EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jancip
13. lis 2011

Ahoj, zajímalo by mě, zda opravdu cvičíte až 3 týdny před plánovaným porodem?

katwind
13. lis 2011

@agii, bohužel já nikoliv, měla jsme ho od kamarádky a zase putuje k ní...
@petja, souhlasím, mně epino pomohlo, jsem o tom přesvědčená, i sám dr říkal, že dítě s hlavičkou 38cm je skoro zázrak, že mám jen dva přirozené stehy...
@jancip, já cvičila od toho cca 36tt, ale nepravidelně...(ne každý den, obden až jednou za tři dny)
@wieruss, já teď strávila v porodnici přesně 6 minut, furt se nic moc nedělo a nakonec mám čas příjmu 3.58 a čas porodu 4.04:-D

petja
autor
13. lis 2011

@jancip já měla holčičku s vyšším odhadem začínala jsem v půlce 37tt.Minule jsem šla rodit s nacvičenými 32cm obvod

wieruss
13. lis 2011

Zienky musim sa pochvalit, dnes som sa konecne kusok posunula 🙂 moc sa tesim , ze som sa odlepila od tej zaseknutej hodnoty 8,5 😀 inak asistoval mi manzel, lebo nevladzem stlacat pumpicku, takze si myslim, ze mozno to bolo aj tym, ze som sa mohla sustredit plne len na balonik. Takze uspesne hlasim, ze sme na 9 🙂
@katwind supeer, tak to fakt zavist 😵 to je ako mozne, ze si tak rychlo porodila ? som myslela, ze samotna faza tlacenia trva aspon pol hodinu 😅
@jancip zacala som v 36tt s tym, ze som necvicila kazdy den, zaciatky boli lahsie, teraz to uz ide tazsie ...
A aby som nezabudla, krvne vysledky z testu na zelezo boli uplne fajne, takze moj instinkt, ze nemusim brat zelezo v tabletkach to spravny 🙂

petja
autor
13. lis 2011

@wieruss v úterý jdu taky na testy na krevní obraz a jsem zvědavá jak to bude se železem,beru jen homeopatické,ty tablety sem si ani nevyzvedla

petja
autor
13. lis 2011

@wieruss jinak cvíčo šikula a s manžou máte předporodní přípravu společne,ju? Mi to vyhovuje spíš o samotě

wieruss
13. lis 2011

@petja no skor by som povedala, ze mm sa ucastnil len kvoli pomoci mne 😅 on lezal vedla mna a kukal do stropu a ja som mu len hovorila "prifukni" 😀 😀 kukat sa nekukal, doprial mi sukromie, takze v podstate to bolo ako keby som cvicila sama 🙂 to zelezo budes mat v pohodicke isto, ak sa citis fajn, to je hlavny ukazovatel, nie? 😉

katwind
13. lis 2011

@wieruss, já fakt netuším🙂 Doma to vypadalo tak nevinně, jen taková ms bolest, nic, co by mě ohromilo... ale jelikož to začlo chodit už v takových vlnách, raději jsme vyjeli a zhruba deset minut před porodnicí to začlo být hustý a ve výtahu jsem se svlíkala, jen vyskočila na kozu, aby mě vyšetřili, na kolik jsem otevřená a PA na mě jen houkla, ať už nic nerozdýchávám a při další kontrakci zatlačím😀 No a bylo. Měla jsme fakt úžasný porod, se vším všudy sto minut, "bolelo" to deset minut🙂

petja
autor
13. lis 2011

@wieruss tak to mohla být sranda 😀 a když tlačíš,tak přidáváš i hlas? já právě jo,je to jak porod nanečisto 😀

petja
autor
13. lis 2011

@katwind no bomba 😅 😵

sue007
13. lis 2011

@agiii Zkus se kouknout na aukro.cz,tak skoro pokaždé někdo Epino prodává.Ještě mají něco podobného v sexshopech,posílám odkaz,říkala mi PA min.týden,že princip úplně stejný,ale není to stejně zas tak moc levnější,tak nevím
http://www.eroticcity.cz/e-shop/nafukovaci-balo...

wieruss
13. lis 2011

@katwind ako fakt cumim 😲 som si myslela ze to len vo filmoch tak byva heh 😉

@petja nie, skor dycham a sustredim sa na nieco na stene ... cvicim tak, ze nafukam vnutri kym netlaci, pomalicky zatlacim a davam balonik von - podrzim na najvecsom tlaku na hradzi a konecnik a zas dycham a ocumujem stenu 😀 a potom pustim balonik von (to je podla mna ta najlepsia faza) cvicim to spravne , ci ?

petja
autor
13. lis 2011

@wieruss jo,to cvičíš,pokud správně dýcháš...ale dobré je právě přidat k tomu hlas

wieruss
13. lis 2011

@petja juuuj, ale ved to ked zacnem to budem jak lodna sirena 😅 😀

petja
autor
13. lis 2011

@wieruss já jen vím,že zadržení hlasu je stejné jako dechu,jen když jsou otevřené všechny kanály,otevře se i ten porodní.ale pokud nemáš ten pocit,že zadržení hlasu omezuje tlačení,asi se nenuť

wieruss
13. lis 2011

@petja mozno ked sa budem stverat k 10 tak budem citit potrebu si hlasno ulavit, ale zatial to nejak neberem, dycham ustami a pohoda 🙂 porod bude asi ina vec heh

katwind
13. lis 2011

jj, souhlasím, mně nácvik dechu moc pomohl, právě při epinování jsem to zkoušela, dýchat dolů, jakoby do pochvy, při výdechu takové šeptané ááá🙂

sussanah
13. lis 2011

@wieruss jj rychle porody nejsou jen ve filmech, sice mi to trvalo dele nez Katwind, ale ne zas o moc (asi o 20min dele 😀 ) A samotna faze tlaceni, to bohuzel v hodne porodicich maji tak, ze mas max 30min na vytlaceni, kdyz to "nejde" tak uz "pomahaji", tlaci na bricho, strihaji atd..

wieruss
13. lis 2011

@katwind sepotave aaa skusim ... to sa mi zda ok 🙂 dakujem za typ

@sussanah heh , lebo ja to manzelovi tvrdim, ze nech sa pripravi na tie hodiny cakania 😅 a to "pomahanie" dufam ze nebude, fakt verim, ze to pojde rychlejsie a nebude sa nic z toho konat 😠

sue007
14. lis 2011

No já s tím dýchánim a hlasem vůbec nevím,já jsem si nahlas ulevovala v 1 .době porodní ke konci a taky jsem trochu zpívala-oboje jen v rámci pokoje,nebylo to slyšet všude 😉 Ale při samotném tlačení mě pořád nabádali,ať jsem potichu,že mám udělat nádech- ten tzv.vzduch válec a tím,že mám otevřenou pusu a vzdychám,tak všechno vypouštím ven...tak jsem se snažila je poslechnout,ale stejně mi to asi moc nešlo 🙂 Podle pa Stadelmann by ale neměly být zuby zkouslé při tlačení,jak říkala Petja,mělo by to být vše otevřené,tak já nevím.

rebelie
14. lis 2011

@sue007 Obávám se, že pravdu má petja a stadelmann a to s tím zadrženým dechem jsou výmysly českých porodníků, kteří mají asi rádi tiché, poslušné rodičky... říká se, že i pochva se otvírá spolu s otevřením pusy... (mimochodem nevím kolik lidí má při orgasmu zadržený dech a poslušně zavřenou pusu)

Včera jsem dala na 4.pokus dala 23 cm - je to málo, nebo spíš standard?

sussanah
14. lis 2011

@sue007 ano, taky jsem pri prvnim porodu poslouchala, ale je to fakt o nicem. Telo ti samo rekne,jakmas tlacit, pokud ho budes poslouchat. U druheho jsem potom tlacila tak, ze jsem proste ty vlnu "vydechla" uplne stejne jako jsem vydychavala kdyz jsem cvicila s epinem. Proste co nejvce uvolnit spodek a s vydechem lehce tlacit. U epina to jde krasne nacvicit 🙂

cmeliatko
14. lis 2011

@sussanah pretoze by sa dietatko mohlo zadusit. tak chcu aby to slo rychlo von ked sa nic nedeje.

sussanah
14. lis 2011

@cmeliatko hmm, az na to, ze pri rizenem tlaceni ala "nadech, nedychat a tlaaaciiimeee" se prave miminku nedostava kyslik a tim padem je mnohem vice ohrozeno, Kdyz je kontrakce treba dlouha 1-2min (coz prave v druhe dobe porodni byvaji delsi) a mezitim se tlaci tak, ze se zataji dech, tak se prave v nejkritictejsich chvilich dostava miminku hodne malo kysliku.. Mimco (pokud je vse ok) neohrozuje dlouha 2.doba porodni, klidne se muze tlacit i hodinu, ale je dulezite, aby melo dost kysliku, coz pri zadrzovani dechu asi nepujde. Nehlede na to, ze rizene tlaceni je pro rodicku dost vycerpavajici (zkus si stridave zadrzovat dech a po 10min jsi hotova)..

cmeliatko
14. lis 2011

@sussanah to treba trenovat. a treba vediet spravne dychat a nemrhat vzduchom a vediet otvorit uplne pluca.
to je hlavne nie len u rodiciek ale aj u sportovcov. moja kolegyna ide na extremny vylet a bolo potrebne aby vydrzala extremne podmienky na dychanie a dost nam o tom casto rozprava. a je to fakt - da sa to ale naucit. neni dychanie ako dychanie.

dzejnyy
14. lis 2011

Koukám, jak se tu diskuse pěkně rozjela. EPI-NO už mám doma, ale zatím jsem v 31. týdnu, takže mám ještě čas. Popíjím bylinky dle Stadelmann a užívám si, jak se mi bříško nadýmá a hopsá 😀

sussanah
14. lis 2011

@cmeliatko nejak mi neni jasne, jak je mozne,ze kdysi zeny vubec rodily, kdyz je nikdo neucil spravne dychat 😀 Ono je obcas nejlepsi nad takovyma vecma nefarat, nechat telo fungovat a nadechnes se presne tak, jak budes ty a miminko potrebovat. Porod bych fakt nesrovnavala s nejakym extremnim vyletem, porod je porad jeste prirozena vec, na kterou se telo 9m pripravuje a kterou je proste bez zadnych vetsich priprav schopno take v drtive vetsine zvladnout.
Jeste k tomu zadrzovani dechu pri tlaceni, ono to nemusi byt na skodu, kdyz to dela rodicka prirozene (tj ne pul minuty..), ale kdyz si vzpomenu na to, jak po me rvali u prvniho porodu, at se jeste nenadechuju a me uz proste chybel kyslik... no dekuju pekne, ale aspon dychat chci podle toho, jak to potrebuju ja a miminko 🙂

rebelie
14. lis 2011

Podle mě naučit někoho dýchat - jakkoliv - je děsně těžké (soudím podle toho, když se na mě kamarádi obrací, abych je naučila dýchat při plavání kraula), takže pokud tomu člověk fakt nevěnuje týdny, ba měsíce intenzivního cvičení (jóga a jiné formy práce s dechem), tak je podle mě fakt nejlepší spolehnout se na instinkty a nechat tomu volný průběh... Opice, krávy, feny a nevím kdo ještě taky vědí, jak svůj porod prodýchat a nikdo jim nic nenakazuje...

cmeliatko
15. lis 2011

@sussanah niekedy zeny nepotrebovali aby epino, ani epiduralku ani tabletky, ani astma nebola a dnes clovek ledva zvladne tazsiu zdravotnu situaciu bez liekov atd- no preco asi;))

cmeliatko
15. lis 2011

@sussanah neporovnavam s vyletom ale neni od veci poznat svoje telo- napr ako vies otvorit pluca. By si sa cudovala;) resp kolko kyslika sa ti dostane do pluc- kazdy to ma inac. ;))

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru