EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

dandelion
21. bře 2012

Tak mám za sebou 25cm 🙂 hurááá.. 🙂 záchytný bod splněn! 🙂) teď si na ně budu zvykat.. 🙂)

ivicek1
21. bře 2012

Ahojte epinačky,tak včera proběhlo mé cca třetí cvíčo s Epinem,jsem na 20cm.
Chtěla bych se vás pozeptat,jak nejlépe je třeba cvičit? Jak hluboko zavádíte ten balónek? Je třeba ho tam mít z poloviny až 2třetin? A pak vytláčet? Já zatím cvičila spíše tím "koncem" jsem roztahovala hráz. Když jej zasunu do půlky dovnitř,tak to moc uvnitř táhne ,mám trošku obavy ,abych si neublížila 😕. Jestli mohu požádat o radu,jak nejlépe cvičit,budu ráda 🙂díky

ivicek1
21. bře 2012

@dandelion Gratuluji,super 😵

ivicek1
21. bře 2012

@andelka Ahojky,četla jsem si vás tady a moc a moc gratuluji 🙂k rychlému porodu bez poranění ,to je krása 😵
A rodila jsi v kleku nebo dřepu,jak jsi chtěla? 🙂

dandelion
21. bře 2012

@ivicek1 tak já, když mám balónek v sobě, tak přifouknu tak, aby když začnu cítit tlak, přestanu, chvíli nechám, abych si zvykla a pak fouknu ještě jednou, počkám, ještě jednou.. nechám chvíli si zvyknout a pak se pomalu zvedám a při vytlačování na jedný noze klečím a druhou mám pokrčenou a pomalu vytlačuju.. 🙂 a balónek se snažím mít zavedený z 2/3... ale trochu to klouže tam i ven, takže to reguluju hadičkou.. ;) ale jestli to dělám správně.. 🙂 já totiž cvičím vyloženě podle pocitů...

vendy26
21. bře 2012

@andelka Moc gratuluji k druhému miminečku a krásnýmu porodu! 😵 A teď hlavně zdravíčko a pohodové miminko!🙂

vendy26
21. bře 2012

@dandelion Já mám pocit, že vytlačovat snad ani nemusím a jede to ven samo... Používám teda hodně lubrikant, tak nevím, zda je to tím... Jsem tak kolem 22-24cm. Tak teď nevím, zda to dělám správně... 😒

dandelion
21. bře 2012

@vendy26 tak že bych ho dávala moc hluboko? já teda zatlačím lehce jednou, vyjede ten užší kus.. a pak musím pomaličku přetlačit tu nejširší oblast.. 🙂 těsně před tím se nadechnu a pak je na další zatlačení venku.. 🙂 (
kéž bych takhle už mluvila o porodu) :D :D :D

vendy26
21. bře 2012

@dandelion To jo, kéž by, ale třeba to tak bude🙂 No já ho mám zavedený z poloviny určitě, snažím se z těch 2/3. Moc hluboko mám zase strach, abych si tam něco nepo....🙂

dandelion
21. bře 2012

@vendy26 já myslím, že je tam ta dutina dostatečně poddajná.. já se teda snažím držet konec toho balónku, aby moc nezajížděl, ale zatím jsem neměla nijak špatný pocity.. jediný co jsem měla strach, tak to štípnutí při vytlačení a to je prej normální, tak jsem v pohodě 🙂)

andelka
21. bře 2012

@ivicek1 děkuji 🙂 ad to táhnutí...počkej jak to bude táhnout ve skutečnosti 😀 ten pocit je normální, když to začne napínat pochvu, tak je dobré se uvolnit, prodýchat...ono si časem zvykneš, s tím jak se bude zvyšovat obvod, tak bude čím dál větší tlak na konečník, to je hodně nepříjemné, ale tak to prostě je. Já jsem zaváděla vždycky tak do 2/3.
Nakonec jsem rodila v polosedě, i proto, že mi chvilku předtím pustili vodu, a to by asi jinak nešlo a pak hned za minutku se tlačilo, ale měla jsem nohy volně položené, ne nahoře. PA si prostě posunula dolů spodek postele.
@dandelion myslím že jak to popisuješ, tak to děláš právně. Ono to asi každému vykluzuje do jiného obvodu, někdo musí přitlačit dřív a někdo až před tou 30.

vendy26
21. bře 2012

@dandelion Jj, určitě jo. Jak jsi psala, že cvičíš podle pocitů, to je určitě jen dobře, u porodu se taky budeš řídit svými pocity... Cvičíš jednou nebo dvakrát denně? Já to teda doteď spíš flákala 😒 ale teď už musím zabrat, mám 3 týdny do TP... 😅 🙂

dandelion
21. bře 2012

@andelka no a tím tlačením jsem právě zjistila, že tam vůbec nějaký svaly mám :D takže se je aspoň naučím používat 🙂)) první cvičení byl nezvyk.. jak člověk musí tlačit jakoby do konečníku, ale teď už mi to přijde normální 🙂)

dandelion
21. bře 2012

@vendy26 no já měla víkend voraz.. a od pondělí cvičím dvakrát denně.. ale s tím, že ráno si dávám o cm víc a večer zopakuju to co ráno.. chci si pak nechat týden fakt jen na těch 30.. aby to šlo jako po másle.. 🙂 a taky je dost pravděpodobný, že budem rodit dřív, proto jsem začla i dřív cvičit 🙂 tak uvidíme.. 🙂 tenhle a příští týden beru jako nejpilnější.. pak už zase zvolním.. 🙂

andelka
21. bře 2012

@dandelion přesně, je to divný, ale je to tak. 🙂
Já jsem se jim na sále i pokakala při tlačení 😅 , sice jsme byla předtím 2x na wc, ale nestačilo to a klystýr se fakt nestihl. Ale aspoň jsem věděla, že tlačím dobře a na sále to nikdo neřešil, jsou zvyklí.

ivicek1
21. bře 2012

@andelka Jojo,to máš pravdu,no já si to už raději ani moc nepamatuji 😀
Tak já budu zatím cvičit jen tím koncem roztah.tu hráz,pač jsem teprve na zač.35tt,což je ještě asi brzy na pravid.cvíčo,ne? 😕
A pak jej budu zavádět tedy z 2/3 a pomalu přifukovat,tak uvidíme,když tak se ohlásím o radu😀 😉
Tak nakonec jsi rodila stejně na křesle a bylo to z Tvé vůle nebo Tě k tomu směřoval personál porodky? Umožnil by Ti jinou polohu?

dandelion
21. bře 2012

@andelka taky si myslím, že to neberou jako ostudu.. myslím, že se tam setkávaj s různýma situacema.. 🙂 někdo zvrací, někdo kadí.. někdo všechno dohromady :D

ivicek1
21. bře 2012

@dandelion Ahojky,moc děkuji,zkusím to tak a písnu,co a jak 😀 😉
Jinak já také nafuk.postupně,ale asi jsem to měla zavedeno málo,pač jsem to musela spíše silou přidržovat,aby mi to tlakem nevystřelilo 😀

andelka
21. bře 2012

@ivicek1 jj, to máš času dost, trénuj si jen tak cvičně.
Já myslím že umožnil, ale tak nějak automaticky jsem si vylezla na postel, napíchli mi kanylu (což jsem původně nechtěla, ale bylo mi jasné, že oxytocin mi pak stejně dají, tak ať je to z krku), chvíli jsem ležela na boku kvůli sestoupení, no a pak vlastně kvůli té vodě a pak hned už tlačení mě ani nenapadlo se někam točit.

@dandelion jj, přesně. U Danyho jsem taky klystýr neměla, ale nevybavuju si jestli se mi to stalo taky, možná ani ne, protože jsem tlačila vlastně blbě, teď už jsme věděla přesně.

dandelion
21. bře 2012

@andelka a asi o to mi jde se cvičením nejvíc.. pochopit vlastní spodek :D 🙂) a jestli to zvládnem bez nástřihu a zranění, bude pro mě odměna 🙂))

ivicek1
21. bře 2012

@andelka Jasně 🙂 díííky
No jo,klasika,také nechci kanylu ani oxytocin a ráda bych rodila v nějaké gravit.výhodné pozici,no tak uvidíme,co si uhájím,rodit budu asi v Krnově 😉

ivicek1
21. bře 2012

@dandelion 😀 😉

andelka
21. bře 2012

@ivicek1 Krnov je príma 🙂 My jsme i přes oxytocin na placentu docela čekali, mezitím jsme si s PA pokecaly 🙂 Já myslím, že když to jde, tak si žena tu polohu najde sama. Ono je důležité nenechat se položit moc brzo, být co nejdýl v pohybu a polohovat se. Já si na tu postel lehla fakt až jen na vytlačení, kdy hlavička byla už skoro v pochvě.

ivicek1
21. bře 2012

@andelka Uvidíme🙂
Tak to jo,pokud to bylo až už byla" hlavka v pochvě "😀 a cítila jsi to tak ,že Ti to vyhovuje,tak je to fajn 🙂
Také si myslím,proto bych ráda zvolila polohu až na "místě činu" 😅 ,dle toho,co mi bude v danou chvíli nejvíce vyhovovat 🙂

andelka
21. bře 2012

Koukala jsem se na zápisky ze cvičení a před porodem jsem cvičila celkem 14x. A stačilo. Ale je fakt že jsem začínala na jiném čísle než před prvním porodem. Možná to ale nebylo tím že by to už bylo dole prostornější nebo hráz elastičtější, ale že se člověk po té zkušenosti tolik nebojí přifouknout. 😅
Teď doufám, že za cca 2měsíce tady podám i zprávu jestli mělo epino vliv na intimní sféru 🙂
Jinak teda musím říct, že porod bez poranění je úplný luxus, hlavně ta doba potom...člověk nemusí řešit stehy, nebojí se si dolů šáhnout, nebolí mu čurání, nebojí se jít na velkou a tlačit...ten pocit je fakt úplně božíííí 😵 Vizity probíhaly jen tak, že se mě zeptali jak se cítím a prohmátli břicho. Dokonce první den jak poprvé přišla doktorka, tak sestra jí podávala zprávu: Paní první den po porodu, poranění žádné. A Dr: to je skvělé, jak to děláte? 😀 Na epino jsem pěla ódy už na porodním sále a PA to zaujalo. 🙂

ivicek1
21. bře 2012

@andelka Tak to je fajn 😉
No tedy neměli o epinu žádné info? 😕 😝
A co na to říkali,jestli mohu vědět? 🙂

andelka
21. bře 2012

@ivicek1 PA neměla, tak jsem jí vysvětlovala co to je. Bohužel pak už jsem ji tam nezastihla, že bych jí ho ukázala naživo. Ale aspoň ví, že něco takového existuje.
Asi málokdy slyší minutu po porodu radostné zvolání: Miluju epinoooo 😀

dandelion
21. bře 2012

@andelka i ty ženská jedna.. :D ať už je za měsíc a já taky pěju ódy :D :D :D

barbyes
21. bře 2012

@andelka ahoj čítam, že si išla bez nástrihu 🙂 môžem sa Ťa opýtať koľko si dala pred pôrodom? mne sa podarilo max 30,5 zatiaľ...a koľko mal tvoj malinký obvod hlavičky? moja prvá dcérka mala 36 tak predpokladám, že to bude podobné len neviem či mi bude stačiť tých mojich 30,5...len ďalej sa mi zatiaľ nedá, už by som asi riskovala poranenie 😒

andelka
21. bře 2012

@barbyes 30,5 - den před porodem teprve, předtím jsem se týden pohybovala mezi 29-30.
Domík měl dva dny po porodu hlavičku 35cm, dřív se to neměřilo. Ale to je celkem jedno, protože branka je stejně jen 10cm, a tím se hlavička musí prodrat tak jako tak, na víc se člověk neotevře. Spíš je důležité na podobný obvod natrénovat ten zbytek dál...pochvu a hráz.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru