EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

misulena
7. říj 2010

Ahojky,chtěla jsem se zeptat těch kdo už má zkušenosti s EPI-NO jak to potom je po porodu? Nebudu tam dole moc roztáhnutá? Vrátí se to zpět do původní velikosti? Poznali jste rozdíl,třeba při milování před a po porodu?

petja
autor
7. říj 2010

@misulena určitě se neobávej,hráz se vrátí do původního stavu,jako před těhu,rozdíl sem poznala snad jen v tom,že dokážu dobře ovládat svaly dna pánevního a manža říkal,že super 😉

eveluska
7. říj 2010

@misulena muzu jenom souhlasit s petjou, kdyz jsem pred porodem cvicila, tak to muz hned poznal 🙂 ze jsem vic "naposilovana" 🙂 asi kazda zenska ty svaly pouziva i tak 😉 ale to cviceni je zkratka znat, jako u jakyhokoli jinyho cviceni 🙂

antoaneta
7. říj 2010

Ahoj holky, taky už jsem začala s epinem. Cvičila jsem celkem pětkrát a na začátku jsem se dostala jen na 5 víc ani ránu. Teď naposledy se mi to trochu blíží k 7, ale je to šílený, přijde mi že to už nevydržím to napínání a to tlačení na konečník. Mám pocit, že se z toho po.... Taky mi přijde, že už snad víc ze sebe ani vymáčknout nemůžu 😢 a nevím, jestli se to ještě nějak zlepší.
Navíc nechápu to měření, ten nafouknutej balonek si pak přiložím k té kartičce, jak jsou na ní namalovaný ty míry. A podle toho soudím, že jsem to dotáhla asi na 6,5. Ale počítám si u toho i to nafukování, tím se tak trochu i řídím a při tomto výsledku jsem těch nafouknutí napočítala 20. Dokonce mám pocit, že možná i o dva víc. Jak je to možný? Když píšete, že třeba jste nafoukly 16, nebo dokonce jen 11krát a přitom jste dál než já? ☹ Je možný, že ten můj balonek je blbej? Nebo že to třeba nafukuju jen nějak napůl?😕 A nebo si ten průměr mám taky měřit metrem? Vychází to jinak? Nezkoušeli jste to tak i tak?
A pak taky ještě prosím? Pořád mi není jasný, co s ním mám vlastně dělat a jak cvičit. Dělám vlastně jen to, že ho mám uvnitř a nafukuju a nafukuju. No a pak ho pomalu nechávám s přidržováním vyjít ven. Někdy když ho mám uvnitř, tak trochu zatnu, jako kdybych zadržovala čurání. Ale to jen, když ještě není moc velkem, jinak je to hooodně nepříjemný až bolavý. No a to je vlastně všechno. Uvnitř s ním nijak nepohybuji, za hadičku netahám, bojím se, abych ho třeba nějak neponičila, nebo z té hadičky nevytrhla, jak je tam nafest. Když ho mám uvnitř, tak polohy nijak neměním, je to nepříjemný a taky píší, že se to nemá? A ani nijak speciálně netlačím, a nedýchám u toho.
Poradíte mi? Co děláte vy? Nebo jak s ním správně cvičit, tak aby to bylo k něčemu?

katchi
7. říj 2010

@antoaneta tak s tim nafukovanim nevim, ale jak jsem psala vcera, nafoukla jsem asi 11x a bylo to na 7cm, tze pokud ty nafouknes 20x, tak by to podle me muselo byt mnohem vic. Napadla me jedna vec, ted to neber nejak odśobne, ale nemerila jsi to s tou kartickou na spatne strane? Jako ze jsi to neprikladala k cm, ale k palcum?
A ja cvicim tak, ze zavedu balonek, pocvicim panevni dno a pak nafukuju vic. To delam do tlaku, ale ne do bolesti, pravidelne z hluboka dycham a chvili, treba minutu vydrzim. A pak se nadechnu a na tri zatlaceni (jako pri porodu) balonek vytlacim - aktivne, nenechavam ho samovolne vyklouznout.

antoaneta
7. říj 2010

@katchi nene, měřím to na té straně, kde jsou cm 😀 teda aspoň doufám, ta strana s těma palcama to je ta, jak jsou tam ty úzký čárky, ne? 😀 A tam ani číslo 6 už není 😀 😀 😀 Jinak kdyby tam bylo, a já ho tak nafoukla, tak to bych byla hooodně velkej borec 😀
No nevím, schválně ho zkusím nafouknout i venku a uvidím. Mě napadá, jedině že buď mám nějakej vadnej kus, nebo jsem tak stáhlá, že ikdyž nafukuju a nafukuju, tak to svalstvo moc ten balonek nepustí, aby se víc nafoukl, a nebo ten náfuk dělám nějak jen napůl 😕
A prosím, co děláš, když píšeš, že pocvičíš pánevní dno? Jako jak? A pak s tím vytlačením balonku, to ho fakt vší silou hned na ráz vytlačíš? Ten musí s tebe strašně rychle vyletět, ne? A nebojíš se, že si ublížíš, nebo se natrhneš?

katchi
7. říj 2010

@antoaneta panevni dno cvicim tak, jak pisou v navodu. Mam uvnitr balonek, zatnu svaly a chvili, treba 10 sekund drzim stazene (jako kdyz chces zastavit curani). Tim ty svaly zpevnujes. No a pak kdyz tlacim, tak ho nevytlacim naraz, ale prave na ty tri zatlaceni - coz je pak u porodu stejny. Naraz nevyleti, neboj 😀 a kdyby, tak tam mam ruku...a pokud bych mela pocit, ze mam nafouknuto moc a hodne by to bolelo, tak tlacit prestanu, ufouknu trosku a tlacim znovu.

katka_123
7. říj 2010

Ahojky, jak ctu, resilo se tu uz praskani epina a jake pouzivat pripadne kondomy, aby nemely silikonovy lubrikant. Tady jsem nasla nejake nove nelubrikovane, ktere by na to mely jit pry pouzit: http://www.kondomanie.cz/zen-cart/index.php?mai...

maryja
7. říj 2010

Dneska som cvicila siedmy krat a dala som obvod 23 cm 😉 po polhodinovom cviceni (u mna to bolo 9 nafuknuti aj trosicka). S tym, ze som zacinala na menej. A aby ma ta hraz tolko nebolela, tak ked nafuknem balonek, tak ho potahujem za hadicku aby sa ta sirsia cast dostala na hraz a zas zasuniem dovnitr a tak to spravim aspon 10x. A tym potom dokazem ten balonek vytlacit bez skučania 😀 .

mirka_80
7. říj 2010

@antoaneta Uz som tu raz davala odkaz na navod na cvicenie, tak este raz: http://www.epino.cz/epi-no/predporodni-priprava.... Myslim, ze podla tohoto sa mozes riadit pri cviceni. A ten balonik asi nemas vadny, mozno su viacere verzie velkosti. Ja nafuknem tak 13-14x, kym dam priemer 8cm. To ale stlacam uplne, niekedy sa pozabudnem a stlacam tak na polovicu ten balonik. Potom mam menej priemer. Mozno aj v tom je rozdiel. A este by som si skontrolovala, ci poriadne tesni ten ventilcek... ak prepusta trosku vzduchu, musis zakonite viacej stlacat.

mirka_80
7. říj 2010

@maryja No vidis a chcela si to vzdat. 😉 Treba vydrzat, ja mavam zase depky, ze to ide moc pomaly dopredu a ze nestihnem nacvicit tych 10cm. Ale nesmiem sa poddavat... 😒

lenulab
7. říj 2010

@katchi tak to si fakt dobrá! Já mám 8 cm až po 3 týdnech cvičení... Držím palečky 😉

fair
7. říj 2010

@antoaneta S tím nafukováním - někdy cvičím sama a někdy s manželem (on přifukuje, když mu řeknu) - sama udělám 32stisků a jsem na 29cm, Fanda na stejný průměr stiskne pouze 23x 😉 Takže to určitě nebude vadným balonkem, jen silou stisků 🙂

lenulab
7. říj 2010

@antoaneta nemyslím, že bys měla vadnej balonek..možná že nemáš úplně utěsněnej ten ventilek nebo je to třeba tím, že ten přifukovací balonek pokaždé zmáčkneš jinak... já třeba zezačátku jsem to mačkala pokaždý jinak a divila jsem se, že jsem to nafoukla moc a pak mě to bolelo ☹ takže teď jsem si zvykla na to, že to mačkám tak, že prostě se prstama doktnu úplně k sobě=1 maximální stlačení a pokaždé stejně a každej den si něco přidám, včera jsem dala 18x a je to kousek přes 8 cm na šabloně a 25cm metrem.
Taky zkouším to zatahování pánevního dna -jako když zadržuju čůrání, to hned zezačátku celýho cvičení, připadá mi, že to pak jde líp to vytlačení 😉

sambucca
7. říj 2010

Ja jsem ty stisky nikdy nepocitala, vim ze bych se vic soustredila na vysledek nez na cviceni samotny - proste jsem pomalu ale jiste prifukovala dokud jsem vedela ze tam je jen mala rezerva a balonek vytlacila - a kupodivu to vzdycky bylo stejne nebo o kousinek vic nez minule 😉
@fair pred Fandou smekam, me manzel klidne masiroval hraz ale jednou mi pomahal s epinem, myslela jsem ze mi pomuze kdyz podrzi balonek aby ke konci nevyskakoval, no moc to nezvladal 😀 jako nic nerikal, ale bylo videt ze u neceho bejt fakt nemuze 😝

lenulab
7. říj 2010

jak píše fair-když cvičím s maželem taky to zmáčne míňkrát než já sama sobě na stejnej obvod...Je to asi prostě na síle stisku...
@fair já jsem si nanečisto venku zkoušela nafouknout 31cm a zmáčkla jsem to 29x 🙂 možná, že je rozdíl, že když je balonek venku anebo uvnitř tak je ten stisk jinej (jakože vevnitř se musí víckrát, protože to tam všechno na balonek tlačí...) uvidíme 😀

fair
7. říj 2010

@sambucca JJ, sám se nabídl, tak jsem mu nebránila 🙂 Nepřidržuje, přidržuji sama, ale nafukuje a to mi vyhovuje 😅 Ikdyž, jednou (při vytlačování balonku), podotkl: ,,Bože, to je ale velký!" 😀

lenulab
7. říj 2010

se mnou manžel ze začátku cvičil rád,(nafukoval i držel 😉 ) ale teď už spíš sama, on se jen dívá 😀 zajímá ho to 😉

fair
7. říj 2010

@lenulab Určitě máš pravdu, že uvnitř je to nafukování jiný, než-li venku, taky jsem si to už vyzkoušela 🙂

fair
7. říj 2010

@lenulab Je fajn, když mají muži zájem a nezakazují to! Přeci jen, je to pro naše dobro 😉

sambucca
7. říj 2010

@fair no manzel se taky nabidnul, ale truhlik se pak kouknul dolu 😀 ted je v pohode, mela jsem rychlej krasnej porod tak si nejspis mysli ze to tak maj vsechny a jen hystercime - a tlacila jsem chvilenku, tak chvali epino i pred kamosema jako ze az ty jejich baby budou tehotny musej to mit 😉

lenulab
7. říj 2010

@fair jednou taky podotkl, že je to zajímavý když balonek vychází 😀 Ale byl hrozně překvapenej, když jsem mu řekla, že taková věcička existuje, no kterej chlap by nebyl, já jsem taky byla 😀

fair
7. říj 2010

@sambucca ...truhlík... 😀 Tvůj porod závidím a doufám, že budu mít taky takový rychlý a v pohodě 🙂 Fanda už v práci taky prý povídal, co to je za vynález a to jsme ještě nerodili 😅 Ale cítím se moc fajn už teď - alespoň pro ten pocit, že jsem pro sebe něco udělala - začala jsem totiž jen na 19cm, což je teď absolutní brnkačka 🙂

lenulab
7. říj 2010

@fair jééééé taky bych chtěla říkat brnkačka! Já začínala na 17cm, měla jsem poprvé hroznej strach z toho vytlačení, ale to nic nebylo 😀 zároveň si říkám, že každej kousíček je k něčemu snad dobrej, ne? 😅

@sambucca taky závidím, snad nám to všem dobře dopadne! a budem epi no všude vychvalovat! 😀

fair
7. říj 2010

@lenulab To si piš, že každej milimetřík je k dobru! 😉
Věřím, že EPINO nám bude jen nápomocno! Všem! 🙂

sambucca
7. říj 2010

holky, uz pro ten pocit kdy doktor rek' uz muzem tlacit je epino k nezaplaceni, tak vnitrne klidna a sebevedoma jako ja v tu chvili moc holek u porodu nejspis neni - jen vsechny co cvicej s epinem! tak cvicte 😵

antoaneta
7. říj 2010

Holky děkuji, za uklidnění, asi to tak s tím nafukováním je, jak píšete. Zkoušela jsem si to i nanečisto venku. A prostě asi nemám v té ruce takovou sílu, to dostatečně zmáčknout, proto asi tolikrát mačkám a přitom jsem na obvodě třeba menším než vy, ikdyž počet stisků jsem udělala víc.
Spíš se bojím, že ten pokrok není u mě tak velkej a rychlej jako u Vás ☹ a jestli se vůbec někam posunu.

fair
7. říj 2010

@antoaneta Posuneš, času máš ještě dost! 😉 A jen tak mimochodem, já taky cvičím už nějakou dobu, abych byla tam, kde teď jsem... Nevzdávej to! 🙂

lenulab
7. říj 2010

@antoaneta já taky cvičím delší dobu (radši jsem začala od 36. týdne) a dělám malý pokroky, čas ještě máš, tak se rozhodně nevzdávej!! 😉 taky jsem myslela, že se vůbec neposunu. Když jsem byla na 6cm tak jsem si o 8cm nechávala jen zdát a každej den jsem si malinko přidala a jsem tam kde jsem...

antoaneta
7. říj 2010

holky děkuji za podporu a povzbuzení!! Vzdát to nechci. Ovšem pokud mi to něco nepřekazí. Doktor už nějakej ten týden straší předčasným porodem. A pokud to ustojím a vydržím do termínu, tak aby mi to třeba nezkomplikovala nějaká infekce. Mám pocit, jestli mi to cvičení tam dole něco už neznepříjemňuje 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru