Prodloužení pr. smlouvy, jsem povinna hlásit těhotenství?

bublask
26. srp 2015

Ahojte holky, potřebuji prosím radu. Jsem v 5+5TT a mám prac.smlouvu do konce října ☹ . Vypadá to, že mi jí chtějí prodloužit na další 3 roky, jsem povinna hlásit skutečnost, že jsem těhotná??? Děkuji moc, pěkný den 😀 😀

lovekelly
26. srp 2015

ano dle ZP povinna jste

xpila
26. srp 2015

@bublask Ne, nikde není povinnost oznámit těhotenství, pouze v případě rizikové práce.

@lovekelly Jo a kde v ZP to je napsané?

bublask
autor
26. srp 2015

já jsem právě četla, že při prodloužení nejsem. Jiné je to, kdybych nastupovala uplně nově do zaměstnání, že tam to povinné je. Ale jestli říkáte že to povinnost je, tak je to v háji 🙄 ... Děkuju moc za odpověď 🙂

luckylee
26. srp 2015

Ahoj, no nevim ale co jsem cetla tak nikde zadna povinnost neni.Je to ciste tva osobni vec.Ikdybys byla na pohovoru do nove prace a oni se primo zeptali,tak muzes zalhat.Tohle vyzvidat ani nesmi.Dokud to nejde na tobe primo videt a nijak te to neomezuje tak si to klidne muzes nechat pro sebe. 🙂

xpila
26. srp 2015

@bublask Povinnost není, prostě jen kdybys vykonávala práci těhotných zakázanou, tak to samozřejmě musíš oznámit ihned.

luckylee
26. srp 2015

Jeste jsem nasla tady odpoved z pravni poradny.:zákoník práce č.262/2006 Sb., v platném znění, nestanoví žádnou oznamovací povinnost ohledně těhotenství, naopak zmíněný zákoník práce to výslovně zakazuje. Zaměstnavatel nesmí požadovat od zaměstnance informace, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce a s pracovněprávním vztahem. Nesmí výslovně vyžadovat informace o těhotenství, a to ani prostřednictvím jiných osob a už vůbec ne od osob z řad zdravotníků, kteří třeba o těhotnou pečují. Nemusíte nic oznamovat ,jen si pak požádat o dávku PPM.

bublask
autor
26. srp 2015

Ne, rizikové zaměstnání nemám. Ale potřebovala bych, aby to nevěděli až do prodloužení a pak bych šla na rizikové těhotenství. Šéfka má ze mě hadr na holi.. a já jsem taková, že jí vždycky na všechno kývnu :( .. Ale prostě potřebuji práci, nemůžu si dovolit jít na ÚP .. ☹

bublask
autor
26. srp 2015

Děkuji moc 🙂 hned jste můj den udělaly hezčím 😎

karlajasmine
26. srp 2015

@bublask Nemusis 🙂 Zalezi na tom, jestli budes mit stesti a nebude to na tobe videt. Na me to bylo strasne videt uz v 11tt... takze bych to na tvem miste nezvladla zatajit.. uz takhle jsem od 9tt nosila kalhoty s gumou a volny kosile.. holt mam hodne kratky telo a uzkej pas a miminko slo proste okamzite ven dopredu.. ted uz vypadam jak pred porodem a lidi na me ve verejny doprave koukaji, co tam jeste delam :D
Ale pokud to utajis tak to opravdu oznamovat nemusis, nejsi vubec povinna toto oznamovat.

bublask
autor
26. srp 2015

No já sem si tak říkala, že už bude začínat přituhovat, tak že už to za chvilku bude na mikinu :D a to si myslím, že si to nikdo nespojí :D jako uvidíme.. když se zvětším a přijdou na to, tak se holt nebude moct nic dělat, ale aspoň to zkusím teď utajit 🙂

mysicka_lb
26. srp 2015

@karlajasmine Na mně to bylo už v 8tt vidět tak, že to lidé poznávali a ptali se mě, jestli jsem těhotná. A přesto se mi podařilo to v zaměstnání utajit asi do 23tt a ani pak to nikdo nepoznal, ale řekla jsem to už já🙂

bublask
autor
26. srp 2015

@mysicka_lb jak jsi to oznámila :D ???

mysicka_lb
26. srp 2015

@bublask Že jsem myslela, že už si toho dááávno všimli, tak jsem ani nic neříkala🙂

mpbk
26. srp 2015

@bublask to je teda přístup, prodloužit a pak jít na rizikový. Zaměstnanec roku.

luckylee
26. srp 2015

@mpbk to kvuli moralce ma byt na UP a bez penez?Se snizenym zakladem na materskou?Pokud neni sefka jeji kamaradka a firma cela velka rodina tak bych se na to taky vyprdla.Sama pise,ze ji sefka ma jako hadr na holi. 😉

mysicka_lb
26. srp 2015

@mpbk A co by teda bylo dostatečně "morální"? Když bude na pracáku, bude buď klamat potenciální zaměstnavatele a předstírat, že není těhotná a hledá práci, nebo si ani neškrtne a bude klamat stát (bude brát podporu v nezaměstnanosti, aniž by skutečně hledala zaměstnání). Když nebude na pracáku a nebude brát vůbec žádné peníze, bude dost tvrdě ubližovat sama sobě a nenarozenému miminku. Morálka vůči sobě samému je taky nedílnou součástí morálky....

bublask
autor
26. srp 2015

@mpbk ano, zaměstnanec roku! Za základní plat, z dobré vůle dělám pro firmu za 3 zaměstnance a když něco jednou potřebuju já, tak semnou tak akorát vymetou! Jednou jsem se pokusila odmitnou požadavek, tak mi bylo rázně zdůrazněno, že se mé chování odrazí na prémiích - ať s nima nepočítám.. Tak proč bych jednou nemohla s nima vymést já????!!!
@luckylee děkuju!

zo_ja
26. srp 2015

Nic hlásit nemusíš. Znám i vícematky, který byly tak zaměstnaný péčí o děti, rekonstrukci nebo malováním a stěhováním, že jim vůbec nedošlo, že nějaká MS má zpoždění. Navíc I. trim je značně nejistý, stát se může cokoli, a co pak bez práce. Normálně se to většinou oznamuje okolo konce I. trim., kdy je to jednak vidět, hlavně je to ale jistější. Samozřejmě pokud není riziková práce ap. Nemáš potvrzenou srdeční akci, neví se, zda miminko je v pořádku atp. Ať jde vše hladce.

zo_ja
26. srp 2015

@mpbk A myslíš, že když zaměstnavatelé dávají smlouvy na půlrok na určito, učitelům od září do června aj. vychytávky, že to je v pořádku?
Tazatelka pracuje, platí daně, tak ať si těhotenství a mateřství v klidu užije, vychová dalšího daňového poplatníka. Přednášky o zaměstnancích roku prosím raději těm, kteří nikdy nepracovali protože nechtěli, berou jen dávky, na který platíme my všichni, pak Tě ještě někde okradou a zmlátí atp.
Když můžou podpory a pomoc a zdravotnické služby bez plateb brát ti, co do systému nikdy nepřispěli, pak ti, co ubližují sami sobě záměrně - třeba závisláci, co by nemohla jedna pracující matka čerpat z toho, co na daních už zaplatila? Budem podporovat všechny krom normálních praucjících a pečujícich rodičů, ach jo!

mpbk
26. srp 2015

@bublask tak to nedělejte, najděte si jinou práci. Co Vám brání.

Ano, takže se budeme vymlouvat na cikány. Protože, když můžou oni, tak vlastně můžeme i my. Prostě mi přijde na hlavu, hned chtít rizikové těhotenství, jako kdyby to byla nějaká výhra. Ale lékaři v dnešní době napíšou všechno, takže tomuto přístupu nejspíš velmi fandí.

mysicka_lb
26. srp 2015

@mpbk Brání jí v tom přece právě to těhotenství... Buď by na pohovoru zatajila, že je těhotná, a jednala by tedy nemorálně, a nebo by ji nevzali.

bublask
autor
26. srp 2015

@mpbk V těhotenství hledat jinou práci? Oukeeej, rozumný nápad, opravdu.. Nechtěla jsem prodlužovat už smlouvu, ale když jsem zjistila, že čekám, tak nejsem blbá a podepíšu prodloužení.. Není to výhra ale při mém stresovém zaměstnání není jiná možnost, navíc dělám v oboru, který je více méně sezónní záležitostí, takže od listopadu bude kolegyním vyhovovat, když budu doma a oni budou moci odpracovávat požadované měsíční hodiny!

bublask
autor
26. srp 2015

@mpbk a vůbec. Nevím co tady řešíš morální stránku. Já se ptala, jestli podle ZP jsem povinná to hlásit, nebo ne.

karlajasmine
26. srp 2015

Tak ja bych v tomto pripade o tehotenstvi nic nerekla, ale na rizikove bych nesla.. (pokud samozrejme nebudes mit opravdu rizikove..).. prece jenom penize se hodi a v tehotenstvi stejne prescasy delat nemuzes.. a byt omezena vychazkama je pekne otravny, to bys nemohla nikam mimo dobu vychazek..

z_kopretinka
26. srp 2015

@bublask Ono tak nějak záleží s tím hlášením celkově na situaci. Ano zaměstnavatel by měl být informován, ALE... jsi opravdu na úplném začátku a pokud by jsi si hned nedělala test atd. tak to třeba ještě ani nevíš. Pokud nemáš práci, která by vadila těhotenství - práce v noci, ztížené pracovní prostředí atd... tak jako zákoník neříká kdy to máš nahlásit. U nás to kolikrát nastávající maminka vyhlásila i později než po prvním trimestru. Takže ZP říká nahlásit, ale neříká kdy, takže je to vlastně na tobě (zda se ti chce už teď a zda práce není ve skupinách kdy by to opravdu měl zaměstnavatel vědět)

im4fun
26. srp 2015

Zakonik prace ti nedava zadnou povinnost o tehotenstvi hlasit. U nas je bezne, ze se to zamestnavatel dozvi az v 6. mesici. Treba kdyz jsem byla tehotna ja na jare, tak si to kolega domyslel sam a rozkecal to vsude. Ja nerekla nikomu nic. A ja mesic a pul na to musela sefovi vysvetlovat, ze jsem potratila a ze na materskou fakt nejdu-uz mel za me nahradu. A asi dva tydny na to me zastavovaly na patre baby s gratulacema a pry kdy bude videt brisko. Cili opet vysvetlovani o potratu. Fakt vyzivny...
Takze za me-tutlat do posledni chvile uz jen z tohoto duvodu. Zakon ti nedava povinnost to nekomu rikat.

mpbk
26. srp 2015

Já neřikám, aby šla na UP, jen nechápu, že člověk jde dobrovolně na rizikové a ještě se tím chlubí.

A novou práci samozřejmě nemyslim hledat teď, ale to že je práce nevyhovující určitě zakladatelka ví už dýl, ne až když zjisila, že je těhotná.

elu
26. srp 2015

@bublask tak hlásit to nemusíš, zvlášť, když nemáš ani průkazku, dle doktorského hediska by ti ještě nedali ani neschopenku, protože těhotenství v tomto stádiu je ještě nejisté, ale na druhou stranu, jestli je tím naštveš, tak ti to stejně nepomůže, po mateřské se tě zbaví, když budou chtít ☹

mpbk
26. srp 2015

A ještě jedna věc všem zastánkyním rizikového těhotensví. Přijde mi to maličko jako rouhání. Je tady milion těhotných, co by daly všechno za to, aby byly v pořádku. A ty už teď víš, že na něj půjdeš. Psala jsi, že nemáš rizikové zaměstnání. Z toho důvodu mi to přijde úplně mimo, a měla bys být ráda a chtít, aby bylo všechno v pořádku a mohla si chodit do práce .

z_kopretinka
26. srp 2015

@mpbk to sice ano, jenže ona ani tahle situace není dvakrát příjemná. Chudák ženská má smlouvu na dobu určitou, ono taky dnes se dá postupně smlouva prodlužovat až 9!!! let a čekat s prací až si zaměstnavatel uráčí dát na dobu neurčitou, tak kolikrát budou mít ženy děti až v 50 a kdo ví jestli. Ano může hledat i jinou práci na dobu neurčitou, když ví že chce děti, ale kolikrát kde ji najít že? Takže pokud smlouva uplyne a je těhotná, tak ji do jiné práce nikdo nevezme a pokud je třeba na začátku těhotenství tak se nevejde ani do ochranné lhůty a pak nebude mít ani mateřskou a rovnou rodičák. A když já vidím jací lidé berou dávky od státu a makat nikdy nebudou a jen obtěžují okolí.... Opravdu nemám nic proti, když prostě občas nastávající maminky sáhnou po PN. Já měla to štěstí, že jsem měla a mám dobrého zaměstnavatele a že těhotenství šlo dobře a chodila jsem do práce až do nástupu na mateřskou, jenže takové štěstí nemají všechny.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru