EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sue007
15. lis 2011

No feny....moje fenka skončila na císaři 😀 Ne vážně,máte samozřejmě pravdu,jak jsem psala,stejně mi to nešlo dusit se podle nich,z čehož ale usoudili,že asi nechci spolupracovat a tak si řekl 100kilovej doktor lámanou češtinou sestře o schůdky a vylezl si na mě a malýho vytlačil.
Jinak Cmielatko,miminko při přechodu do druhé fáze mívá opravdu míň kyslíku,ale je to normální fyziologický jev,jen u nás bývá zvykem,že pokud ti mimčo nevypadne do pár minut,tak už ho z tebe tahají,jak to jde a nedají tomu ani šanci.Pokud opravdu věříš plně lékařům,pak je to v pořádku,ale nepotřebuješ se tedy na porod nijak zvlášť připravovat a brousit po diskuzích,oni to stejně udělají všechno za tebe a po svém.

sussanah
15. lis 2011

@cmeliatko myslim, ze ani dneska zeny zasadne nepotrebuji epino, bez neho by jiste taky porodily, ale je to podle me nejvice psychicka podpora v tom,ze to dokazou, protoze dneska odevsad slysi, jak uz to neni jako driv a ze uz jen tak neporodi 😀 Ale porodi, jen se do toho nesmi nikdo moc montovat, nastrihavat a tlacit a zeny si musi zacit znovu verit 😉 A v tom epino opravdu pomaha 🙂

cmeliatko
15. lis 2011

@sue007
@sussanah jo to iste. pre mna osobne vela robi okolie ktore mam pri sebe - hlavne teda moj muz a moja mamina, ktora je detska sestricka a bola aj pri porodoch. som velmi vdacna ze ich mam pri sebe lebo osobne mi to najviac pomaha.
sue - to ano. je dost dolezite mat personal pri tebe kt vie rychlo reagovat. zial aj lekari ci doktori robia chyby.
a ked natrafis na blbca doktora ktory ma na hovno den, tak to vie dost zneprijemnit aj celkovy porod. a to epino, ze to zenam doda urcity klud to si viem predstavit 🙂 mne skor doda klud moj manzel a moja mamina 🙂 ta vie perfektne narobit prach a poriadky keby nieco :D

sue007
15. lis 2011

no tak dnes jsem koukla na pár videíí nastřihů na lehkyporod.cz a je mi zle a nechci ,nechci,nesmím to zažít zas.Musím pro to udělat max. Minulé těhu jsem viděla taky nějaké video a tak,když mi pa řekla,že vidí vlásky mimča-místo aby mě to povzbudilo,tak mě to paralizovalo,bo jsem si říkala,tak a teď mě rozpářou...no taky jo,že,nevím proč tak moc,prošel by tam 3hlavej drak 😒 Tentokrát až mi řekne,že vidí vlásky,tak si řeknu,jdem na to 😉 Snad to půjde ten nácvik a pak i naostro 🙂

wieruss
15. lis 2011

@sue007 nebojkaj, bude to dobre, nacvicis, pekne zakazes strihanie - len v pripade nudze a vyjde to uvidis 😉 len ziadne zbytocne stresovanie a paralyza... treba mysliet hlavne pozitivne 🙂

rebelie
15. lis 2011

Jak poznáte, že už nemáte přifukovat, že by to bylo moc? Já mám na 5. pokus nacvičeno 23,5cm a je to celkem nepříjemný, takže neumím odhadnout, zda ještě přifukovat, nebo ne... Uvnitř to zas tolik nebolí, ale při tom přechodu přes hráz je to nepříjemné poměrně dost...

danielita7
15. lis 2011

...tak holky taky hlásím svůj stav... Po dnešním ranním cvičení si dám teď pár dní pauzu...Po týdnu co jsem měla natrénované jsem dnes dala jen 23 cm a hned po cvičení jsem začala krvácet, zřejmě jsem si udělala nějakou trhlinku, pak se k tomu přidali šílené poslíčky ..☹ Takže co se týče mne, zatím žádná slává uvidím jak na tom budu za pár dní, ale dost mne to vyděsilo...☹

wieruss
15. lis 2011

@rebelie to ci je to uz dost poznam podla toho, ze sem tam pustam balonik na kusok von a to citis ci ti uz blizi alebo este znesies, potom ho zatlacim zas naspet kusok a este prifuknem ak sa da 😉 a predsa treba trenovat hlavne hradzu tz. ze na tej hradzi to musis podrzat aspon chvilu aby si zvykla . A no cvicenie prijemne nie je, to som zistila hned heh 😅
@danielita7 to ma mrzi, ze si sa poranila, ale radsej pockat, aby si sa zahojila poriadne, nez jatrit ranu a zbytocne si blizit .. ved term,in mas az o vyse 3 tyzdne to este nacvicis aj s prestavkou 🙂

rebelie
15. lis 2011

@danielita7 Hm, teda... tak hlavně, abys byla v pořádku...
@wieruss To já právě nevím, zda to poznám... Na té hrázi to pálí a já nevím, co už je moc, co by mi ublížilo a co je ještě OK... No, asi budu postupovat pomalinku... Nerada bych se zranila už před porodem...

danielita7
16. lis 2011

@wieruss
@rebelie díky holky, no uvidíme kdy začnu...Já ani nevím jak se mi to tedy povedlo takhle poranit, a ani nevím kde...prostě jsem začla krvácet, přitom mne nic nebolelo ani nepálilo ... no snad stihnu jestě něco natrénovat, jelikož mne to fakt štve...

rebelie
16. lis 2011

@danielita7 Neboj, stihneš.... ale je to divný, že to ani nebolelo... to mě to trošku bolí a pálí, ale k žádnému poranění naštěstí nedošlo... Nemáš doma třeba už ten Mithra gel od Nobilisu - že bys namazala, má prý být hodně dobrý na hojení poranění... Já teda krom epi-nování mažu hráz olejíčkem na masáž hráze... masáž se tomu moc říkat nedá, ale vědoma toho příkladu se rty a praskajícími koutky jsem usoudila, že i pouhé promazání snad může mít nějaký smysl...

danielita7
16. lis 2011

@rebelie Jo jo mám olejíčky na masáž hráze dokonce pred epinováním mažu a masíruji a to i v průběhu cvičení proto jsem to nechápala ☹ fakt mne to štve a to dost že teď cvičit nemůžu. Dokonca teď v pondělí jsme z doktorem probírali epino a ted mi ho doporučil ze prej jsem dost úzká, prej bych měla už cvičit. Já uz začla týden pred tím nez mi to řekl. No vlastne stejně s tebou 😀 Ted mám z toho strach ze to nenatrénuji ...

lowike
16. lis 2011

@wieruss ahoj!
tak dnes som prvý krát cvičila,ale asi nie správne - totiž hoci som sa snažila mať balónik len z 2/3 vo vnútri, vždy mi tam vliezol celý a potom som ho nevedela vytlačiť von :(
tak som vždy kúsok vyfúkla, povytiahla ho, čakala, medzitým znova vliezol dnu, atď. - nakoniec pri úplnom vybratí mal asi 5cm priemer odhadom podľa tabuľky :(
no čo, skúsim druhý pokus zajtra, ale teda fakt to cvičenie nie je bohviečo (no na druhej strane, keď vidím, koľko mi ešte chýba, tak viem, že cvičenie má zmysel 🙂 )

wieruss
16. lis 2011

@lowike fuuu teda naozaj neviem... mne vylieza balonik skor von ako by sa tlacil dnu potvora 😀 a pridrziavas si ho ? a 5cm je na prvy krat uplne v norme, aj som mala tak 😉 uvidis pojde to lepsie, hlavne mysli pozitivne 🙂

@danielita7 olejicky sa nemaju pouzivat bezprostredne pred pouzivanim epina, lebo ho mozu poskodit , aby si si nahodou neublizila ... 😉 a tak skus teraz masirovat kazdy den olejicek a za par dni skus znova opatrne, hlavne sa neprepinaj

danielita7
16. lis 2011

@wieruss no já epino používám pouze s kondomem, takže epino poškodit nemůžu...No budu teď jen masírovat a uvidím co dál...Já se právě nedostala ani na hranicu toho,co jsem měla natrénované a takhle to dopadlo...asi to pro mne nebude tak jednoduché...

lowike
16. lis 2011

@wieruss no aj mne to bolo divné - niečo som musela robiť zle :(
skúsim zajtra a poreferujem 🙂
inak robíš aj tú prvú fázu s nenafúknutým epinom - cvičenie panvového dna?

wieruss
16. lis 2011

@danielita7 jaj vidis to ma nenapadlo 😅 kazdopadne drzim moc palce nech sa cim skor zahojis , mozno by nebolo od veci skusit aj tie sedave kupele co si davaju uz zeny po porode na zahojenie, kedze si ublizila v podstate rovnako

@lowike to cvicim bez epina, lebo ked som cvicila s tym tak som mala strasnu svalovicu a potom sa mi zle cvicilo normalne , takze ja normalne cvicim az tu natahovaciu fazu 🙂

rebelie
16. lis 2011

@danielita7 nenech se stresovat tvrzením doktora, že jsi úzká, u porodu Ti fakt hrozně moc pomůžou hormony... jinak jsem tedy teď u Tebe nemyslela ten olejíček, ale něco hojivého - zabinka88 v prosincovkách myslím doporučovala gel Mithra od Nobilisu, tak jsem myslela, jestli třeba už nemáš ten... Hele a možná klidně 1-2 dni ani nemasíruj, jen fakt nech odpočívat, případně použij něco hojivého... ona nezhojená ranka by Ti ve výsledku mohla ublížit víc a tou masáží jí taky úplně klid na zhojení nedopřáváš... Zkus fakt ten gel, nebo nějakou hojivou sedací koupel, jak píše wieruss a třeba v neděli se vrať ke cvičení... Mimochodem kromě masáže a epi-na mluví Stadelmannová ještě o napařování se nad hrncem s vodou a sennými květy, to doporučuje snad až od 38tt, ale prý to také pomůže změkčit hráz, tak když bys pak měla pocit, že pro to chceš udělat maximum, můžeš zkusit i to...

sue007
17. lis 2011

No divné je,že @danielita7 nevidí,necítí nikde tu trhlinku,asi je to někde hlouběji. Mě říkával můj bývalý gyn. vždycky,že není nic divného kdybych po sexu nebo po vyšetření trochu krvácela ke konci těhu,se mi to teda nestalo,ale asi to nebude nic zas tak divného.Ale určitě mají holky pravdu,je tisíc hojivých věcí,co si tam můžeš dát,infadolan,b panthen nebo hemagel nebo třeba jen heřmánkové koupele nebo koupele z mořské soli jsou fajn a pak bych začala spíš po troškách první dva dny.Ale neboj,ono dole se to celkem všechno rychle hojí,je to stejný jako třeba v puse(na sliznici).

danielita7
17. lis 2011

@rebelie
@sue007 díky holky, no právě že já ani nevím kde to mám, protože mne nic nebolí, nepálí...Jak říkala Rebeka teď budu jen masírovat, a uvidíme jak na tom budu třeba v neděli...no já pevně doufám ze se to stalo jednou a už se to nebude opakovat...jelikož by mne to moc mrzelo...

tinna13
17. lis 2011

ahojte
ak by mal niekto zaujem predam Epi-no. ja som mala nacvicenych 29 cm ale nakoniec som rodila sekciou.
piste do IP

ribana2
18. lis 2011

ahojte baby ako vám to ide?..ja som na 7,5 ..nejako to ide pomaly, ale stále si vravím, že je ešte času 😀

quappa77
18. lis 2011

@ribana2 Ahoj, ja som zatial cvicila asi 4 krat a nedostala som sa za hranicu 7cm......ak to skusam nafuknut viac uz mi to neni moc prijemne, ale asi sa budem musiet prekonat,alebo byt trpezlivejsia 🙂

rebelie
18. lis 2011

@ribana2 Já jsem na 24,5 cm, což odpovídá průměru 7,8cm... taky to už moc nejde, ale doufám, že se to ještě zlepší a že během porodu pak pomohou hormony...
@quappa77 To půjde! pokud jsi cvičila jen 4x, tak je to asi docela dobrá hodnota, myslím... Já mám pocit, že už to moc nejde teď kolem těch 24-25cm, což odpovídá zhruba 7,5-7,8cm v průměru (a i tak doufám, že to půjde dál).

quappa77
18. lis 2011

@rebelie Vdaka za povzbudenie, kazdopadne nebudem klesat na duchu a budem cvicit dalej,ved mam este nejaky ten tyzden do porodu 🙂 No sama som zvedava, kedy sa posuniem trosku dalej.

ribana2
18. lis 2011

@quappa77 ja som dala 7,5 po týždni a pol..takže určite ti to ide dobre 😉

ribana2
18. lis 2011

@rebelie ja si tiež myslím, že to ešte pojde, veď je ešte čas

bleee
18. lis 2011

ahoj dievcata, tak uz sme doma z porodnice, 11.11. sa narodil maly Filipko, nakoniec nebol taky velky, ako sa lekari domnievali, kedze jeho hmotnost odhadovali podla velkosti hlavicky. Mal 3500g a 50 cm, obvod hlavicky 37 cm, taku by som naozaj nevytlacila. Termin sekcie bol naplanovany uplne presne, vecer predtym mi odtiekla plodova voda a dostala som kontrakcie. Rano som bola otvorena na 1cm. Cize porod by bol nastal do 1-2 dni. Ale som rada, ze som cvicila aj s epinom, clovek nikdy nevie, ako to cele dopadne...
Epino budem v najblizsej dobe predavat, len sa musim z toho vsetkeho spametat a najst nejaky rezim s malym 😉 Dakujem vam vsetkym za psychicku podporu a zelam bezproblemove a lahke porody

crawler
18. lis 2011

@rebelie půjde neboj, já byla zaseklá dlouho a pak to povolilo - důležitá je psychika - při cvičení na to nemysli, nestresuj se tím, zda to dáš nebo nedáš, prostě pumpuj, prodýchávej, koukej u toho třeba na telku a uvidíš, že to půjde líp...a mimochodem - já se dostala takřka na 32cm a to díky tomu, že byl manžel týden pryč a u cvičení jsem si fantazírovala 😀 🤐 a pak koukám a balon jako hrom 😀

rebelie
18. lis 2011

@crawler Jé, Tys mě potěšila, že nejsem jediná, kdo u toho čučí na telku...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru