EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

blovitc120
25. srp 2008

Mne sa to s tým monitorom na chrbte nezdá. Veď som bola v nemocnici 6 týždňova robili mi to skoro každý deň, niekedy aj 2x a práveže sa ma vždy PA pýtali, či to znášam na chrbte a chceli ma dávať na bok, hoci ja s mojím pidibruškom som to znášala dobre na chrbte. Ale samé ma chodili pozerať, či mi nie je zle. Preto mi je to divné 😲.

novako
25. srp 2008

Jenny: To mne mrzí. Porodníci bohužel ještě stále nepochopili, že porod není nemoc. 😔

Monitor mi nikdy nenatáčeli vleže. Ono se to ani nemá, protože miminko tlačí na dolní dutou žílu matky (proto se maminám může dělat špatně). Buď mi ho natáčeli v polosedě nebo na boku. Při porodu mi dokonce připevnili sondy na břicho a mohla jsem se v klidu pohybovat.

blovitc120
25. srp 2008

Presne tak novako. Vravím, mne ho točili aj v ľahu na chrbte, ale na moju žiadosť, lebo mi to nevadí a máme vtedy dobré pohyby. Malá totiž neznáša, keď ležím na boku a strašne ma odtláča a kope vtedy, asi ju tlačím ja na boku. Ale na sále nikdy nikoho nenútili do polohy, ktorá nevyhovuje ☹.

tweetinkapp
25. srp 2008

A da sa to EPI-NO vobec zohnat na Slovensku?

kocicatko
25. srp 2008

Jenny, je mi líto, že to takhle dopadlo, ale hlavně, že je Terezka zdravá mezi vámi - vždyť vy jí ten příchod na svět svou láskou vynahradíte 😉

blovitc120
26. srp 2008

Tweeti, priamo na Slovensku nie, ale ti ho pošlú z Čiech, na tej stránke coormed sú mailove kontakty, treba na ne napísať. Samozrejme musíš rátať s vyššou cenou, prepočet kurzu + poštovné dá v Sk asi a 1000 viac ako v Kč.

tweetinkapp
26. srp 2008

Ach jaaj...zase musime v niecom zaostavat ☹ 😀

jenny007
27. srp 2008

Holky, moc děkuju za podporu! Po tom císaři mám komplikace, je tam nějaká krevní sraženina, mám vysoké teploty a jestli se to nezlepší so pátku, budou mě muset znovu otevřít... 😔 Říkám, tohle vědět, tak jsem snad radši rodila doma... 😖 Ale co, hlavně, že mimčo je zdravé, příští porod si snad užiju líp. 😉 S Epi-nem jsem se vůbec nebála, těšila jsem se, až budu moct tlačit, protože holky tady psaly, že to nebolelo, jen napínalo jako při tréninku s balonkem. A byla jsem taky hrozně zvědavá, jestli to půjde bez nástřihu. 😀
Pokusím se hodit na web nějaké fotečky.

blovitc120
27. srp 2008

Boze jenny, tak mi to je luto, ja som fakt bola presvedcena, ze das aj tych 12 a babo vyleti von tak, ze urobi salto ako na olympiade ☹. Hlavne, ze je v poriadku a drzim palce, aby si rychlo bola aj ty a nebolil ziadne komplikacie. Ked budes rodit druhe, fakt si dohodni niekoho na doma, ved kedysi zeny rodili doma a nemali ani epi-no. Drz sa

jenny007
27. srp 2008

Dík, blovitc, je to teď hrozně těžké. Manžel musí v neděli do Prešova, tak bych tady zůstala na všechnu tu bolest i na mimčo sama. ☹
Fotky jsem vložila na rajče: http://jenny007.rajce.idnes.cz/
Hele, koukám, že se parádně držíte. 38.TT, to už je úplně v pohodě! 🙂 🙂 🙂 Držím palečky, ať to dotáhnete do konce! 😵

blovitc120
27. srp 2008

Ďakujem 🙂. Ja sa už dosť začínam báť, jednak pôrodu a jednak aby malá bola v poriadku. Keď vidím to moje malé brucho, chytá ma depresia ☹.
Držím palce, aby zajtra už nebola teplota a šli ste domov.

blovitc120
27. srp 2008

A aby som nezabudla, malá je fakt krásna 🙂. Je to odmena za ten cisársky 🙂

petja
autor
28. srp 2008

Abych se vrátila k přístupu ke mě,též mě nikdo nenutil monitor na zádech,dělali mi ho většinou na boku nebo v polosedě,na zádech mi to ale taky navadilo...
Jenny přeju ti moc síly! Snad se ti silnější poporodní blues vyhne a brzy bude lépe! Někdy jsou ty začátky horší!!! No,kdybys to věděla,jistě byste lépe zvládli porodit doma,jak toto,co tě potkalo! Zastihl tě zřejmě překotný porod!Držte se!!! Všichni tři!!!

tanuki
28. srp 2008

Blovitc, já jsem si povídala s manželovou babičkou a říkala, že měla také šíleně malé bříško! Spolupacientky pak byly v šoku, když porodila, protože si myslely, že přišla na potrat 😅 Porod byl super rychlý, holčička 2,7kg a jak to vypadá dnes? Manžova mamča má 180cm, štíhlá sportovní 😉 No a je vidět, že za poslední dny dost nabírá, pupíčeček vyrostl 😉

jenny007
28. srp 2008

blovitc: tak vidíš, možná bude všechno Ok. Hlavně se tím teď nestresuj, jen bys malou nervovala a je to zbytečné...
Se mnou je to jak na houpačce. Ráno mi sdělili, že výsledky testů jsou ještě horší než minule a na ultrazvuku se velikost hematomu nezměnila. ☹ To byl konec nadějí, že vyváznu bez další operace. Jenže jak doktor jezdil sondou po jizvě, někde to ruplo a vytekla část krve. Tak vzali jehlu, zapíchli do jizvy a mačkali a mačkali (au au, všechno bez umrtvení 😖 ), až vymačkali větší část té sraženiny. Pak do té díry zavedli trubičku a dutinu po hematomu vypláchli dezinfekcí (znovu au au) a trubičku nechali jako dren. Takže mám o jednu hadičku zase víc, ale je šance, že to bude lepší. 😉 Jenže k večeru znovu teploty přes 38°C. Ach jo! ☹
Ještě že Terezka se má tak k světu. 🙂 Už jsme zpátky na porodní váze! Je to teda záhul, jsem na ní přes den sama a je to kolotoč: přebalit, nakojit, znovu přebalit, znovu nakojit, uložit, když nechce spát zabavit, masírovat bříško apod... Mezitím jedny antibiotika, druhý antibiotika (kape to dvě hodiny), injekce od bolesti, injekce na ředění krve (všechno 3x denně - vypadám už jak jehelníček 😀 ) a navíc s teplotama, hadičkama a kanylama... 😝 Prostě paráda! No, a pustí mě nejdřív v pondělí... ☹

blovitc120
29. srp 2008

Jenny, tak to muselo byť hrozné, za živa do toho vŕtať ☹, ale lepšie ísť domov v pondelok ako ďalšie rezanie. A ty si silná, keď to všetko zvládaš sama po tej sekcii. Neboj, všetko zlé, čo si si vytrpela, sa ti vráti ako dobré 🙂. Hlavne že máš zdravú Terezku pri sebe 🙂. Držte sa

pavis
29. srp 2008

Jenny, uplne jsem mela slzy v ocich, kdyz jsem cetla tvuj pribeh. Ale ted uz te cekaji jen same krasne veci s Terezkou, a jizva na dusi i na tele se rychle zahoji. Drzim palce! 🙂
Taky jsem planovala prirozeny porod, s EPI-NO jsem se dostala na 9,5 a musim rict, ze cviceni se opravdu vyplatilo! Sice to taky uplne prirozene nebylo, ja jsem dostala horecku a male vyletly ozvy, ale mela jsem vnitrni monitor, abych se mohla pohybovat a menit polohy. Nakonec se hlavicka nedorotovala a mala musela jit ven vakuum extrakci, a jeste ji doktorka rukou zevnitr tahala za raminko, a pri tom vsem nemam jedinou trhlinku ani jsem toho moc necitila. Hned po porodu jsem sedela, a kdyz me dovolili vstat, citila jsem se, jak kdyby se tam dole nic nestalo. Jsem presvedcena, ze je to jedine diky masazi hraze a EPI-NO, navic Anicka byla docela macek, 3824 g a prumer hlavicky 37 cm. Kdyz jsem potom videla jine maminy, jak s vyrazem bolesti vstavaji ze zidle a jak si opatrne sedaji, mela jsem az spatny pocit, ze se citim, jak kdybych vubec nerodila. Muzu rict, ze pri masazi me to bolelo obcas vic nez pri celem tlaceni. 🙂 🙂
Takze vsem preju hodne pozitivnich zazitku s EPI-NO a pokud to nekdy nevyjde podle nasich predstav, mimnka nam to vynahradi a klapne to priste. 😉

lloollyy
29. srp 2008

jenny: byla jsem tak zvědavá, jestli zvládneš porod bez nástřihu, a ono se to takhle zkomplikovalo. Neboj, všechno bude dobrý, hlavně že malá je OK.

Já jsem se s EPI-NO dostala na 9 cm - v průběhu tréningu jsem měla asi kvasinky, takže jsem musela postupovat hodně opatrně a pomalu. Malý měl hlavičku 36 cm, bohužel mě museli nastřihnout, protože ani při nejlepší vůli lékařky by se malý prostě neprotáhl. Ale nástřih mám jen asi 2 cm, takže určitě míň než kdybych s EPI-NO netrénovala vůbec. A hlavně - před porodem mě tréning hodně psychicky uklidňoval - věřila jsem, že to zkrátka zvládnu v pohodě. No a i když mě museli fiknout, tak jsem alespoň uměla ukázkově tlačit 🙂

petja
autor
1. zář 2008

Pavis moc gratuluji k miminku! Máš pravdu,EPI-NO ti v tomoto jistě bylo moc nápomocno,s vaxem se bez nástřihu snad nerodí,oni to někdy dělají i jako prevenci,protože mimi nesestupuje,tak i nástřih asi usnadňuje rychlý porod....

Ach jo,Jenny,tebe teda trápí,no s tou sraženinou to rešili hned jak na ni narazili,na uspávaní nebyl prostor a čas,je mi tě ale moc líto! Pořád je obrovská útěcha!Zdravá Terezka! Doma bude brzo nejlíp!Tam bude na všechno klid a pojedeš si podle sebe!Hodně sil,holka!

petja
autor
1. zář 2008

Jenny,úžasné fotky!Moc krásně nafocené!

jenny007
1. zář 2008

petjo, máš pravdu, hlavní věc, že mimi je OK. Teď už jsme snad na dobré cestě. Teploty pomalu klesají a vytáhli mi tu protivnou kanylu z ruky. Ještě zbývá hadička v břiše a pak už bude dobře. Mám ale obavu, že daleko horší jsou jizvy na duši. ☹ Ten císař mě pěkně sebral. Mám pořád pocit, že mě někdo okradl o porod. Závidím každé mamině, kterou tu slyším úpět na porodním sále, pořád pláču. Asi to nepochopí nikdo, kdo to neprožil. Celé mé okolí vidí císařský řez jako něco, co je sice nepříjemné, nicméně celkem běžné. Já jsem se s tím ještě pořád nesrovnala. Nemůžu se smířit s tím, že když jsem se tak dobře připravovala, navíc jsem byla plná síly a odhodlání tlačit, doslova jsem se na to těšila, že mi nakonec mimčo "ukradli", vyřízli. 😔

marci
1. zář 2008

Ahoj holky, dneska mi dorazilo domů epi-no delphine, tak se chystám začít trénovat. Mám ale několik dotazů a moc prosím o radu.
1. Jak jste balonek před prvním použitím dezinfikovaly - v návodu píšou umýt saponátem + isopropyl (to jsou zřejmě ty přiložené ubrousky, že)
2. Jak jej čistíte pak běžně před použitím a po použití?
3. Používaly jste nějaký lubrikant nebo to jde bez něj (pokud ano můžete poradit něco konkrétního?)
4. nějak jsem nepochopila to měření na kolik jste balónek nafoukly - jak jste to měřily - já žádné přiložené měřítko u přístroje nemám

Děkuji moc za pomoc 🙂

blovitc120
1. zář 2008

Jenny, časom na to zabudneš, podľa mňa keď ťa pustia a začneš normálne fungovať, zabudneš na to. A druhé mimi môže ísť prirodzene a možno doma 🙂.
Ja sa zase pôrodu obávam, lebo moc pripravená nie som, navyše rozmery mojej panvy a fyzické sily po tých problémoch sú tiež nič moc. Bojím sa, že ma nechajú trápiť a že sa nakoniec aj tak neotvorím alebo nebudem vládať malú vytlačiť a po bolestiach skončím pri kliešťoch so 100 vnútornými a vonkajšími stehmi alebo cisárskom ☹.

lamia
1. zář 2008

Blovitz nesmíš to vidět už předem takhle negativně,to se pak při porodu hrozně na psychice podepíše.......moje máma tvrdí,že ženská rodí hlavou,t.j. hodit se psychicky do pohody,vzít bolesti jako nutnou cestu k miminku a pak to jde samo 😉 Jasně že to tak nemusí být vždycky,ale stres už předem to rozhodně neulehčí,co ještě zkusit nějakou předporodní přípravu??

Marci já to jen umyla saponátem ( žádné ubrousky jsem u balonku neměla),používala jsem lubrikant na vodní bázi,ne olejový. Před jsem opláchla,po jsem omyla pečlivě mýdlem,usušila ručníkem,co jsem si na to vyhradila a často prala, měření - měla jsem tam kartičku s cm na jedné straně a jakousi jinou jednotkou na straně druhé,ale měřila jsem po cvičení ještě normoš krejč.metrem,to porovnávání dle kartičky moc přesné není....

Jenny naprosto chápu jak se cítíš a je mi to moc líto, budu držet palce ať jste co nejdřív doma a miminko tě nechá na všechno aspoň trochu zapomenout...

jenny007
2. zář 2008

blovitc, to je fakt, nenechej se zdeptat předem. Víš, většinou to, z čeho má člověk největší strach dopadne dobře (jen se podívej - bála ses, že se malá narodí předčasně a nakonec budeš možná ještě přenášet 😀 ) Jak píše lamia, 99% porodu je v hlavě. Já jsem si při bolestech představovala, jak se to tam dole celé otevírá, aby mohlo mímo projít a potom to vůbec nebylo tak nesnesitelné. Našlas nakonec to Epi-no? A nezkusíš aspoň trochu potrénovat, když už jste vlastně skoro v termínu?
Marci, na dezinfekci jsem se ptala u výrobce i distributora, ale nikdo mi nedokázal poradit výrobek s isopropylalkoholem, který by byl na českém trhu a byl pro tento účel použitelný. Ale protože budeš přístroj používat sama, mělo by stačit umýt mýdlem v teplé vodě. Lubrikant vybírej pouze na vodní bázi, olej balonek poškodí (mám vyzkoušeno 😒 ) Dobrý je třeba Durex Play. No, a to měření - buď obvod krejčovským metrem, nebo průměr přiložením k pravítku.

blovitc120
2. zář 2008

Nenašla som to epi-no, fakt nechápem, kde mi ho presťahovali ☹. Ja sa tak strašne snažím myslieť pozitívne a nebáť sa, ale čím viac sa snažím, tým horšie veci sa mi snívajú ☹. Nemohla som ani chodiť na žiadnu prípravu, keď som bola v nemocnici a teraz už vôbec, mne sa už dá chodiť tak 100m maximálne, lebo ma malá neznesiteľne tlačí. Ale PA mi povedali, že to mi povedia na mieste, čo mám robiť. Ja by som potrebovala skôr niečo na psychiku. Už idete domov jenny?

lanka
2. zář 2008

Ahojte - už jsme taky zpátky... stehy 2 neprošli ramínka... takže naprostá spokojenost - ještě že to epi-no máme 😉

blovitc120
2. zář 2008

Lanka tak to je nádhera 🙂, čo sú to 2 stehy v porovnaní s tým, čo majú iné ženy.

marci
3. zář 2008

Tak mám za sebou 4 trénink a jsem na 6,5 cm (rozměry kolem 10 mi přijdou jako sci-fi). Už u těch 6,5 jsem myslela, že vypustím duši - u mě je nejhorší šílený tlak na konečník. A že bych ten balonek vydržela mít v sobě nafouklý 10 minut jak píšou v návodu, to si můžu nechat jenom zdát. Vydržela jsem s ním 2 minuty 😝

animatua
4. zář 2008

ahoj, tak ja mam po dvou dnech treninku 5,5 cm.. tlak jsem citila spis na mocovou trubici 😝 . ze by to bylo prijemny to neni, ale zvladnou se to zatim da. akorat ze moje cviceni trva vzdycky max 10 minut, tak snad to bude stacit 🙂 🤐

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru