Jaké testy jste podstupovaly v těhotenství?

natyyna
30. bře 2015

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké testy jste podstupovali v těhotenství?screening na genetické vady se chodí jen v prvním trimestru?a testy na těhotenskou cukrovku se dělají z krve?Děkujííí 🙂

jitavrtule
30. bře 2015

@natyyna
byla jsem na placeném (pojištovnou nehrazeném) prvotrimestrálním (NT) screeningu, při té příležitosti jsem si nechala "otestovat" i riziko preeklampsie (taky placený test).
ano, screeningy na rizika genetických vad se dělají v 1. trimestru, buď tento NT screening mezi 11-14tt nebo pak lze později absolvovat Triple testy (myslím že kolem 16tt).
na cukrovce jsem byla taky, dělá se z krve, ale zjevně na různých místech se ty testy dělají jinak - např. v Podolí první odběr nalačno plus ranní moč, pak sladká okyselená voda plošně všem, další odběr a další moč, poslední odběr a poslední moč. v mezičase jsme se směly napít trošku vody (naštěstí, protože jinak už bych potřetí fakt nenačůrala). Jinde se moč nedává nebo se dělá méně odběrů nebo se nejprve vyhodnotí první odběr na lačno a až podle výsledků se testuje.

natyyna
autor
31. bře 2015

@jitavrtule a co je preeklampsie?jinak dekuji za odpoved 🙂

guinea
31. bře 2015

@natyyna Preeklampsie je dost vážný stav, podívej se sem https://www.modrykonik.cz/preeklampsie/

guinea
31. bře 2015

@jitavrtule To jsem netušila, že existuje i test na riziko preeklampsie! Dělá se z krve? A kolik stojí?

hanih
31. bře 2015

@guinea Mě ho dělali u Apolináře zadarmo jako součást screeningu v 1. trimestru. Výsledek určují z výše tlaku (měřili mi ho dokonce několikrát) a z ultrazvuku, kde mi kromě miminka kontrolovali např. i dělohu a jak mi tam proudí krev. Taky se mě ptali, jestli to měl někdo z rodiny.

natyyna
autor
31. bře 2015

@hanih @jitavrtule No ja uz jsem na screeningu v 1.trimestru byla, doktror me rekl ze mi vysledky vysly pekne, mozna i proto si ten clanek cist nechci, nechci se zbytecne stresovat. a ted kdyz koukam do zpravy z toho screeningu tak to tam mam taky ale moc tomu nerozumim, jak vysly vysledky vam?

jitavrtule
31. bře 2015

@guinea mně ho taky dělali v rámci toho NT screeningu, ale stál dalších 800,- k těm 1500,- za NT screening. Pěkně to v Podolí dotuju 😀
nevím jestli něco kontrolovali i z krve, ale měřili průtoky pupečníkovýma cévama a měřili mi několirát tlak přesně jak píše @hanih.
@natyyna odkaz na článek o preeklampsii dávala guinea, ne já, ale to nevadí. myslím, že je dobré tušit, že takový stav existuje, ale radši to neřešit moc do hloubky - pokud chodíš pravidelně na kontroly, což určitě chodíš, tak právě proto se tam měří tlak, hlásíš váhu, testuje se moč a ptají se tě, zda je vše v pořádku (zda nejsou např otoky, potíže s dýcháním apod). Tudíž pokud by to vypadalo, že by se mohlo něco dít (měla bys vysoký tlak, velké váhové přírůstky, bílkovinu v moči, otoky), mělo by se to podchytit včas (a jestli to nastane moc nijak neovlivníš).
Je super, že první screening vyšel v pořádku, mě z toho důvodu už pak neposílali na Triply, které jsou méně přesné a mohou často vyjít falešně pozitivní a je to pak zbytečný stres.
Výsledky mám založené v kartě, takže přesně co mi vyšlo už ti nepovím. Ale měla bys tam mít uvedená přepočítaná rizika trizomií (to jsou rizika výskytu vývojových vad - Downova, Patauova a Edwardsova syndromu) - v číslem X set nebo tisíc ku jedné (pokud je to číslo vyšší jak 1:300 tak se bere riziko jako nízké) a pak tam určitě máš míry miminka, to jsou písmenkové zkratky a údaje v milimetrech:
CRL (crown-rump length) - vzdálenost mezi temenem a kostrčí
BPD (biparietal diameter) - vzdálenost temenních kostí
AC (abdomen circumference) - obvod břicha
HC (head circumference) – obvod hlavy
FL (femur length) - délka stehenní kosti
Z těhle čísel se pak spočítá váhový odhad v gramech.

tak snad ti to trochu osvětlí, co tam máš napsané🙂

hanih
31. bře 2015

@natyyna Já m mám ty hodnoty na preeklampsii tři - podle stupně těhotenství - 1:703, 1:156 a 1:24. Ta první je riziko v 34 týdnu, druhá v 37 a poslední ve 42 týdnu. Doktorka řekla, že je to v pořádku, že to riziko je malé.

natyyna
autor
31. bře 2015

@hanih moje hodnoty před 34. 1:380 před 37. 1:109 růstové retardace před 37. 1:286, a doktor říkal že je to dobré, tak mu asi budu veřit 🙂 a ty jsi v kolikátem týdnu? 🙂

hanih
31. bře 2015

@natyyna Tak to si myslím, že bude v pohodě 🙂 alespoň tedy podle toho, co mám já a co říkal doktor mě... Jsem ve čtrnáctém týdnu 🙂

natyyna
autor
1. dub 2015

@hanih určitě bude vše v pořádku 🙂 přeji hodně štěstíí nám všem 🙂 🙂

lauralola
19. říj 2015

A co testy na toxoplazmózu, máte někdo zkušenost? Byli mi nabídnuty za 1600 Kč, ale nevím...
Děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru