EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

yennifera
31. črc 2010

Tak jsem dnes zvládla 6,5 🙂 Zatím zkouším jen polosed, ale časem asi zkusím víc poloh. Přece jen jako prvorodička zatím vůbec nemám tucha jak bych chtěla rodit a zda není některá poloha "příjemnější". Nakonec je mi jasné, že stejně budu v polosedě a bude mi všechno jedno :D Hlavně že to budeme mít za sebou a malou u sebe 🙂

petaskrdla
31. črc 2010

Máte někdo zkušenost s hemeroidy x epino?
Já jsem s nimi nikdy neměla problém, ale teď po týdnu cvičení s epino mám pocit, že jsem si ho asi uhnala 🙂 , žádné drama to není, krvácení a podobně, jen svědění a pálení.
Díky za každý tip 😉

makinecka
1. srp 2010

@petja prosím tě nepamatuješ si za jak dlouho jsi se v prvním těhu dostala na těch 31 cm?já měřím psolední cvik přes metr,protože na tom měřítku mi to nějak nesedí a dala sem 29cm dnes konečně a ještě tři zbývají a to nevím jeslti teda ještě roztáhnu už to dost bolí na konečník,hráz ani tak moc ne.
no a třeba na měřítku těch 29cm bylo 9,5 což je už 30cm tak to měřítko teda nechápu.

petja
autor
1. srp 2010

@makinecka Ahojky,no řekla bych hlavně,že na to,že máš ještě 3týdny čas,tak fakt slušnej výkon,pokračovala bych dál a určo se dostaneš na požadované cm.Já minule ani neměřila,ke konci jsem to párkrát přiměřila k té tabulce přiložené,nijak extra sem to neřešila.Pokud máš tlak na konečník a hráz se ti zdá být poddajná,tak je to super,ten tlak zažiješ u porodu ještě větší asi a hráz je asi fajn elastická 😉

maciatko1978
1. srp 2010

@petaskrdla No tak sme na tom podobne. Aj mne sa hemoroidy objavili ale neviem ci to mam spajat s epi no. Mavala som ich uz aj predtym, staci zacpa par dni, sedenie na chladnom co sa mi vo stvrtok podarilo a su tu. Mazem si to gelom z dubovej kory to ale moc nepomaha tak som vcera siahla po Faktu ktore som pouzivala aj predtym a hned mi to cez noc o dost ustupilo. Citala som na webe ze sa moc Faktu v tehotenstve nema, niekde ze zase moze tak dufam, ze to bude ok. Hlavne ze mi to pomohlo, rodit mozem kazdu chvilu a bala by som asi rodit s nimi ked to boli samo o sebe...aj ked po porode asi aj tak budu...

petaskrdla
1. srp 2010

@maciatko1978 Tak to jsem ráda, že nejsem jediná 😠 Já jsem včera ještě pátrala na netu, tak doporučovali právě tu mast Dubová kůra, tak jí zkusím dnes někde sehnat, studenou sprchu, hodně cereálií, ovoce a zeleniny, prostě zdravá strava. Já si teda myslím, že to nemám ze špatné stravy, ale asi opravdu z té námahy co na tuhle oblast epino vyvíjí 😀 ale určitě nechci přestat cvičit, tak zkusím všechny tyhle doporučení a epinovat budu obden a uvidíme..
A ty už máš nacvičeno dost a jen to udržuješ? Tak držím palce, ať se to zlepší a přinejhorším se objeví zase až po porodu..

fraal
1. srp 2010

tak s hemeroidy naštěstí žádné zkušenosti nemám, ale slyšela jsem, že ta dubová kůra je fakt dobrá a ničemu nevadí v těhotenství - buď koupel v dubové kůře nebo ten gel či mast

já jsem se dostala na 25 a nějak jsem se na tomto čísle zastavila, tak snad to časem povolí

petja
autor
1. srp 2010

Hemeroidy občas k těhu bohužel patří,nebo se mohou objevit po tlačení po porodu.Můžu doporučit
http://www.boiron.cz/cs/99-avenoc-reg

valentinuska
1. srp 2010

Epino vám hemeroidy podle mě nezhoršuje, tam není zatím tak velký tlak. Nicméně po porodu to asi teprve přijde, teda u mě přišlo ☹
Byla jsem u doktora a Faktu se nemůže v těhotenství ani při kojení, dlouho to tam probíral s lékárníky, co mi předepsat ...
Koupele z dubové kúry by se neměli v těhotenství, protože dubová kúra je jedovatá a neměla by se dostat jinam než na konečník - takže ideální jsou prý obklady. Taktéž by se koupele neměli po porodu, když má žena nějaké poporodní poranění nebo šití.

To je info, co mi dal doktor.

petja
autor
1. srp 2010

@valentinuska zkus to homeo

petaskrdla
1. srp 2010

Koukala jsem na to homeo a nevypadá to špatně, ale je to na vnitřní hemeroidy, že? Já mám jeden takový vnější uzlík už co pamatuju, třeba 15 let, ale nebolestivý nic, tak myslím, že ho mám jen podrážděný - zkusím ten gel Dubová mast a uvidíme.

mpavlinka
1. srp 2010

@valentinuska zkus gel z dubový kůry. Hodně mi pomohl. Aplikuje se lehko a cíleně kam potřebuješ. Já s ním mažu ten konečník a hodně se zlepšil.

maciatko1978
1. srp 2010

@petaskrdla Nuz hemeroidy su vraj v tehotenstve uplne normalne predsa len sa to cele tlaci a ten tlak sa obcas prave takto prejavi, tak kto vie. Kazdopadne skus tu dubovu koru, predava sa bud samostatna alebo v kombinacii s allantoinom a da sa bezne kupit v lekarni alebo na internete, staci zadat do seznamu alebo google. Ja trenujem uz dva tyzdne, zacala som az v 38tyzdni, kedze som o tom skor nevedela. Zacinala som na 5 a nikdy neverila ze to prekonam, dnes som na 9-9.5 a kedze rodit mozem kazdu chvilu tak to snad na tych 10 este stihnem dotrenovat. Velmi mi to psychicky pomaha, som pripravena aj na to ze ma to pred nastrihom uplne neochrani ale urcite to pomoze a hlavne mam ako prvorodicka aspon aku taku predstavu aky pocit to bude, viac si verim. Homeopatika mam na porod tiez pripravene, aj beriem jeden druh uz dva tyzdne ale to nie je na tento ucel skor na ulahcenie a urychlenie porodu. Mame 4 dni do terminu tak uvidime ci sa nasa princezna narodi okolo 5.8.:-) Moc drzim palecky s cvicenim, hlavne zotrvat, ked Ti bude dochadzat motivaci tak si vzdy zpetne precitaj epin no diskusiu na koniku, mne to vzdy dodalo energiu pokracovat v cviceni a verit ze sa dostanem tam kde potrebujem.

valentinuska
1. srp 2010

@maciatko1978 já myslím, že jsi na pěkných číslech 🙂 určitě to všechno zvládneš a při dobrých doktorech i bez nástřihu! držím palce!

maciatko1978
1. srp 2010

@valentinuska Si velm mila moc moc dakujem! Este ma napadlo, videla som to na mnohych videach ze PA niekde pridrziavaju hradz pri prechode hlavickou co urcite hodne pomaha, skusala som to sama a je to obrovsky rozdiel, len neviem ci je to v nasich nemocniciach az take bezne...kazdopadne to skusim s PA pri porode prekonzultovat spolocne s porodnym planom ktory som si pripravila. Divala som sa na Tvoj album mate neskutocne zlaticko, tiez sa na to nase moc moc tesime! Uz aby tu bola s nami🙂))

vivianaba
1. srp 2010

ahojte kocky, hlasim sa ako stastna maminka! Zatial napisem iba tolko: CVICTE KOLKO VLADZETE, vyplati sa to, porod som zmakla bez nastrihu a bez sitia, je to fantasticky pocit moct behat par hodin po porode ako srna a nemat ziadne starosti sama so sebou. Oproti ostatnym ubolenym mamickam som sa citila akoby som ani nerodila, hradza zostala neporusena. Potvrdzujem slova jednej maminky ktore som tu davno citala - Epino bola najlepsia investicia za cele tehotenstvo. A este to chce dobreho lekara ktory nerobi nastrihy pausalne. Moj bol uzasny, povedala som mu o epine dopredu a dal porodu cas, chranil hradzu a dal mi cas. Napriek tomu bol maly von na 4 zatlacenia a 2.doba trvala 10min. Na porod mam len tie najkrajsie spomienky.
Maly mal 50cm a 3250g, v prepustacej sprave je uvedena hlavicka 34cm.

Blahozelam Valentinuske k babatku, tehulkam drzim palce. Dobru noc!

petaskrdla
1. srp 2010

@vivianaba
Velké gratulace k prckovi, skvěle se to poslouchá 😀

luciolka1987
2. srp 2010

Před třema dny sem pri epinovani slabe krvacela ☹ tak sem to nechala dva dny odpocat a vcera znova zkusila a kdyz sem se dostala na 31 cm opet to bylo s krvi ☹ Svetlounka krev ale byla na spicce balonka takze asi krev nekde zevnitr mam strach ze s cipku ☹ Ale ne ze by to krvacelo nejak moc bylo to jenom na tom balonku a pak uz nic ani me nic vevnitr po epinovani nebolelo, ale i tak me to desi.No dneska to zkusim znova a uvidim snad uz to bude dobre 😒

vivianaba
2. srp 2010

@luciolka1987 neboj sa, ja som tak isto ako to popisujes krvacala pri epinovani casto, uz som to neriesila len bud opatrna a ked vytiahnes epino a vidis ze je s krvou uz by som v ten den necvicila. Neboj to je v pohode, drzim palce!

petja
autor
2. srp 2010

Já bych se taky nebála Luci.Tak leda můžeš začít rodit,ne?

luciolka1987
2. srp 2010

no ja si taky myslim ze leda zacnu rodit,ale asi to nic nebude jen je to tam jak se porod blizi proste vic prosakle a prekrvene(to sem se nekde docetla) 😀 takze to bude asi tim.No dneska rano mi to nedalo a uz sem zkusila cvicit a dneska v pohode a to sem to nakonec prefoukla az na 32,5 cm 😀Uz se nemuzu dockat porodu,tlak na konecnik uz mam jenom nepatrny, asi si to uz zvyklo i vevnitr a pres hraz mam takovy pocit ze by preslo i vic jak tech 32,5 ale na vic to asi nanafouknout nepujde pac ten balonek pak proste leti ven at delam co delam.

makinecka
2. srp 2010

@luciolka1987 prosím tě v jakém týdnu jsi začala cvičit?

luciolka1987
2. srp 2010

@makinecka od zacatku 36 🙂 zacala sem driv pac sem byla nedockava a zvedava 😀 a taky sem si to chtela pojistit kdyby porod prisel driv 🙂 A myslela sem ze mi to nepujde tak dobre ale za 14 dni sem byla na 31 cm ted uz se to snazim jen udrzet obcas to prefouknu na tech 32 dneska na 32,5.Uz ani necvicim denne spis obden nekdy vynecham i dva dny.No aspon sem klidna a nemusim se stresovat ze to nestihnu nacvicit coz ja bych urcite stresovala kdybych zacala az od toho ukonceneho 37 jak je v navodu 😀 ted uz si rikam at to prijde kdykoliv ze uz mam nacviceno 😀

makinecka
2. srp 2010

@luciolka1987 tak to jseš dobrá já začala taky na začátku 36tt a jsem na 29.5cm takže ještě ne u konce a docela to bolí na konečník,ale já doufám že tu 31cm brzo pokořím,ale nechci na to spěchat tak cvičím opatrně abych to nepřepískla 🙂

vanesska
2. srp 2010

@vivianaba gratulujeeeem! to je super ze sa epino aj tebe osvedcilo... 😵
fakt sa to dobre cita...
ty si rodila v ruzinove ak sa nemylim vsak?? a teda v pohode sa s nimi dalo dohodnut ze nebudu strihat pokym to nebude nutne?
inak ty si pisala tusim ze si cvicievala na boku... mala si nacvicene aj v polosede ci pololahu? lebo predpokladam ze tak si aj rodila. lebo mne sa tiez na boku cvici lepsie len neviem ci to ma taky efekt ked sa rodi v inej polohe...
jaj no idem hned cvicit cez vikend som necvicila tak snad sa nevratim opat na nejaku 6... 😕
aj ked mam obavy ci vobec stihnem nacvicit az na tych 9-10... mne to ide nejako pomalsie.. ale tak snad lepsie aspon nieco ako vobec nic...

petja
autor
2. srp 2010

@luciolka1987 Já mám spodek ze cvičení taky namožený a takový namáhaný,beru to,že to k tomu patří,jak to bylo minule už si přesně nepamatuju,akorát vím,že na 10cm jsem rozhodně nebyla tak brzo...

vivianaba
2. srp 2010

@vanesska ano rodila som v Ruzinove u MUDr. Krizka ml., bol uplne uzasny, povedala som mu dopredu o epine a povedal ze nestriha rutinne a ze to skusime. Myslim ze jeho spolupraca sa urcite podpisala pod beznastrihovy porod, chranil hradzu nejakou utierkou, potom som citila ze chrani aj zhora aby som sa nenatrhla smerom hore, babo si narotoval tak ako bolo treba. Cele sa to zbehlo tak rychlo ze ani neviem ako.
Aj ty ides do Ruzinova?
Ja som vacsinou cvicila v polosede lebo inak ti asi bohuzial rodit nedovolia, pomahal mi manzel. Na boku som cvicila ked som bola sama, lebo sama by som v polosede balonik neudrzala, vyletel by von. Urcite to pomaha aj na boku, ale v polosede som inak citila tlak na konecnik.

fraal
2. srp 2010

@vivianaba tak to moc gratuluju k porodu bez nástřihu a k miminku a chci se jen zeptat kolik si teda měla ve finále natrénováno s epi-no? těch 32? takže jsi dala i těch 34 nebo víc či míň? díky za odpověď

makinecka
2. srp 2010

tak dnes jsem se dostala na 30 cm asi 4x za sebou tak mám radost jak malé děcko,ten poslední cenťák snad ještě dám a vzhůru na to 😀
doufám že mi epino pomůže k co nejmenšímu poranění a že se budu moct starat o malého hned po porodu a teda hlavně že se domluvím s PA při porodu ať mě nešmikají pokud to půjde 🙂

akri
2. srp 2010

@vivianaba Taky se přidávám ke gratulacím 🙂 Skvělé zprávy. A taky ten doktor. Doufám, že budu mít taky takové štěstí.

@makinecka Taky gratuluju 🙂 A přitom máš ještě takovýho času.

Já už mám snad docvičíno, potřebuju jen udržovat. Ale taky už jsem týden po termínu, tak jsem napnutá, jak to zafunguje u mě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru