Kdy se chodí na kontrolu k Dr. v těhotenství a k zubaři?

31. kvě 2023

Zdravím ženy, nepamatujeme v kolikátém TT se chodí k obvodnímu Dr na takovou tu kontrolu v těhotenství? Zároveň se má chodit i k zubaři?? Momentálně zubaře nemám... Myslíte, že je to nějaký problém?

laxesis
31. kvě 2023

K obvodní obvykle někdy během 2 trimestru (natáčí ekg, mě to minule vyšlo blbě a klusala jsem na kardiologii), zubař je jedno. Ale ani k jednomu tě nikdo nemůže nutit, tato vyšetření jsou dobrovolná a pokud nebudeš mít razítka, určitě tě porodnice nevyhodí, až dorazíš rodit🙂 je jen fajn to mít oběhané, pro klid duše, že je vše v pořádku. Ale nikdo ti hlavu neutrhne....já minule nestihla zubaře a tentokrát kdo ví, byla jsem hned na začátku těhotenství, kdy jsem ještě neměla průkazku a na další výpravu jdu až na konci srpna, kdy mám cca rodit. Obvoďačku jsem absolvovala okolo 20tt, minule až někdy okolo 28tt.

martulka88
31. kvě 2023

K obvodnímu jsem šla na EKG a předoperační (měla jsem sekci), ale nevím, zda EKG není povinný i pro normální těhotenství. A zubař není povinný, ale díky těhotenství máš nárok na prohlídku navíc 😉

alice180
31. kvě 2023

Po mne chtěla gyndarka jen zubní kontrolu. Říkala, že kontrola zubů je důležitá kvůli zánětům, protože bakterie prostupují do krve atd. Chtěla po mne razítko do průkazky. Pokud zubaře nemáš a nemůžeš sehnat, tak ti nikdo hlavu neutrhne, ale v rámci péče o vlastní zdraví a zdraví mimina, by bylo dobré ji určitě podstoupit. Šla jsem někdy koncem druhýho trimestru. O prakticky neřekla ani slovo. Takže tam jsem nešla.

levandule_k
31. kvě 2023

No asi bych začala toho zubaře intenzivně hledat, nejen kvůli razítku do průkazky, ale kvůli sobě.

ajja87
31. kvě 2023

@levandule_k ono se to lehko řekne,ale treba u nás v okolí není možné zubaře najít a nejbližší je 80 až 100 km daleko,bliz ti ani pojistovna nenabídne,jak všude hlásají,ze si to máš řešit přes pojišťovnu, když sama nemůžeš najít...a věř, že i někteří nemají finance na to si toho zubaře najít, protože dnes je zubař dost drahá finanční záležitost.
To jen mimo téma, omlouvám se autorce.
Jinak kontrole u obou dr jsem byla někdy koncem druheho a začátkem třetího trimestru...praktickyho bych normálně absolvovala,a zubaře bych prostě neřešila,pokud nemáš,porodit tě nechají i bez toho😄

limali
31. kvě 2023

Od obvodného a zubného lekára chcel razítko aspoň do 7 mesiaca, ideslne proste čo najskôr

levandule_k
31. kvě 2023

@ajja87 Ano vím, že má rada, je poněkud panská. V některých regionech je situace hodně tristní a jsou zubaři, co nedělají na pojišťovnu, takže platíš všechno.

Jenže, když k tomu zubaři chodit nebude, tak se něco nepodchytí včas a bude to dražší, bolestivější a více invazivní. Někdy k nechodí lidé k zubaři kvůli strachu, což po některých zkušenostech, co mají, je logické, že ten strach mají, ale já jsem zastáncem toho se hecnout a strach překonat a k tomu zubaři jít. Dneska se dá i nechat si dát lokální anestezii i při vrtání. Navíc případný zánět má negativní vliv na zdraví.

autor
31. kvě 2023

@levandule_k zubaře intenzivně hledám dva roky. Takže víc to asi nedám 🤣

ajja87
31. kvě 2023

@levandule_k tak samozřejmě to je jiná situace, když tam nejdou jem kvuli strachu...ja sama jsem se bala chodit k zubaři, měla jsem takového,, řezníka,, ,ale ja teda měla štěstí v neštěstí na zubaře a jednoho kvalitního jsem sehnala a tam teda uz chodím beze strachu...a určitě máš pravdu,ze ty peníze se pak odrážejí na tom jak moc jsou zuby zkažené,ale tak když nesežene zubaře,tak aspoň tomu předcházet kvalitnim čištění zubů,mezizubnima kartackama atd.prestoze někdy to samozřejmě nestačí....

levandule_k
31. kvě 2023

Tak držím palce, ať brzo někoho najdeš.

mimco
31. kvě 2023

Nebyla jsem ani u jednoho, nechápu proč bych měla. Navíc k zubaři cho

veru181
31. kvě 2023

Asi jak kde. Zubaře nikdo nekontroloval (šla jsem kvůli sobě docela na začátku těhotenství, na běžnou kontrolu), praktického chtěli, ale šla jsem na EKG přímo na specializované pracoviště, protože to pro mě bylo jednodušší. Doporučovali mi ho nějak ke konci těhotenství, myslím, že po 30. týdnu, aby to byl aktuální stav k porodu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru