EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

kocicatko
17. bře 2008

Anka, no vyhráno bych neřekla, ale lepší pocit z toho mám, to ano. Také mi to na začátku připadalo nepředstavitelné, ale faklt je to o každodenném "tréninku". Pokud se do toho "nafukování" pustíš naplno, tak myslím, že tu masáž můžeš klidně vynechat. PA nám říkala, že Epi no je vlastně taková náhrada masáže, takže je asi jedno s čím cvičíš, ale hlavně se toho neboj 😉 😉 😉

anka.
17. bře 2008

Jojo já právě doufám, že epino stačí... a proč myslíš, že nemáš vyhráno?! Podle mě tak na 95% ano - a těch 5% jsou neočekávané komlikace 😉

A co termín - souhlasí Ti s koníkem? Já mám ve skutečnosti 7. dubna...

bajunka
17. bře 2008

Ještě jsem se chtěla zeptat podle čeho poznáte na kolik cm jste nafoukly? Ještě jsem si nečetla návod.Mám ten bez manometru. Jenže se budeme stěhovat takže už ho mám zabalenej a jsem holt zvědavá

kocicatko
17. bře 2008

Anka, no kéž bych měla vyhráno - spíš si ale budu jistější, až se dostanu na těch 10 cm 😉 . No já hlavně teď nic nechci zakřiknout - že mám vyhráno si řeknu až budu držet malého (výhra číslo 1) a až po porodu nebudu potrhaná (výhra číslo 2) 😉 😉 😉

Jinak já mám termín 7.4. taky, ale je fakt, že mi to počítá všude jinak - někde to beru podle uzv, což by znamenalo, že jsem 37 + 3, ale podle PM jsem 37 + 0 a TP 7.4.

Bajunko, já to měřím takovou tou kartičkou, která u ePI NA BYLA, ALE MYSLÍM, ŽE tI BOHATĚ POSLOUŽÍ I KREJČOVSKÝ METR NEBO PRAVÍTKO 😉 😉

kocicatko
17. bře 2008

Jej, omlouvám se za omylem zaplý caps lock 😅

anka.
17. bře 2008

Koci_máš pravdu, vyhráno budeme mít potom, no ale stejně jsi na tom dobře! Fakt! Já se toho nástřihu hrozně bojím a doufám, že budu mít šanci zkusit to bez. Když jsem se tam ptala PA, moc mě nepřesvědčila, že by se tím tak moc zabývali. A s tím termínem, to je velká pravděpodobnost, že bysme se mohly potkat...

bajunka_jo, u epina je taková bružurka a v ní šablona. Přiložíš balonek a zjistíš na kolika jsi 😉

kocicatko
17. bře 2008

Anka, tak si určitě napiš porodní plán a v něm zohledni fakt, že bys ráda porod bez nástřihu a s co nejcitlivějším přístupek k Tvé hrázi. A hlavně žádný strach - ještě je času dost 😉 .

Já jsem se rozhodla, že počínaje dneškem budu Epi no používat 2x denně + 1x masáž hráze, takže jedno cvičení už mám za sebou a večer si dám další... fakt se nezalekni toho, že to není zrovna příjemné - o to příjemnější bude samotný porod 😉

anka.
17. bře 2008

Jojo, byla jsem na té info schůzce v podolí a přišlo mi, že porodní plány ani moc nemusí. Prý už se všecko dělá tak, jak bysme si to napsaly 😉 Je fakt, že jediný z čeho mám strach ohledně porodu (samo, kromě toho, aby bylo mimi v pořádku) je ta hráz ☹ - pěkně jsi to napsala 😀

kocicatko
17. bře 2008

Anka, tím se nenech zastrašit - co vím, tak spoustu věcí tam dělají rutinně a hlavně když už budeš rodit, moc požadavků třeba nebudeš schopná sesumírovat v hlavě... proto bych se tím plánem radši pojistila...já už ho mám hotový, tak jestli chceš, pošlu Ti ho pro inspiraci do IP 😉 .

S tou hrází Tě chápu - také chci vyváznout bez újmy, ale to určitě vyvázneme - každé cvičení se počítá a určitě to dopadne líp s pečlivou přípravou než bez ní... 😉 🙂 😉

kocicatko
17. bře 2008

P.S. V popisu porodnice mají, že porodní plány respektují, takže když ho mít budeš, nic tím nezkazíš 😉

anka.
17. bře 2008

Koci_jo, jestli můžeš tak mi pošli ten plán, já už mám takovou vizi, ale teď jsem si zas nebyla jistá, jeslti ho mám teda vůbec smolit 😒 Jo, popis porodnice je asi většinou něco jiného než realita...

kocicatko
17. bře 2008

Anka, tak ho máš v IP 😉

bajunka
17. bře 2008

Děkuji za odpověď.
Kočičátko můžu taky poprosito porodní plán do IP pro inspiraci. Kdysi jsem založila i téma PP,trochu už představu mám co bych chtěla a co rozhodně ne,no ale ráda se inspiruju.
V tomhle jsem asi trochu cvok,ale do porodky pojedu 80 km né zrovna rychlou cestou podle map hodinu a třičtvrtě,ale v té době budeme už v šumperku a tam PP nerespektují a já prostě v leže rodit nechci. Tak jsem si zvolila Krnov na kterej jsou dobré reference a PP tam respektují.

kocicatko
17. bře 2008

Bajunko, tak hlavně si tu cestu předem projeďte, ať to stihneš 😉

Jinak ten plán Ti také hodím di IP - mám ho schválený i naší PA, takže takhle by ho měli respektovat 😉 😉 😉

kocicatko
17. bře 2008

Baju, máš ho tam 😉

bajunka
17. bře 2008

Díky moc, už koukám,chci si ho taky napsat tak nějak bodově.
Do porodky se chceme jet podívat jak se přestěhujeme někdy v dubnu. Te´d jsem dočetla znovuzrozený porod a úplně jsem čuměla,že tam už se u nás snažili o lidský přístup někdy v 1964 a u nás je to pořád problém ve většině porodnic i dnes. Taky by se mi líbilo,kdybych mohla rodit podobně...nějak na stoličce nebo ve dřepu a pak si dosednout na bobek a mimčo si i sama umýt,ale uvidím co mi dovolí v porodce,chcit to tam ještě všechno projít.
Třeba klystýr mi nevadí si říkám,že mě aspoň prohřeje a bude i víc místa pro mimčo.

petja
autor
17. bře 2008

holky žádný stres,musíte si uvědomit,že pro zdárný porod už teď děláte co můžete,jste dokonale připravené,porodní cesty se hodně uvolní a otevřou i porodními bolestmi a hormony taky udělají své! Taky jsem měla obavy až do poslední chvíle,ale potom jsem měla úplně jiné starosti,jen jsem porodníkovi řekla,že jsem s epi-nem cvičila,no on byl úplně úžasnej,všemu otevřenej,takže pak až sem se zase dostala do reality po porodu mi řekl,máte to s bonusem bez nástřihu,vůbec mě ani nenapadlo se mu do toho nějak montovat,měla jsem co dělat sama ze sebou...
zuzik,já jsem měla epi-no půjčené přesně na 6 týdnů,takže sjem ho asi 14 dní před TP musela už vrátit a pak sem stresovala aby se ta hráz zase nestáhla 🙂 zpět,že bude vše vniveč,ale zůstala bezvadne elastická i dál...takže neboj určitě to bude super!

kocicatko
17. bře 2008

Baju, ten Znovuzrozený porod mě taky nadchl...no škoda, že u nás je většina porodnic tak nepřístupná...i když před časem jsem viděla v TV dokument, kde se Odenta snažili napodobit (90.léta) a ač to bylo fakt jen napodobení, lepší než nic 😉

Petjo, já se nějak nestresuju, jen bych brala už těch 10 cm a k tomu jistotu, že se nenatrhnu, ale věřím tomu, že ne 😉 😉 😉

zuzik03
17. bře 2008

petji, díky, uklidnila jsi mě s tím, že se to nestáhlo, já si říkala, že to chvíli vydržet musí 😉

kocicatko
18. bře 2008

Anka, tak jak jsi na tom? Děláš pokroky? Já sem usím pochlubit, že 3x už jsem nafoukla na 10 cm i když je to fakt mazec, ale hlavní věc: JDE TO!!! Tak do toho a za pár dní je hotovo 😉 😉 😉

kocicatko
18. bře 2008

Jo ještě prio upřesnění "mazec" = není to nějak příjemný - musím se u toho trochu jinak předklonit, ale nekřičím, netrhám se a poměrně v pohodě to zvládnu přežít 😉 🙂 😉

tynucha
18. bře 2008

ahoj holky, myslíte že nevadí, kdybych s epi-nem začala dřív? Nejsem žádný atlet a trochu se obávám, že když začnu tech 6 týdnů (nebo kolik) před porodem, že 10 cm prostě nemám šanci stihnout. Nějak si ten "otvor" nedovedu představit 😝 Určitě by mě psychicky pomohlo vědět, jak na tom jsem i dřív. Jen mám obavy, jestli to není riziko začít třeba už ve 30tt? Epi-no ještě nemám, ale už se chystám a manžel se furt ptá, jestli už jsem to objednala, nevím, co si jako představuje že bude... 😀 😀 😀

kocicatko
19. bře 2008

Tynucho, neboj, ač to tak možná působí, taky nejsem žádný atlet 😀 a začínala někdy kolem to 36tt a to ještě opatrně, protože v tu dobu jsem měla CS 2, tak jsem nechtěla přivolat vyšší CS popř. porod 😉 . Ani masáž hráze se takhle brzy nedoporučuje, takže se opravdu neboj, že bys to nezvládla a s Epi nem začni až kolem toho 36tt - pokud budeš dobře a poctivě cvičit, uvidíš, že se výsledky dostaví...třeba na začátku to jde pomaleji, ale teď už je to úplně v pohodě - hráz masáží docela výrazně povolí a natáhne se pak víc...

petja
autor
20. bře 2008

Tynucho nezačínej zbytečně brzy,těch 6-8 týdnů opravdu stačí! Hráz je kůže a má tendenci se roztahovat,ne každá žena je nastřižená,ikdyž necvičí!Myslím,že mimi se nic nestane,ale nemá to efekt začínat dřív,musíš v sebe věřit,důležité je HOLKY i dýchat,zkoušet se vžít do toho,jako byste už rodili,proto je důležité mít ke cvičení pohodu a klid,manžel doma nevadí,pokud s vámi bude na sále,může se psychicky připravit,co ho čeká.Můj manžel taky doma po očku asistoval a pořád mě chválil jak postupuju! Byla to skvělá psychická podpora!!! No stejně jako u porodu potom!

Kočočiatko,klidně si doma trochu zakřič,uvolni se,je to opravdu hodně podobné tlačení při samotném porodu a zadržovat svoje emoce není na místě,i,když se třeba stydíš,taky jsem se styděla,věř,že při samotném porodu toto řešit nebudeš a uděláš přirozeně vše proto,aby yblo maličké rychle venku!

kocicatko
20. bře 2008

Petjo, to, že nekřičím jsem myslela tak, že ani nemám potřebu 😉 - prostě ta kůže je sice natažená, ale není to bolest, takže fakt se mi křičet nechce. Teď už asi nějaký 3. den nafukuju na 10 a je to ok. Fakt nemůžu říct, že by mě při tom něco bolelo, spíš to není zrovna příjemný, protože takováhle velikost balonku mi trochu tlačí na střeva, který mám skoro pořád plný 😠 , ale věřím, že před porodem se mi chtít bude, tak je vyprázdním a pak to bude lepší než s balonkem 😉 😉 😉

Jinak já teda cvičím sama v koupelně, ale manželovi vždycky nosím ukázat jak moc je nafouklej balonek 😀 - teda teď už ne, ale jak jsem postupovala, tak vždycky hádal na kolik to je a když jsem se dostala na 10, tak zajásal 😉 🙂 😉

kocicatko
20. bře 2008

Tynucho, ještě jsem Ti chtěla napsat - včera jsem ještě jednou projížděla návod Epi no a tam píšou, že stačí trénovat 3 týdny před TP - myslím, že to jistě píší na základě nějakých výsledků, které mají, takže žádný strach 😉

Jo a Petjo, s tím dýcháním si dávám pozor - měla jsem tendence při tom celém tak nějak nedýchat, ale teď už dýchám normálně a při vytlačování toho balonku se snažím představit si, že vytlačuju mimi, takže trochu zatlačím dolů do břicha a balonek se hned "klube na svět" 😀 😀 😀

petja
autor
25. bře 2008

jo koči,měla sem taky tendenci zadržovat dech...
jinak já jsem cvičila v pohodlí,na posteli,jen jsem byla zakrytá dekou,něco jako u gyndra na operaci 😀 ,páč mi byla zima na holý nohy 😀

kocicatko
25. bře 2008

Petjo, no já jsem to zkoušela vleže jen jednou a nějak jsem si tam nedošáhla 😀 😀 😀 , takže v tom podřepu jsem jak žabka a to mi vyhovuje, že si ten balonek můžu i pohodlně přidržovat... ale asi záleží na každém, jak je mu to pohodlné... kámoška mi také říkala, že v podřepu jí pak brněly nohy, takže je to asi individuální... 😉 😉 😉

alianka
28. bře 2008

ahoj holky, procetla jsem Vasi diskuzi a taky se na epi-no chystam, diky hlavne Petjo za inspiraci, ze v Pomadu v OL jej pujcuji, pac za ty dva tisice bych do nej asi nesla... takze si tam pro nej pojedu co nevidet 🙂 jsem strasne zvedava jake to bude. Zatim tyden masirujem hraz a je to teda peknej humac pro me, dost to boli, tak snad s tim epinem to pude...

kocicatko
28. bře 2008

Alianko, tak hodně štěstí s Epinem - myslím, že oproti masáži je to určitě pohodlnější, tak snad budeš spokojená...já teda teď už masáž docela flákám, ale "epinuju" poctivě 😉 😉 😉 a na 10 cm to nafouknu už v pohodě - teda je to maximum,co zvládnu, ale oproti začátkům ta kůže fakt pěkně povolila a ani to moc netáhne 😉 😉 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru