Gynekoložka nechce navštěvy tatínků

kristas00
15. kvě 2019

Ahoj těhulky, setkali jste se s tím, že Vaše gynekoložka nepřijíma partnery na prohlídky, aby se podíval na ultrazvuk? Myslím vůbec. Její vysvětlení bylo, že to prostě nemá ráda, když se jí ten chlap tam motá a vubec že to nerada takto dělá. Je to moje první a představa, že tam se mnou nemuže jít ani jednou mě dost bolí a mrzí mě :( Na screeningový pujdeme jinam a tam muže takže se podívá, ale co ty ostatní prohlídky když mimi bude větší a větší? Má vubec doktorka na to právo? S ničím jiným jsem s doktorkou problém neměla,naopak zavčas všechny moje problémy podchytila a moc mi pomohla, nerada bych ji kvuli tomuto měnila, zrovna když jsem těhotná :(

inssomnia
16. kvě 2019

Tak já nevím dámy... samozřejmě ten faktor vymodlenýho těhotenství asi hodně mění situaci, ale já se normálně zeptala na prohlídce sestry, jestli můžu vzít s sebou příště partnera, ta mě ve vší slušnosti požádala, ať to nedělám Z DUVODU malé ordinace (to je fakt, nevím, kam by si tam stoupal) a doporučila, ať ho vezmu na screening, protože tam bude i něco vidět. Jinak přesně jak říkaly některé nade mnou, u mně prohlídka trvá 15 minut včetně cesty tam a zpátky - protahovat UTZ je zbytečný, protože diagnostice to nijak nepomůže. Tak nevím, proč vyvolávat konflikt, pokud jinak doktorovi věřím a dělá svou práci dobře (tenhle přesvědčil tím, že laparoskopicky 4 hodiny vytahoval příbuzné pětikilový myom, aby jí neřezal celé břicho). Lidská slušnost se předem zeptat, jestli to nevadí, a lidské přijmutí odpovědi ano mi fakt nepřijde jako šlapání po mých pacientských právech a ovcování.
Screening jsme si užili. Mrně se za boha nechtělo natočit, takže jsme tam strávili celé dopoledne a imho to partnerovi spolu s pravidelným infem ode mě úplně stačí.

kristas00
autor
16. kvě 2019

@treasurka Ahoj moc děkuji za shrnutí, spíš i pro ostatní. Všimla jsem si že se tu strhla opravdu vášnivá debata a málokdo pochopil opravdu jádro věci... I když jsem ho i někde pak psala i v komentech 🙂

Myslím si že hodně věcí je na domluvě, doktorka má asi špatnou zkušenost a pokud přes to nepojede vlak s nikým se hádat nebudu, to rozhodně ne. Jen jsem nevěděla zda je to standardní nebo naopak doprovod nadstandard.

Ultrazvuk mi dělá pokaždé není to jen rutinní prohlídka jako u některých pisatelek, které píší, že je neměly skoro vůbec. (to je trošku škoda)

Byla bych ráda, kdyby se další vášnivé reakce od ostatních trošku uklidnily, nemají už moc co společného s původním tématem 🙂 🙂

kristas00
autor
16. kvě 2019

@ivaze Děkuji, paní doktorka je jinak fajn zkusím se jí ještě jednou zeptat a pokud nic bude muset partnerovi stačit vždycky ten velký ultrazvuk 🙂

Každý to má jinak, chápu že pro ostatní je tam chlap spíš jak na vodítku a přítěž, ale ne každý to tak má a nemyslím si že bych chtěla něco mimořádného. Škoda, že některé to berou jako něco úplně zbytečného, aniž by znaly okolnosti.. :(

lery92
16. kvě 2019

@sudylichozrout ahoj , nesezer mě , ale musím na tebe reagovat .Často se s tvými naturalistickými názory neshodují , ale v této diskuzi si za tebe ráda stoupnu a to z pozice zdravotníka .
Právo vymáhat či domáhat se otce na gynekologické ambulanci a to jakýmkoliv způsobem je absurdní ! Bez ohledu na druh vyšetření ( těh. poradna , screeningu apod)Pokud by si žena myslela , že právo má , myslím že každý lékař ji taktně vysvětlí , že opravdu nemá .Neexistuje žádná právní úprava , jak donutit žábu kvakat v rybníku , stejně tak neexistuje donutit ambulantního gynekologa tolerovat mužské pokolení na své půdě .
A čím víc tyhle matky používají slova : Musíte !Mám práva! Apod . Tím víc akorát nasi.aji už takhle nas.any a přetížený personál .

V jediné věci s tebou nesouhlasím a to v té , kde si uvedla , že kočár bez problémů vjíždí do ordinace .Nebudu tu kontroverzně vypisovat kde , kdo se k tomu takto staví , já za sebe mohu říct následující : neexistuje po určité zkušenosti , kterou mi předala starší kamarádka - zdravotnice , aby se kočár s dítětem automaticky ,,hlídal" sestrickama .Sestra má právo odmítnout ,hlídat" cizí kočár a notabene je-li v něm dítě .Toto pravidlo je dokonce požehnáno na pracovišti , kde jsem působila vedením .
Abych řekla pravdu , když přišla mamina , že nemá hlídání , jestli bych nepohlidala , tak jsem vždycky hlídala (ona by se až do ordinace k lékaři prostě s tím kočárem nevešla), ale vždycky sem dostala kárání ve smyslu ,,zda stojím o problémy?"

Takže proč to píšu , ono vše co se může jevit jako ,,šikana" ze strany zdrav.personalu je prostě jen důvodně chování v reakci na nějakou nepříjemnou zalezitost z minule.
Například když lékař prohlížel ženu a byl u toho muž , vždy tam ještě musela být sestra ,aby (když to řeknu fakt blbě) byly síly - hlavně ty potencionálně forenzni- vyrovnané 😉

Takže , řeč je vzácná věc , když jsem šla na kontrolu vzala sem sestřičce čokoládu , doktorovi alko ňamku😂, a ono už se domluvíte , když řeknete ,,prosím Vás pěkně " místo ,,Já mám praaaaaavo ..."

A teď nezapomeňte brečet , kam se to zdravotnictví ubírá ...😂

terry1512
Autor odpověď smazal
Zobraz
lery92
16. kvě 2019

@terry1512 má právo na
nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem, je-li osobou zbavenou způsobilosti k právním úkonům, nebo osobou s omezenou způsobilostí k právním úkonům tak, že není způsobilá posoudit poskytnutí zdravotních služeb, popřípadě důsledky jejich poskytnutí (dále jen „pacient zbavený způsobilosti k právním úkonům“),

Dále na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb; to neplatí, jde-li o osoby ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence; tím není dotčen § 47 odst. 1 písm. b)

Tady bych se opírala o vnitřní řád ordinace a narušení vyšetřování .. Ale prit se v našem případě nemá cenu , čiňte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí , já pouze doporučuji výše popsané : slušnou komunikaci , eventuelne diskuzi a v případě že to s doktorkou nehne , máte právo na změnu poskytovatele zdrav . služeb , nikoliv nemáte právo určovat , co je proti přesvědčení daného lékaře ( protože ona se absolutně nedopousti ničeho , co by Vás poškodilo ), toť vše prosím pěkně

mish_ka
16. kvě 2019

@lery92 jenže on ten zákon je prostě nadřazen vnitřnímu řádu ordinace, nemocnice, oddělení, operačního sálu, atd. Ano, jedna věc je, co člověk a jak požaduje, ale druhá věc jsou holá fakta. A tím je fakt, že ten zákon takto postaven je a vnitřní řády nemají šanci. Stejně tak ve škole, atd. To už se ale dostáváme jinam. Sama za sebe jsem pro slušnou domluvu, ideálně mít rozumného lékaře. Ale říkám jen, že zákon mluví jasně a my si o tom můžeme myslet co chceme. Jak už ten zákon daný člověk vyžaduje, je věc druhá, o tom se nebavím, to už je na každém z nás.

lery92
16. kvě 2019

@mish_ka dobře , to je dobrej argument , na druhou stranu , jak prokazete v případě ( dostáváme se do absurdna nyní ) , že otec nenarušuje ,,jiné právní předpisy" a ,,nenarušuje svou přítomností poskytování zdrav. služeb "

Absurdno v praxi : Matka chce rodit ,,nejvíc přirozeně ", po hodinové třetí porodní době , kdy je sama vyčerpaná a její krevní ztráta je 1200 ml je SLUSNE informována , že se ocitá na hranici života a smrti a je nutné placentu manuálně vyjmout .Souhlasí pokynem hlavy .V tu ránu vstane z židle otec dítěte ( víte , pro zasmání , sám to byl doktor) a řekne NE .Nebudete zasahovat,nebudete vybavovat,nebude anestezie , na ženu nesahejte , placentu chce vcelku neporušenou ...
Doktorka kouká , jestli se jí to jenom zdá , dává ženě posledních 30 minut .Po návratu na sál je nutné zavolat ochranku a pana vyvést ven ( je Vám jasný že následovala stížnost na CLK a to byl do té doby vskutku fyziologický porod bez zásahu )Matka unavená,ale odmítá narkózu , budiž .Krvi ji dolejvali 5 dní !!Skončila na JIPCe a to kvůli otci,manželovi , který byl na sále jako doprovod , ještě z titulu lékaře bez poplatku !
Pochopitelně nasral tuhle lékařku a ta od té doby nechce žádného otce v blízkosti rodičky a podmínila si , že bude dál sloužit jen v případě , že ji vyjde vstříc vedení .Vedení vstříc vyšlo a dokonce vysly vstříc i porodní asistentky , pro které bylo toto natolik traumatizující , že odmítali dál pracovat někde , kde by byly jednou nohou v kriminále ..

Jistě zde otec těžko způsobí fatální krevní ztrátu manželky , ovšem může shodit ze stolu cytologická sklíčka 50 odebraných žen ( věřte mi zažila sem , pak to těm ženském vysvetlujte , že musí znova na prevenci ), může se mu udělat blbý nevolno a rozmlátit si hlavu ( i toho sem byla svědkem , vyplnujte pak papíry na pojišťovnu ) apod.Verte mi , jsem ráda že sem tehule a budu mít konečně chvíli klid .Páč to co já sem občas zažívala s lidma a jejich rodinejma prislusnikama , no chodila sem z brekem domu ...to se přiznám.

alicie_k
16. kvě 2019

@lery92 Věřím ti všechno. 3 roky jsem pracovala na gynpor odd. Střídavě sál, šestinedělí, gynekologie a po 3 letech jsem si řekla dost, tohle nemám zapotřebí. Zažila jsem taky leccos. Jednou po mně pacientka švihla i mobilem. Kdo nezažije, nemá představu co všechno se může stát a co je všechno možné.

mish_ka
16. kvě 2019

@lery92 samozřejmě, s tímto souhlasím, zrovna porody jsou opravdu extrém. I já jsem se hodně divila, co jsem musela podepisovat za drsnou smlouvu u registrace v porodnici. A můj lékař mi taky vyprávěl story, že se jen musí bránit, protože jim tam třeba jednou tatínek zablokoval vstup na sál v krizové situaci. Takže už ve smlouvě jsem vyjádřila souhlas s vnitřním řádem, který ošetřuje podobné excesy. Bohužel vždycky budou dva protipóly a musí se hledat nějaký kompromis. Je mi líto, co všechno někdy zažíváte ve zdravotnictví, pak jsou ale často bití normální lidé, co mají jen normální přání, ale kvůli podobným extremistům bohužel mají smůlu. Pak se nedivím, že se začnou ohánět svými právy :-/

sudylichozrout
16. kvě 2019

@lery92 jsem moc rada, ze i s lidmi, kteri se mnou v mnohem nesouhlasi, najdu nekdy spolecnou rec. Diky za priklady z praxe, ano, presne o tom jsem hovorila.

vineta
16. kvě 2019

@lery92 Díky 👍🏼.
Vtipný je, že spousta těch omezení a nevstřícností vzniká právě z toho, že někdo “měl právo” a neváhal ho použít.

skyvik
16. kvě 2019

@kristas00 Neni to Kostrbova v Praze? Protoze te se to taky nelibilo a prislo mi to dost divne, jako to dite se do bricha dostane asi kvuli komu?

drep
16. kvě 2019

Z pohledu práva máš právo na doprovod, pokud tomu nebrání závažné provozní důvody, takzě pokud mám v záchrance kriticky nemocného člověka, tak jeho příbuzného dozadu prostě nepustím, protože se tam pomalu nehneme ani já a záchranář, pokud bude trvat na doprovodu, může jet vepředu s řidičem, ale nevidím důvod, proč dělat ofuky při ambulantní návštěvě, pokud nemá ambulanci metr krát metr. Já naopak v anesteziologické ambulanci přibuzné vítám, protože dvoje uši slyší víc než jedny 😉 a druhý člověk si z mého vyprávění může zapamatovat víc než vyděšený pacient, kterého se bezprostředně týká. Navíc přiznejme si, že mám pocit (mimojiné i z těhle stránek), že velké časti těhotných po počůrání papírku slušně řečeno hrábne (viz přítel se mnou musí jezdit, protože to mám přes celé město, já blbka chodila přes celé město pěšo a pak zase přes celé město pěso do práce a ani mě nenapadlo, že by si kvůli tomu muž měl brát volno) a že tam ta další osoba je spíš ku prospěchu.

kristas00
autor
16. kvě 2019

@skyvik Ahoj nene z Prahy nejsem 🙂

journals
16. kvě 2019

@drep jojo, ten doprovod PRES CELE mesto me taky dost pobavil. Dotycna zrejme zije minimalne v NY 😂
Jo aha, Plzen 😂🤦🏻‍♀️

inssomnia
18. kvě 2019

@drep po tom, co jsem už párkrát málem nepřežila nákup v obchoďáku a musela jsem s tmou před očima a zvoněním v uších sedět na zemi u kasy, dokud můj doprovod nezařídil placení a balení, tak se ničemu nedivím :D Vtipný bylo, že to párkrát bylo v první půlce těhotenství, kdy na mně nebylo nic vidět. Jak malomocná, fakt. :D Už se těším zas na normální život.

lery92
18. kvě 2019

@inssomnia to znam velice dobře , naposled jsem přeběhla celej Lidl ( chtělo se mi zvracet ) hodila sem smira u kasy a klekla si u dveří .Securitak se na mě zhnuseně podíval se slovy : 11 dopoledne a mladý už jsou nažraný .Je to hrozný , fakt bych tomu nevěřila , ale už teď se děsim uterka až pojedu na kontrolu autem , celou cestu vezu igelitku do které si zvracím ...pohledy aut z vedlejšího pruhu na semaforu jsou taky boží , naposled se na mě díval autobus plnej děti .. ale co nadělám no 😂

drep
18. kvě 2019

@inssomnia tak já jsem sebou taky málem šlehla na konzíliu, naštěstí jsem se opřela o pacientovu postel 😉 ale přesto by mě nenapadlo kvůli tomu s sebou vláčet muže.

bayt
18. kvě 2019

@lery92 joo prace s lidma, neni vzdy ruzova...

lery92
18. kvě 2019

@bayt já tam byla nakoupit , ne za kasou 😊 i když jako zdravotnik práci s lidma z nám veeeelice dobre

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru