EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

janista83
14. pro 2013

@bobozoziliny wau super...zaráží mně akorát ta fáze, kdy ti zastrkovaly sestry hlavičku, oni by to nezvládly či co? Hlavně,že je to ok!!! 🙂 🙂 🙂

bobozoziliny
14. pro 2013

@janista83 No ved ja som tiez ostala prekvapena... Ale nastastie to bola len chvilocka.. Pri tom zhone clovek moc nevnima co sa okolo neho deje 🙂

cerimi77
14. pro 2013

@janista83 @egiginka @janista83 @aknedz baby, ja som si kúpila aniball balonik, je to myslím úplne to isté ako epi-no len lacnejšie a v návode ako cvičiť píšu toto:
Při prvním cvičení je důležité uvědomit si polohu balónku a jeho chování uvnitř pochvy při vědomé práci se svaly pánevního dna. Vtahováním a uvolňováním tohoto svalstva dochází k mírnému pohybu balónku uvnitř pochvy. Opakujte tento postup po dobu 1-2 minut v intervalech po 10 vteřinách – vtáhnout a uvolnit.
Nyní můžete přejít k vypuzování balónku. S plným soustředěním se snažte vytlačit balonek z pochvy ven. Tlak musí vycházet pouze ze dna pánevního (nesmíte cítit zvyšující se tlak v hlavě – častá chyba). Vaše tělo by mělo být od pasu nahoru naprosto volné a relaxované. Pocit tlaku se dá nejlépe přiblížit pocitu tlaku na stolici. Balónek mírně napne hráz a poté vyklouzne z pochvy ven.
Celý postup 3 – 5 krát opakujte.
viac na tejto stránke:
http://www.aniball.cz/jak-cvicit/

kristy46
15. pro 2013

Holky, taky se vám tak špatně drží ten balónek dole, aby nevyklouzl? Já jak ho držím, tak mě děloha hodně tlačí do žeber a je mi to dost nepříjemné.
Ještě jsem se chtěla zeptat, to posilování pánevního dna (vcucávání a uvolňování) děláte s jak nafouklým balónkem?

janista83
15. pro 2013

@kristy46 no špatně ani ne..jen ho prostě musí člověk držet...netlačí tě třeba mimi od žeber, v kterém si týdnu? Já ty cviky na pánevní dno nedělám..já prostě jen nafukuji, držím a pak tlakem na konečník či pochvu vytlačím opatrně a pomalu balonek ven.Ze začátku jsem to taky dělala ty cviky na pánevní dno,ale moc jsme to nechápala, tak nevím no 😉

kristy46
15. pro 2013

@janista83 ahá tak to já dělám, ale nevím, jestli to má být s nafouklým nebo ne.. S nafouklým asi překonáváš větší odpor... Myslím, že je to dobré na snadnější vytlačení prcka, na prevenci inkontinence-nejen v těhotenství.
Já jsem 36.-37. týden. Jo jo, právě že mě prcek tlačí do žeber. Dává mi to sežrat, jak mu trochu zmenším prostor =)

janista83
15. pro 2013

@kristy46 tak to si podobně jako já..prvorodička? kluk nebo holka?...já ti nevím s tím cvičením na to pánevní dno..zkouším třeba při čůrání zadržet moč,no..moc mi to nejde,jelikož v posledních dnech při kýchnutí mi moč uniká,tak asi na to něco bude...
v příštích dnech by ti mělo klesnout bříško...já jsem na ty žebra taky trpěla..ale ted už mně do nich netlačí,ted už kope všude možně..jen ne do žeber,někdy už cítím i tlak na spodek

kristy46
16. pro 2013

@janista83 jojo, prvorodicka, holka 🙂ty?
No ona me ani tak do zeber nekope, jak tlaci prdelkou 🙂 kdyz sedim treba shrbene.. Kope me spis do leveho boku a nekdy je to teda sila. Uz to nejsou zadne stouchanecky. No tak az mi klesne, tak to bude lepsi.

kristy46
16. pro 2013

Stao se vam nektere, ze jste objevily, ze z vas vysly takovecucky krevni srazeniny? Myslite, ze to muze byt z cviceni?

kfckuratko
16. pro 2013

Ahoj,
mohla bych poprosit o radu. Před týdnem jsem začala cvičit s epinem..nejdřív jsem dala tak průměr 4,5 a dost to bolelo.....teď jsem na 6,5. Bylo mi jasný, že mi to moc rychle nepůjde..jsem fakt úzká, svalnatá hráz ze cvičení a ještě mám spasmy pánevního dna. Ale mám radost, že se to aspoň trochu vyvíjí - cvičila jsem asi 4x🙂 jenže při každém cvičení musím začít tak na 5 a víc mi to nejde....pak se postupně dostanu na minulou hodnotu a pak vždycky o kousek víc....je to normální? Díky

janista83
16. pro 2013

@kristy46 my čekáme chlapečka....a taky prvorodička, termín porodu 9.1/11.1 2014...snad nebudu přenášet

janista83
16. pro 2013

@kfckuratko jj jde to ztuha 😉

kfckuratko
16. pro 2013

@janista83 dík🙂 nafoukla jsem si to totiž na 10 a zděsila se, že to teda timhle tempem a vracením se na 5 rozhodně nedám.

domeli
16. pro 2013

bruškové maminky-epiňáčky, chcem Vás povzbudiť nie prázdnymi slovami, ale vlastnou skúsenosťou spred roka:🙂 Aj keď sa Vám tá 10-tka zdá nereálna, ide Vám to pomaličky, neviete, či cvičíte dobre či nie, stojíte na jednom čísle a nie a nie sa pohnúť..., nezúfajte - každé jedno cvičenie sa ráta a pri čo len trošku spolupracujúcom lekárovi prinesie pôrod bez nutnosti nástrihu či poranení. Len si verte, nenapíšem, že žiadajte, ale možno sformulujte ako Vaše pôrodné prianie porodiť dieťatko bez nástrihu s ocenením práce celého tímu. U mňa to zabralo, epino pomohlo a zvládlo aj 36 cm hlavičku môjho takmer 4 kilového synčeka 🙂 A tiež som mala podobné pocity a hlavne obavu, že tá 10 je nereálna.
Prajem Vám krásny pôrod bez nástrihu ako vianočný či novoročný darček prioritne so zdravým bábom, zabaleným v perinke🙂

brightnwhite
16. pro 2013

@kfckuratko jo, je to normální. Taky jsem to tak měla, snažila jsem se s každým cvičení dát jedno přifouknutí navíc, ale začínat jsem musela u základu. Poprvé mi ta desítka přišla mega, ale když jsem to potom dala taky a bez větších problémů, aji porodu jsem se přestala bát 🙂

kfckuratko
16. pro 2013

@brightnwhite super🙂 tak jsem trochu klidnější🙂

janista83
16. pro 2013

@kfckuratko já jsem si to nejdříve zkoušela jen tak nafouknout a řekla si pánebože..to se snad nedá a úplně poprvé jsem nafoukla balonek jen 4 krít nebo 5 krát..ani jsem nevěděla jestli to dělám dobře..ale já začala pomaloučku at si neublížím

egiginka
16. pro 2013

@kfckuratko . aj u mna je to tak, musim najprv zase nacvicit to co minule. a koncim ked mam o jeden, dva nafuknuti a viac. Netreba to silit, treba pomaly. Napriklad ja si nafuknem par, potom 2, potom zase dve a tak. Cvicim presne tyzden sa mi podarilo dat na 8 cm- 16 nafuknuti plus minus.

kfckuratko
16. pro 2013

@egiginka ty jo to je pěkný číslo....to mně bude teda trvat hodně dýl než se dopracuju k 8.

janista83
16. pro 2013

taky mám pocit, že při každém cvičení se vracím na začátek, jde to opravdu pomalu..ale jistě 😉 dneska mi normálně 22 cm vyjelo aniž bych tlačila..tak už pomalu ale jistě nacvičuji 23 cm 😉

egiginka
16. pro 2013

@janista83 , no ja sa aj vraciam na zaciatok pri kazdom, ved ja ma na zaciatok problem strcit aj nenafuknuty, dam 8 nafuknuti a nikedy mi vyklzne alebo potom pridavam a tak idem postupne ked vyklzne nevadi, idem zase. Necvicim ze na ako dlho udrzim, ale kludne len minutu asi viac nez 10 som nedrzala a zase a tak dokola, napriklad mna to boli uz na 13 nafuknuti, ale niak si uvolnim panvu pockam chvilku a postupne dofukujem. a tak velmi pomaly, Ale pozitivne je ze prve razy bolo 8 nafuknuti koniec sveta a teraz pohoda🙂))) Fakt dneska som mala strach ze to bude hrozne, lebo niak mi to neslo a sa mi neviem jak podarilo na 8a nieco cm.

nevee
17. pro 2013

Ahoj holky, s epinem cvičim někdy od začátku 35. týdne a teď po 3 a něco týdnech jsem poprvé včera dala 31 cm (10 cm na kartičce). Taky mi to ze začátku moc nešlo, ale pak jsem si tu přečetla, že je dobrý to dělat vleže na boku a to mi pomohlo, balónek mi na boku vůbec nevyklouzává. Na zádech to bylo šílený, to letěl hned ven a nešel udržet (důležitý je mít nohy u sebe). Když ho mám zasunutej celej, tak se mi až dělá z toho špatně od žaludku, jak mě tam tlačí, tak ho vždycky trochu vystrčim ven a je to dobrý. Jinak nemusim ale vůbec tlačit ven, jakmile mám 10 minut za sebou, tak stačí trochu roztáhnout nohy a vyletí mi jako blesk, musim ho spíš ještě zpomalovat rukou, aby to nebylo tak rychle. Takže nemám moc šanci zkusit tlačení. Jakmile nafouknu přes 9 cm, mám pocit, že mi mezi nohama balónek snad praskne, snad je to normální. Jinak ta 9ka a 10ka už mi přijdou fakt drsný, už mě to dost bolí, osmičku nafouknu na začátek a pak až po nějaký době dám devítku a desítku, taky nedám hned na první nafouknutí desítku, a když už se jí na několikátej pokus dopracuju, nevydržim to tak mít nafouklý víc než 2 minuty asi, mám pocit, jako bych měla strašnou zácpu a je to strašně nepříjemný. Jinak to posilování na začátku (stlačit a povolit) mi teda taky skoro nejde, nevim, jestli to dělám dobře. Moc to nedělám. Začínala jsem s nafouknutim na 5 cm, jsem dost úzká i normálně, jak tu někdo psal, taky mi dělá občas problém zasunout i vyfouklej balónek, ale zlepšuje se to a jsem zvědavá, jak dopadnu u porodu, mám na to ještě 3 týdny. Řeknu si bez nástřihu, ale bez epina bych si na to nikdy netroufla. Přej všem hodně štěstí a jsem ráda, že tahle skupina je, vždycky mě namotivuje.

nevee
17. pro 2013

@kristy46 Ty jo, to se mi nikdy nestalo, balónek mám vždycky úplně čistej skoro.

kristy46
17. pro 2013

@janista83 je tak to je fajn! Ja mam termin porodu 10.1. Dle ms.
@nevee mi se to stalo rano po vecernim cviceni....

@domeli dekujem za pozitivni zpravy!

nevee
17. pro 2013

@cerimi77 Ty jo, to fakt stojí půlku a je to to samý. Epino je vyráběný v Německu, nevíš, kde tohle? Mělo by to být na krabičce.

beton
17. pro 2013

@nevee v cine. preto bola moja pa dost skepticka, napriek cene

nevee
17. pro 2013

@beton aha, já čekala Polsko 🙂

egiginka
17. pro 2013

@cerimi77 . ono to je vlastne to iste, dobre vediet, ked nabuduce, lebo ja som kupovala z druhej ruky za60, tak nabuuce budem vediet. A ako sa ti s tym cvici<<<<

cerimi77
17. pro 2013

@nevee vyrobené je to v číne, ale tam má len tá spoločnosť svoju fabriku kde sa to vyrába, tak ako sa napr. aj origoš adidasky vyrábajú v číne a plno iných značkových vecí, aniball splňa potrebné smernice, má potrebný certifikát, tak ja myslím, že je to to isté ako epi-no, len lacnejšie
@egiginka mne to bolo proti srsti kupovať použité epi-no tak som zvolila túto možnosť a ja s ním ešte necvičím, mám ešte čas, som len 32tt, ale dám vedieť potom 😉

wingsseven
17. pro 2013

kočky, ak má niektorá záujem, predám epino- plus.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru