Máte tu někdo zkušenosti s Gynprodylem?
Jsem po dvou potratech. Tak nechci aby se to opakovalo! 😖 moc děkuji holky za odpověd. 😉
Stručné shrnutí
- Gynprodyl je progesteronový přípravek používaný k luteální podpoře, udržení těhotenství a úpravě menstruačního cyklu; v diskusi uživatelky uváděly sílu 200 mg jako běžné balení.
- Příbalový leták uvádí perorální užití, ale v praxi gynekologové i pacientky zmiňovali i vaginální zavádění; v diskuzi se objevily protichůdné názory, že obal tablety není uzpůsoben pro vaginální aplikaci.
- V diskuzi byly opakovaně hlášené nežádoucí účinky jako ospalost, malátnost, závrať a dezorientace do 1–2 hodin po užití; nástup menstruace po vysazení se lišil od druhého dne až po 10 dní.
Nejčastější otázky
Q: Jak se Gynprodyl užívá — perorálně nebo vaginálně?
A: Příbalový leták uvádí perorální užití; gynekolog v diskuzi uvedl, že obal tablety není přizpůsoben pro vaginální zavedení, ale některé gynekoložky a pacientky v diskuzi popisovaly vaginální zavedení zejména při podpoře těhotenství (u jedné uživatelky vaginálně až do 13. týdne).
Q: Jaké je běžné dávkování Gynprodylu?
A: V diskuzi se často zmiňovala síla 200 mg; obvyklé schéma bylo 10 dní od 17. dne cyklu, často 1 tableta ráno a 1 večer (1-0-1) nebo 2× denně, přičemž některé lékařky předepsaly i 8 dní.
Q: Jak rychle Gynprodyl ovlivní krvácení nebo spinění?
A: V uživatelských zkušenostech byl nástup účinku různý: některé ženy uvedly zlepšení během 2–3 dnů, jiné měly menstruaci následující den po dobrání nebo až 10 dní po dobrání léku.
Q: Může Gynprodyl pomoci udržet těhotenství?
A: V diskuzi byl Gynprodyl uváděn jako lék na udržení těhotenství a luteální podporu; jedna uživatelka popsala, že brala 3 měsíce a nakonec nosila dvě zdravá dvojčata, a několik příspěvků srovnávalo Gynprodyl s přípravkem Utrogestan.
Q: Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky Gynprodylu?
A: V diskuzi byly hlášeny ospalost, malátnost, motání hlavy, dezorientace a bolest břicha; jedna uživatelka snížila dávku kvůli dezorientaci a několik žen popisovalo, že se tyto příznaky objevily asi hodinu až dvě po polknutí.
Q: Můžu v těhotenství používat tampon při krvácení během užívání Gynprodylu?
A: Uživatelky v diskuzi doporučovaly v těhotenství nepoužívat tampony a volit vložku; jedna rada v diskuzi zněla „v těhotenství jediné vložku“.
Závěry z diskuze
Shoda
- Gynprodyl obsahuje progesteron a užívá se k udržení těhotenství a k úpravě menstruačního cyklu.
- Příbalový leták uvádí perorální užití.
- Nežádoucí účinky jako ospalost a závrať se vyskytly u více žen.
Sporné názory
- Některé gynekoložky a pacientky doporučují vaginální zavedení Gynprodylu pro podporu těhotenství, zatímco jiní gynekologové varují, že obal tablety není uzpůsobený pro vaginální aplikaci.
- Na diskusi se objevila informace (z veřejných fór), že nasazení před ovulací může působit jako antikoncepce, zatímco jiní účastníci tvrdili, že při správném nasazení po ovulaci lék početí spíše podporuje — názor je rozporuplný.
Otevřené otázky
- Jaká je optimální délka a režim užívání Gynprodylu pro udržení těhotenství v konkrétních klinických situacích?
- Do jaké míry je vaginální zavádění tablety bezpečné a efektivní vzhledem k obalu tablety a farmaceutickému zpracování?
- Jak přesně Gynprodyl ovlivňuje ovulaci, pokud je nasazen ve fázi před ovulací?
- Jak dlouho obvykle trvá do úplného obnovení pravidelné menstruace po opakovaném užívání u žen s amenoreou?
Zmíněné značky a firmy
Gynprodyl, Utrogestan, Gynex, Ascorutin, JUST, Livie, modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
Gynprodyl, Utrogestan, Gynex kapky, Ascorutin, progesteron, hormonální profil, endokrinologie, IUI, dávkování 200 mg, užívání od 17. dne cyklu 10 dní, režim 1-0-1, vaginální zavádění tablet, luteální podpora
Místa a osoby
žádné
Take po dvou potratech,nyni teprve 5+3 a take beru (vaginalne)bez jakychkoliv nez.ucinku
Vaginálně? Je tam napsáno perorálně, takže polykat. Já jdu zítra na kontrolu ale asi je to opět zamlklé těhu. Krom lehce zvětšených prsou žádné příznaky a i ty od včerejška nic. Najednou přestaly bolel a "splaskly" na původní velikost. Tak jako předtím, takže si jdu zítra pro špatnou zprávu ☹
@kopretinkaa183 to mě moc mrzí:( také jsem si tim prošla. Držím palečky ad to příště dopadne!!!
@kopretinkaa183 jak jsi dopadla? Ja vse v poradku,temer bez priznaku,prsa mam bezne mensi,nepatrne se zvetsily,zamlkle mam za sebou,to jsem se citila uplne fit,ostatne jako ted,takze to vzdy nemusi byt..Po gynprodylu se citim ok.gynekolozka mne ujistila,ze opravdu v poradku vaginalne,i kdyz je predepisovan usty
@m.e.a. Naštěstí je to dobrý. Snad to tentokrát vydrží. Já se ješte ptala a znovu mi rekla že polykat. Tak já teda fakt nevím
@kopretinkaa183 zavadim a problemy to taktez necini,je to ucinejsi nez usty.Zatim klid,verim,ze i tobe se brzy splni to,co si vsechny prejeme..
@m.e.a. A jak dlouho tomáš užívat? Já dobírád druhé platíčko a k dr. jdu az za 3 týdny tak nevím jestli si mám zavolat o recept nebo to už přestat brát.
Gynprodyl se holky bere pouze ústně, obal není uzpusoben na to aby se tableta zaváděla a správně vstřebala. Já beru každý cyklus od ovulace 10 dní a beru 2 x denně tabletu. Měla jsem dost šílené vedlejší učinky, vždy jsem byla malátná, usínala jsem, motala se mi hlava, trvalo to vždy hodinu až dvě po polknutí.
Také mám předepsány, beru teprve 5den... Z jakého konkrétně důvodu vám byl předepsány? Mě na ustálení ovulace. Ale zvětšili se mi trochu prsa a jejich citlivost hlavně pravé...
@hualenka Já beru gynprodyl kvůli úpravě menstruačního cyklu, konkrétně kvůli dlouhému krvácení, beru od 17. dne cyklu a mám ho brát 10 dní, dneska budu brát osmý prášek, tak zatím nevím, jestli u mě zafunguje, ale snad jo. Bereš taky od 17. dne cyklu nebo jsi testovala ovulaci a začala až potom, co se ti ovulace potvrdila?
Ano 🙂 ,ale aby to taky nebylo individualní, přiznam se, že příbalový leták jsem moc pozorně nečetla a tak mě MS hodně zaskočita...
@mirin89 možná už je to mimo mísu, ale také beru gynprodyl a po prvním cyklu braní mi MS přišla druhý den po dobrání...
Ale měla bych jiný dotaz, třeba s tím máte ostatní nějakou zkušenost... je možné, aby ovulace přišla i v průběhu braní těhle prášků? Zkouším testovat a přijde mi, že čárka na testu sílí teprve teď, co je zase beru.. 😨
@jkoubi Diky ja brala posledni prasek v pondeli vecer a MS zatim neprisla, tak uvidim kdy dorazi. Jinak k te ovulaci, ja nekde cetla, ze se gynprodyl zacina brat 17. den cyklu, protoze v tu dobu by uz melo byt po ovulaci, pry kdyz se berou pred ovulaci, tak pusobi jako antikoncepce, ale nevim, co je na tom pravdy, cetla jsem to na nejake diskuzi.
@hualenka Jako možné je všechno, testovat budu kdyžtak až na konci týdne. A v letáku právě nic konkrétního není a na netu přímo o gynprodylu je toho minimum, takže jsem hledala aspoň diskuze o lécích s obsahem progesteronu a tam jsem se právě dočetla, že někdo MS dostal až po 10ti dnech, ale psaly tam i holky, co to nedostaly dýl, ale to tam pak nebylo dořešený, čím že to bylo, tak nevím. Stejnak jsem počítala, že půjdu na gyndu v druhé půlce července (mám přijít po první menstruaci po gynprodylu), takže kdyžtak tam půjdu tak jako tak i kdyby MS nepřišla, aspoň budu vědět na čem jsem.
@mirin89 to máš starostlivou dr. ta moje ní to naplánovala až do září, pak že mám zavolat. Ale to se nestane, presla jsem k jinam a tam budu 19ho volat a objednávat se na prohlídku, musi se počkat až mi tam dojde karta. Tak dej vedet 🙂
Ale jde mi že všeho hlava kolem, úplně ziram jak to máme každá úplně jinak ale řešíme stejný problém...
Jo a jak se píše o "hlenu" tak je to poprvé co ho tento měsíc nemám...
@mirin89 ted jsem narazila na tohle: https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/utrogestan-na-udrzeni-tehotenstvi-mate-zkusenosti/
@hualenka Mně moje doktorka dala recept na Gynprodyl, kde je 45 tobolek, ale chce mě právě vidět po první MS, abych jí řekla, jak MS probíhala, protože jsem jí měla hodně dlouhou a ten Gynprodyl by to měl spravit. Právě kvůli té dlouhé MS mi ještě předtím brala krev na hormonální profil, zjistila mi z toho mírně vyšší hranice testosteronu a hormonu nadledvinek, tak mě poslala na endokrinologii, tam mi zase řekli, že ty hodnoty jsou nízký na to, aby je řešili nějakou léčbou a tak jsem šla zpátky na gyndu a dostala právě ten Gynprodyl, no a uvidíme, co bude dál, pak dám určitě vědět 🙂 Hlen teda nějak extra nesleduju, takže ani moc nevím, jak to je u mě. A ještě mě napadlo, jak máš silný ten Gynprodyl? Já 200 mg. A díky na diskuzi, kouknu na ní 🙂
Taky 200mg, ale beru těch 8 ale brání; MS byla 4-8.6 brát sem měla od 21-28.6, pak MS přišla 28.6-2.7 a brát mám od 17-24.7.
Nevim, nerozumím tomu, ale fakt mi nepřijde že by měla dr.nejaky zájem , tak sem ráda že sem se rozhoupala k odchodu a doufám že to bude pak lepší.

Taky jsem dnes dostala od doktorky. Dám večer před spaním jak je uváděno. Tak uvidím ale snad to pomůže. Jsem po ZT v říjnu tak musím zkusit vše. Už jsi začala brát?