Strach z listerie. Také to tak prožíváte v těhotenství?

leni92
26. dub 2023

Jsem těhotná a mám šílený strach z listerie. Bojím se přípravy masa, zda jsem dobře umyla zeleninu a ovoce, přestala jsem jist šunku. Vůbec nevím kam to dál povede.
Můžete mi říci vaše zkušenosti jak se stravujete nebo jste se stravovali v těhotenství a zda jste to někdo taky tak úzkostně prožíval?

zelenaesmolda
26. dub 2023

Kdyz jsem si nebyla jista tak jsem se podivala na net jestli je dana potravina bezpecna.
Nejak extra jsem to neprozivala,akorat po krajeni masa jsem treba prkynko prelila varici vodou z konvice.

biciklissie
26. dub 2023

Nejedla jsem jen syrové maso, plesnivé sýry, nepila alkohol a kávu. Tomu všemu jsem neholdovala ani před těhotenství. Podle mě je dobré ten strach nepřehánět.

laloogrey
26. dub 2023

Já jsem teď v 9. měsíci, druhé těhotenství, a nijak jsem stravování moc neprožívala a ani neprožívám. Jen jsem si dávala bacha třeba na Hermelíny nebo paštiky (když jsem dostala chuť, tak jsem si je dala, ale třeba jenom jednou nebo dvakrát za celé těhotenství), syrové maso a alkohol (těmto dvoum jsem se vyhnula úplně). Ale kávu, Latté nebo Cappuccino jsem si dala, třeba jednou za den 🙂 Podle mě je důležité tu opatrnost moc nepřehánět a ke všemu přistupovat s rozumem 😉

zelenaesmolda
26. dub 2023

@laloogrey
Kava se v tehotenstvi muze do 200mg kofeinu za den

mamikry
26. dub 2023

@leni92 Krome tataraku jsem jedla vsechno. I ten hermelin jsem si dala, kdyz jsem mela chut. Riziko nakazou listerie je opravdu male. Navic listerie se muze objevit i na spatne omyte zelenine, takze byste musela hladovet, abyste mela jistotu. Co bych ozelela, to jsou fastfoody, kupovane pochoutkove salaty, mozna asijske resturace. Hlavne se tim nestresovat. 🙂

veruuu_kubesovic
26. dub 2023

@leni92 takhle uzkostna, jsem za 2 moje tehotenstvi nikdy nebyla...

mia_von_prag
26. dub 2023

Listerie se zničí pri teplotě nad 70 stupňů.
Masa a tepelně opracované zeleniny, ani hermelínu se bát nemusíš.
Šunka není nějak extra zdravá, obsahuje soli. Taky jsem nejedla v těhotenství.

laloogrey
27. dub 2023

@zelenaesmolda Děkuji za informaci, která je mi samozřejmě známa... Já ale nejsem ten, kdo tady žádá o radu...

malanoha
27. dub 2023

V těhotenství jsem si odpustila akorát tatarák a alkohol. Ani s tím hermelínem to není tak horke, pokud ho normálně koupíš v krámě, kde musí být vyrobený za přísných hygienických podmínek z pasterovaného mléka. Odpírat si kávu v přiměřeném množství je taky zbytečné.
Neřešila jsem v těhotenství skoro nic a mám dvě zdravé děti. Kolikrát už si se v životě nakazila listerií, když si jedla normálně? Nebo kolik nákaz jsi viděla ve svém okolí? Já třeba ani jednu. Neříkám, že to neexistuje, ale to riziko je malé a určitě nestojí za to propadat hysterii.

zelenaesmolda
27. dub 2023

@laloogrey
tak ja jsem reagovala na to,zes nepila kavu.
Spousta tehotnych ji automaticky vyradi a nevi,ze nemusi.

laloogrey
27. dub 2023

@zelenaesmolda Ale vždyť píšu, že jsem si dávala kávu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru