EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

wwcko
29. srp 2009

Ahoj. Ja som zacala v nejakom 35-36tt a cvicila som ako sa mi chcelo. Dva krat denne, raz denne obden.... Ked sa mi nechcelo tak to nestalo za nic.... Ja som ten balon tak dlho v sebe nedrzala, vysuval sa mi stale von, tak by mi asi ruky odpadli.... 🙂 Inak ja som tiez zacala podla navodu no a na druhe cvicenie som sa na neho vyto 🙂 Najlepsie mi aj tak bolo ked som mala nohy mierne pokrcene a spolu.... Treba si najst svoj navod... 😉

mariv
29. srp 2009

Ahoj holky, jdu vas povzbudit! Nezoufejte, ono to pujde az se budete divit jako ja! Dnes jsem se pri 13. cviceni dostala na 31 cm (tj. 10 cm prumer) a to bych tomu jeste pred par dny neverila. Tech 8 cm je fakt asi zlomovejch a pak to slo samo. Cvicila jsem 22 dnu, s nejakyma vetsima prestavkama, protoze me pekne potrapily hemeroidy :( Obcas mi tekla i krev, ale pak v pohode. Po 11. cviceni jsem 6 dnu necvicila a tak jsem si myslela, ze budu zpet na zacatku a ono pravy opak, dala jsem jeste o 1cm na obvodu vic nez predtim, takze jsem byla na 29,5 cm a pak jsem zase tri dny necvicila a dnes jsem dala 31 cm! Takze to fakt jde, i kdyz se treba necvici pravidelne. Jinak baro ja to tam neudrzim 5 minut ani nahodou, maximalne minutu, ale ani to ne. Takze vzdycky nafouknu co to jde, chvilinku vydrzim (dokud mi staci sila v rukou) a vytlacim (teda spis necham vyjet 🙂 ), pak zase nafouknu o neco vic a vytlacim a tak to delam furt dokola, dokud vim, ze ten den uz proste vic nedam. Jinak pri porodu se asi nejenom pocuras, ale i neco jinyho, takze to je uplne fuk 🙂 Nase mala pri tom taky strasne radi, i kdyz ono radi skoro furt 🙂 Jo a napuchly to tam mam jako hrom, cely takovy zmuchlany a zrosolovately, proste nechutny, tak jen doufam, ze se to pak da zpet do puvodniho stavu 🙂 Chudak manzel, kdyz na to musi koukat 🙂 Nastesti ho to zatim nijak neodradilo 🙂 Taky co si myslim ze hodne pomaha, tak ze pred epinovanim mi manzel masiruje tak tri minutky hraz, nejdriv to bylo hoooodne neprijemny, ale pak jsme zkusili masirovat vibratorem a je to podstatne lepsi, protoze je hladouckej a ne jak manzelovy ruce, takze to tak neboli. Pak cvicim s epinem a pak si jeste promazu trosku hraz a fakt je uplne citit jak je mekci a mekci. Mozna pomaha i piti caje z maliniku, kterym se nalivam a taky je pry dobre brat 2 tydny pred porodem pupalku dvouletou, ta je taky na uvolnovani porodnich cest, rikala nam to primo PA v porodnici. Takze to do sebe vsechno valim a balonek jde ven jak po masle. Tak snad tak pujde ven i mala. A jeste jedna povzbudiva vec, zkouseli jsme sexovat hned po epinovani a dle manzela tam neni absolutne poznat, ze by tam pred chvili lezlo ven 31 cm v obvodu a spis jsme se shodli na tom, ze je to jeste lepsi nez obykle 🙂 Tak se nebojte, ze se tam nejak vytahate, ci co. Tak snad jsem vas aspon trosku nakopla, tak preji co nejvetsi pokroky a hlavne rychle porody bez nastrihu! My uz to mame za par, tak jsem zvedava, zda to nakonec zvladneme bez nastrihu, dam vam urco vedet!

bara21
29. srp 2009

No,právě já balonek zasunu úplně dovnitř,a pak ho vytlačím...snažím se tlačit jak nám říkala na kurzu,takže nádech 20s zadržet dech-tlačit,pak znovu přidechnout a znovu tlačit,než ho vytlačím...taky bych ho v ruce neudržela 10 minut 😖 ...ale takto ho tam můžu mít i hodinu,jen mě tlačí na močák. 😵 Jen když ho nafukuji poprvé tak ho nezasunu celej,pač to trochu bolí,ale jak se to vevnitř trochu roztáhne,tak ho zasouvám celej...a opakuji třeba 5x,a mám ho uvnitř jak kdy...někdy 10 min,pak třeba jen 3 min...

bara21
29. srp 2009

jen vždy když začínám cvičit,tak musím začít třeba na 6,5 a postupně(asi po třech nafouknutí) se dostanu na tech 7,5 až 8...jen teď nevím jak překonat těch 8...asi to chce čas...mimochodem já se taky nalívám maliníkem,takže budu doufat v rychlej porod 😉 ...,ale určo je to i po psychické stránce... 😵

mariv
29. srp 2009

tak to jsi dobra barco, tak to ja bych ten tlak tak dlouho nevydrzela. Zasunuji ho tam teda z tech dvou tretin a pak proste jen povolim ruku a on vyklouzne. Celej se ho tam bojim dat, aby mi nedrazdil cipek, parkrat mi tekla krev, tak uz si davam pozor. Taky vzdycky zacinam treba na 8 nafouknuti a skoncim na 20. A neboj, tech 8 urco brzy prekonas a pak to pujde samo. A jak rikas, ze jto o psychice a ja uz jsem ted podstatne klidnejsi, kdyz vidim, co tam proleze 🙂

k.ate
29. srp 2009

mně teda s epinováním pomáhá manža, ale mě nebaví těch 10 minut čekat, takže to tam nechávám, jak mě to baví 😀 Prostě nafouknu, chvilku počkám, přifouknu, zase počkám... A tak 🙂

mariv - to já měla problémy s bolestivým sexikem, ale teď, když cvičím s epinem, je to už skoro v pohodě, takže já mám pocit, že se mi to tam trošku "vytahalo", ale já jsem za to docela ráda 😀 Je fakt, že jsem si to od toho docela slibovala, že to pak bude lepší a je 😀

mariv
29. srp 2009

Presne tak kate, taky epinuji s manzelem, sama bych se asi nedokopala 🙂 Mame to jako takovou nocni bojovku a on me vzdy vyhecuje, ze dam vic cm nez kdybych to delala sama 🙂 A styl cviceni taky mame stejny, vyhovuje mi to tak nejvic. Neboj, ono se to nevytahalo, jen posililo a hlavni je, ze to je jeste lepsi nez predtim, ne 😉 Jsme si s manzelem delali srandu, ze budeme pak muset epinovat i po porodu pred kazdym sexem 🙂

k.ate
29. srp 2009

mariv - Tak to mě manža brzdí, už jsem to jednou přepískla tak, že jsem trochu krvácela a teď má manža strach, tak mi říká, ať přes moc nejdu 🙂 No a s tím epinováním po porodu před každým sexem jsme si z toho srandu dělali taky 😀 že to je lepší a mně se díky tomu chce víc, než před tím 😀

petja
autor
30. srp 2009

Holky,chci vás povzbudit,vaše stavy,nejen epinovské ,ale i ty předporodní jsou úplně normoš.Jasně,že těhu už začíná být nepohodlné,ale už jen pár dní v porovnání s těmi měsíci 😉
bara 21,myslim,že nemusíš epino v sobě držet tak dlouho,radši třeba trénuj ten porod hlavičky,když cítíš tlak na močový měchýř,třeba ti toto bude vyhovovat víc.Já jsem 5 min myslim určo nevydržela,spíš mě přišlo,že sem fakt posilovala 😀 dovnitř,porodit,dovnitř,porodit
ke konci jsem teda byla taky dole celá měkká a kyprá,to ty hormony a vše se připravje ke zdárnému porodu,vidíte,jak je Mariv nadšená,také to tak bude chtít předvést u porodu,pokud jí to umožní,má opravdu sebevědomí a to je základ,říct si taky při porodu co jo a co ne,hlavně potom personálu.
S těmi hemeroidy máte nebo budete určitě nejedna mít zkušenost.Radím homeopatickou mast AVENOC od Boiron,opravdu skvělá a bezpečná věc.Např.dubová kůra bežně používaná je po porodu nebezpečná.

k.ate a manžel jde k porodu?

k.ate
30. srp 2009

petja - jo jo, chtěli bychom, aby tam byl, tak snad to vyjde 🙂

minonka24
30. srp 2009

Ahoj všechny,
pravidelně si dočítám diskuzi o epinu, protože chci taky cvičit (ale ještě mám nějaký týden k dobru). Taky hlídám, jestli někdo nenabízí použité k prodeji (pokud ano, dejte mi vědět přes IP).
Ale chtěla jsem se zeptat Petji co tady psala o dubové kůře, že je po porodu nebezpečná...slyším to poprvé. Dubovou kůru v gelu totiž používám (a docela se osvědčila), a bojím se, že po porodu bude víc než potřebná
😅 Ta mast, o které jsi se zmiňovala Ty, mast AVENOC, je bežně k dostání v lékárnách???
Díky za odpovědi a všem cvičitelkám přeju velké pokroky ve cvičení 😉

bibes
30. srp 2009

Ahojte, rada by som sa spytala kedy ste zacali cvicit s Epinom, teda v ktorom tyzdni? S masazou hradze sa vraj moze od 34tt a o Epine som citala ze az 37tt, ale zda sa mi to dost neskoro, aby som to stihla nacvicit.

mariv
30. srp 2009

k.ate - no je pravda, ze kdyz jsem parkrat krvacela (ale fakt jen malinko), tak se manzel vylekal a taky uz nechtel abych dal cvicila, byl vic vystrasenej nez ja 🙂 Ale kdyz se to pak uklidnilo, tak me dokazal vzdycky vyhecovat, tak snad me vyhecuje i pri porodu 🙂

petja - diky za podporu, jen se obavam, ze me to sebevedomi pri porodu rychle prejde, jsem strasnej posergata ☹ ono rodit balonek a mimco je asi o necem jinym ☹ Ale urco to musi jit lip nez bez pripravy. Jo a diky za tip na ty homeopatika, urco to vyzkousim, pac po porodu to bude urcite potreba ☹
Jinak s tou dubovou kurou jsi me prekvapila, pac kamoska si tim lecila i hraz po siti (byla na tom celkem spatne) a rikala, ze ji to hoooodne pomohlo.

bibes - ja zacinala v 36tt, myslim, ze pokud nemas nejaky problemy, tak nevadi kdyz zacnes polehoucku driv. Taky jsem si rikala, ze radsi zacnu driv, kdybych nahodou driv rodila nebo se vyskytly nejaky problemy a clovek je pak taky klidnejsi, kdyz vi, ze ma vic casu.

bara21
30. srp 2009

Tak já zase nemůžu spát,ostatně jako každý den poslední měsíc... 😠 Ale mám radost,pač jsem dneska nafoukala 8,5
,dala jsem na radu petji a trenuji vytlačování balonku...foukala a vytláčela jsem asi 10x.Jen teď mám křeče v podbřišku,takže doufám,že z toho ještě nic nebude... 😵

petja
autor
2. zář 2009

holky s tou dubovou kůrou jsem to popletla,dnes sem se byla schválně zeptat znova ať neplaším a asi sme se s pharm.nějak nepochopily 😒 tak se vám omlouvám a dubovou kůru kliudně zkuste.Já jsem měla factu čípky a ty mi nepomohly vůbec! Nakonec to samo časem přešlo,já neměla hemeroidy ven,jen měnší obtíže se svěděním a tak...

leonina
2. zář 2009

Ahoj můžete mi nikdo poradit? Jsem 38 tt má ještě cenu začínat s Epi-nem? Nebo od kdy by se mělo začínat?

mariv
2. zář 2009

Ja myslim ze urco, pokud nebudes rodit driv a budes poctive cvicit kazdy den, tak za 14 dnu bys to mela zvladnout. A lepsi neco nez nic!

jadie
6. zář 2009

Tak já přidávám také svou zkušenost s EPI-NO balónkem. Cvičila jsem poctivě od 37. týdne jednou denně, při porodu jsem se však nástřihu neubránila, avšak není se čemu divit, bez EPI-NA bych zřejmě skončila na císaři. Malá měla hlavičku 38 cm, já se s EPI-NEM dostala na těch 10 cm, tudíž jen na menší hlavičku 🙂 Ale zvládla jsem to nakonec přirozeně, až se i doktoři divili. Takže zřejmě to k něčemu dobré bude! Pokud máte někdo zájem, EPI-NO prodám, vždy používaný s kondomem, za 1800 Kč včetně dopravy.

davlu
6. zář 2009

jadie,měla bych zájem o prodávané epi-no. psala jsem do IP. Teda 38 cm už je dost. 😝 Bez přípravy by to bylo asi o dost horší 😅 Náš malý má odhad 4 - 4,5 kg, takže trénovat chci i za cenu nástřihu, jen ne na císaře...Tak ať malá hezky roste a dělá vám jen samou radost. 🙂 🙂 🙂

petulik29
6. zář 2009

Ahojte chcela by som sa opytat, mam skrateny a otvoreny krcok, ci je dobre aj tak zacat ked budem v 36 tt. Je tu niektora z vas co je nejak podobne a cvici? dakujem

zuzu1980
6. zář 2009

jadie, 38cm hlavicka? Akoze myslis priemer? nepoplietla si to? Vsak cele babo ma okolo 50 cm...

ja zacinam buduci tyzden 😉

k.ate
6. zář 2009

zuzu - já myslim, že myslí obvod... Jinak já se zas včera trochu naškubla ☹ Tak musim dát pauzu... 😖

marielik78
7. zář 2009

Petulik, ja mam dlho kratulinky krcok a uz som otvorena skoro na dva prsty... Nemala som odvahu sa mojej doktorky pytat, ci mozem cvicit... Ale chcela by som uz zacat, mam najvyssi cas stihnut aspon nieco, kedze aj tak neveria, ze uz dlho vydrzime pokope... Ale skor by som to na tvojom mieste veru neskusala, az od ukonceneho 36tt.

romik_kk
7. zář 2009

Ahojky holky, tak jsem si pořídila balonek EPI NO a za chvíli se k vám taky přidám. TP mám 5.prosince, tak kdo pak bude chtít, tak EPI po tomto termínu prodám. Zájemkyně po tomto termínu můžou psát do IP. Jak začnu, taky se podělím o své zkušenosti🙂. Jo a nzepomeňte po porodu zase trénovat svaly pánevního dna,ať se vše vrátí jak má🙂. Tak hodně štěstí a papa.

zuzan11
7. zář 2009

ahojte, som tu prvy krat a tiez som zacala s epinom. dokonca mi od 28 tt hrozil predc. porod, (skrateny krcok,otvaranie) a mesiac som si polezala v nemocnici. teraz som v 37+5. cvicim 4 den, a zda sa mi ze mi to ide dost pomaly.ja som na prvy krat ledva dala 5. dnes som este len na 6,5. ale dodava mi to aspon trochu sebavedomia, ze nieco robim.viete mi poradit ako to urychlit? cvicim 2 krat denne asi 15-20 min.ale to je asi malo. cakam chlapca, ktory mal pri posl. ultrazvuku v piatok, hlavu 39 cm. som z toho dost vystrasena. Ale manzel ju tiez nema najmensiu, tak ze mam smolu. doky mi povedal, ze poriadny chlap ma mat riadnu hlavu. tak dik...prajem vam vsetkym nech to zvladneme co najlepsie. 😀.

mariv
7. zář 2009

Zuzan ja myslim, ze to je slusny pokrok z 5 na 6,5 cm za 4 dny. Prijde mi, ze pak to jde rychleji. JInak zkus pred epinovanim masaz hraze olejickem a po epinovani si hraz jeste pozmoulej mezi prsty, prijde mi, ze to pomaha, ze je hraz pruznejsi.

zuzan11
7. zář 2009

dakujem, skusim aj hradzu..da sa hradza masirovat aj s lubrikacnym gelom? olej nemam.
ja sa vsak bojim ze toho uz vela nestihnem.v noci mam stale tvrdnutie brucha , boli ma chrbat a aj pod bruskom.dufam ze este aspon tyzden vydrzim.chcela som sa spytat ako casto pijete caj z maliniku? chystam sa aj na ten ale az ked budem s epinom aspon na 7,5 aby som nepomohla porodu skor.

mariv
7. zář 2009

zuzan ja mam olejicek od weledy, ale staci obycejny olivovy olej (to mi rikal i muj gynekolog), je to lepsi nez lubrikacni gel, ten ti to nepromaze, jelikoz je na bazi vody. Pak je ale dobry pouzivat epino s kondomem, kdyz mazes hraz olejem pred epinovanim, aby sis to epino neznicila. Masaz hraze je neprijemna, ale my to praktikujeme s malym hladkym vibratorem a je to podstatne lepsi, tolik to neboli. Caj z maliniku piju asi od 34tt, napred jednou denne a od 37tt 2x denne. A neboj, on sam o sobe ten caj z maliniku porod nevyvola. Ja to piju uz tak dlouho, pozitri mam termin a furt jsem zavrena a nic se nedeje...Takze klidne zacni. A i kdyz to nestihnes na tech 10cm, tak lepsi neco nez vubec nic! Zkus treba civicit 2x denne, at je to ucinejsi. A neboj, jeste urco chvili vydrzis nez porodis, kamoska uz ma tyto predporodni stavy mesic a furt nic... Tak drzim pesti!

zuzan11
7. zář 2009

dky mariv za povzbudenie a rady, dam vediet ako mi to ide. 😀 idem cvicit.

marielik78
8. zář 2009

Zuzan, zacni s malinikom urcite, ja ho pijem uz treti tyzden 🙂 A som kriticky pripad udajne a hrozi mi predcasny porod uz od 26 tt 😀

A tiez hlasim, ze nasa mala ma podla posledneho UTZ hlavicku 32 cm, takze pokial viem, EPI-NO da max. 31 cm ☹ Preco to nerobia vacsie???

A zacala som dnes prvy trening 🙂 Na dnes si viac ani nedam, lebo mam skrateny krcok a som otvorena, tak nechcem riskovat, ze dva treningy denne by ma odpoklonkovali do nemocky rychlo... Ale na prvykrat som dala 6,2 cm, takze nejakych 19 cm obvod 🙂 Som sa s tym hrala, nechavala menej a vytlacla a potom trikrat po sebe som dala tuto hodnotu, drzala to tam asi pat minut a vytlacila... Takze s masazou hradze mi to zabralo 45 minut, ale to preto, ze som to tam vladala drzat rukami a neboleli ma... Vsak to iba zacne pri nafukovani do vacsieho objemu 😀

Drzim palceky s epinovanim 🙂 Dodava to hrozne sebavedomie podla mna 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru