EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

isabella_fly
1. únor 2013

@marcelka123 tak podla mna to ma zmysel, lebo nejde o to akou silou musis tlacit, ale to ako lahko to ide von, predsalen pri baloniku sa podla mna natrenuje aj spravny sposob tlacenia aj ked slabsieho urcite

crawler
1. únor 2013

ták já jsem 3 den stále ná 6,5-7;;; mám problém s polohou - zvládlá bych náfouknout víc kdyby mě ták nebolelo celé tělo 😅 😝 v jáké poloze cvičíte?

marcelka123
1. únor 2013

@crawler ja som najprv cvicila na chrbte, opreta o vankus... Potom som trosku vytocila bok a uvolnil sa tlak na konecnik a slo to ovela hladsie 🙂 To skusim aj pri porode, odbremenit ritku a ulahcit porod. Naozaj staci trosku sa pootocit na bok a ide to lahsie 🙂

A nafukujem stale po 2... s tym mam pri vacsich cislach problem , ale s kratkou pauzou to ide 😉

isabella_fly
1. únor 2013

@crawler no ja som po 4 dnoch na 6,5, ale teda nafuknut by som zvladla aj viac, len uz vytlacit nie, preto budem cakat kym mi pojde lahko von tych 6,5 a potom az zvacsim, inak si chrbat vypodlozim poduskami a viac menej v pololahu, snazim sa tak ako budem zrejme aj pri porode

nikky222
1. únor 2013

@marcelka123 balonik vytlacis lahucko 🙂 dieta je vyssie a trosku vacsie 😉 ja som mala slabe kontrakcie a teda potrebovala som poriadne vela sily pri tlaceni, mala som pocit, ze kontrakcie mi vobec nepomahaju, len som vedela, kedy mam tlacit... asi tolko 😀 ale pri porode som citila ovela slabsi tlak na konecnik ako pri cviceni, pri cviceni mi to bolo strasne neprijemne a pri porode uplna pohodka 😉

suzza
1. únor 2013

holky, vám fakt jde těch 30 cm? a nebolí to moc? zatím jsem na 20 cm a těch 30 cm mi přijde naprosto neuvěřitelných.

isabella_fly
1. únor 2013

@suzza ja si myslim, ze 30 bude v pohode, ja som dnes dala 7 co je vlastne 22 s tym, ze pred troma dnami ked som dala omylom 7 tak ma to dost zabolelo a teraz to bolo uz fajn

domeli
2. únor 2013

@marcelka123 pri cvičení s epinom si zároveň cvičíš aj kde a ako máš tlačiť. Jasné, že bábo je ťažšie a väčšie, ale princíp je rovnaký - zatlačiť silno do zadočku s pomalým dlhým výdychom. A inak súhlasím s nikky, že tlak na konečník je pri epinovaní omnoho väčší, ako pri pôrode - tam som to akoby dokonca vôbec (a to nepreháňam) necítila. Neviem, či to bolo EPI, po ktorej som mala stŕpnutý zadok, ale proste toto bolo pri pôrode pomaly nepostrehnuteľné, než bol ten nepríjemný tlak pri cvičení.
Kočky, držím Vám všetkým silno palčeky, nech zažijete ozaj krásny pôrod bez komplikácií 🙂

blonda123
2. únor 2013

Ahojte, mohli by ste mi poradit?Chcela by som cvicit s epinom no som v 31tt a na sone mi dr zistil ze sa mi skracuje krcok.Je mozne v tomto pripade cvicit?Teda nie hned.Mate s tym niektora skusenost?dik

svetlana77
3. únor 2013

mám voľné EPI-NO 😉

crawler
4. únor 2013

@blonda123 cvičit se má od 36tt, tak bych začala pokud bych už nebyla nějak víc otevřená, protože miminko je zralé a donošené od 38tt a přeci jenom by sis mohla rozjet porod, což by ve 36tt bylo ještě zbytečně brzy...zkus se zeptat mudra. co Ti na to poví - selským rozumem bych řekla, že od toho 38tt můžeš cvičit s epinem i kdybys už měla čípek zaniklý, protože kdyby to nějak pomohlo k porodu, tak miminko už je zralé 😉

já jsem holky 2. den na 7cm...tak dneska to zkusím večer trošku posunout dál...
@suzza já jsem u prvního těhu nacvičila na 32cm - bylo to ve 42tt po 6týdnech epinování- a můžu Ti říct, že to vůbec nebyl problém a to když jsem začínala cvičit, tak mě to bylo hodně nepříjemné už na 3cm!!!takže neboj, ono se to prostě poddá, ale chce to nespěchat - já se zasekla 2 týdny tenkrát na 7, protože jsem to přepískla a praskla mi tam cévka, tak jsem musela čekat než se to zahojí...

marcelka123
5. únor 2013

@crawler a pôrod bol aký?

dvaka
5. únor 2013

Už jsme na světě Eliška se narodila 24.1. , o dvanáct dní dřív a taky se jí ven ještě moc nechtělo, nakonec jsme byly rádi za císaře, takže účinky epinování se nemohly předvést, ale vyšetření před porodem určitě lepší než bez epina. Epino nabízím dál.

crawler
5. únor 2013

@marcelka123 akutní císař ☹ komplikace u mě i u malýho, nicméně jsem epino pořídila znovu, protože to pro mě byla obrovská psychická pomoc - prostě jsem věděla, že to zvládnu 😉

isabella_fly
5. únor 2013

tak ja uz skoro 8... pekne to postupuje, chvilu by som to chcela podrzat na tejto hodnote, nech sa to dobre spruzni 🙂

marcelka123
7. únor 2013

Noo, veľa nás tu nie je, čo píšu skúsenosti.... Škoda..

Ja pomaly postupujem... Včera som dala 9,5 cm... Myslím, že by šlo aj 10, ale nemám odvahu.. Horšie je, že cvičenie začínam tak na cca 8čke a až potom sa púostupne dopracujem na vyššie čísla.. A čím väčšie uvoľnenie, väčšia dôvera tým väčie čísla 😎

Dúfam však že to trénuje aj vnútornú jazvu po šití... Už nechcem byť tak surovo strihaná...

lucka23
7. únor 2013

ahojte baby. chcem vam napisat moju skusenost s epi-nom. dostala som sa az na 9,5-skoro 10 a moj porod dopadol tak ze som mala len malicke natrhnutie. aj to bolo sposobene tym ze maly siel strasne rychlo a dr. nestihla zareagovat. 😅 tak som sa trochu natrhla. a tiez mi vravela ze to bolo aj tym ze som tlacila ked som nemala 😅 a to mal maly bobak 3850g, 53cm a obvod hlavky 37cm. 🙂 takze urcite ho vsetkym odporucam. 😵

gooobi
7. únor 2013

@marcelka123 asi nas nie je vela cviciacich....😉 ja dufam ze to bude bez nastrihu....s porodnickou som dohodnuta, ani sa moc krivo netvarila na EPI NO 😀

marcelka123
7. únor 2013

@lucka23
Vaaaau.... krása a blahoželám k Šimonkovi 🙂 Tiež by som chcela čo najmenej komplikácii.. A verím, že EPI NO by mi mohlo pomôcť... Ja verím, že celý pôrod pôjde krásne, rýchlo a bez šitia alebo len jeden, dva vonkajších stehov..

A aký si mala druhý pôrod oproti prvému??? 🙂
@gooobi to máš dobre že si sa dohodla dopredu... Kedy máš termín?

gooobi
7. únor 2013

@marcelka123 20.2. mam termin, ale este sa netvari ze by niekam chcel ist 😀DD vcera som dala 32, tak teraz uz len budem udrziavat.

marcelka123
7. únor 2013

@gooobi ohohoooo parádička 🙂 🙂 Tak to by mohlo ísť krásne, hladúčko...

Už musíš byť nedočkavá, čo? Ja už teraz by som šla... 😀 😀

A keď začínaš cvičiť, tak začínaš hneď na 32ke?

gooobi
7. únor 2013

@marcelka123 neblazni, to sa zatial neodvazim 😀 zacinam tak na 27-28. Tu 32 ku som vcera len tak vyfukla....tak teraz sa budem snazit drzat 30ku co najdlhsie a menit polohy....
totiz poloha na chrbte mi strasne nevyhovuje....najlepsie mi je v klaku na jednom kolene, ale to mi nedovolia... ☹
Nie som nedockava, zatial sa necitim niak zle, maly je spokojny, verim ze sa vypyta ked bude pripraveny... 😎

marcelka123
7. únor 2013

@gooobi skús len nadvihnut panvu alebo sa mierne pootocit na bok.. Uvolni proste tlak na kostrc, na konecnik a nemusis si ani klaknut.. Mozes ostat na chrbte 😉

gooobi
7. únor 2013

@marcelka123 vsetko som skusala, proste na chrbte je to naprd, ale ak vsetko dobre pojde tak mi dovolia porodit na boku alebo na styroch
vsak uvidim co mi bude vyhovovat 🙂

gooobi
7. únor 2013

@marcelka123 a nadvihnut panvu...to si celkom neviem predstavit s malym v porodnych cestach 😀

lucka23
7. únor 2013

@marcelka123 prvy bol vyvolavany, cele to trvalo strasne dlho a kym som sa otvorila na 4 prsty preslo 8 hod. Teraz som do porodnice prisla na 5 prstov otvorena a za 4 hodky porodila. ale take tie ozajstne kontrakcie som mala asi len 20 min /aj ked stali za to, som myslela ze odbila moja posledna hodina 😅 / ale to boli preto take silne ze mi dali oxitocin na urychlenie. 😅 a pri prvom som mala epi. celkovo ten druhy prod hodnotim lepsie 🙂

isabella_fly
7. únor 2013

tak ahojte, drzim sa na tych 8 a viac teraz spekulovat nechcem, ale musim sa pochvalit, ze uz to ani trosicka nezaboli ked ide von, prvykrat zabolelo... no a neposuvam to aj preto, ze som uz treti den chora... dokonca dnes mi vybehol skor len ako som zakaslala ani som nevedela ako 😀 ked vyzdraviem zacnem to posuvat znova 🙂

tkonvalinova
8. únor 2013

Ahoj holky,
ráda bych se přidala do diskuze cvičení s epi-nem....
Zajímalo by mě, máte některá také tento problém - že při zavedení balonku mě to na začátku dost pálí, štípe ( nevím zda reakce na gel na vodní bázi??) po nějaké době když to vydržím, to přejde, ale už skoro týden se nemohu dostat dál než průměr 6☹....zkouším polohu mírně na boku, polosedět, skoro ležet, pořád mě to bolí dost.
Máte to nebo měla jste to některá?? Budu ráda za rady

marcelka123
8. únor 2013

@tkonvalinova Mňa to občas zo začiatku páli pri zavádzaní, ale vravím si, že možno to je stará jazva po šití a snažím sa zmeniť trošku uhol.. Pomôže to, občas menej a potom to prejde...

A čo sa týka toho pozastavenia na 6, to nevadí.. Možno potrebuješ viac precvičiť túto veľkosť 😉 Ja pri každom cvičení pridám minimálne 1 až 2 nafúknutia a takto vytláčam. Prejdem cez bolesť, a potom to ide ľahšie a stále menej to bolí.

Naposledy som sa nevedela dostať na 9ku... Prifukovala som a furt LTT 9ka... A tak som potom fúkala a fúkala až cez 36 nafúknutí a myslela som, že bude 9ka... Celé to šlo hladko - jasné, tlaky, jemné štípanie a bolo to cez 9.. Tak si myslím, že aj v hlave máme určitú stopku.. Čím viac si žena verí, tým menší odpor.. 🙂

tkonvalinova
8. únor 2013

@marcelka123 no říkám si, že je možná dobře, že jsem začala více brzy - od 32tt...první týden šel krásně a tento týden je mnohem horší....dříve jsem zjistila, že jsem si balonek zaváděla moc hluboko, teď už to nedělám, ale když se blížím k 6, tak to bolí hodně, chvíli vydržím, zatnu zuby a pak vytlačím.
Překvapuje mě, že každý den mě pořád to přifukování bolí, že jsem si ještě nezvykla....a to už cvičím déle než dříve....většinou těch 15min s tím trávím.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru