho dávat do kondomu, aby kdyžtak unikající vzduch z balonku nešel dovnitř a něco nepoškodil... Chjoooo! 😒

blovitc120
13. srp 2008

Jenny, tak to je smola, kedy máš vlastne termín? To snáď vydrží. Inak 11cm, to je krása 😵. Ja mám podľa posledného uzv hlavičku 9,2cm, ale podľa mňa mi tá dr. zle zmerala hlavičku, lebo sa mi nezdá, že z 8,3cm by za 10dní narástla na 9,2cm. Ale beriem ju s rezervou, má rok praxe. Inak ten vak. extraktor bol na sklade tiež a je o dosť menší a vyzerá menej hrozivo ako kliešte, tie sú kov 😅. Rozmýšľam, či mám začať pomaly trénovať už teraz, alebo počkať do toho skončeného 36tt čo myslíš?

barbiek
13. srp 2008

ahoj blovitc, ako sa ti dari

lloollyy
13. srp 2008

jenny: ty jo, 11 cm????? No tak to velká gratulace, to jsi fakt dobrá - malinko i závidím 😝 protože já se pořád plácám okolo těch 7 cm, víc to nejde, nebudu to pokoušet, budu se snažit udržet alespoň to, co jde ☹

blovitc120
13. srp 2008

Ahoj barbiek, doma je doma 😵. Pustili ma nakoniec až včera večer, lebo som mala zase na ctg kontrakcie každých 7 minút, ale to som mala len smolu, lebo mi robili záznam zrovna v blbom čase. Ja ich mám tak okolo 50-100 za deň, ale veľmi nerovnomerne. Niekedy aj 20 za hodinu, niekedy aj 2 hodiny nič. A mám ich odkedy ma hospitalizovali, tak nechápem, čo z toho robili vedu, mne to krčok skrátilo, ale neotvorilo, resp. sa pootvorilo len hrdlo na 0,5-1 cm a aj to skôr spôsobila malá, že sa tlačí von a v 36tt si myslím, že nemá význam byť v nemocnici. Keby to začalo, už to nezastavia a bábo je už relatívne ok, bývam 10minút pešo od nemocnice tak by som prišla na sálu možno o 15 minút neskôr ako z izby v nemocnici. Teraz riešim dilemu, či už začať s epi-nom. Ty ako kontrakcie?

barbiek
13. srp 2008

no ja uz ich mavamsilnejsie ale stale nepravidelne, a uz sa mi zacina hlienova zatka uvolnovat pomlainky, takze uvidime 🙂 ,stale beriem magne b6 ale len do stvrtku a uz koncim tak uvidim co tospravi.. som rada ze ste s babenkom ok, super ze ste doma 🙂

blovitc120
13. srp 2008

Ako vieš, že je to zátka? Čo mám čakať, ako to vyzerá? Inak aj ja ich mám silnejšie a častejšie, ale stále nepravidelné. Len neviem, či u mňa to nesúvisí hlavne s tým, že mi vysadili všetky lieky proti nim. Musím začať s tým epi-nom, aby som po všetkých problémoch aspoň nebola na franforce roztrhaná ☹

barbiek
13. srp 2008

je to taky hlienovy vytok jak soplik.. a preco ti vysadili vsetky lieky

blovitc120
13. srp 2008

Lebo vraj v 36tt už nemá význam ich brať. Ja to mám počas celého tehotenstva, ten výtok taký aký píšeš, nie len klasický tehotenský 😲. Aj včera 😲. Som myslela, že tam musí byť aj krv. Ako dlho pred pôrodom to ide? A to ide aj keď som zatvorená?

barbiek
13. srp 2008

ja osm trosku otvorena len, a moze byt aj biely aj priesvitny je to individualne, tak magne b6 uznemam brat podla teba

blovitc120
13. srp 2008

No barbiek, mne vysadili klasické lieky ako Salbutamol a Isoptin a magneziove infúzie, kde jedna obsahovala toľko Mg ako 50 tabletiek Magne, tak neviem 🙂. Už mi ho nekázali brať ani v tab., ale mne tie tabletky pôsobili rovnako ako bon-pari 🙂. Vraj od 37tt sa už Mg neberie. Ak to bola zátka, idem už rodiť? Alebo aj mesiac po? A koľko toho má odísť, myslím množstvo.

barbiek
13. srp 2008

kolko ma toho odist toneviem ani ja, a ja snad do 2tyzdnoch porodim

blovitc120
13. srp 2008

No ak do 2 týždňov, tak pohoda, ale dovtedy radšej nie ak si môžem vybrať 🙂.

barbiek
13. srp 2008

ja uz chcem rodit, lebo uz nevladzem 😒 ,neviem z coho mam obcas hnacky, neviem ci ot nebude z toho magne b6

blovitc120
13. srp 2008

No vraj hnačka je niekedy predzvesť pôrodu. Ale aj na Mg tabletkach som mala ako vedľajší účinok možnú hnačku, no ja som brala čisté Mg. Ja by som chcela vydržať do 38tt kvôli malej aj kvôli epi-no. A aj kvôli tomu, že som konečne doma a môžem si všetko pripraviť.

barbiek
13. srp 2008

este mam blovitc posledne tabletky na dnes vecer a este zajtra rano a vecer a uz koncim s mg lebo moze to byt ozaj z toho aj... dnes ma strasne ukrutne hlava boli, a nic nevladzem robit, uz sa citim coraz horsie, odfot si brusko aktualne 🙂

blovitc120
13. srp 2008

Už mám odfotene moje mini 🙂. Inak Mg znižuje tlak, môže ťa aj z toho bolieť hlava v kombinácii s počasím, teda u nás je škaredo.

barbiek
13. srp 2008

aj tu je skaredo, uz nech to doberiem lebo ma porazi z toho, a neuveritelne ma pali zaha, tomam od zaciaktu tehu ale zaberalo mi na to mliekco ale teraz uz absolutne nic,..idemkuknut 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru