EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lucie_84
11. kvě 2011

@vdovec To možná jo, protože já na to myslím při každém cvičení 🙂 Nějak se mi to vrylo do paměti :D
Ještě mi říkala, že je důležité, abych se nechovala při porodu jako hysterka, protože když tam bude mít doktor nespolupracující uřvanou krávu, tak raději střihne, než si komplikovat porod 🙂)) Tak jsem si v duchu říkala, že bych chtěla mít tu mojí doktorku možná i u porodu, protože ona je i porodníkem, bohužel v jiné porodnici, protože bych se možná při ní bála ceknout, jako kdysi při hodinách fyziky, kde jsme měli naprosto skvělou, ale značně striktní učitelku.

lucie_84
11. kvě 2011

Holky, právě nám jeden mistr přes Reiki předpověděl, že budeme rodit dnes nebo zítra, to jsem na to zvědavá 🙂 Zítra mají přijít bouřky, mně bylo vždy při bouřkách zle....Už jsem dva dny necvičila, jsem to vypustila, protože mi nebylo celý den moc dobře, ale raději to běžím ještě prubnout 🙂 Večer ještě namasírujeme hráz....

dulkagabulka
11. kvě 2011

@lucie_84
Nemecká PA Ingeborg STadelmann na prednáške v Brne urobila s nami jeden test..tak ti ho poradim..
skus si dat dlan medzi nohy...a skus zakričat aaaaaaaaaaa /ale nie vysokym histerickym krikom,ale takym hlbsim hlasom/..ucitiš ako sa ti krasne dole všetko otvára..
a potom si druhou rukou skus prekryt usta a maj ich zatvorene...a skus znova vydat nejaky zvuk...a čo ucitiš pod prstami- to ti napovie, čo žene pomaha 🙂 🙂

vokalizacia žene pomaha...ako vravim, nie vysoke tony, tie robia opak...uvolnenie ust, sánky a vokalizacia hlasky aaa ti pomoze...aj v činskej medicine sú vagina a usta spojene...rovnako ako pri sexe-ak sa dolu uvolniš, usta sa otvaraju a uvolnju a ty vydavaš istu hlasku 😀 ...a ono to funguje aj opačne.. 😀 😀 😀

lucie_84
11. kvě 2011

@dulkagabulka
To je zajímavé, já jsem to někde četla a myslím, že to bylo v knize této porodní asistentky. Myslím, že ona je i autorkou "vyvolávacího" nápoje s meruňkovým džusem, ricinovým olejem a panákem 🙂 Když neuvolní cesty díky vyprázdnění, aspoň se žena trochu pročistí 🙂 Já jsem právě přemýšlela nad uvolněním spojeném při sexu a vydávání určitého zvuku, že to naopak povoluje a uvolňuje a že by to tudíž mělo být prospěšné i při porodu. Škoda, že vůbec nedokážu odhadnout, jak se budu u porodu chovat. Vím, jak bych se chtěla chovat, ale kdo ví, jaké to všechno bude 🙂

sussanah
11. kvě 2011

@lucie_84 no toho bych se fakt nebala, ze by se to dole cvicenim tak roztahlo, aby si potom nekdo stezoval 😉 Jakoze ja se teda par tydnu po porodu fakt necitila dole dobre, ale nejvic pomohly cviky a ted je to temer jako za bezdetna, misty i lepsi 😎 Ad elasticita a rychly pokrok, na tom asi neco bude, ale kdyz vy si to projdete uz s epinem, tak si v tomhle potom vic veris. I kdyz ja byla u provniho rozhodnuta, ze nestrihat (jen jsem masirovala), tak stejne me nakonec strihla s tim,z e rikala, ze je to potreba a co ja jsem vedela, jeslti jo nebo ne 😕 Takhle bych vedela, ze uz neco proslo a ten zbytecek zvladnu a nedovolila bych to. V tom je podle me i ten velky rozdil 🙂

anicka1981
12. kvě 2011

@sussanah no presne o tom to je, a lekarom sa lepsie sije nastrihnutie ako prasknutie, ktore nie je tak ohranicene ako nastrih, ale zase co viem tak ruptura sa hoji lepsie ako nastrih, ;lebo pri nastrihy chytia aj sval, zatial co pri natrhnuti, je povatsne natrhnuta len koza, ale to je tiez individualne,

mne sa na nastrihoch nepaci, ze tu to robia pausalne, nepockaju, ze ako sa to natiahne, ako keby sa ponahlali a nemali cas pockat chvilku, rovnko ako zatlacanie buska pri kontrakciach, toko nasila pri porode sa mi nepaci. porod potrebuje cas, a si mslim, ze kazda zena citi, kedy je tn spravny cas tlacit, a nie aby mi niekto riadene vravel, ok teraz si otvoren na 4 cm, co je uz porod tak teraz tlac,,,, to uz vobec nie.. moj porod takto vyzerat urcite nebude,,,,

a epino je super, mne sa to troska komplikuje zilkami, tak si musim dat pauzu troska, ale uz som skoro na 9 cm, takze zvysok pojde rychlo, a nastrih odmietam, aj za cenu natrhnutia,,,,,ja si verim, ze to zvladnem,,,,,, 😉

sussanah
12. kvě 2011

@anicka1981 jj myslim, ze u prvorodicek je tohle "verim si" hooodne dulezite. Ja jsem si taky docelav verila, ale proste clovek si dolu nevidi ze ano.. Na druhou stranu PA me nastrihavala az skoro na konci, ze docela dlouho i cekala, pak mi rikala, ze to nevidi dobre, ze asi bude potreba nastrih a asi za 3 kontrakce na to, rikala,z e fakt jo a ze u dalsi striha. Tak jsem souhlasila, dneska uz bych rekla ne, dejte vice casu na prorezani hlavicky. Ale clovek proste nevi, jak rodi. Maly sel fakt hodne rychle, takze jsem byla trochu potrhana i uvnitr a to jsem nemela zadne urychlovaky apod, vodu mi praskli az tesne pred tlacenim, kdyz jsem byla otevrena na 10 a i pak jsme jeste chvili cekali, az branka uplne zajde. Takze prsote tezko rict.. Celkove se mi pristup PA libil, i kdyz bych dneska spoustu veci udelala jinak. A taky hormony delaji fakt svoje, ja jsem vcelku hooodne prubojny clovek, jen tak neco si nenecham libit, ale proste u porodu clovek fakt moc primo neuvazuje a velmi rychle se necha ovlivnit, pokud na to neni opravdu pripraveny a nema pevnou oporu 😉

anicka1981
12. kvě 2011

@sussanah ved jasne, ze clovek, zena nerodi kazdy den, a nevie co ma cakat, a zase veri tym ludom,co su okolo nej, ja zase s lekarmi dobre skusenosti nemam, a tak nic nenecham na nahodu, ja nechcem aby mi natrhavali blany, ja nechcem niaky umely zasah, do mojho porodu, pokial vsetko bude v poriadku, ako nahle by sa nieco komplikovalo, jasne ze by somto nechala na lekarov, ale pokial to nebude potrebne, tak nech sa mi do toho nemiesaju,,, 😝
Ale viem ako to tu chodi v nemocnici, mamka je zdravotna sestra, takze naozaj viem aj take info, o ktorych by som radsej nevedela, ono su dobri zdravotnici a su aj zli, zalezi na akych mas stastie...

ty uz cvicis s epino?

anicka1981
12. kvě 2011

@sussanah a este to ze si verim, je naozaj fajn, a ked clovek vidi, ze vytlaci 9 cm, co je skoro obvod hlavicky, a hrazda v pohode vydrzi, tak si myslim, ze sa netreba nastrihu bat, porodu bude treba nechat vlastny cas, aby sa tkanivo dole malo dost casu prisposobit prechadzajucemu dietatku a bude dobre, inac ja som citala, ze nie pri kazdom porode praskne blana pred porodom, co je len dobre, lebo ked praskne tesne pred, tak je babo chranene pred bacilami v posve ako je streptokok, lebo vychadza este zabalene v tej blane, preto naozaj nechcem niaky umely zasah, chcem to nechat vsetko na prirodu, uvidime, ako sa mi to podari,,,,

sussanah
12. kvě 2011

@anicka1981 ja mam na cviceni jeste cas, zatim jsem 23tt 😀 Ale uz ho mam zamluvene u jedne maminy, ze jak porodi, tak mi ho posle.
Ono s tim, ze pokud je vse ok, tak vlastni prubeh, ale kdyz je problem, ze potom to nechas na doktorech, to je prave ten kamen urazu. Kdyz ti totiz lekar/PA rekne, mame slabe ozvy, musime uspisit porod, tak co udelas? Vetsinou se leknes, ze se diteti nedari dobre a nechas to na nich. Ale uz treba nemusis vedet, ze v jiste casti porodu jsou slabe ozvy normalni, kdy dite rotuje v male panvi. Trva to max 1-2 kontrakce, pak by ozvy mely opet zesilit. No a to je ta chvile, kdy se proste sveho rozhodnuti "do niceho mi nezasahujte" vzdas ani nevis jak. Nekdy staci treba jen lekarova zminka "nelibi se mi to, trva to dlouho", ale pritom vypuzovaci doba muze trvat klidne hodinu, coz te ale v zadne porodnici jen tak nenechaji rodit... Takze tim jsem myslela to pevne rozhodnuti a hlavne ta pevna opora, ktera za vcasu rekne, dejte nam jeste cas, dovolte, at rodicka zmeni polohu apod..

penn
12. kvě 2011

Ahojte tak ja som vkladala velke nadeje do epina, malinoveho caju, lanoveho semienka, homeopatik na lahsi priebeh aj na bolesti.. a nakoniec bol porod cisty horor, a ja som nevedela ci sa mam smiat alebo plakat nad tymi nezmyslami,..ze homeopatika na take bolesti.. ach ani epiduralku som nechcela, ani som ju nemala zaplatenu ale nakoniec som si vypytala..

no rodila som az po noci plnej kontrakcii tak som mozno bola unavena a uz som nevladala, takze nastrihu som sa nevyhla..a zevraj bol riadny.. ale ja si subjektivne myslim, ze tak ci tak to tam mam uzke a snad nejake pruzne ale tak, ze sa to iba rychlo stiahne spat (a nie naopak, ze zostane roztahovacie) a ze asi ani dalsi krat by to neslo bez toho.. napriek tomu by som epi-no zasa pouzivala pri dalsom porode..

kazdy pokus stoji za to, mozno to aspon zmensi nastrich alebo vnutorne potrhanie lebo to hojenie sitia je otrasne. ja som si myslela, ze najhorsie je sitie samotne ale 9 dni po porode som si este nebola schopna sadnut, aj lezanie bol problem.. spala som len napoly pre tie bolesti v klude aj pri kazdom hnuti, a bez gatiek by som bola az doteraz keby som nesla naspat doktorovi..takze kazdy pokus stoji za to podla mna

penn
12. kvě 2011

@lucie_84

kocky no lucie ma pravdu, aj co som pocula od kamosiek aj od PA na priprave atd.. no ja som bola na vsetko velmi pripravena, kamoska prave rodila tak som vedela, ze neznasaju ked nespolupracujete, poznala som tlaky na konecnik vdaka baloniku.. bola som na priprave, presne som vedela ako treba spolupracovat, dychat, tlacit, super pozitivny pristup akurat som nevedela co su to kontrakcie, a to ma odrovnalo.. vobec som nebola pripravena na take bolesti a v podstate som nebola pri zmysloch tak to sa potom tazko koncentruje..

pisem to len preto, lebo dufam, ze vsetkym vam bude lepsie, ale aby ste sa pripadne pripravili, ze tie bolesti su horsie ako si clovek mysli.. aby vas to nezaskocilo.. ale ak kazdy to preziva inac, no ja som bola dost naivna

anicka1981
12. kvě 2011

@sussanah no jasne, ono si myslim, ze je to velmi moniorovane, tie ozvy a tak, niekedy je to aj na skodu, lebo co som citala jeden clanok tak vsetky tie technicke pomocky len neprirodzene predlzuju porod, uvidime, dam vediet ako dopadnem, dufam, ze obaja budeme v poroadku a cely,,,,,, a zase je ine, ked ti Pa, alebo lekar oznami sposobom, no neako to neide ako ma, alebo ze ste prilis uzka, a bude treba nastrih, ako ked ho robia len preto, ze sa to tak jednoducho robi, mne najviac prekaza, ta masova vyroba,, a zase na tom nenastrihavat budem trvat tak ci tak, lebo babo sa von dostane tak ci tak, najhorsie co sa moze stat, ze sa roztrhnem, a to je zase na rovnako,,, ci ma nastrihnu, alebo sa roztrhnem,,,, ine by bolo, keby nariadili sekciu,,,, to by som sa nebranila, lebo by som vedela, ze to nerobia len tak, ale ze maju na to dovod,,,,, taze asi tak,,, uvidime no dufam, ze dopanem dobre,,,,,

lucie_84
12. kvě 2011

Holky, my se asi nedočkáme. Dneska jsem byla na monitorech, ticho po pěšině, až tedy na ty hory, co jim tam malá předvedla při kopancích, ale kontrakce vesměs žádné. Mám natrénováno, maliníkovým čajem jsem se prolila od hlavy až k patě, lněným semínkem jsem se dočista vyprázdnila a stejně si připadám tak nějak nepřipravená a zároveň už tak nějak z toho čekání jsem psychicky unavená. Myslím, že má psychika k připravenosti k porodu už není taková, jako na začátku. Mám pocit, že to čekání, úmorné dotazy všech kolem, 10 x denně telefonáty, jestli tedy už, mě vyčerpávají víc, než nošení toho melounku:( Nemáte nějaké typy na povzbuzení?

anicka1981
12. kvě 2011

@lucie_84 ahoj Lucy, som sa chcela opytat, ten hamamelis si si ako davkovala, mne sa podarilo zohnat granule 9,
a na vyvolanie porodu, ze je dobre umyvanie okien a drhnutie podlahy 🙂, aspon tak co mi baby vraveli, co rodili predcasne troska 🙂, neboj ono to pride, mozno uz dnes v noci,,,,, drzim palce

lucie_84
12. kvě 2011

@anicka1981
Já jsem první tři dny na doporučení lékarnice jedla 3 x denně 5 kuliček, po třech dnech 3 x 3.

My jsme čekali na bouřky, naposledy mi bylo při nich dost zle, ale bouřky nás zatím obešly a tak se nic neděje. Snad se to rozeběhne samo, bojím se, že tím, že začínám být trochu psychicky vynervovaná, si to také neulehčím a kdo ví, jestli to ještě víc nepozdržím. Snažím se být v klidu, ale nějak to prostě teď už nejde...

anicka1981
12. kvě 2011

@lucie_84 a pokolkych dnoch ti bolo lepsie?

anicka1981
12. kvě 2011

@lucie_84
Ženy u kterých se již přiblížil nebo již překročily plánovaný termín porodu často nastane panika. Nechtějí si porod nechat uměle vyvolat v porodnici, protože jim to připadá jako nešetrný a nepříjemný zásah do těhotenství. Téměř každá z rodiček má přání porodit přirozeně.

Jestliže jste již překročily termín porodu a lékař vám dal posledních pár dní či hodin než bude chtít porod uměle vyvolat, zkuste si pomoci alternativně, z mých zkušeností i od přítelkyn vím, že účinně a šetrně zabírají.

TEPLÉ KOUPELE: Dopřávejte si teplé koupele jak se vám jen zachce. Dobře se uvolníte a prohřejete.

PŘIROZENÉ PROSTAGLANDINY: Přirozené prostaglandiny jsou obsažené v mužském spermatu. Tyto hormony stimulují kontrakce, ovšem jenom tehdy, když je organismus těhotné ženy na porod připraven. Vůbec se nemusíte bát se milovat i v tak pokročilém stupni těhotenství. Děťátku neublížíte, ba naopak bude dobře vnímat uvolněné a láskyplné reakce maminky.. Jestliže máte občasné a slaboučké kontrakce je tento způsob ideální. Při použití této metody je dobré, jestliže je nastávající maminka silně vzrušena, protože tak vylučuje i ona větší množství prostaglandinů potřebných k vyvolání porodu.

STIMULACE PRSNÍCH BRADAVEK: Stimulace prsních bradavek je již známá spoustu generací a u porodních asistentek považována za velmi účinnou. Masáž se provádí následujícím způsobem – žena si dvě až tři minuty silně tře obě bradavky, poté následuje tak tři minuty přestávky a potom se postup zopakuje. Toto dráždění obvykle vyvolává děložní kontrakce. Jesliže je děloha připravená na porod, kontrakce by měly nastat do půl hodiny.

PUST A KLYSTÝR: Tyto dvě metody představují účinnou a velmi šetrnou metodu vyvolání porodních stahů. Těhotná žena si udělá pomocí sady (běžně k dostání v lékárnách) klystýr a ta celý den nejí jen dostatečně pije, za hodinu musí vypít okolo 3 dcl vody. Klystýr s teplou vodou povzbudí pohyby střev, na které reagují děložní svaly silnějšími stahy.

PUPALKOVÝ OLEJ: Pupalkový olej je výborným pomocníkem pro ženské orgány a pomáhá i při porodu. Těhotná žena by jej měla brát tři týdny před porodem v množství 2 lžiček denně.

KOŘENĚNÉ NÁPOJE: Při „přenášení miminka“ si můžeme pomoci i tímto způsobem. Výsledek se obvykle dostaví až po dvou či třech dnech. Kořeněný čaj si připrvíme: malého zázvoru, 1 polévkové lžíce sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčků, 1 kusu skořicové kůry. Tyto všechny přísady přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Potom přecedíme, přelijeme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne.

AROMATERAPIE: Také v tomto případě je nám aromaterapie účinným pomocníkem. Sami doma si můžeme připravit masážní olej na podbříšek, který by nám mohl uvolnit svalstvo. Do 5 lžic mandlového oleje nakapeme 2 kapky 100% éterického oleje z skořice, 2 kapky 100% éterického oleje z hřebíčku, 2 kapky 100% éterického oleje ze zázvoru a 2 kapky 100% éterického oleje z verbeny, smícháme a masírujeme podbříšek. Výborná je i horká koupel s přidáním 5 lžic mléka, do něhož nakapeme 4 kapky 100% éterického oleje z levandule. Tato aromakoupel by měla trvat 15 minu

seva
13. kvě 2011

ahojte babulky, tak sa hlasim z porodnice, kde sa nam dnes narodil nas syncek. 3390g a 51cm, hradza uplne bez poranenia, pricom 2. porodna doba trvala 15 min. a mam jazvu po epizotomii z prveho tehotenstva. epino som mala nacvicene na 31 cm. oplati sa, naozaj!!
@lucia_84 myslim na teba, ja som nakoniec isla vyvolavackou, kvoli tlaku, dalo sa zvladnut, i bez EDA.
@dulkagabulka vyuzila som tvoju radu vokalizovat predychavanie, neskutocne mi to pomohlo! dakujem!
@sussanah nasa dohoda plati 😉

dulkagabulka
13. kvě 2011

@seva blahoželam, maličkeho vitam medzi nami na Zemi 😀

lucie_84
13. kvě 2011

@anicka1981 Čtvrtý den jsem už zase cvičila, žilka byla téměř pryč a hlídala jsem si, jak reaguje na balonek. Nafukovala jsem zlehka, jak už jsem psala, žádné přehánění a šlo to. Hamamelis jsem užívala stále a mazala i kůrou, žilka není viditelná, pouze při cvičení, když už se dostanu na velký obvod, tak se ukáže.
Aničko, už jsme zkoušeli tomu pomoci všemožnými metodami a nic. Ono asi když to prostě není nachystané, tak tomu jen tak něco nepomůže.

@seva Přidávám se ke gratulaci a taktéž vítám tvého klučinu na světě 🙂 Skvělé, že se cvičení vyplatilo a bude pro tebe jistě teď péče o dvě dětičky příjemnější. Nás také když tak čeká vyvolávání, trochu se toho obávám, ale třeba to nebude taková šílenost. Jak dlouho to sevo trvalo od začátku vyvolávání do druhé doby porodní?

seva
13. kvě 2011

@lucie_84 Luci, dostala som infuziu o 9.00 rano, kontrakcie sotva citelne asi do 12.00, potom prepichnutie plodovky, kontrakcie citelne ale v pohode predychatelne cca do 16.30, potom silne kontrakcie, ale kazde cca 2 min., takze sa dalo medzi nimi trochu "oddychovat", 17.00 druha doba porodna, 17.15 pokladik na svete 😉

anicka1981
13. kvě 2011

@seva gartulujeme, sa hrozne tesim, ze vam to dobre dopadlo,,, 😵

anicka1981
13. kvě 2011

@lucie_84 no to hej, ked raz nechce ist von, tak nechce. Treba jej dat cas.Ja verim, ze sa ti vypyta vonku sama.Drzim Vam palce velmi, aby to dobre dopadlo

Ja mam dneska druhy den prestavku, tak este zajtra oddychnem, a mozno to necham az na pondelok, lebo v nedelu su vsetci doma, to nemam sukromie,

Drzim vsetky palce.

landrea
13. kvě 2011

@seva velka gratulacia
drobcekovi veeeela zdravicka !!!

sussanah
13. kvě 2011

@seva gratuluju, mam z toho radost, ze i po prvni jizve jde zvladnout druhy porod v pohode bez poraneni 🙂 A pocitam s balickem 🙂

seva
13. kvě 2011

@lucie_84 Lucko, este k tomu vyvolavaniu, ono velmi zalezi aj na tom, v akom stave je krcok v case vyvolavania. ak uz si aspon trochu otvorena, zvykne to byt lepsie. ja som mala do poslednej chvilky vycitky, ze som na to pristupila, ale kedze doverujem lekarke, ze tlak by mi uz len stupal a tym by to bolo cele komplikovanejsie, som teda na to pristupila. lekarka mi ale "odprisahala", ze porod sa urcite rozbehne, a ze mi budu oxytocin davkovat od uplne minimalnej davky.
verim, ze vasa princezna sa este do konca tyzdna vypyta sama. skus ju ukecat, ze uz aj pocasie je krasne 😉 ale ak aj nie, budem na teba mysliet v pondelok!

lucie_84
13. kvě 2011

@seva
Já jsem otevřená na 2 prsty, na prst máme průchozí branku, CS6, porodní cesty docela připravené, podle vyjádření paní doktorky z minulé kontroly, tak uvidíme, co nám řeknou v to pondělí. Já furt nevím, jestli se toho mám hodně obávat nebo věřit, že to půjde rychle a hladce a že ta bolest bude sice intenzivnější, za to kratší. My jí přemlouváme horem dolem a stejně se nedá. Po tatínkovi býk 🙂
Jak si používala rady dulkygabulky při vokalizaci?
Já se snažím učit hlavně uvolňovat tváře při tlačení balonku, celkově být uvolněná, ale jak vůbec nevím, do čeho jdu, tak stejně člověk tápe. Snažím se podle rad cvičit dýchání, pevně věřím, že mi hlavně balonek pomůže a půjde nám to hladce jako vám. to vás určitě pustí brzy doma a budete si užívat příjemnější prostředí, když jste to takto bez komplikací všechno zvládli 🙂

seva
13. kvě 2011

@lucie_84 Lucko, ak mas takyto cervikalny nalez, je to uz naozaj na spadnutie. neviem ako v Cechach, ale mne uz nedavali na vyvolanie ziadne tabletky do krcku, iba intravenozne oxytocin. zacinala som presne s tym istym nalezom ako ty. co sa tyka bolesti, nepovedala by som, ze boli nejak velmi intenzivne, tym, ze oxytocin sa da davkovat, urcite zacnu s uplne minimalnou skusobnou davkou. mne uz ta rozbehla kontrakcie, a nebolo uz treba nic, len ich zosilnit, nakolko son ich skoro vobec necitila. po pusteni plodovej vody uz ano, ale pomohlo mi to vokalizovanie aaa pocas kontrakcii. nacvicis si taky kvazi "ritual", ktory opakujes pocas kontrakcie a teda naozaj, spolu s dychanim boli bolesti v pohode zvladnutelne. nebudem hrdinka, pre mna velmi neprijemna bola faza prechodu, ale ta trvala kratko a mala som cca minutu medzi kontrakciami a tak sa dalo nabrat sily. samotna druha faza je vyslobodenie, lebo mozes spolupracovat. tam nema cenu velmi nic nacvicovat, pretoze spontanne robis, co ti telo kaze. ale to ze si cvicila s balonikom rozhodne pomaha v tom, ze presne poznas pocit, ze uz je hlavicka dietatka nizko a tiez, ked sa tlaci vonku. no a pocity po porode bez poranenia a s epizotomiou s velkym sitim su uplne neporovnatelne... cvicenie stoji za tu namahu!
drzim palce nech mate malinku uz coskoro na svete! ozvi sa potom!

seva
14. kvě 2011

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru