EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

evter
17. bře 2014

Holky mohl by mi tu někdo úplně přesně popsat průběh cvičení s epinem. Jedu podle toho manuálu na netu, ale stejně mám pocit, že to dělám špatně. Stačí, když balonek zavedu, párkrát stáhnu poševní svalstvo a bolí to úplně hrozně, pak dvakrát nafouknu a bolí to tak, že ho po chvíli vypudím.
Jak se to má dělat správně, abych dosáhla ty krásné centimetry co vy. (Cvičila jsem takto teprve podruhé.)

figurka1985
17. bře 2014

Ahojte babulky epinacky.
Uz mam nejaky cas po porode, a tiez som k vam patrila, tak vam pisem moju skusenost 🙂
cvicila som s aniballom- myslim, ze ziaden rozdiel medzi epinom a anibalom, mozno vo farbe, trosicku tvare a hlavne v cene 🙂
Preslo 6 tyzdnov, a konecne prestavam zabudat na tie bolesti porodne. Cvicila som cca od 36.tyzdna- kazdy druhy den. Do porodu som nacvicila len 26 cm. Preto len 26, lebo akonahle som sa snazila prerazit toto cislo, potrhla som sa trosku, krvacala, tak som si stale nechala nejaky cas na oddych, a takto cas plynul. Posledne dni som chcela cvicit aj s rizikom opatovneho natrhnutia, ale pri vacsom dofuknuti ma strasne bolel konecnik- kostrc... dalej ma to nepustilo, ani ked som menila polohy... a vtedy som netusila preco... lazdopadne som bola rada, ze aspon nieco...
nastal den porodu... cely priebeh opisovat nebudem, len to, ze trval cca 30 hodin... ani neviem, odkedy to mam ratat. Mala som aj epidural. ktory mi krasne zabral na kontrakcie, ale akonahle mi ho pichli- strasne, ale strasne ma zacala boliet ta kostrc. Sucasne s epiduralom mi pichli oxytocin,. takze porod sa zacal urychlovat a s nim aj moje neskutocne bolesti... a az na porodnej sale som si spomenula na moj uraz spred niekolkych rokov, ked som spadla na zadok, a pol roka som nemohla sediet na zadku, co ma strasne bolela kostrc... zrejme bola polamana dovnutra, ale hanbila som sa s tym ist k lekarovi (pubertiacka), tak som trpela.. nesedelam ak ano, tak len na pol zadku... takze ked sa malicka pposuvala porodnymi cestami, roztahovala mi polamanu kostrc opacnym smerom, a dost rychlo (kedze zabral oxytocin, aj malinikovy caj)... ale tie bolesti neskutocne, pichli mi dalsiu davku epi- samozrejme na kostrc nezabrala... :-/ tak som si musela vytrpiet. pri samotnom tlaceni sa mi mala zasekla v porodnych cestach, a kedze som ju nevedela vytlacit, skakali mi po bruchu porodne asistentky, ktorym som nakoniec aj vdacna, lebo inak by som to nedala... a vratme sa k hradzi... nakoniec som aj natrhnuta aj nastrihnuta... malicka nbola na moje pomery panvy privelka- 3660g, 50 cm, obvod hlavicky 35,5cm. ale kedze vystrelila prirychlo- preto som sa doranala. ale bola pridlho v porodnych cestach. myslim, ze keby sla pomalicky, tak by sa hradza krasne roztiahla. ved na zaciatku to tak aj vyzeralo... hlavicka uz uz bola na dosah, ale ramienka sa zasekli... nakoniec na hlavicke kvoli tomu mala kefalhematom (opuchlinu)- priemeru asi tych 26 cm.. aj viac...
No- ktovie, ci by som dopadla horsie, keby som necvicila. ale tu moju kostrc s tym by som nijak neovplyvnila....

iq_tester
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
aksniteb
17. bře 2014

ja som sa v sobotu vrátila po 10 dňovej pauze k cvičeniu ... cvičenie mi predtým šlo dobre, tak som sa precenila a pri prekročení 27cm som mala na balóniku krv, skúsila som pauzu 3 dni a znova sa to zopakovalo, tak som prestala na týždeň a teraz už radšej cvičím opatrnejšie ... znova som začala na 26cm a idem krôčik po krôčiku dnes už v pohode 28cm a hlavne žiadna krv, čo ma hrozne upokojilo, bála som sa, že sa na tých 28 bez krvi nedostanem. Podľa dr máme ešte cca týždeň, tak verím, že to dotiahneme aj na 30 🙂
@1890 v dobrom závidím tie krásne čísla 🙂
@majusqa77 pozerám, že ty to už máš za sebou - gratulujem !!! ako dopadol pôrod, pomohlo cvičenie?

cassis1
17. bře 2014

@rambouskova2 jj ty čípky jsem ještě neměla čas koupit, ale koukala jsem ,že je to čím dál horší a u porodu mi už asi vylezou střeva úplně to teprve bude asi šou. Termín mám 4.4 🙂 a kil mám taky dost nahoru, nic si z toho nedělej to zas půjde rychle dolů. No jo, teď jsem pauzovala ale spíš, že jsme měli doma návštěvu a to se prostě nedalo zvládnout.

rambouskova2
17. bře 2014

jé tak to jsme skoro na stejno, to je super

cassis1
17. bře 2014

@figurka1985 no holka mazec není co závidět, 30hodin a ještě s komplikacemi to sis musela užít...no hlavně jestli je mimčo v pořádku a ty ses snad dala už dohromady a cítíš se zase relativně v poho. Tohle bych ale nerada zažila. Bohužel to k tomu někdy patří a nemůžou mít všichni super rychlé porody, tak jsem raději nachystaná na všechno.

antoinet
17. bře 2014

@evter hlavně pomaličku, začni na 1 nafouknutí a pomalu přidávej, bolet to nesmí.

pa_mi
17. bře 2014

baby predavam nove, len rozbalene EPI-NO. kupila som si ho na cvicenie, ale mala bolaoticena KP, takze som ho nepouzila, mali sme sekciu. piste IP

cassis1
17. bře 2014

@evter sama v tom tápu, ta bych nerada špatně poradila, ale pár stránek zpátky to tady holky rozebíraly a vysvětlovaly, tak jestli máš čas zkus pročíst.

majusqa77
18. bře 2014

@aksniteb podla mna pomohlo. som bez nastrihu, bez roztrhnutia, len dva vnutorne stehy. Mala som nacvicenych 28 cm (a to som posledny tyzden necvicila) a maly mal hlavicku 35. Aj na sale sa ma pytali, ci som nieco praktizovala 🙂

hallie
18. bře 2014

@majusqa77 mne po porode kladli na srdce, nech vsade sirim, ze to funguje 😀 Som tu bola prvy den ukaz, ze prvorodicka a bez skrabanceka. Moj muz je taky nadseny, ze o tom vedia uz aj kamosi, ktorych to nezaujima a svokra ma ma za novy idol 😀

baffiny
18. bře 2014

já si to plánuju určitě pořídit... sestra takhle odrodila obě děti a to bez natržení a navíc porodila oba do tří hodin, co víc si přát 🙂 a když se o tom zmiňovala doktorům, tak samozřejmě na ní koukali jak puk 😀

rambouskova2
19. bře 2014

U mě si to doktor zapsal do papírů. No uvidíme, dnes jsem přesně 38 t. a docela bych to měla ráda za sebou. Do toho na mě vlezla nějaká hnusná chřipajzna, ale dnes už jsem zas cvičila. Jsem na těch 31 cm a už si to chci jen udržovat, cvičím ob den.

ivca_ch
19. bře 2014

Ahoj holky, koupila jsem si na cvičení Epino, ale vůbec nevím, jak používat - nemám u něj návod. Používáte nějaké kondomy, nebo něco na to? a co na zvlhčení, nebo se bez toho obejdete? Cvičit se má od 35. týdne a jak? při pěti nafouknutích jsem myslela, že tím tlakem prasknu - jak se má správně postupovat? Nechci prckovi ani sobě ublížit, hlavně předčasným porodem...

isabellaa
19. bře 2014

@ivca_ch cvicit sa ma podla navodu 3-4 tt pred porodom. Ty si este len 31TT? Termin mas az v maji? To je este skoro na cvicenie...

ivca_ch
19. bře 2014

@isabellaa Já ještě cvičit nebudu, ale nevím,kdy začít. Jestli mám termín 22.května, tak mám začít cvičit cca 22.dubna?

lindafabianova
19. bře 2014

@ivca_ch Stačí si projet starší příspěvky a hned budeš vědět jak nato 😉

ivca_ch
19. bře 2014

@lindafabianova Jaj, 631 stránek...no mám teda asi program na večer...

antoinet
19. bře 2014

@ivca_ch a ten návod je i tady na wiki

ivca_ch
19. bře 2014

@antoinet Kde prosím? Můžete mi poslat odkaz?

markketax
19. bře 2014

Ahoj holky, tak píšu svoji zkušenost s EPI-NO. Začala jsem cvičit zhruba měsíc před porodem, nacvičeno jsem měla 30 cm. Nicméně vzhledem k tomu, že mimčo mělo 4,7 kg, tak jsem se nevyhnula nástřihu. I lékařka, která mě šila říkala, že balonek určitě pomohl v tom, že jsem nebyla potrhaná ani v pochvě ani na pyscích což bývá u takhle velkých dětech docela časté. Obvod hlavičky byl 36 cm. Takže za mě určitě doporučuju.

lindafabianova
19. bře 2014

@ivca_ch Není potřeba to číst celé, ty dotazy a odpovědi se opakují pořád dokola 😉

rambouskova2
19. bře 2014

@markketax vau tak to klobouk dolů.... a to jsem si myslela, že jsem měla macka (3,5 kilo) smekám, ale opět si mě uklidnila, sice to flákám, ale budu zas poctivě každý den cvičit. Jinak velká gratulace k miminku

1890
19. bře 2014

@aksniteb No ted jsem 2 dny taky necvičila byla jsem se synek v nemocnici , tak dnes uvidím kolik se zdaří. Hlavně mám dost bolesti a jsem už bez čípku a hlava ve vchodu, tak třeba už to bude 😉

1890
19. bře 2014

Jinak hlavička má 9,2průměr a počítá se ten centák navíc takže 31,5cm mi zatím stačí. Víc něž 33cm by být neměla. Doktor říkal, že když se cvičí tak klidně o 5-6cm se ještě roztáhnu bez natržení.

1890
20. bře 2014

Tak jsem po dvouch dnech necvičení stále na těch 31,5cm akorát mám teda čím dál víc fouknutí a pořád stejný průměr což nechápu, bud foukám nějak málo nebo blbě počítám 🙂

krejci1510
20. bře 2014

@1890 Já mám to samé. Vždycky počítám kolikrát jsem přifoukla a i když přidám několik fouknutí, tak cm jsou stejné 😕

antoinet
20. bře 2014

@1890
@krejci1510 to je samozřejmě blbost🙂 jen je to tak, že při větším objemu má každé nafouknutí menší efekt na objem, nejdřív je to skoro 1 cm, pak už jen pár milimetrů, tak se hůř sledují změny a pokroky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru