Může utrpěný šok nějak ovlivnit nenarozené dítě?

vashaa
22. srp 2013

Dnes ráno při cestě do práce mne málem v protisměru sestřelil nějaký idiot v BMW. Kdybych nestrhla řízení do pomalého pruhu, tak bych byla mrtvá. Musela jsem pak zastavit a asi 10 minut jsem brečela a když jsem vylezla u práce z auta, nemohla jsem se ani pořádně postavit na nohy, protože jsem se celá třepala. A ještě teď po více než 3 hodinách se necítím dobře a cítím jak malý rejdí v břiše. Může nějak tento stres ovlivnit nenarozené dítě?

jenn9
22. srp 2013

mně osobně se to nestalo, ale úplně to stejný se přihodilo jedné známé, byla už docela v pokročilém stadiu těhu, dokonce tam na místo přijela i sanitka, vyšetřili ji a pustili domů se šokem.. mimčo úplně v pořádku a teď je z něho pěknej raubíř 😉

vashaa
autor
22. srp 2013

Snažím se uklidnit, ale pořád před sebou vidím to řítící se červené BMW. Snad bude prcek v pořádku ...

jenn9
22. srp 2013

určitě bude, dej si čokoládu na nervy, mysli na něco hezkýho 🙂

mm_mm
22. srp 2013

@vashaa Já myslím, že teď už mu to ublížit nemůže. Pamatuju si, jak mi genetička říkala, že utrpěnej šok může bejt problém v prvním trimestru. Popisovala případ nějaký paní, která uvízla v autě a nemohla se dostat ven. Bylo to nějaký hodně dlouhý a šlo jí o život. No a tam to dopad na to miminko mělo, ale teď už u tvýho miminka jsou základy všech orgánů utvořený, tak jde asi spíš jenom o to, žes mu tam poslala nějaký stresový hormony, což není úplně příjemný, proto sebou mele...

vashaa
autor
22. srp 2013

V pondělí jdu na ultrazvuk, tak se zeptám doktora, jak to na dítě může zapůsobit.

berenika39
22. srp 2013

@vashaa ahoj, myslím, že se nemusíš bát, na tohle je příroda moc chytrá, dovede zařídit, aby mimnko bylo v bezpečí, i když mamča tak úplně není. těhulky zažívají různé stresové situace, i dlouhodobě, vezmi si maminky, které jsou třeba v tíživé situaci, odejde jim partner, nebo jim zemře někdo blízký, a přesto se rodí zdravá silná miminka. bude to dobrý, šlo jen o jednorázový stres, i když věřím, že to bylo nepříjemné.
prožila jsem si to, upadla jsem v 37.tt a neskutečně si rozlámala kotník, úplně na kostní salát. okamžitě mě odvezli rychlou, okamžitě na sál. celou dobu jsem se jen ptala, jestli to neublíží miminku. a říkali mi, že pokud se mu nestalo fyzicky nic, neodloučila se placenta (což ne, jen jsem si sedla na zadní část těla a pod ní měla tu nohu☹ ), tak bude v pořádku.
ještě ten den mi současně při jedné narkoze narovnali nohu a vyndali krásnýho malýho petu. takže se neboj, takový situace se stávají a bude to ok. určitě🙂

vashaa
autor
22. srp 2013

@berenika39 Díky za podporu! Ty jsi to teda měla daleko horší. Z vlastní zkušenosti vím, jaké to je zlomit si kotník a ne tak být ještě těhotná!

berenika39
22. srp 2013

@vashaa 🙂 tak vidíš, mysli na to, že se takové věci dějí a udělej si pro dnešek nějakou radost, at přijdeš na jiné myšlenky. chvíli se ti to bude vracet, ale postupně zapomeneš.
kotník mi pak museli operovat, osmý den po porodu, ve spinálu, kovové výstuže, šroubů jak v továrně na auta, no nic moc. pak další tři operace na vyndání, rok trvalo, než jsme byla jako ryba🙂 šestinedělí jsem odpajdala s berlema🙂 ale všechno se dá, měla jsem malého, manžel byl hrdina a všechno zvládal, co jsem nemohla já, a konec dobrý, všechno dobré🙂
tvoje mimčo je ok🙂, možná kdybys chtěla, můžeš zajít k mudr, říct, co se stalo, že se bojíš, at udělají utz - asi to není potřeba, ale určitě by tě to moc uklidnilo a přestala bys na to myslet.

mafeska
23. srp 2013

doktor mi říkal že po prodělaném šoku je zvýšená aktivita miminka normální. byla jsi hned u doktora? já myslim že to bude v pořádku. cca ve stejném týdnu jsme měli autonehodu, na rychlostní silnici nám vběhl pod auto velký pes, přítelova reakce nám zachránila život, i nenarozené alence, kdyby se mu vyhl a strhl volant, vyletěli bysme ze silnice a následky nechci domýšlet. Nic se nám nestalo, mě taky ne, do břicha jsem se nebouchla, jen jsem byla v šoku a klepala se a brečela. I takl jsem odjela normálně domů. Druhý den večer jsem dostala šok kdy po celém bytě jsem viděla toho psa, přítel mi zavolal sanitku a tam mi řekli že jako těhotná se mám nechat prohlédnout i když se mi nic nestane. V nemocnici jsem poležela skoro dva dny, vyspala se a šla domů.
Tím tě nechci děsit samozřejmě, myslim si že bude vše v pořádku jen bych pro jistotu zašla k doktorovi ať máš klid 🙂

monika6e
23. srp 2013

@vashaa ahojky, měla jsem v první těhu taky velkej šok... V autobuse, a koukala jsem z okýnka, jak přímo pod kola vlítnul cyklista. Dvakrát to nadskočilo. Volala jsem zachránku, začínala oživovat. 4měsíc těhu. Pak jsem seděla na mezi, brečela a děsně mě bolelo břicho. Hrozně jsem se bála. Anička je holka jak lusk bez jediný vady 😀 Naopak mě to poznamenalo tak, že na kolo a na silnici s ním nevlezu ani za pytel zlata. A když kolikrát vidím některý blbečky, jak se po silnici motají... Vzpomenu si a je mi zle... Držím pěsti. Na plechy kašli a Ty odpočívej. Ať seš Ty i mimi ok ♥

zzuzinda
27. srp 2013

Neboj, mimi bude fit a ty taky. Když jsem čekala Báru, tak cca měsíc před porodem jsme viděli, jak spadala do příkopu cisterna s mlíkem, hned jsme volali záchranku a auto ještě nestálo a já vybíhala k řidiči, byl na tom ve finále hodně zle, vypadalo to i na nějakou infekci, my v autě 3letého Adama, v břiše miminko, strach jsem měla jako blázen. NAštěstí vše dobře dopadlo, Bára se narodila a je v pohodě (i když je to hádě a vzteklounek 🙂 ), Adam má zážitek na celý život - hasiči a vrtulník ho nadchli, zraněného neviděl a nakonec za odměnu od hasiče dostal dráčka a řidič je v pořádku a policistka nám dokonce volala domů, že nám jeho maminka děkuje a zdraví nás i naše děti a ptala se, co naše mimi 🙂 Takže neboj, mimi je v bříšku schované před světem 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru