EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

andelka
21. únor 2012

@adlani já myslím že to je na tvém rozhodnutí, výrobce to doporučuje takto 😉

zdeniii
21. únor 2012

@andelka tak to je paráda, já ještě ne, chystám se až půjdu do postele... takže tak v jednu v noci 🙂 dám info zítra 🙂)
Jinak 24 je super!!

zdeniii
21. únor 2012

@adlani je to na tobě, pokud nic nehrozí tak je to ok. Pokud chceš jen trénovat pánevní dno, nebudeš balonek nafukovat nijak moc... takže za mne není důvod proč ne.
To doporučení je spíš proto, aby se tím výrobce kryl - prostě kdyby jsi měla začít rodit už je vše v pořádku a miminko donošené. Ale vím že holčiny tu cvičily i třebas dříve...

gingera
22. únor 2012

Ahoj holky, do diskuse jsem moc nepřispívala, jen párkrát jsem si přišla pro radu, ale hodně jsem čerpala z informací vašich příspěvků .... epino jsem moc používat nestihla ... začala jsem trénovat doporučené 3 týdny před porodem, ale malé se zachtělo o 14 dnů na svět dříve 😉 . Nicméně i s natrénovanými pouhými 22 cm, jsem skončila jen s menším natrhnutím, což považuji za těchto okolností za úspěch.
Nabízím tedy své epino k prodeji - používané cca týden, pouze s kondomy, kupované v lednu 2012, pořizovací cena 2.423 Kč nyní tak cca 1.500 Kč. V případě zájmu piště do IP.

pilgrim
22. únor 2012

Ahojky holky, jen aktuální info 🙂 jsem na 32 cm a je tam ještě vůle.
Takže to nehrotím, dávám si to obden až obdva.
Ještě mám spoustu času do termínu, to by z toho za chvíli byla jáma lvová 🙂

daisylin
22. únor 2012

ahoj holky,
dnes jsem měla poprvé možnost vyzkoušet epi-no. Nejprve tedy ten trénink 10 minut posilování pánevní dna v pololeže s použitím kondomu a lubrikačního gelu na bázi vody, ale nevím jestli postupuji správně, protože nejsem vůbec schopná balonek v sobě udržet... Předpokládám, že nesmí být úplně vyfouklý, tzn. že jsem zavřela ventil a asi 1x stiskla aby byl tvrdý a pak jsem postupovala dle návodu, ale musela jsem ho neustále zadržovat uvnitř rukou aby nevyklouzl. No snad se to tréninkem zlepší...

Pak jsem nafoukla na maximální pro mě snesitelnou velikost (asi 10x stisk, tj. asi 19 cm) i když po vyklouznutí to trochu bolelo,tak asi budu muset ubrat... Také se v anglickém návodu píše, že se má zavést do poloviny balonku a v české do 2/3 tak nevím jak tedy?
A hlavně mě zajímá, jestli při nafukování toho balonku musím být maximálně uvolněná nebo mít naopak pánevní dno stažené? Tak jako tak musím balonek držet rukou jinak by byl hned venku... Předem děkuji za vaše rady!

petja
autor
22. únor 2012

@daisylin čauky cvičíš určo správně,postupně si přijdeš na to,jestli ze 2/3 či z poloviny,někdy moc zavedené epino tlačí na čípek,takže je to nepříjemné a stejně musíš povytáhnout ven.Při cvičení nafukování spíše uvolněná,když posiluješ dno tak stažená,povolená,jak při posilování. To že vyjíždí je určo normální,postupem to bude lepší,jak budeš mít posílené pánevní dno.Centimetry bych taky ubrala,máš čas

andelka
22. únor 2012

@pilgrim no jó, když někdo začíná na 26...28... 😉 príma - máš v podstatě splněno 🙂 Já sice začala včera na 24, ale mám pocit, že každý cenťák bude boj.

petja
autor
22. únor 2012

@pilgrim to máš dobrý,můžeš se na porod jen těšit,všecko zvládneš! Já šla rodit s natrénovanýma 33cm

daisylin
23. únor 2012

Holky jste zlatý 🙂 Díky za rady, dnes budu po obědě cvičit podruhé tak aspoň nebudu mít pocit že něco dělám špatně nebo na to jdu moc rychle 🙂 Jen doufám, že nezačnu rodit předčasně protože zatím mi přijde neskutečné těch 30 cm natrénovat když začínám na 19 cm ...

bugee
23. únor 2012

@daisylin Ahoj, abych Tě uklidnila - jestli budu moct začít s epi-nem cvičit (uvidíme cca za měsíc), tak já začínám na 16cm ☹ Právě proto jsem si ho pořídila, protože jsem dole odjakživa děsně úzká (což se např. projevuje tím, že téměř po každém sexu jsem lehce natržená) a děsím se toho, že budu rodit 35cm a víc hlavičku... Takže buď optimista, máš přede mnou celé 3cm náskok! 😉

zdeniii
24. únor 2012

Ahojky, tak jsem neska prvně cvičila s Epinem a dala jsem 23cm, mám z toho moc radost 🙂 těch dalších 7 bude určitě v pohodě 😉 😵

andelka
25. únor 2012

@zdeniii takže taky už začínáš 🙂 jsme na tom podobně (super 😵 ), tak doufám, že nám to pěkně půjde 🙂 mně už je zdravotně lépe, tak v pondělí začnu pravidelně trénovat 🙂
Akorát teda...7...to je strašně moooc pomooooc 😅 docela jsem cítila i těch 24, ale zas to byl první den.

zdeniii
25. únor 2012

@andelka jjo taky včera jsem to chtěla vyzkoušet. Určitě nám to půjde, musí...
Teda ale řeknu t že jsem úplně zapomněla ten pocit... asi to bude i tím, že jsme spolu celé těhu s manželem nespali 😀
Tak jsem těch 23 cítila, ale šlo by i víc možná ale malý se začal moc kroutit... a co mne teda překvapilo je, že jde cítit hlavička prstama. nějak mne to u prvního těhu nenapadlo,a le teď jsem si své tělo řádně prozkoumala 😀

andelka
25. únor 2012

@zdeniii tak jsem nevydržela a dneska po koupání (Dany je u babičky, tak jsem se naložila do vany odpoledne) zas trénovala. Jenže neodhadnu na kolik nafukuju, asi pokaždé to mačkám trošku jinak, i když si počítám...tak na 24 jsem se dostala napočtvrté a pak už radši skončila. Ale určitě by to šlo dál. Jen nevím jak moc to půjde, přece jen je to už docela velký obvod, budu ráda za každý půlcenťák 😒
My s mužem spolu spíme pořád, i když ne moc často. Jsem zvědavá jestli pozná, že už cvičím 😅
Dr poznal že je malej hlavou dolů právě při vnitřním vyšetření, tak to cítiti asi je, ale já si tam radši moc nešmátrám 😅

zdeniii
25. únor 2012

@andelka nu popravdě ečeno po tom co jsme našmátrala hlavičku na sex už nemám chuť vůbec 🙂)))

Ono to půjde neboj,máme spooustu času!!! A trénuješ i tak všechny svalíky přímo snově, to masáží hráze nedocílíš!
Dneska si taky asi zacvičím uvidím jestli muž zase odejde do hospody _🙂)) potřebuju na to klid a nic nevysvětlovat, nějak si pořád myslí že je to erotic. pomůcka 😀 😎

sardinka03
25. únor 2012

Ahoj Zdeniii, nasla jsem te i tady 🙂 tak ja teda trenuju taky s tim epi-nem, ale zatim jen na 5 cm prumer, coz je jen 16 cm obvod hlavicky. musim se priznat, ze me dost odrazuje to, ze kdyz po celem tom trenovani treba vstanu, jsu do sprchy, vylezu z vany nebo si naopak sednu, tak citim velke bolesti asi tech namozenych svalu. vzdy je to potom, ne behem toho nacviku s epinem. nechapu to. mate nektera podobne zkusenosti? ma to tak bolet nebo ne? ja mam obcas i bez epina jakesi bodnuti tam dole, jakoby savli nebo nozem. gynekolozka rikala, ze to je tim, ze mimi uz je hodne nizko a pripravuje se na sve narozeni 🙂 prave ty bolestive pocity me dost odrazuji od toho trenovani s epinem. nekdy si myslim, ze to uz jsou porodni stahy 🙂

andelka
26. únor 2012

@zdeniii proto si tam nešmátrám 😀
Můj ani neví že to mám, sice ví že něco přišlo a že je to na přípravu k porodu, ale to je všechno.cvičím po koupání v klidu v koupelně opřená o umyvadlo 😀 jakože v kleče, tak jak bych chtěla rodit.Jinde bych neměla večer klid, v obýváku je muž a v pokoji spí malej. Aspoň tam mám teploučko a soukromí 🙂

@sardinka03 mně bolí všechno i bez epina 😀 Mimi je taky už dost dole a vehementně mě šťourá v podbřišku a občas s etrefí do čípku nebo kam, tak mě to bodne. Ale po cvičení cítím takové jakoby namožení, přece jen se to tam roztahuje. Ale já cvičím večer, takže do rána je vše OK. 🙂
Stahy vypadají úplně jinak - a kdyby něco, tak bys to měla aspoň "projeté" těsně před porodem 😅

zdeniii
26. únor 2012

@sardinka03 z natrénovaných cm si hlavu nedělaj, důležité, že se vůbec připravuješ. Třeba ti to půjde postupně ještě víc a víc...
Já cvičím až večer, mám na to klid a hlavně taky kvůli tomu abych tak nějak fungovala přes den kdyby mne to třeba bolelo a tak. Přeci jen si nemůžu dovolit si pak jen polehávat když mám doma prcka...
Myslím si že ta tvá bolest je způsobená stahy dělohy, která trénuje na porod prostě máš poslíčky dá se říci. Já mám po cvičená taky bříško jako kámen, a mylý je taky hodně nízko, takže to přikládám k těm stahům. Prostě jak cvičíme tak se na to soustředíme a pak děloha hezky zapracuje taky sama. MOžná máš balonek moc uvnitř a tlačí ti na čípek, zkus ho dát míň dovnitř...
Každopádně pokud z toho máš špatné pocity tak necvič, to nemá cenu. Ale tzase na druhou stránku máš termín za chvilku, tkaže u tebe nevadí si to tam podráždit a začít rodit 😉

zdeniii
26. únor 2012

Dneska 25, mam z toho radost. Jestli to tak půjde dál tak to bude vazne parada. 😉

anka.
26. únor 2012

@andelka
@zdeniii teda holky, závidím vám tady na kolika cm začínáte s epinem. Zanedlouho se k vám přidám s cvičením, ale myslím, že na tom budu podstatně hůř. Opět se mi jeví jako nemožné dostat se už jen na třicet. Jinak se ještě zeptám, začínaly jste tedy tři týdny před termínem nebo dřív?

andelka
27. únor 2012

@zdeniii jé, to je super...já teda o cenťák víc asi dneska hned nedám, ale do středy snad jo.

@anka. no před prvním porodem jsem začínala na, asi 17ti, už nevím přesně, byl to nezvyk a člověk se i bojí trochu...kdežto teďka si už člověk upamatuje na ty pocity a ví, že může přidat hned zkraje. Nemysli si, i mně se těch 30 zdá nemožných 😅 Začínala jsem 4 týdny před, ale jen cvičně, pro zajímavost. Teď mám do TP 27dní a prý přenášet nebudu, takže radši začínám teď, od ukončeného 36tt.

j1tka
27. únor 2012

Ahoj holky, přidávám se do diskuse, protože uvažuji o tom, že bych si pořídila epino. Chci se zeptat, ptali jste se svého gynekologa, zda můžete s epinem cvičit? Jsem v 35.tt a od 32. tt mám nařízeno ležet s tím, že jsem ve 32.tt měla CS skore 2. Malej tlačil moc na hrdlo a porodní cesty měkké či co. Minulý týden na kontrole to stejné, takže dobrý, že se to nezhoršilo. No a já váhám, zda epino použít nebo ne,abych náhodou nezačala rodit dřív. Je mi jasné, že můj gynekolog o epinu vůbec nic neví (takový starý pán důchodu) a PA co jsme se ptala upřednostňují spíš masírování hráze. Ale když bych začla cvičit příští týden v 36.tt, může se něco stát?

ssusanne
27. únor 2012

Ahojte,tak pridavam svoju skusenost s epinom.Dozvedela som sa o nom v 38.tyzdni,za 3 tyzdne som stihla nacvicit 32,5cm. Cvicila som poctivo, kazdy den 2x po polhodine,od 34.tyzdna masaz hradze, no to sa mi zdalo,ze nemalo az taky efekt ako epino. A vysledok-bez jedineho stehu, bez jedinej trhlinky 🙂 Som velmi stastna, ze som sa dostala k tejto diskusii,lebo v mojom okoli to nikto nepoznal, este na mna kazdy tak pozeral,ci fakt verim tomu,ze mi to pomoze,akurat jedna holka, ktora robila 10rokov porodnu asistentku v Nemecku vedela, o com hovorim a ked som sa jej spytala, preco mi o tom skor nepovedala,tak ona na to,ze myslela,ze o tom viem,lebo ze vo Frankfurte je to uplna samozrejmost,ze zeny s tym cvicia a nastrihy su tam len velmi zriedkave,uz ked ide o ohrozenie dietatka a podobne. Tiez som citala jednu studiu o epine,kde sa uvadzalo,ze epino skracuje vypudzovaciu fazu porodu u prvorodiciek z priemernych 50minut na 30minut a asi na tom nieco bude, lebo po nejakych 10-15minutach bola mala vonku,asi tym,ze uz som vedela z cvicenia s epinom ako tlacit. Doktori, sestricky boli v uzase,porodnika som predtym poprosila nech nestriha, jedine keby babo bolo v ohrozeni,ze ja radsej sa xcem prirodzene natrhnut ked uz,sice z toho nebol nadseny este pred zatlacenim hlavicky sa ma po tretikrat opytal ci urcite nexcem nastrih,ale trvala som na svojom a nakoniec som rada.Hoci uz ked som vytlacila hlavicku,myslela som,ze som sa trhla,lebo stipalo to,uz mi to aj zacinalo byt jedno,len uz som xcela mat malicku pri sebe,ale zrazu pocujem doktora ako si vola dalsie doktorky a sestricky,vsetci okolo mna nechapavo skumaju hradzu,ze aku ju mam pruznu.A este ked povedali,ze Vivien ma 3580g,50cm a obvod hlavicky 35cm,tak to bol super pocit,ze to tak skvele vyslo.Nikdy som nechapala ako zeny mozu povedat,ze porod bol krasny,ale teraz to mozem povedat aj ja, hoci bolelo to jak svina,ale povzbudzujem vas, cvicte, vyplati sa to naozaj 🙂 Este bola sranda,hned ako som dotlacila,som sa len zmienila o baloniku a vsetci ma zacali bombardovat otazkami,ze co to je,ako to funguje,dokonca jedna mlada doktorka si to hned vygooglila na mobile,ze moze to byt dobra vec a ze ked pridem na kontrolu po sestonedeli a budem dole "stiahnuta" tak to aj ona bude pouzivat pred porodom 🙂

bugee
27. únor 2012

@ssusanne Díky, velmi jsi mě povzbudila 🙂 Gratuluju k tak skvělému porodu a miminku! A můžeš mi napsat, na kolika cm jsi začínala, když jsi zvládla natrénovat těch 32,5? Zdá se mi nemožné dostat se jen na 30...

ssusanne
27. únor 2012

Takze zaroven ponukam epino na predaj, kupila som ho zo stranky perinbaba na zaciatku februara za 88eur, pouzivala som ho iba s kondomom, dezinfikovala pravidelne, nemala som ziadne ochorenie dole. Predavam za 50eur.

j1tka
27. únor 2012

@ssusanne Tak to gratuluji! Já si dnes epino objednala a doufám, že pomůže 🙂

anka.
27. únor 2012

@andelka Ahoj. A myslíš, že Ti to jde tak dobře i díky prvnímu porodu? Já jsem prvně začínala s epinem taky na málo (nevím už kolik), ale nakonec jsem to nějak zvládla, jenže porod skončil potom akutní sekcí 😢

andelka
27. únor 2012

@anka. spíš že mě ten pocit nepřekvapil a nebála jsem se nafouknout to solidně hned první den. Než že by to tam dole bylo nějaké užší nebo měkčí nebo tak něco. Já rodila první mimi normálně, ale nacvičené jsem měla poněkud málo 😅 No a taky si moc nefandím...sice začátek dobrý, ale teď to půjde asi jako každé druhé, kousíček po kousíčku pomaličku.

pilgrim
27. únor 2012

@ssusanne skvělý, moc moc gratuluju 🙂🙂 s údivem personálu jsem měla po prvním porodu podobnou zkušenost. A teď nesu epi-no na ukázku svojí gynekoložce do poradny, prý už o tom taky slyšela, ale neviděla na vlastní oči

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru