Gynekoložka nechce navštěvy tatínků

kristas00
15. kvě 2019

Ahoj těhulky, setkali jste se s tím, že Vaše gynekoložka nepřijíma partnery na prohlídky, aby se podíval na ultrazvuk? Myslím vůbec. Její vysvětlení bylo, že to prostě nemá ráda, když se jí ten chlap tam motá a vubec že to nerada takto dělá. Je to moje první a představa, že tam se mnou nemuže jít ani jednou mě dost bolí a mrzí mě :( Na screeningový pujdeme jinam a tam muže takže se podívá, ale co ty ostatní prohlídky když mimi bude větší a větší? Má vubec doktorka na to právo? S ničím jiným jsem s doktorkou problém neměla,naopak zavčas všechny moje problémy podchytila a moc mi pomohla, nerada bych ji kvuli tomuto měnila, zrovna když jsem těhotná :(

terry1512
15. kvě 2019

@kristas00 není za co. 😉
Určitě bych se dr. zeptala proč je to problém, a snažila se sni domluvit. Zvlášť pokud to nechceš, jak sama píšeš na každou kontrolu.
U moji je třeba naprosto běžné že chodí tatinci, a nikdy netekla ani popel. Ba naopak, byla ráda. Zvlášť když tam byl třeba nějaký problém, tak na to žena nebyla sama.
Je to celkově o přístupu toho dr, jeho empatii.

Ale zakázat to prostě jen tak nesmí. Leda by byl partner agresivní, opilí, nebo ohrožoval tebe,dr, nebo samotné vyšetření. Pak ho může zcela oprávněně vykázat.

journals
15. kvě 2019

Tady se porad mluvi o velkem UTZ - to jsou ale screeningy, ne? Tak nevim, o co pak jde.
Ale myslim, ze zakladatelka zatim nema zkusenost, tak nevi ze neni o co stat. Mozna pravo ma, ale k cemu je predem vypruzeny doktor, ktery ti ze sve vlastni vule pak miminko treba ani nepopise? A na to zase ma pravo on, nezdrzovat se v praci popisem toho, kde ma miminko nos, kde je prava noha a kde leva. Muze jen suse konstatovat, ze je vsechno ok a nic ho pak nemusi donutit davat informace “navic”

bekyc
15. kvě 2019

Třeba má dr. špatnou zkušenost, dokážu si představit že tam měla partnery, co rušili, měli poznámky atd. Podle popisu to asi nebude nejpříjemnější doktorka, ale takhle to má prostě nastavený a vy se s ní můžete buď rozhádat (prosadit si že tam s vámi partner půjde - mně by to za to nestálo) a nebo jít jinam, k jinému dr který vám zas nemusí vyhovovat v něčem jiném. Můj partner byl v obou těhotenství jen na UTZ ve 20tt a ani mě nenapadlo brát ho jinam. Až se miminko narodí, na fotky i na utz se tak nějak zapomene, mně tedy leží od porodu v šuplíku, proto si ani nenechávám dělat fotku na každé prohlídce.

leneee
15. kvě 2019

@kristas00 muj lekar s tatinky problem nema-udela beznou kontrolu a na zaver dojde pro tatinka do cekarny ze se muze jit mrknout na mimco-ukaze na utz hlavicku,nozicky,srdicko,rekne jak mimco roste atd. Urcite to stoji za to i pro toho chlapa jednou dvakrat videt, dokud to mimco na utz videt pekne je,jak uz je pak vetsi,tak uz je lepsi ten screeningovy ultrazvuk.mela jsem takto i starsi dceru a vse ji krasne vysvetlil... je to jen o empatii lekare,prece jen je to zazitek videt mimco jeste v brise 🙂

atisa
15. kvě 2019

Tak na mou otázku, zda může přijít partner na ultrazvuk řekli, to je snad samozřejmé... 🙂

sudylichozrout
15. kvě 2019

@terry1512 jasne, my jsme ty nevedome ovce, co se nechaji vodit jak na porazku 😃 Och... Diky, Boze, ze mame vas, aktivisty, kteri bdite nad nasimi pravy 🙂

terry1512
15. kvě 2019

@sudylichozrout ty ses úplně marná.
A jinak se nám říká Informovaný rodič 😉
A představ si, že jsem na to pyšná.

sudylichozrout
15. kvě 2019

@terry1512 vsak bud 🙂 Marna? Jak se to vezme...

journals
15. kvě 2019

@sudylichozrout trosku mi to prijde jako s tim pravem kojit v bance. Pravo ano, ale je nutne ho nesmyslne prosazovat za kazdou cenu?

sudylichozrout
15. kvě 2019

@journals tak tak. To, ze mam na neco pravo, neznamena, ze je vkusne a vhodne ho pozivat uplne kdekoliv.

treasurka
15. kvě 2019

@kristas00
Ahoj,
1. může ti být úplně jedno, že ti tu někdo napíše, že JEMU nepříjde nnormální, aby tam tvůj partner chodil, důlžité je jak to cítíš TY a ON.
2. co s týče toho, na co má nebo nemá doktorka právo, tak bych se zeptala např. na aperio.cz, tam ti odpoví kvalifikovaně
3. pokud zjistíš, že nemá právo ti to zakázat, tak bych se snažila jít na to nekonfliktně, tzn. nedupat tam nožičkou, ale vysvětlit jí, že se nemusí bát, že muž překážet nebude, je to přeci dospělý muž, né malé dítě, takže si stoupne kam mu řekne a bude koukat na obrazovku. Vysvětlila bych, že je to důlžité a požádala ji, aby ti vyhověla, přeci jen, pro ni je to pár minut "nepohodlí", pro vás důležitý společný okamžik. Konec konců, ty jsi pacient, ona je tam ve své prácovní době pro tebe.
4. Asi bych to tak trochu "hodila" i na partnera - stojí o to tam být? Tak ať tam prostě jde a pokud bude dr. protestovat, ať si to domluví. Přeci to nemusíš řešit jen ty ;)

@terry1512
Jdu tě morálně podpořit ;) Máš samozřejmě pravdu. Jak už jsm psala jinde, srazit paty a sklopit hlavu svět k lepšímu nezmění. To, že někdo potřebuje být za každou cenu křečovitě konformní není tvůj problém, ale to určitě víš. Takže ti (nevyžádaně) radím konformistky ignorovat a říkat si svoje, protož bránit sebe JE normální ;) 👍👏

terry1512
15. kvě 2019

@treasurka to je krása, a přesně to i celou dobu radím.
To jen některé to nechápou. A placaji tady něco o agresivním vyžadování práva.

Za podporu děkuji, na ,,dámy " již nereagují protože to stejně nemá smysl.
A jsem moc ráda že v tom nejsem sama, a že to alespoň někdo chápe. 😊

treasurka
15. kvě 2019

@terry1512 No jasně, vůbec nereaguj, dělám to stejně 😉

zahodila
15. kvě 2019

@terry1512 Nevím, proč jako Informovaný rodič neděláš radeji osvětu v tom, že třeba v prvním trimestru by lékaři neměli vůbec zapínat dopplera (z hlášky "a slyšela jsem srdíčko, až mě to dojalo" mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě) , že Angelsound je dost nebezpečná věc nebo že ultrazvuků by mělo být v těhotenství tak málo, aby byla provedena nutná diagnostika, žádný ukazování mimina při každé kontrole. A jo vlastně, důležitý je to, že žena má právo mít u toho ultrazvuku partnera.

terry1512
15. kvě 2019

@zahodila třeba proto že na to se nikdo neptal.
Až se paní zeptá, mile ráda ji to řeknu.
Něco jako nevyžádané rada se tomu říká.

sudylichozrout
15. kvě 2019

@zahodila Vetsina "aktivistu" resi nepodstatne blbiny, ktere jsou dulezite pro promile spolecnosti a to opravdu dulezite ignoruje. Neni divu, casto vedi o problematice velke kulove, na coz by se okamzite prislo. Za hulakani o pravech schovavaji vetsinou naprostou neznalost. Jenze bojuj proti lite matce s plnymi usty "prav". To je verejna socialni sebevrazda.
Neplati ale samozrejme o uplne vsech.

makronka222
15. kvě 2019

1. Screen byl hlavne vaginalne, chlapa jsem tam nemela, nebylo mi to doporuceno. Ani bych ho tam v ten moment nechtela. Dalsi screeny jsem sla do Gennetu, tam muze byt doprovod

ellias
15. kvě 2019

Já teda měla manžela na téměr všech kontrolách 😊 chodila jsem co 5 týdnů a oba jsme se těšili jak zase malá vyrostla 😍
Přijde mi to naprosto normální, je to snad dítě nás obou, tak proč by chlap u toho neměl být? To jako kdyby tě rodila, tak ho vyhodí ze sálu?
Asi bych se zkusila ještě optat, proč jí to tak moc vadí, že tam partnera nechce 😊
Držim palce, ať ti to dobře dopadne, protože vidět chlapa, jak zamilovaně kouká na tu obrazovku s vetřelcem je nádhernej pohled 😍

bayt
15. kvě 2019

@kristas00 Nemá na to právo. Máš právo na doprovod k ošetření. Tak to prostě je - Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Lidsky je tedy upřímně ta doktorka dost hrozná, zákon nezákon. Že pro to gynekoložka nemá pochopení? Šla bych jinam....

sudylichozrout
15. kvě 2019

@bayt Ano, mohla projevit víc empatie... ale upřímně řečeno, potřebuješ provést vyšetření, pracovat a bude se ti tam motat pod rukou další člověk? Já ty doktory docela chápu, že potřebujou mít na svou práci klid a nechtějí tam lidí jak apoštolů na orloji. A to samé ti řekne klidně i učitel.Byť má asistent pedagoga pomáhat, tak mnohdy spíš překáží... a rozhodně to není jen o těchto profesích. Nepopírám, že na to má pacoš právo, to asi ano, ale strašně mě vytáčí ta zaťatost některých lidí a snaha vymáhat tato svoje práva i v situacích, kdy to není vhodné, ba dokonce kdy je to nevhodné a nevkusné zároveň (viz causa kojení v bance a jiné).
@terry1512 Jen aby mezi námi bylo jasno, teď mluvím vážně (bez pošťuchování). Nikdy jsem neřekla, že by se člověk neměl dožadovat dodržování svých práv. Dokážu si vyřvat téměř cokoliv na světě, to myslím opravdu vážně. Mám ten dar (nebo spíše prokletí), že mi jdou lidi raději z cesty, než aby se se mnou hádali (naprosto dokonalá vlastnost k mé profesi, ale jinak... 🙂 ) Ale vím, že v mnoha ohledech by moje vydupaná práva prostě byla spíše ke škodě než k užitku. Ke škodě okolí i ke škodě mě samotné, protože už by se mnou nikdo nejednal korektně a slušně. byla bych prostě za štěknu. Takže tento svůj dar uplatňuji zejména tam, kde mi vznikla nějaká evidentní škoda. Reklamace, neoprávněné tahání peněz z mé peněženky, telešmejdy a podobně. Hodně si zakládám na soukromí, takže si třeba hlídám i to, proč chce kdokoliv můj mobil, mail, OP dávám jen PČR, jinak vždy ŘP... ale co se týče toho zdravotnictví, tam už vstupuje faktor ostatních pacošů, kterým bych prostě mohla škodit, kdybych na svých právech bazírovala "f plný palbě" 🙂

elwe
15. kvě 2019

Já jen dodám, že sice máš právo mít partnera s sebou, ale tvá doktorka ti vůbec nemusí dělat ultrazvuk, ten musí být jen na screeningu, tak je pak otázka, proč ho tam mít.

antoinet
15. kvě 2019

@elwe můj doktor taky ultrazvuk v poradně nedělal, na ty jsem chodila na specializované pracoviště, byla to opravdu jen rutinní záležitost hmotnost-tlak-moč-břicho-jak se cítíte-nashledanou, další🙂
Ale na klinikách, kde se platí, z toho dělají větší událost, to si musí každý vybrat, co mu sedne, někdo to nepotřebuje, někdo se na to těší

@sudylichozrout ty ráda píšeš o sobě - jaké máš priority, co zvládnou tvoje děti, jak máš nastavené hranice všeho možného. Zkus se aspoň na chviličku zamyslet a vcítit se do ostatních, každý člověk je jiný, unikátní a má svůj svět a ty v něm nejsi měřítkem. Jestli tu to právo, někdo ho rád využije, v klidu, bez štěkání, jen si dá záležet a vysvětlí, proč je to pro něj důležité.
Já jsem třeba vždycky otěhotněla hrozně rychle, ale pokud se někdo kolem toho natrápil a byl zvyklý jít tou náročnou cestou spolu, má to pro ně význam a my ho vůbec nemusíme pobrat, jen respektovat.

preiba
15. kvě 2019

@kris96 souhlasím 🙂 mě by to ani nijak nenapadlo a myslím, že by to nebylo příjemný ani tomu chlapovi....

sudylichozrout
15. kvě 2019

@antoinet ano, protoze ziju v nejakem prostoru a reaguji na deni v nem. Tezko budu psat z pozice pani Novakove z Breclavi. Mimochodem, neobtezovat ostatni patri k zakladum slusneho chovani, to neni o mem meritku. Precti si neco ze Spacka... Treba. Znovu to vezmu za sebe. Jsem kurak. Kourim malo, ale kourim. A v zivote by me nenapadlo si zapalit tam, kde jsou koncentrovani nekuraci, byt tam neni zadny zakaz koureni a ja mam tedy pravo si zapalit. Proste si nezapalim, protoze to obtezuje. A s tim zdravotnictvim je to uplne stejne. Ty muzes vymahanim svych prav obtezovat ostatni. A to se proste nedela. Zenska, ltera bude vytahovat kozu v MHD me proste obtezuje. Muzu odvratit zrak, nabidnout ji satek, muzu vystoupit. To ale neznamena, ze ona by se nemela zamyslet nad tim, zda neobtezuje a prehodnotit sve jednani.

sudylichozrout
15. kvě 2019

@antoinet a jeste dovetek. To, ze respektujes lidi, kteri jdou treba cestou ivf, neni zadna ctnost, to je naprosta samozrejmost, protoze ti do do toho, jak pocinaji, nic neni. Chleba respektu a tolerance se lame v uplne jinych oblastech. To sama jiste vis.

antoinet
15. kvě 2019

@sudylichozrout ale svět není černý a bílý. Ty vidíš kontroverzní téma a hned zajímáš krajní pozici a kritizuješ opačné spektrum. Taky si někdy říkám, že se lidi zbláznili, ale co my víme, co je k tomu vede, stačí se trochu lidsky zajímat o druhé a ne po nich hned startovat🙂

sudylichozrout
15. kvě 2019

@antoinet Ne vzdy. V nekterych pripadech ano, zejmena v tech, ktere jdou proti zdravemu rozumu ci slusnosti (zneuzvani davek, tolerance domaciho nasili...) V mnohych mam (nekdy az nepochopitelne) vice empatie nez vsechny svate konikovky dohromady. Je to dano mymi zkusenostmi a mymi nazory na deni kolem, ktere se utvarely radu let. Vsadim boty, ze v mnoha tematech bychom se shodly, kdyby na to prisla rec 🙂
Jinak me napada, docela casto tu vidim vzdechy plnostihlych dam. Svrbi me ruka napsat neco o tom, at zkratka prestanou zrat, zvednou svou linou zadnici a zacnpu neco delat, protoze jinak nezhubnou. Neudelala jsem to nikdy. Byla bych dobytek. Tolik k tomu, ze zaujimam ostra stanoviska.

zahodila
15. kvě 2019

@antoinet A ta lékařka si respekt nezaslouží? Ona zakladatelce nic nezakázala, pouze ji požádala, ať tatínka nevodí. Nevime nic o její minulosti, jestli ji třeba doprovod v minulosti fyzicky nenapadl atd. Ale empatie si nezaslouží, protože je to služka, co si měla kdyžtak vybrat jiný povolání.

sudylichozrout
15. kvě 2019

@zahodila presne tak. Ja jsem mnohdy uplne ricna z lidi, kteri mluvi o toleranci, respektu a pravech. Protoze kdyz si tu vzletnou mluvu prelozim do normalniho jazyka, vyjde mi z toho jedine. "Toleruj, respektuj a pln ma prani. Mam na to pravo. Tva prani, tve postoje a tva prava jsou mi u zadku".
Jako dokonaly priklad mi slouzi sdruzeni Auto*mat, kvuli jejichz pocitu, ze musi vychovavat Prazany k lasce k bicyklu, jsem musela pajdat s operovanym kolenem domu x bloku, protoze jsme nemohli zaparkovat pred domem. Respekt k tomu, ze jsem tam bydlela a potrebovala jet domu autem, byl utopen v jejich pohledu na to, jak bych mela zit. Vrchol drzosti bylo, kdyz mi organizator sdelil, ze se nic nesralo, protoze o berlich se chidit da, pripadne jsem si mohla popojet MHD.
Mimochodem, tohle byla treba vec, kvuli ktere jsem dorvala pul radnice.

antoinet
15. kvě 2019

@zahodila ale to jsem snad nenapsala, ne? Navrhuji si o tom s ní promluvit a když nebude vůle, najít si pracoviště, kde jsou otcové vítáni. Můj doktor by mě taky hnal, ale měl asi 70 let a chodila jsem k němu proto, že dělal od 6ti a stihla jsem se tam otočit, než si odjel manžel autem do práce. Pak jsme se přestěhovali a mám tak milou mladou lékařku, co mi navrhovala, ať vjedu s kočárkem až do ordinace a to jsem jela o hodinu dřív a uspávala dceru, aby spala na chodbě a já mohla na vyšetření a lékařku nerušila. Myslím, že nová generace lékařů už má úplně jiný přístup a nevidí problémy tam, kde nejsou.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru