EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

rebelie
8. pro 2011

@lenya79 Ne, je to v pohodě, jen to asi neumím popsat - si sednu na kraj gauče (úplně krajem prdky, aby mělo epi.no možnost roztahovat i dozadu) a jednu nohu si opřu o šprušli od židle asi ve výšce 20cm... Já bych třeba v kleče asi nedokázala přidržovat epi-no, bych tam teď přes břicho asi nedosáhla...

bell2
8. pro 2011

@rebelie Me teda ani nenapadlo cvicit jinde nez u TV...flaknu s sebou do toho polosedu-pololehu na matraci...pustim TV a cvicim...vetsinou 20-30 min a poradne se vlastne soustredim pouze na okamzik, kdy balonek prechazi pres hraz...aby nesel moc rychle a nijak mi neublizil. 😉

lenya79
9. pro 2011

holky, jdu se mírně pochlubit 🙂 dneska jsem zkusila jinou polohu a koukat u toho na TV a výsledek se hnedka dostavil! Včera jsem nacvičila trapných 17 cm a dneska jsem se dostala na 20,5 cm! 😲 🙂 Jsem z toho fakt nadšená, teď už vím, že to půjde. Mám radost.
A chtěla jsem se zeptat, taky se vám u toho vždycky prcek v bříšku tak hrozně vrtí? Ten můj jako by poznal, že se něco děje a dělá tám teda šílený rodeo. Asi mu nic neunikne 🙂

bell2
9. pro 2011

@lenya79 Jj...vzdycky na zacatku cviceni je Kaja taky zivejsi...no a pak uz ji to teda moc neba, tak usne 😉 Jinak velike gratulace k pokrokum 😉

sue007
10. pro 2011

Jo,jo,taky moc gratuluju,určitě to půjde.Musím po včerejším cvičení říct,že ten pocit při tom-místy i bolest,kdy to už vážně prodýchávám,hodně připomíná ten porod,kdy se to dole otevírá a hlavička sestupuje(no u porodu jsou ještě navíc ty kontrakce,to je jasné),ale i tak to vidím jako děsné plus,že si na ten pocit díky Epinu zvyknu a nebudu z toho tak vykulená a pro prvorodičky myslím to je super,ale i já mám z toho radost.Protože vidím,že to sice bolí,je nepříjemné,ale vůbec nic špatného se tam dole neděje.Při 1.porodu jsem měla pocit,že se prostě roztrhnu na sto kousků 😀

rebelie
10. pro 2011

@lenya79 Skvělý, tak vidíš, jak změna polohy zafungovala.. on ten polosed fakt není šťastnej - kostrč se nemůže pohybovat směrem dozadu a prý se tak zmenšuje vchod do pochvy až o 30%... A hlavně, že máš pocit, že to půjde, to je moc důležitý...

ava
11. pro 2011

jdu si pro podporu.... 😉
po 12 cvičeních (pravidelně 2x denně) jsem z 18 cm na ubohých 22 cm. Do prvního termínu mi zbývá 10 dní.
Několik prvních dní jsem cvičila pouze tak, že jsem balonek zaváděla i vytlačovala celý, což mi připadá těžší. Teď už ho "jen" zavádím čístečně a přidržuju rukou nebo přilehnu nohou vleže na boku. Dle návodu je toto správný způsob cvičení. Tak nevím, zda v tom byla moje chyba...nebo je to přirozený strach z bolesti....že raději nafukuju opravdu jen pod limit bolesti...
Investovala jsem do nového balonku a vkládám do něj stále velké naděje. Epiziotomie po prvním porodu mi dělala několik měsíců problémy. Chci se jí vyhnout či aspoň poranění minimalizovat. Ale mám dojem, že patřím do rodu úzkých...

lowike
11. pro 2011

@ava ahoj, neboj sa, pohne sa to 🙂 ja som tu tak vyplakávala pár strán dozadu (na 373), ako som zaseknutá na priemere 7.5cm a neviem sa pohnúť ďalej a to som cvičila poctivo každý deň vyše dvoch týždňov, ale potom sa to poohlo a teraz už dám skoro 10 (čo mi po zmeraní krajčírskym metrom stále ukazuje len 28cm, ale beriem to ako super úspech aj tak 🙂 a verím, že pôrod zvládnem)

rebelie
11. pro 2011

@ava A ci takhle dát si pauzu? Jak sleduju tuhle diskuzi, tak skoro každý se v nějaký moment zasekne a řadě holek kupodivu pomohlo, když se na to na den, dva vykašlaly a daly si pauzu... A jestli cvičíš 2x denně, tak bych fakt možná polevila... a taky zkus jinou pozici, ta dělá hodně.

sue007
11. pro 2011

@ava Já bych se tedy nestresovala tím termínem,jak píše Rebelie,klidně den vynech-No bo jsem známá masochistka 😀 -dělám si srandu- šla bych až na limit té bolesti,ale ne tak,aby to nešlo vydržet,to je jasné.Ale pokud si začneš protahovat nohy,třeba hlavu ke koleni a nemáš to procvičené,tak to taky bolí-jéé,vzpomínám asi na tělocvik ve škole 🙂Pokoušej se pořádně pracovat s tím dýcháním,to opravdu pomáhá v ten moment,kdy už to táhne.A jinak lubrikant,to určitě a olej na hráz,i několikrát za den,třeba po každém wc si to v koupelně maž. A víno 😀 😀 😀
Jinak 22 zas není tak málo,můžeš mít natrénováno třeba jen 25 a bude to znát,uvidíš,že se to pohne.

ava
11. pro 2011

@lowike tak to jsem ráda, že nejsem sama...četla jsem hodně stran diskuze, ale nepamatuju si všechno...myslela jsem, že se ani nezapojím, jen budu čerpat info, ale je fakt, že podporu potřebuju 🙂
Skvělé, že už jsi tak pokročila! Už jsi před TP?

@rebelie i to mě napadlo, ale já jsem takový ten starý bláznivý poctivec, co musí být na všechno připravený na 150% a vynechat den...to bych možná myslela jen na epi.no 🙂) Pozice jsem zkoušela a stejně jako při 1.porodu mi nejvíc vyhovuje stará známá klasika - brouk na zádech....

@sue007 já taky občas kvíknu, ne že bych se jen šetřila, ale když jsem četla o tom, že někdo měl i stopy krve, tak tomu bych se tedy rozhodně ráda vyhnula!!! Jo, s těmi svaly máš pravdu, bolí každý, když není trénovaný!!! Dýchání i pánev.dno mám myslím už zmákuté skvěle, ale je fakt, že člověk se učí pořád - například teď jsem přišla na to, jak moc dělají uvolnění kyčle. A to jsem teorieticky věděla dávno. S epi-no člověk ten pocit může zažít na vlastní kůži a třeba pak i - dá-li Bůh - uplatnit a využít při samotném porodu.
Mažeš si olejem hráz jen tak v průběhu dne? Jen pro změkčení? To víno zní jako skvělá rada 😀

díky za podporu, dám vědět, jak pokračuju 🙂

rebelie
11. pro 2011

@ava Jak myslíš, chápu tu potřebu mít to na 150%, ale možná bych i ten odpočinek zkusila... nebo, abys neměla pocit, že to flákáš, tak to prostřídat s tou masáží... Jinak já patřím k těm, co měly na epi-nu stopy krve a ze své zkušenosti Ti mohu říct, že pokud to má být, tak se tomu nevyhneš - já to rozhodně nehrotila a netahala přes nějakou šílenou bolest a krev tam prostě párkrát byla... Takže se toho neděs předem.

aksniteb
11. pro 2011

@ava Ahoj, ja som začala pred týždňom tiež cca na 17 cm, odvtedy som cvičila cca 3x a dostala som sa na 22 cm, ale už chcem začať cvičiť každý deň... podľa toho, čo som čítala aj od ostatných, myslím, že najdôležitejšia je pri cvičení psychika, hlavne sa nestresovať, že to nepôjde - aj keď sa zasekneš na nejakom čísle, postupne sa to poddá a posunieš sa ďalej 🙂 držím palce !!!

lowike
11. pro 2011

@ava ahoj, TP mám budúcu stredu, ale teraz už dva dni nemôžem cvičiť, lebo ma to tak divne štípe a nie je mi to príjemné ☹
ja teda cvičím vždy len tak, aby ma to nebolelo - nestojím o to ublížiť si ešte pred pôrodom ....

bell2
11. pro 2011

Cvicim cca 10 dni a jedu fakt pomalu...zacinala jsem na nejakych 13-14 cm a dnes jsem zvladla 22-23 cm. Jako rikam si, ze tech 30-31 by bylo fakt super, ale slavim kazdy centimetr pokroku 😉 I kdybych nezvladla natrenovat vic, tak je to porad lepsi nez nic 😉 Kazdopadne uz ted vim, jakej je to pocit, jak tlacit...jak je mi prijemne dychat...proste mi to nakoplo psychiku a prestavam se porodu bat, ale spis se zacinam tesit. A to bych rekla, ze je vlastne nejvetsi prinos EPI-NA...teda alespon pro me 😉))

ava
12. pro 2011

@bell2 to máš úplnou pravdu - ten přínos je v tom poznání sebe sama a v redukci strachu z porodu. A pokud jdeš rodit poprvé, tak už máš natrénováno hodně a ještě víš, jak na to! Držím palce!
@lowike ty už jsi připravená, 28 cm je paráda a kdov, jestli ještě do skutečného termínu nenantrénuješ mnohem víc!

@rebelie tak jsem dala večer pauzu a uvidím, kde budu dnes...

@aksniteb na task málo cvičení velký posun, gratuluju. Já si právě cvičení užívám a nestresuju se, ale je fakt, že jsem na ten výsledek hodně orientovaná....a ono na tom čísle vážně až tak nezáleží

hezký den a příjemný trénink všem 🙂

bell2
12. pro 2011

Ahojte, tak dnes 23,5...zase o kousek vic, tak mam radost 😉 A jak to jde vam?

lunnka
13. pro 2011

ahojte necitala som celu diskusiu od zaciatku..chcela by som sa opytat ci sa da epi-no objednat aj na Sk, poradte mi, kde je ho najvyhodnejsie kupit? diky

rebelie
13. pro 2011

@lunnka Z SR tu nedávno rodila @wieruss, tak zkus napsat jí, jestli nebude prodávat, nebo kde ho v SR sehnat... ale koukám, že máš ještě hafo času to zjistit a nespěcháš...

aksniteb
13. pro 2011

@lunnka ahoj, ja som kupovala nedávno cez prerinbaba.sk za 85 eur, prípadne skús pokukať tu na MK, občas je tiež v ponuke 🙂

@rebelie tvojmu miminku sa u teba akosi lúbi 😉 držím palce, nech to máte rýchlo za sebou a ste zdraví

lunnka
13. pro 2011

@rebelie ahoj ano mam este kopec casu, len vcera som sa docitala ze nieco take existuje tak uz pomaly planujem - nie je to lacne, len si robim prieskum 🙂 dakujem

sussanah
13. pro 2011

@rebelie a ja myslela, ze uz tu oznamujes, jak to dobre dopadlo a ty jsi jeste 2v1 😕 Toz vikendnevysel, co? 🙂

janca1983
13. pro 2011

Ahojky tak musím písnou mé pokroky netrénuji každý den spíš obden a napočtvrté jsem se dostala na 25 cm koukala jsem na to jak blázen že se mi to takhle povedlo 😕 a mám s toho obrovitánskou radost.
Každopádně jak písala bell2 že jí to podpořilo psychiku tak má uplnou pravdu. Z porodu jsem měla docela velký ztrach ale teď jsem daleko klidnější že vím jak dýchat a jaký tlak to je a nebudu z toho tolika vykulená . No tedy si alespoň myslím 😅 😉

rebelie
13. pro 2011

@sussanah Jj, stále tu straším... a podle doktora z dnešní poradny ještě chvíli budu 😒 , ale mně to něříkej, já bych rodila hned, jen mimčo se nějak zdráhá to rozbalit...

sue007
13. pro 2011

@janca1983 tak to moc gratuluji.Určitě záleží na pohodě,kterou člověk při tom má.
Já se musím teď dost nutit,navzdory předsevzetí,jak budu cvičit každý den,to stíhám tak 3x týdně a jsem seklá na 28,ale nijak mě to neděsí,času dost,že a i kdyby ne,tak i 28 je dobrý.Jen mi to při každým cvičení trvá,než se na těch 28 dostanu,začínám pokaždé dost ztuha 😉 ,doufám,že pak při porodu nebude to mimčo moc spěchat 😀

Ava-s tím natíráním hráze se to tu už řešilo,prý je to jako se rty,když si je několikrát denně mažeš,tak je menší šance,že ti popraskají.Ale po pravdě,já teda zatím ani pořádně nezačla...no ženy,my malujem,stěhujem,do toho Vánoce,malej..já to prostě vůbec nedávám a normálně se začínám těšit,že si v porodnici odpočnu.V mých snech mám v jedné ruce stětec od barvy a v druhé epino a nevím,co dřív 😀

bell2
13. pro 2011

@sue007 Já taky vždycky začínám o dost míň, než na maximu...vždycky ho vytlačím a v dalším kole o trochu přifouknu...no a když se dostanu na max, tak to zkusím tak 3 - 4x a pak zkusím zase trochu přidat... 5-6x vytlačím a hotovo. Pro uklidnění pak natřu masážním olejem a jdu chrnět 😉 No ale že by mě to cvičení nějak zvlášt bavilo, tak to ne...zatím se tedy vždycky musím trochu přemlouvat a myslím, že lepší už to nebude 😉

berinka1
13. pro 2011

tak se uz taky pridavam do klubu epinacek🙂 dneska jsem zkousela poprvy, vubec nevim, jestli to delam dobre:D dostala jsem se na max.asi 15cm, tak jsem zvedava jak to pujde...

ava
13. pro 2011

@janca1983 tak to jsi teda udělala velký pokrok! To já jsem po cca 14 cvičeních na 23 cm, ale stěží..za chvíli jdu na to, tak uvidím, zda to zase dám. Včera mi to připadalo jako max.

@sue007 už teď máš fantastický výsledek a do porodu daleko! Aby ti nakonec těch 31 ještě nebylo málo 😉

@berinka1 já vlastně taky úplně nevím, jestli je to správně, ze začátku jsem vytlačovala celý balonek, bylo to náročné, teď dle návodu přidržuju zavedený cca do 2/3 a pak pomalu nechám vyklouznout či vytlačím. Přeju hodně úspěchů!

bell2
13. pro 2011

@berinka1 Pujde...a mala bude venku, ani nebudes vedet jak 😉

berinka1
13. pro 2011

@ava no vytlačovat celý mě ani moc nejde,takže jsem to taky měla cca v těch 2/3.Trochu si to přidržovala,protože mě přišlo,ze se mě to vtahuje dovnitř a ne ven:D tak jsem přifoukla a pak se snažila,at to jde tím správným směrem🙂 no uvidíme zítra..akorát asi budu muset pořídit lubrikant,problém to tam vůbec strčit:/

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru