EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lucia_hlinkova
27. bře 2014

@gellerka tak si drzme palce 🙂 dnes som precitala kopu prispevkov v tejto diskusii a je velmi motivujuce pocut od zien, ktore uz odrodili, ze sa vobec nenatrhli 🙂 ja som povodne epino nechcela riesit, ale potom mi ho dve velmi skusene porodne asistentky nezavisle od seba velmi odporucali, ze to je priam zazrak, tak som uverila :D

rambouskova2
27. bře 2014

@gellerka souhlas, žádnej stres... ono jak se to bude blížit, tak se povolíš

egiginka
27. bře 2014

@rambouskova2 , uplne, nevidim v tom rozdiel,,, skor zeny, ktore mali vela stehov ho vidia. Je to podobne ako sval: ked natahujem , tak sa roztahuje, ale ked sa necha tak, tak sa stiahne, co roztrhnute aj ked sa zasije, vzdy bude zasite,,,,,,,,,( ja som mala 3 stehy, lebo ma musel nastrihnut, lebo mojej 3680g a 35cm hlavicka dcere uz nebolo dobre, tak sa tym urychlil porod), som sedela 3 hodiny po porode na posteli, starala sa o dieta, sprchovanie uplna pohoda, spolubyvajuca, ktora tyzden po porode jedla po leziacky, neverila vlastnym ociam a na chodbe sa baby pytali, ze ako je mozne, ze tak pekne chodim a sedim na stolicke:🙂)) oni chodili , ako stromcek a sedenie ,,, mozno na kolese a inak sa zmienil, ze bezne robi okolo 40 stehov,,,,, no az mi zle doslo,. a hlavne TREBA SA OZVAT, ZE NECHCETE ZIADEN NASTRIH, ZE STE CVICILI S EPI- NOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LEBO NASTRIHAVAJU RUTINNE, HLAVNE PRVORODICKY!

endorfinka
27. bře 2014

Ahoj nastávající maminky, vykoukla na mě na hlavní obrazovce tahle diskuze, kam jsem chodila skoro před rokem, tak jsem si řekla, že taky zajdu psychicky podpořit. 😉
Mně epino pomohlo hodně - jak psychicky, tak fyzicky. Nacvičila jsem jenom snad necelých 28 cm, ale i to mi stačilo. Malá měla 3970 g, 54 cm a hlavičku 36 cm - vytlačená za 5 minut 😀 (věděla jsem díky epinu, "kudy tlačit"), já bez nástřihu (jenom asi 2 nebo 3 vnitřní stehy, což jsem po porodu necítila vůbec) a ještě s pochvalou, jak jsme to krásně a rychle zvládly. 🙂
Teď 9 měsíců po celé akci můžu říct, že fakt nejsem vytahaná 🙂 pánevní dno v naprostém pořádku, kdyby mi nezůstaly strie, tak nevím, že jsem byla těhotná a rodila... jo a ještě teda prsa po kojení, ale to už je na úplně jinou diskuzi. 😀

1890
27. bře 2014

@rambouskova2 mluvíš mi z duše. Do té nemocnice se těším taky. Vím, že mimčo pořád nespí, ale někdy bude a já budu moc v klidu odpočívat taky a ne jak doma vařit uklízet a mezi nohama se mi motá malej a pak příjde unavený tatínek a myslí si jaká je to doma paráda. Já jsem na něj zvědavá jak bude doma s malým vpohodě a vše vzládat. 😎

little_frog
27. bře 2014

Dámy, vím, že to tu určitě už padlo, ale nemůžu pročítat 600 stran textu, takže pokud byste chtěla některá odpovědět znovu, budu vděčná. Můj navždy soucitný a altruistický přítel se ptá "a co sex"? Strašně se asi bojí, že by ho to cvičení s balónkem nějak poškodilo... Jak to po porodu vypadalo? resp. nebylo to příliš uvolněné? 🙂

gellerka
28. bře 2014

@little_frog odpověď je přímo 2 příspěvky nad tebou 🙂

Každopádně je to sval, který se posiluje a NE vytahává. Takže bych řekla, že je dokonce možný, že to bude i těsnější, sval se umí víc stáhnout a víc roztáhnout. A stejně jako každý další sval, když přestaneš cvičit, jen přestane být elastický a bude to jako dřív. Žádný vytahání atd.

Já ještě nemám po porodu, ale tohle ti určitě potvrdí všechny, které po porodu mají (já kus diskuze přečetla, tak vím, že to tu všechny psaly).

pavlina2222
28. bře 2014

Pre inspiraciu 🙂 Ja som si objednala aniball...je to to iste a je ovela lacnejsi :P

little_frog
28. bře 2014

@gellerka právě že mi to jako odpověď nestačilo, ten příspěvek nade mnou... mít první sex 9 měsíců po porodu určitě nechci, proto bych chtěla vědět, jak je to měsíc dva po něm, jestli si holky připadaly dole větší, jestli to partner vnímal a pod. Mně zase přijde, že pokud si to dole roztáhnu na 30cm, tak asi nějaký rozdíl při sexu být musí.. 🙂

cattarii
28. bře 2014

@little_frog - že se míchám do diskuze, ale můj manžel si nestěžoval, ani 2 dny před porodem a to jsem měla nacvičeno 29 😎
Tak předpokládám že ani po šestinedělí nebude problém...

gellerka
28. bře 2014

@little_frog no ja pochopila,ze sex mela driv a hodnoti celych 9 mesicu. kazdopadne hodne holek tu psalo, ze to hned bylo ok.
ono se to nauci roztahnout a stahnout.
ale urcite te o tom brzo ujisti nekdo dalsi, kdo ma po porodu 🙂

aknedz
28. bře 2014

@little_frog prepac, musim sa trosku smiat.... 😀 vies smi predstavit, ze by si si to dole roztiahla na 30cm a stale to tak mala? to by bol riadny prievan 😉 ...ty si Epinom nebudes zvacsovat posvovy otvor na 30 cm, ty si ho budes robit elastickejsim - to znamena, ze tam den pred porodom nezasunies naraz nafuknuty balonik na 30cm 😀 rovnako pri see teda nebudes dole taka "roztahana.....ide o to ze na zaciatku cvicenia mas to svalstvo tam malo pruzne - teda ja osobne som zasunula vyfuknuty balonik a kazde stlacenie-nafuknutie bolo pre mna dost neprijemne - a nafukujes to po jednom stlaceni, cize roztakujes postupne - dostala som sa len na obvod 14 cm, keby to chcem hned dat na 30 tak ma asi roztrhne.....ale aj ked som pred porodom mala nacvicene 30 cm-aj tak som musela vsuvat vyfuknuty balonik a zase sa na tych 30cm dostavat po jednom nafuknuti...akurat ze uz som ich zniesla viac, pretoze bolo svalstvo dole pruznejsie.......a aj ked mas nacvicenych 30 cm , neznamena, ze hlavicka novorodenca len tak preleti 30 cm obvodom posvy, ide len o to, ze sa jej lepsie pretlaca cez spruznene svalstvo ako keby si mala pretlacit take tuhe svalstvo ako na zaciatku - to potom necudo, ze to ide zenam tazko, tlacia aj vyse pol hodiny a maju aj vnutorne poranenia....(pruznost pokozky a svalstva je vsak aj dedicna, takze niektore to mohli zdedit tak, ze v pohode porodili aj bez epina-mam taku znamu- ale to su prudke vynimky).......
Takze odpoved na tvoju otazku, sex citis aj hned po pôrode uplne rovnako, praveze sa ti to panvo po porode este lepsie da doporiadku ;)

aknedz
28. bře 2014

@little_frog ospravedlnujem sa za preklepy s malou sa zle pise a uz sa mi to nedalo opravit 🙂

rambouskova2
28. bře 2014

@1890 Tak jsem dneska byla na kontrole a na porod to nevypadá ☹ Ani náznak, tak jsme řekli s doktorem, že ten hmat neuděláme, aby mi neublížil. Dnes jsem ani neměla náladu cvičit. Kdybys věděla jak moc mě těší, že nejsem v tom jediná. Konečně někdo ví a chápe jak se cejtim. A to jsi nedopadla jak já, že si Romek tahá malou do naší postele, pak já velká hrošice je utlačovaná mladou. Do toho minimálně 8x za noc na záchod, pak než se přetočim z pravýho boku na levej bok, když už dojdu k nějaký dobrý poloze a začínám zabírat, tak mě začne pálit žáha, a v poslední řadě mě kdybych náááhodou chtěla usnout kopne, nebo se přilepí ke mě mladá. Takže pak Romek má jeden a půl postele a já nakraji přilepená na připravený postálce pro mimčo s Teou na zádech. Do toho mě ještě zítra čekají Teušky narozeniny. Takže se už nezastavím vůbec. Romek my slíbil, že mi pomůže, ale znáš to. Něco někam nastrká a myslí si, že je to uklizený. Pak to hledám rok a ještě řekne, že jsem to uklidila já. Nebudu tě tím otravovat. A jinak kdy ty máš ten termín? Asi jsi mi to psala, ale já jsem líná to hledat.

little_frog
28. bře 2014

@aknedz
@cattarii
@gellerka

děkuju za odpovědi. určitě jsem si nepředstavovala, že pak budu mít dole průvan 🙂 ale tak logicky člověka napadne, že když jsou ty svaly uvolněnější, tak se tam hladčeji vejde to, co předtím třeba úplně nešlo a to může být u sexu znát a nemusí to mít objem 30cm, stačí to pánské vybavení 😀
Taky mě napadl předčasný porod, když se takto žena otevírá sama, ale nikde jsem se nedočetla, že by s tím byl problém, nebo že by to vyvolalo porod.. je mi to vcelku sympatické, jen přemýšlím zda to není prostě mimo, protože neznám žádnou podobnou obdobu z přírody nebo od zvířat a na to já vždycky dám..

aknedz
28. bře 2014

@little_frog viem ze si to tak nemyslela, ja som to trosku nadniesla aby to bolo vtipne podane 😉 hadam som ta neuraziila, nebol v tom zamer, prepac...
Tak ti to skusim inak prirovnat-k inemu svalstvu....skus si predstavit ze by si bez predosleho rozcvicenia a zahriatia sa zrazu rozbehla a chcela co najrychlejsie zasprintovat 100m - mala by si par dni riadnu svalovicu a hrozilo by ti aj natiahnutie svalov, dokonca roztrhnutie (pokial by si fakt bezala extra rychlo nad svoje sily)....
aj sportovci, ktori trenuju pravidelne sa musia pred velkym vykonom zahriat a mavat aj denne treningy pred nejakou sutazou...
No a co sa tyka teda toho dole, tak ked natiahnes pruzno gumu, tak sa rovnako rychlo stiahne - aj svalove vlakna trenovane takto funguju - teda aj panvove dno, ale ked natiahnes nasilu nieco, co nie je pruzne, tak to zostane roztiahnute a dlho sa to dostava do normalu, takze zeny, ktore cvicili prave este lepsie pocituju regeneraciu po porode 😉
A priklad z prirody nemozes mat, pretoze v prirode rodia samice "svojim" tempom, nikto im nekontroluje ozvy plodu, nepicha oxytocin, nenuti vytlacit babo do pol hodiny, mozu si zvolit polohu aka im je prirodzena a vela vela inych faktorov, ktore zabezpecuju ze porodne cesty sa im prisposobuju tempom pomalym a teda nedochadza k poraneniam....ale zase ak su komplikacie, tak uhynie samica alebo mlade-to je zakon prirody.... ale zo sveta ludi viem dat priklad, niektore zeny z domorodych kmenov v Afrike si trenuju porodne cesty pred porodom roznymi velkostami tekvic 😉

little_frog
28. bře 2014

@aknedz to je hezké s těmi dýněmi 🙂 viděla jsem porod Afričanky, miminko vyklouzlo jak nic a ona u toho klečela - seděla na jedné noze..
víceméně tedy můžu partnera ujistit, že o nic nepřijde... 😀 mě teda jeho otázka dost naštvala, protože pro mě je důležitější porodit dobře než hledět na jeho potřeby, ale tak to chlapi mají no...
když jsem byla na předporodním kurzu v Domažlicích, tak PA nám přinesla obrázek epina jako k zasmání, co je to za blbost, to mě docela taky naštvalo... jsem zvědavá, jak na to bude reagovat gynekolog, ten má taky furt jen skeptickej přístup ke všemu 🙂 a zatím to vypadá, že aniball je levnější varianta toho samého a do sex shopu, kde by se to dalo sehnat nové za dvě stovky mě nikdo nedostane 🤐

aknedz
28. bře 2014

@little_frog ano, aniball je celkom fajn konkurencia, uz som cakala, kedy to niekoho napadne, ked som ja pouzivala epino pred 1,5 rokom, tak to este nebolo.....
Svojho muzika mozes upokojit, dokonca zeny ktore trenovali s Epinom a robili aj kegelove cviky (pozri si na nete) tak maju este lepsie panvove dno - koniec koncov tantricky sex tiez vyuziva kegelove cviky-tie potom mozes robit po porode pre svoj klud, ze tam dole budes mat rychlo vsetko uzke 😉 a tiez nebude problem s inkontinenciou a oslabenym svalstvom panvoveho dna....Moj sa nestazoval a to sme sa milovali este pred ukoncenym sestonedelím...skor su tam ine faktory ako to ze by si sa dole nejak roztiahla - po porode moze byt telo hormonmi rozhadzane a mozes mat ty neprijemne pocity z milovania...
Asistentky sa tomu smeju, lebo to este nepoznaju a navyse vsetci to povazuju ze je to na "nacvicenie tlacenia" babätka von-ale to bude realne podstatne ine, akurat budes mat vyhodu v tom, ze to pojde lahsie a ze uz budes vediet ake svaly mas zapojit pri tlaceni a tym padom nebudes neefektivne tlacit do hlavy ale tam kde mas 🙂 ....jaj a este k tomu otvaraniu a predcasnemu porodu - ono to nema nic spolocne s otvaranim krcka maternice lebo sa to nezavadza tak hlboko aby to nejak drazdilo alebo poskodzovalo krcok, teda predcasny porod nehrozi - ako som pisala, ja som bola dva tyzdne otvorena na 2cm - teda krcok maternice som uz mala otvoreny a lekar moj neveril ze sa este uvidime na poradni, ze urcite coskoro porodim....a cvicila som denne s Epinom a ziaden porod to nevyvolalo. Pokial mas normalne tehotenstvo, nemusis sa nicoho bat, ani in fekcie, ked dodrzis hygienu. ...No a gynekologovi - pokial mas takeho so zastaralymi nazormi o tom ani nemusis hovorit...staci ked to povies porodnikovi tesne pred tlacenim - a to treba ako tu hore spomenula jedna maminka, treba im to razne niekolkokrat zopakovat ze si sa pripravovala, lebo oni casto strihaju prvorodicky este automaticky -ale ked som to ja povedala, tak si to skontroloval - ako mi moj muz povedal, ze si to tam dole prehmatal a poroztahoval (ja o tom neviem, ani som si to neuvedomila) a ze videl, ze hovorim pravdu 😉 .....Inak moj gynekolog je skvely odbornik ale tiez nevedel pochopit preco nechcem nastrih, on je zastanca radsej nastrihnut trosicku ako velke natrhnutie, tak boli aj ostatni porodnici v nemocnici, ktoru som mala vzdialenu 10 minut autom....(uz ju zavreli) a tak som si radsej vybrala porodnicu vzdialenu 20 min. autom (nakoniec sme aj to museli dat za 10 min a sli sme 120km/h :D) ...ale tam je vela mladych porodnikov, ktori uz rutinne nestrihaju a maju minimalny pocet velkych natrhnuti, skor take na 2-3 stehy a nastrih robia ozaj vynimocne...tak vela stastia a manzela o tom nepresviedcaj, mne sa aj tak najlepsie cvicilo, ked nebol doma a mala som klud sama pre seba 😉

little_frog
28. bře 2014

@aknedz no jo, já si ještě pořád držím ten novomilenecký zvyk, že s ním potřebuju všechno sdílet, ale jaksi tím těhotenstvím vidím, že jsme se dostali do té fáze partnerství, kdy opravdu nemusíme dělat vše spolu a nemusím mu o všem říkat 😀
Jinak Kegela cvičím od 1. trimestru.

aknedz
28. bře 2014

@little_frog jeee, sikovna, tak to sa uz absolutne nemusis strachovat, ze by si sa roztahala, Kegel je super! 😉

aknedz
28. bře 2014

@little_frog a este k tomu prejednavaniu veci...ano je to tak, ja tiez najradsej vsetko s nim prejednam...ale k veciam ohladne pripravy na porod sa aj ti najblizsi stavali k tomu,co som robila tak, ze NACO??? Ved my sme porodili a nic sme nerobili....a ked to muzi vida alebo pocuju, tak su tiez skepticki, ze naco vymyslame....ale kedysi neboli ani mobily, ani notebooky a ako sme si s nimi mnohe veci ulahcili, tak preco si neulahcit porod, kedysi bolo zakonitostou, ze si to zena musi "odtrpiet" aby bola matkou-ale to je taka blbost, porod moze byt jeden nezabudnutelny krasny zazitok a nie trapenie nutne na privedenie dietatka na svet.....a tak ked ma najblizsi kritizovali, preco pijem alchemilku, malinnik, jem lanove semiacka, denne cvicim, masirujem hradzu - o epine som uz rodine nehovorila a nakoniec ani ze si berieme so sebou k porodu aj dulu-ani vlastnej mame som to nepovedlala, lebo by mi povedala ze zbytocne vymyslam...ale ked som potom v den porodu stala vysmiata na chodbe, nepotrebovala som sediet a vsetkym som nadsene rozpravala aky som mala krasny porod - tak ani nechceli verit, museli soi sadnut oni, lebo prisli ma tam na navstevu lutovat ze aku tazku vec mam za sebou-porod a ja som ich takto prekvapila ;) Tak tak, robime to pre seba, to si pamätaj, rodit pojdes ty a nie partner ;) treba mu to takto s laskou vysvetlit

little_frog
28. bře 2014

@aknedz to je hezké... no tak si za pár měsíců povíme, jaké to bylo 🙂

aknedz
28. bře 2014

@little_frog to ano, ja som zvedava, ci druhe pojde tak krasne, bola by som rada 😉 len som sa zamyslela aj nad tym, ze ak to pojde este rychlejsie, tak asi nestihneme ani z domu odist 😅 Zelam Ti prijemne cvicenie a krasny porod!

1890
28. bře 2014

@rambouskova2 No říkal 1.4 ale to je podle menzes jinak 9.4. V úterý má večer službu v nemocnici, tak snad se dohodnem, že by mi píchl vodu, když jsem otevřená. Jinak mu o ten hmat řeknu taky. To mladej spí ve své postýlce, takže dobrý akorát dnes na mě tukal na rameno už v půl 3 takže noc krásná. Jinak vstává tak kolem 6 ráno. Celý víkend bude tatínek prozměnu v lese, takže mi s ničím nepomůže. Jinak s tím otáčením v posteli děs. Záda mě berou pěkně. Piju i ten maliník.

rambouskova2
28. bře 2014

@1890 Tak já mám 2.4 my jsme vzhůru od 7, ale chodí spát okolo 9-10. Maliník piju taky. Občas teda zapomenu, ale to bych nebyla já.Dnes jsem ani necvičila, nějak jsem neměla náladu. Už jsem schovala z chodby i kufr. Achhhh joo ☹

1890
29. bře 2014

@rambouskova2 no já dnes noc naprd spala jsem snad 3 hodiny. V půl noci hrozný křeče do břicha a hrozný průjem. Myslela jsem, že umřu. aspon kdyby se to tam teda nějak připravovalo. Záda mě bolí strašně. Dnes jsme vstávali v půl5 fakrt paráda. Večer je v 8 v půl 9 tuhej. Doufám, že ho na gyndě v uterý ukecám a večer by mi píchl tu vodu.

rambouskova2
29. bře 2014

@1890 Tak já už to mám za sebou. Hele to předtim, myslim bolesti kontrakce a křížový, prostě katastrofa!! Museli mi píchat plodovku, ale pak se to rozjelo. Tak naše Nicol Laura má 47 cm, 3070g a 47 cm. Bez nástřihu, či potrhání. Jen jsem nedala ty narozeniny Teušky. Ty mě mrzí. Vše jsem zařídila a taťka dnes dodělával.

rambouskova2
29. bře 2014

Tak holky jsme na světě!!!!!!!! Musim uznat, že EPI-NO funguje!!!!!!!!!!!!!! S mou první dcerou nástřih, hemeroidy atd..... s mou druhou dnes musím napsat opět narozenou 29.03. ale ne 2012 ale 2014 bez potrhání, nástřihu, šití či bolesti zadku. Odchod z porodního sálu po svých, po dvou hodinách i jídlo. (teda jen polévka víc jsem nezvládla) Jinak tady u nás v nemocnici EPI-NO neznají, ale sestřičky jsou ze mě PAF! Tak už jsem jim hned EPI-NO doporučovala. Tak zatím

lindafabianova
29. bře 2014

Jeee tak to je super, gratulace! tak ty krece v noci byly kontrakce ne??;)

1890
29. bře 2014

@rambouskova2 Tak to gratuluji, ja chci už taky ach jo. Závidím ti. Ty křížový bolesti děs. nemůžu se vůbec hnout, tak se to snad taky rozjede. Tak vidíš a to ti řekl, že to na porod nevypadá.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru