EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

bobitka
9. únor 2014

@petoska Ahojky 🙂 Tak jsem koukala, že jsem na tom asi nejlíp. Mám nacvičeno 30,5 cm a to cvičím ob den. Nemám naštěstí problém ani s natržením, ani s krvácením. Jen ten tlak na konečník je fakt hoodně nepříjemnej ☹
K tomu dvakrát denně piju maliníkovej čaj a ráno papam lžičku lněnýho semínka. Někdy si to zamíchám do jogurtu a někdy si ho dám do mlíka a ohřeju v mikrošce...pak líp "oslizne", jak by to prej mělo být. Termín mám až za tři týdny, ale čekám klučíka a ty chtějí často ven dřív, tak to nechci nechat náhodě 😉. A taky od 38.týdne už je miminko úplně zralý, tak nikdy nevíme, kdy to přijde 🙂.
Držím všem palečky, ať nám to dopadne co nejlíp 🙂

miska1988135
9. únor 2014

Ja 3tí týžden cvičím s balónikom a sme na krásnych 32 cm 🙂 cvičím tak 3-4x do týždna. Zatial bez komplikácii natrhnutia a krvičky. Za pár dní mám termín tak dúfam ze to pomoze.

petoska
10. únor 2014

@mullerovaj tak at to mas brzo za sebou a nejlip bez nastrihu ,a dekuju 🙂

petoska
10. únor 2014

@bobitka tak to jsi dobra ze uz takhle brzo jsi na 30,5 🙂 zacinam se bat,ze to nestihnu 🙂 mam dva ydny do terminu🙂 a jakym stylem cvicis? Kazda to delame trochu jinak co tak ctu,me ten balonek fakt vyjizdi hrozne brzo🙂

petoska
10. únor 2014

@miska1988135 tak to jsi dobra,urcite to dobre dopadne ;)

coolik
10. únor 2014

@bobitka Zdravím děvčata, chěla jsem se zeptat .. vím, že to můžu dohledat, ale nestíhám ... od kdy se začíná cvičit s epi-nem? a od kdy ten maliníkový čaj a len? začínáme dnes 34 tt ... děkuji moc za odpověď a přeji samé úspěchy ...

kazunomiya
10. únor 2014

@coolik čaj z malinoveho listia sa ma zacat pit myslim od 36tt, lanove semiacka hocikedy - ja som ich jedla pocas tehotenstva priebezne, je to dobre ako prevencia zapchy, ale od 36tt som ich zacala poctivejsie kazdy den...
S epi-nom sa ma podla oficialneho navodu zacat 3tt pred terminom, co ked si spocitas tak to znamena od zaciatku 38tt ale vacsinou tu zaciname skor, pretoze clovek nikdy nevie, ci neporodi skor nez na termin.. ja som zacala postupne uz niekedy v 36tt, zo zaciatku to ide pomaly...

kazunomiya
10. únor 2014

@petoska ja balonik musim celu dobu drzat a nejak mi to vobec nevadi, len je to obcas trochu namahave... tiez postupujem zatial bez zranenia a aj ked obcas nejaky den vynecham... momentalne som sa dopracovala na 28cm obvod, s cim som spokojna a predpokladam, ze do porodu sa mi na tych 30 podari dostat. Ale aj keby nie, tak aj 28 je dost, co som tu citala skusenosti.

petoska
10. únor 2014

@kazunomiya tak to uz je pekny cislo tech 28,tak aspon vidim,ze to je normalni, ze vykluzuje 🙂 me to jde prave pomalu,ani by nebyl problem ho nafouknout vic,ale on se proste tlaci ven,kdyz prifouknu,takze postupuju fakt pomalej,snad to za va tydny dam aspon tech 28 jako ty 🙂

mirka1985
10. únor 2014

baby tak pridavam moju skusenost s epi-nom, pri prvej dcere som s nim cvicila, mala som nacvicene 28 cm, mala mala 2550 g, mala som len jeden kozmeticky steh, pri druhom porode som mala nacvicene 31-32 cm, maly mal 3600 g a uplne bez poranenia (este 6 hodin predtym ako sa maly narodil som s nim cvicila 🙂 ), musela som vsak prizvukovat, ze nastrih si neziadam, iba ak by to bolo nevyhnutne, inak by ma mlada doktorka pri odhadovanej vahe 4 kg urcite preventivne nastrihla. Tak baby len cvicte, epi-no robi zazraky, bez neho by som rodit teda nechcela. Predavam ho, ak by mala niektora zaujem, mam ho v bazari za 45 EUR.

coolik
10. únor 2014

@kazunomiya 🙂 děkuji moc za odpověď.

Právě jsem objevila ten druhý balonek aniball .. ale asi není ještě moc vyzkoušený že? moc zkušeností s ním na forech zatím nevidím ... zkusím ještě navečer něco pohledat. kdyby jste náhodou už měli odzkoušeno prosím za informaci. ta cena je tam přeci jen mnohem přijatelnější ... ač bych dala i tu cenu za epi-no ... děkuji moc

michaelarackova
10. únor 2014

@petoska Mě taky pořád vylejzá, musim ho držet, jinak by vystřelil raz dva! 🙂 Jsem po 2 týdnech na 25cm, a to cvičím jen tak 15 minut. A nejvíc mi to vadí na stydkou kost, to tlačí fakt hodně.☹ Když vyklouzává, tak rukou musim hodně brzdit, aby nevystřelil, před tím vždycky masírujeme hráz, takže mi přijde, že je v pohodě, nebo masíruješ i při vyklouzávání?

michaelarackova
10. únor 2014

@coolik Slyšela jsem z více stran, že prý uchází...:-/

izzabella
10. únor 2014

Ahoj holky, trénuji týden a dostala jsem se z nějakých 17-18 na 22,5. Mám pocit, že na těch 30 se snad nemůžu nikdy dostat 😒 . Zezačátku mi přišlo, že to jde lépe, teď raději postupuji pomaleji, citím i docela nepříjemnou bolest, když mám balonek uvnitř, ani ne tak při jeho vypuzování, ale když ho přifukuji uvnitř...Chtěla jsem se zeptat v jaké poloze nejčastěji cvičíte? Já zatím jen v pololeže-polosedě, protože tak bych nejspíš chtěla i rodit...Přišlo to někomu v jiné poloze snadnější? Termín mám až začátkem března, tak doufám, že natrénuji, ale jak jsem byla ze začátku nadšená, tak teď začínám mít takové smíšené pocity,v návodu píšou, že cvičení by nemělo být bolestivé, ale pokud bych to měla dělat úplně nebolestivě, tak asi nebudu vůbec postupovat...jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky 🙂

mullerovaj
10. únor 2014

@petoska děkuju, zatim to vypadá, že budu těhotná ještě do léta 😀 . Ani si nepřipadám jako těhotná.

michaelarackova
10. únor 2014

@izzabella Mě to nebolí, když přifukuju, ale spíš tlačí, hlavně na stydkou kost. Za 2 týdny jsem se dostala z 15 (raději jsem nafukovala málo) na 25 a při 23 jsem se někde lehce natrhla, tak jsem si dala 2 dny pauzu. A včera 25 šlo celkem dobře. Teď to ale asi už půjde pomaleji...

zzuzu09
10. únor 2014

@vika9792 @domeli dakujem za povzbudenia, po prestavke som znovu cvicila, dnes rano som dala 29.5 cm a este tam bola rezerva 😀 cvicenie bolo bez krvacania, som stastna ako blcha! uz kludne mozem rodit. maly mal odhadovanu vahu min. stvrtok 3.4 kg, hlavicku priemer 9.7 cm, tak sa konecne citim pripravena na porod 😎
viem ze epi-no nie je vsetko, ale psychicky mi to hrozne pomaha

izzabella
10. únor 2014

@michaelarackova No já se právě taky bojím toho natržení, abych se nezničila ještě před poroden, ale zatím natržená nejsem, tak budu trénovat dokud to půjde. Hrozně ráda bych to dotáhla alespoň na těch 28, když už jsem do toho investovala ty peníze. Ikdyž ty vem čert....hlavně ta psychická podpora, když budu vědět, že něco podobně velkého už tam prošlo 😀 Prostě budu doufat, že to nějakým zázrakem začne zase hezky rychle postupovat a nakonec se tam dopracuju. Dle posledního vyšetření těžko odhadnout kolik mám ještě času, miminko už je prý dost dole, ale čípek zatím téměř žádné náznaky toho, že bych už měla rodit...tak uvidíme. Díky za odpověď 🙂

michaelarackova
10. únor 2014

@izzabella Já už mám dobrý pocit teď, když balonek vyndám, sama se divim, kam se to tam vejde! 😀 Takže když nacvičim 28, budu naprosto spokojená! Ale já mám asi ještě čas, tak snad se na 30 dostanu! 🙂

vika9792
10. únor 2014

@zzuzu09 viem o com pises. ja som isla rodit pripravena ako nikto 😀 citila som sa super. a mala som aj patricne publikum 😀 moj porodnik bol taky zvedavy, ako to s epinom dopadne, ze o epine povedal vsetkym sluzbukonajucim kolegom. a ti sa prisli na "mna" samozrejme pozriet 😀 bolo to celkom "vtipne" ked 10 ludi cumelo ci sa natrhnem, alebo nie 😀

petoska
10. únor 2014

@michaelarackova ja teda hraz nemasiruju vubec,to me nejak nejde a nebavi 🙂 ja spis citim tlak na konecnik,no jsem rada ze nejsem sama,komu by vystrelil 🙂 mas jeste cas,na 30 se dostanes;) ale taky budu rada i za 28🙂

michaelarackova
10. únor 2014

@petoska Mě masíruje manžel, já si tam ani nedosáhnu! 🙂 Ale je to celkem o dost nepříjemnější než epi-no.🙂

domeli
10. únor 2014

@zzuzu09 🙂 to Ti verím, blška 🙂 Tvoje prianie rešpektujúci zdrav. personál a krásny pôrod prajem.

domeli
10. únor 2014

@coolik bola tu jedna brušková maminka, ktorá cvičila s týmto. Možno tak polrok dozadu... Skúsim pohľadať, či nenatrafím na ňu - prispievala aj tuto do diskusie.

petoska
10. únor 2014

@michaelarackova taky se mi to zdálo dost nepříjemný, snad epi-nování stačí 🙂

coolik
10. únor 2014

@domeli jé to bys byla moc hodná. děkuji moc za ochotu 🙂

isabellaa
10. únor 2014

@michaelarackova co prosim ta znamena uchazi? Vdaka

kazunomiya
10. únor 2014

@isabellaa to znamena ze z neho uteka vzduch. O tom som ja ale nepocula, tu som citala na aniball skor pozitivne ohlasy.
Lacnejsi je mozno preto, ze sa vraj vyraba v Cine, to mozno tiez niekoho odradi...

isabellaa
10. únor 2014

@kazunomiya mne sa zda,ze na ich stranke maju , ze sa vyraba v cechach .

kazunomiya
10. únor 2014

@isabellaa hmm neviem, tu sa pisalo ze Cina 😀
Ja som minule zas rozmyslala, ci su tieto baloniky v SR alebo aspon CR registrovane ako zdravotnicka pomocka.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru