EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

lucie_84
17. dub 2011

Holky, stalo se vám někdy s epinem, že jste zkoušely trochu víc nafouknout a vytlačit a pak jste druhý den byly trochu jakoby "opuchlé"? Já se dneska na 8 cm nemohla dostat, mám epino i s tím měřičem - Delphino Plus a podle tlaku vím, kolik mám cca nafouknuto a i oproti včerejšku byl při hodnotě 8 cm vyšší tlak na balonek. Zítra jdu na kontrolu tak jsem zvědavá, co mi poví.

anicka1981
17. dub 2011

@lucie_84
uvidis co ti povedia, mozno si bola trosku viac stuhnuta, tak preto, sa citis byt obuchnuta, ja sa tiez niekedy dole necitim velmi dobre, tak cudne neako,,,,ale stale mi to prejde, a co sa tyka zilky, jedna sa zahojila a druha sa mi urobila, :(, takze tak,

paula_1
18. dub 2011

@dulkagabulka ahoj a kde rodila ta baba co mala ten "drsny" porodny plan?? 🙂 a ty robis aj dulu k porodu?

dulkagabulka
18. dub 2011

@paula_1 v zaujme zachovania jej intimity ti nenapisem presnu porodnicu..rodila na zapadnom Slovensku 🙂
a ano..robim dulu k porodu 🙂

lucie_84
18. dub 2011

@anicka1981 Asi tě moc nepotěším, ale dnes jsem konzultovala používání epina s porodní asistentkou při kontrole při výskytu varixů nejen v oblasti pochvy. Bohužel...a sama mohu potvrdit, protože jsem to viděla u cvičení, že žilka během cvičení více ukazuje a vylézá, je lepší se cvičení vyhnout, aby pak při porodu nemuselo dojít nejen k nastřižení, ale i natržení oné žilky, která bude při porodu tlakem velice zatížená. Takže její vyjádření bylo raději se vyhnout používání a snažit se problém vyléčit a nebo zmírnit, protože se zřejmě bude ukazovat až do konce a po porodu snad zmizí.

lucie_84
18. dub 2011

Holky, nevíte, jak je to s epinem při zjištění streptokoka GBS? Dneska jsem epino probírala s paní v čekárně a na tohle jsem vážně neznala odpověď. Vím, že se nedoporučuje při kvasinkách a poševních infekcích, ale toto?

landrea
18. dub 2011

@lucie_84 hmm, urcite je dobre sa preliecit, a potom opat zacat, lebo si to opatovne moze zaniest do posvy a streptokok sa znova objavi v zvysenej miere.. ale ak by ho vyslovene dobre desizfikovala, mozno by sa mohlo. neviem ci je sliznica taka zranitelnejsia pri streptokokovi ako pri mykoze..?

anicka1981
18. dub 2011

@lucie_84 ved, ked ti zistia toho streptokoka, tak pocas poodu ti pichnu antibiotika, takze si myslim, ze stym epino nic nema, a po kazdom pouzi sa balonik umyje, a dezinfikuje, , pre teba je streptokok neskodny, jedine co sa moze stat, je ze ked babo pechadza prorodnymi cestami tak ho moze chytit a neskor dostat zapal pluc,,,,mne budu robit ster na toho bacila v stredu na poradni,
tuto robia kazdej zene, a je to 50 na 50, takze uvidim,

a co sa tyka zilky, mne sa jedna zahojila a druha sa mi urobila a to este vobec necvicim , takze epino s tym asi tiez nema nic spolocne, a zilka pri porode vybehne tak ci tak, takze ja cvicit budem, je to lepsie ako sa natrhnut a mat este aj zilku, tak ci tak, ved po porode urcite zmiznu, to je tlakom babetka,,,,ja som pred tym v zivote so zilkami problem nemala,,,,,

lucie_84
18. dub 2011

@landrea On se ten streptokok neprelecuje a pri porodu se podavaji antibiotika, aby ho nechytlo miminko, ale taky si nejsem jista, jestli zeslabuje stenu sliznice, jako mykoza. Rikala jsem ji prave, ze si myslim, ze ne, ale at se na to nekde informuje.
A jak se citis ty? Stale nic noveho?

landrea
18. dub 2011

@lucie_84 zajtra idem do poradne, tak som opat zvedava ako to postupilo 🙂
ale zatial 2v1. mne sa uz aj velmi cvicot nechce, ale teda aspon kazdy druhy dnik dam udrzujem nejakych 32-33 cm, to je obvod nejakych 10 a cosi
ja zu sa neviem dockat porodu a chlapciatka,uz sa tesim aj na teka e obycajne veci ako pospat si na bruchu, a pohodlne sa v posteli prevalit 🙂

mne streptokoka preliecval ( v prvom tehu ) a potom tiez podali atb pred porodom, inak nedavno som citala ze to ma byt minnimalne 4 h pred porodom podane, a to ja sm vtedy veru nemala.

seva
18. dub 2011

@landrea
@lucie_84
no, ono sa streptokok v podstate "preliecit" velmi neda, nakolko sa po vzdy po urcitej dobe znovu objavi.
myslim, ze 40 % zien ho ma, a nesposobuje im nijake problemy. tie by mohli nastat iba pri porode, babatko by sa mohlo infikovat pri prechode porodnymi cestami, a mohlo by mu to sposobit komplikacie. prave preto sa antibiotika, ktore spolahlivo znicia streptokoka podavaju az tesne pred porodom - aby sa tam fesak "nestihol" vratit.
zienky, ktore pri prvom tehu mali streptokoka, dostanu atb automaticky aj pri dalsich tehotenstvach.
podla mna by sa epi-no malo dat normalne pouzivat (to je vsak len moj laicky nazor) ...
drzim palce, baby! 😎

landrea
18. dub 2011

hm , viem ze osidluje posvu bezne, ale to som nevedela , ze by som ju mala dostat aj pri druhom porode.. zajtra to porodnikovi spomeniem, ale skor myslim ze nepodame atb

seva
18. dub 2011

@landrea skus sa opytat. je mozne, ze u nas to funguje inak. ja som momentalne v zahranici, a tu sa to robi tak, ze ak si mala pri prvom tehu potvrdeneho streptokoka, pri dalsom tehu ti ani nerobia test, ale rovno nasadzuju atb pred porodom .. test na streptokoka ti teraz robili? a vysiel negativne?
ja som ho mala negativny pri prvom tehu, a tento tyzden mi maju robit test. tak som zvedava, ako dopadne.

anicka1981
18. dub 2011

@landrea a v ktorom si teraz tyzni?, to mas super ked si uz na 32 cm,,, ja dufam, zepokial zacnem cvicit mi prejde ta moja zilka, dost neprijemne to je,,,, ja som epino vyskusala len raz, ked mi doslo, a to som dala 24 cm, co je 7,5, tak dufam,ze zvladnem tych 10, aj s pipadnou zilkou,,, nechcem sa potrhat a ani nastrih sa mi nepaci, jedina nadej je epino,,,, ja som teraz v 32 tt,

vdovec
18. dub 2011

Ahoj holky, neprodává tu někdo epino? Nejlépe někdo z Čech, aby nebyla tak drahá pošta 🙂. Jsem z Brna

landrea
19. dub 2011

@seva no dnes som na to yabudla, a nespytala som sa, ale testy som mala cele tehu negativne

seva
19. dub 2011

@landrea tak potom sa asi podarilo ho definitivne zlikvidovat ... ak ti robili testy, a boli negativne, je to urcite OK. neviem, rozmyslam, ze ci ten postup tu nieje taky prave preto, lebo samotne testovanie a preliecovanie je drahsie ako automaticke podanie ATB pred porodom, ak zena uz raz streptokoka mala.
dufam, ze som ta zbytocne nevystresovala. myslim, ze ak si ho cele tehu nemala, nie je dovod, aby ti davali ATB ...

landrea
19. dub 2011

@anicka1981 ja mam zajtra uz termin porodu, takz e finisujeme
ja mam krcove zily na rodidlach, ale pri cviceni ma to neboli a gyndos nemal nic proti.

dnes som ale bola na poradu u porodnika , ktory ma snad odrodi, a velmi dobre som s nim pokecala, presli sme vsetky moje zelania, bolo to fajn, to by malo byt kurnik povinne, ze si rodicky s porodnikom prejdu tie veci.
urcite veci mi veru narovinu povedal, ze nepojde,..

ale .. kvoli tym zilam mi odporucil ze by sme pouzili dianatal... ja som si skor myslela, ze by to neprospelo napr tomu nenastrihnutiu, ze keby hlavka klzala rychlejsie .. ale povedal ,z e maju fajn skusenosti , a ze aj v pripade tych zil by to fakt odporucal doniest, ze to dobre brani poraneniam, tak si ho kupim , a ak nepouzijeme predam. idem si o nom cosi recitat, lebo sice evidujem ze to existuje, ale nic som blizsie o mon necitala, prave s dovodu toho ze som myslela ze to neprospeje tej hradzi...

landrea
19. dub 2011

@seva nie nestresujes, myslim e to potrebne nie je, v stvrtok mam opat poradnu, tak sa opytam.
neviem ci uz babatku nejdem dohovarat nech zavita medzi nas. 🙂

seva
19. dub 2011

@landrea 🙂 drzim palce!

anicka1981
19. dub 2011

@landrea jaj, tak to drzim palce, velmi, no tie zilky nie su nic prijeme, ale uz to neako vydrzim, ja zacinam cvicit az o 2 tyzne neako, tak dufam, ze sa trosku postahuju, a ked nie, tak to bydrzim neako, uvidim ako mi to pojde

Inac naozaj by mali mat taky ludsky pristup, a porozpravat sa s nami ako s ludmi, ze co a ako,

daj vediet, ako si to prezila,.. a inac ja papam lanove semienka,tie urobia tiez to, ze mele vyklzne lepsie vonku, ale zase ked maju dobre skusenosti s tym gelom, tak si ho zozen, vsetko zelezi na porodnikovi ako vedie porod,,,ci sa potrhas, alebo nie,,,,,, drzim vam palce...

landrea
19. dub 2011

@anicka1981
ked videl tie moje varixy, navrhol mi to. ze urcite to je na zvazenie, aby to pomohlo tej oblasti neporanit sa.
lebo pri prvom som v posve z jednej krvacala a chvilku veru lietal vo mne gyn. zrkadlami , ze s kade to tecie, nastastie sa podarilo nakoniec zasit, a nebol ani hematom ani komplikacie.

hmm, som vlastne trocha zaskocena, .. ak to pouzijeme, ... chcela som to tak prirodzenejsie, a nakoniec vyuzijem novinku v poordnictve, ale samozrejme necham si poradit, vyslovene vravel , ze by to odporucal, aby sme zas nehladali miesto krvacania. ale fakt mi pride vtipne ze na jednej strane si zelam prirodzenejsie vedenie porodu, s cim suhlasil a nemal problem, a na druhej strane pouzijeme gel . snad bude fajn...

anicka1981
19. dub 2011

@landrea no tak asi ,ked mas tie varixy tak to bude lepsie, nedojte k takemu velkemu treniu, takze naozaj to moze byt len dobre pre teba, a jasne, ze kazda, chce co najprirodzenejsi a najednoduchsi porod, bez neakych vedlajsich zasahov, ved porod je intimna zalezitost madzi tebou a dietatom a malo by sa do toho cim menej zasahovat, ja pokial som nevedela o epine som mala taky panicky strach z porodu,ani nie z porodu samotneho, ale z toho, ze tam budu cuzdi ludia, a ze mi urobia nieco co nebudem chciet, naozaj som bola presvedcena, ze ked uz mam rodit v nemocnici tak na cr, ale potom som sa dozvedela,o epine, a zmenila som uplane nazor, a tiez som zacala chodit na predporodnu pripravu, a aj to pomohlo, tam mi asistentka vysvetlila, ze oni su tam pre to aby nam pomohli, a tak neako som sa ukludnila, ale fakt panicky strach som mala, teraz som este spisala individualne poziadavky, takze sa naozaj nebojim, ze mi urobia nieco len preto ze sa to robi, ako nastrih u prvorodiaciek, a take veci,

lucie_84
19. dub 2011

Holky, tak já se taky dnes informovala. Při varixech by měl vždy vhodnost užívání epina svolit lékař, protože laik nedokáže posoudit, jak velké a nebezpečné pro porod - respektive pro krvácení ženy při porodu varixy budou a nbo možné poranění epinem. Protože žena může mít varixy, které jsou "neškodné" a které už mohou být nepříjemné, bolestivé a nebezpečné.
Co se týče streptokoka - pokud mimo jiné nezpůsobuje výtoky a nenapomáhá k zánětům pochvy, cvičit se s ním bez problémů může. Pokud je jednou streptokok zjištěn, v jakémkoliv průběhu těhotenství, porodnice podává ženě antibiotika během porodu, minimálně 3 hodiny před začátkem a to z důvodu, že tento streptokok v 99% nezpůsobuje ženě žádné obtíže, je jen infekční pro dítě a v ženě většinou jak se již jednou objeví přetrvává a nelze nadobro přeléčit.
Přidávám odkaz na odpověď s přeléčením streptokoka. Ještě stojí za zmínku, že článek je od lékaře, který se podílel na knize a léčebnému postupu podávání ATB proti GBS.
http://porodnice.cz/node/33434

landrea
19. dub 2011

jasne treba to konzultovat, ja som sa ho na epino pytala, nemal nic proti , ked nebudu infekty..
, aj ked mam varixy kupila som ho a slo to prvykrat bez nejakych neprijemnych pocitov, ziadne bolesti, tak som bola rada, pokracovala som..
zajtra mi do lekrane ma prist ten gel, inak by som mimco presviedcala uz dnes 🙂
ale teda zacnem zajtra 🙂
porodu som sa ja nebala, ale sradna je ze teraz mam ovela vacsiu znalost a poziadavky, ako pri prvom.
takze kocky, super ze aj prvorodky ste take informovane, ja som sice dost o tom citala ale vela veci mi nedoslo, az potom spatne som si uvedomila , ze juuuj to tak byt nemalo, aj ked nebolo nictake katastrofalne...

landrea
19. dub 2011

kukam, ze moka nam pisala naposledy 11.4, snad sa im vodi dobre, a pisne co a ako

anicka1981
19. dub 2011

@lucie_84 ,a to aj pri zlatej zile?, lebo chapem, ked su varixy v posve, ze mozes ich podrazdit, a mozu sa rozkrvacat, ale v konecniku,?, to neviem, ja mam iba take male, jeden sa zahojil a druhy sa urobil, ale nie je to az take strasne teraz, ta masticka dost zabera, a mne to nekrvaca, iba je to neprijemne bolestive,

moja doktorka je zastarana, pravdepodobne ani nevie co to epino je, je sa nepacia ani ultrazvuky, berie to ako robotu navyse, preto chodim na sona do sukromneho lekara, ked si to vsetko platim z vlastneho, keby som vedela, ze sa nebudeme stahovat uz by som ju vymenila davno,,,

uvidim co mi na to povie moj porodnik, idem k nemu niekdy v maji na prietoky, tak sa porozpravame, ale ja si nemyslim, ze to je take tragicke, skoro kazda tehotna ma ku koncu problemy s varixami alebo zlatou zilou, keby to malo byt az take nebezpecne, tak by urcite radsej rodili na cr, ako nechat sa vykrvacat pri normalnom porode,,,,, nebojte bude dobre,,,

sarahzipserova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lucie_84
20. dub 2011

@anicka1981 V porodnici mi paní doktorka a pak i porodní asistentka ochotně odpovídaly na dotazy a vzhledem k tomu, že mám také žílu na konečníku, mě zajímalo primárně to. Je lepší se o možnosti užívání poradit i přes žílu a né vaginální varix. Žíla je balonkem oslabována při cvičení a při porodu, kdy ten tlak bude ještě citelněji a může se stát, že žíla praskne a dojde i k větší ruptuře do střeva, takže nejen, že tě mohou nastřihnout, nebo se mírně natrhneš i s používáním balonku, ale ještě ti praskne žíla a hojení bude 2 x horší. Paní doktorka mi zkontrolovala stav a řekla, že mohu cvičit, ale né do tlaku. Takže jsem na 8 cm a přes ně už nemohu, protože pak už opět cítím nepříjemný tlak na konečník, jak nemám natrénováno. Ptala jsem se i na zkušenosti s epinem při porodu, když vědí, že rodička ho používala a bylo mi odpovězeno, že s nástřihem je to 50 na 50.

S varixy se taky dá cvičit, ale zase platí pravidlo se zeptat. Protože sice každá chceme s balonkem docílit toho, abychom se vyhly nástřihu, ale prý si ženy dost často neuvědomují, že cvičí přes nějakou obtíž, která pak celý porod ještě může zhoršit. Například pro cvičení s kvasinkami jsou zásadně proti kvůli oslabené sliznici a i přes používání kondomu je sliznice zatěžována a dost často to pak vede v vnitřním poraněním, které jsou pak pro šití mnohem horší a bolestivější.

@landrea Jsem zvědavá na ten gel, jestli pomůže. Taky jsem už o něm četla, ale dost často k němu psali, že se jedná jen o další trik, jak vytáhnout z ženské vyděšené z nástřihu a následného hojení peníze a že stejný účinek má i lubrikační gel. Já ale četla studie o tom, jak je používám ve Švýcarsku hojně a tam se tak "neřezničí" jako u nás a nestříhá se pro nic za nic. Ale tak nejen ke gelu, ale i k celému porodu mají trochu jiný postoj. Moje příbuzná tam odrodila už 3 děti a vždycky bez komplikací.

Co ta Moka? Furt nic?

landrea
20. dub 2011

@lucie_84 ahojky, ano je to ako pises, v podstate obycajny lubrikant na vodnej baze. ale obycajny by porodnik pouzit nemohol, nakolko sa nemoze postavit za nieco co nema testy, je mi jasne ze je to predrazene az hroza.
proste musi pouzivat zravotnicky material na to urceny ...
a mne to odporucil hlavne kvoli tym krcovym zilam na rodidlach ked ich videl 🙂 ale pisu tam z,e chrani aj perineum, no uvidime. mozno ani nepouzijeme...

som aj ja zvedava na moku, asi budem hadam aj v porodke ked pisne. snad je im fajn, mozno bola najprv na pozorovani, a mimi ma mozno len par dni.. uvidime

ja ma zajtra poradnu a v piatok zas k porodnikovi, ze popozera opat. tak snad sa to aj v ten piatok pusti 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru