Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

alli005
30. srp 2017

@baracudas1 super, gratuluju k dobrým výsledkům 🙂

hmonika
2. zář 2017

Ahoj holky,bude to 14dni,co jsem sla na preruseni tehotenstvi kvuli DS.Porad se z toho nemuzu dostat,necitim se psychicky vubec dobre,ale snazim se fungovst kvuli mym 2 synum.

lentilkah
2. zář 2017

@hmonika To me mrzi, vydrz, casem bude lepe. Ja uz si kolikrat myslela, ze jsem z nejhorsiho venku a pak zase prisla depka. Drz se ❤

hmonika
2. zář 2017

@lentilkah dekuju❤Jeden den se zda,ze je to lepsi a dalsi je zas uplne sileny a mam hrozny stavy😢.
Koukam,ze cekate miminko,za jak dlouho se vam podarilo?

lentilkah
2. zář 2017

@hmonika Poradne se vybrec, vyvztekej, me to pomohlo.
Na ukonceni jsem byla v prosinci, nechala jsem probehnout 2 ms a pak se nam hned zadarilo. Je to nejlepsi lek, zatim neni den, kdy bych si nevzpomnela, ale uz to tolik neboli.

jade85
3. zář 2017

@hmonika ahoj, je mi to moc líto. Já byla na přerušení koncem ledna. Pomůže jen čas, soustředit se na budoucnost a radovat se z malých krůčků při cestě za dalším miminkem - první ms po šestinedělí, první pravidelná ms, ovulace, pozitivní těhotenský test..když se dívám zpátky, po šestinedělí, který bylo nejtěžší, začal čas hrozně rychle běžet. Nejvíc jsem se bála srpna, kdy jsem měla tp, ale ten mi pomohlo přečkat nové miminko v bříšku 🙂 Moc držím palečky, ať je ti brzo lépe.

hmonika
3. zář 2017

@jade85 moc dekuji❤
Presne jak pises,to svetlo na konci tunelu,az bude po sestinedeli,az dostanu 1 MS,az se zacneme snazit...
to me drzi nad vodou.
Casto si rikam proc,proc k nam vubec miminko prislo,kdyz uz jsme se o dalsi nesnazili,neplanovali,ja byla stastna,spokojena maminka dvou synu a ted se mi zmenil zivot o 180° a uz mi navzdycky zustane sram na dusi.
Proc k nam prislo,kdyz nezustalo?

jade85
3. zář 2017

@hmonika Doktoři ti nejspíš řeknou, že to byla prostě náhoda. I mně zůstal šrám na duši, ale hodně jsem se toho o sobě naučila, posílilo to můj vztah s partnerem, cítím se teď silnější a klidnější. Ne že bych za tu zkušenost byla vděčná, ale dá se z ní vzít i něco dobrého. Však uvidíš časem.

lentilkah
3. zář 2017

@hmonika V tomhle logiku nebo spravedlnost nehledej, proste se to stalo. Taky jsem si rikala, proc zrovna my, ale pak jsem si precetla, kolik lidi neco podobneho potkalo a to mi pomohlo prijmout to jako smutny fakt a nejak to v sobe "uzavrit"

apollo20
5. zář 2017

@hmonika
Ahoj, vím, jak se cítíš, mám to samé za sebou v Dubnu. Drž se, šestinedělí pro mne bylo těžký, ale teď už je dobře, věř prosím, že bude líp. Teď tě budou zlobit hormony, klidně plač, ono se ti na chvíli uleví. Ale po šestinedělí bude dobře, slibuju. Vidím to teď na sobě. 💐😚

hmonika
5. zář 2017

@apollo20 moc dekuju❤neskutecne mi pomaha cist vase radky a slova utechy.
Ja se tim utesuju,ze po sestinedeli bude lip

apollo20
6. zář 2017

@hmonika
Rozumím, mě pomohly holky tady úplně stejně, je to prostě jiné, když někdo přesně ví, co cítíš, protože to nejde rodině a přátelům dost dobře specifikovat a popsat. Soucítí, ale není to takové. Děkuji holky za vás všechny, že se tu umíme navzájem podpořit 😊😚 Bude dobře, vydrž 🙂 Ze mě se za to šestinedělí stala skoro zahradnice, pořád jsem něco potřebovala dělat, abych neměla čas na myšlenky, takže máme aspoň pěknou zahradu 😉

jade85
19. říj 2017

Ahoj holky, chtela bych vas jen povzbudit stastnym pokracovanim meho pribehu. Moje druhe tehotenstvi zdarne pokracuje - tento tyden jsem absolvovala druhy screening a vsechno je v poradku. Byla jsem v Gennetu a musim rict, ze skvely pristup, oba ultrazvuky u MUDr. Smetanove a v prvnim trimestru geneticka konzultace u MUDr. Hlavove, vsichni mili a trpelivi, amniocentezu s ohledem na predchozi tehotenstvi sice nabizeli, ale rozhodne nenutili, respektovali, ze vzhledem k velmi dobrym vysledkum z krve i utz nechci. Drzim vsem tady palce!

lentilkah
19. říj 2017

@jade85 Ahoj, gratuluju k dobrym vysledkum screeningu. Hrozne ten cas leti, nam uz se blizi finale 🙂

apollo20
19. říj 2017

@jade85
Jupíjájé, gratuluju z celého srdce 👏👏👏❤️

jade85
20. říj 2017

@lentilkah No letí to strašně, když jsem viděla, že jsi ve 20tt a máš po screeningu, říkala jsem si, že to je děsně daleko a teď už jsem tam taky 🙂 Držím palce na finále! Kde budeš rodit?
@apollo20 děkuju 🙂

lentilkah
20. říj 2017

@jade85 Dekuju. Rodit budu v Roudnici nad Labem. Mam to kousek.

majka_sk
24. říj 2017

Ahojte dievcata... mohla by som poprosit, ake Vam vysli vysledky screeningovych krvnych testov v dalsom tehotenstve, ked ste mali pri prvej gravidite potvrdeny Downov syndrom? Je nejaka "startovacia hodnota" napr. 1:100? Budem povdacna za kazdu odpoved. 🙂

lentilkah
24. říj 2017

@majka_sk
Ahoj, nevim co myslis tou startovaci hodnotou, ale v tehotenstvi, kdy byl potvrzen DS jsem mela riziko 1:4, o 3 dny pozdeji uz 1:2.
V tomto tehotenstvi mi vyslo riziko na DS 1:12 500 a ostatni syndromy 1: 50 000.
Tohle jsou vysledky screeningu z 13tt (slouceni krve a utz). Tripple test mi pak integrovali se screeningem, ale presne vysledky nevim, jen ze byly v poradku.

majka_sk
24. říj 2017

@lentilkah vdaka.. tou startovacou hodnotou som myslela, ci hodnoty v nadchadzajucich tehotenstvach su nejak ovplyvnene tou prvou graviditou, kde bol down potvrdeny.. na genetike mi bolo povedane, ze kazda dalsia gravidita bude mat pozitivny screening... a tu ked vidim tie krasne hodnoty v tych dalsich tehotenstvach..tak tomu nie celkom rozumiem a snazim sa to pochopit.. co mi to vlastne na tej genetike povedali..

lentilkah
25. říj 2017

@majka_sk Podle me se kazde tehotenstvi hodnoti zvlast. Jedine ze by si to riziko DS mela dane geneticky-ale to je asi jen u cca 7% pripadu. U nas se jednalo o volnou trizomii, takze blbou nahodu.

petuliee
26. říj 2017

i u nás šlo o volnou trizomii šlla jsem na určeni stáři plodu, a cely utz byl špatne takzr u nas hned plodovka

baobaba
27. říj 2017

@majka_sk Ahoj, já měla u druhého těhotenství hodnoty 1:6000-8000 (už nevím přesně), takže naprosto negativní i po předešlém těhotenství s DS, ale byla mi i tak doporučena amniocentéza, na kterou jsem šla. Vše dopadlo dobře 😍 Přeji hodně štěstí a hlavně zdraví!!!

majka_sk
31. říj 2017

Myslela som si, ze ked som si raz presla tym peklom, tak dalsie tehotenstvo bude snad prebiehat pokojnejsie.. opak je pravdou.. 1.trimestrovy skrining opat pozitivny na DS 1:60. 1.trimestrovy usg - NT=1,8mm, nosove kosticky pritomne.. Dala som si spravit trisomy test - vysiel fyziologicky (no stale ide o skriningovy test.. ak by bola placenta geneticky rozdielna ako plod, moze ist o falosne negativny vysledok).. teraz mi dosiel 2.trimestrovy skrining 1:3300, ale vzhladom na predosle tehotenstvo riziko upravene na 1:210. Bud.tyzden idem na geneticky usg.. stale mi rezonuje v hlave amniocenteza... viem, ze to nie je hrozny zakrok.. ale predsa je invazivny a je tam urcite riziko.. tak neviem, co mam robit.. pri dalsom tehotenstve ste isli automaticky na amniocentezu bez vahania?
@baobaba tesim sa, ze u Teba vsetko dobre dopadlo 🙂

baobaba
31. říj 2017

@majka_sk Ano, já šla bez sebemenšího váhání. U prvního těhotenství jsem měla screening celkem v pořádku a na amniocentézu šla "jen kvůli věku" ... odhalila DS ... proto jsem pak neváhala, i když hodnoty rizika byly uplně jinde, ale už jsem tomu nevěřila a celé těhotenství bych se stresovala. Zákrok byl bezbolestný, pak jsem dva dny pečlivě jen ležela a týden klidový režim. Vše bez komplikací, nakonec jsem ještě osm dní přenášela 😍 ... ale je to Tvé rozhodnutí, jednej jak to cítíš. Přeji vše dobré!

lentilkah
31. říj 2017

@majka_sk Me byla plodovka nabidnuta, ale mela jsem oba screeningy i tripple test +konziliarni utz v poradku, tak jsem ji odmitla.
V tvem pripade bych ale sla.

jade85
31. říj 2017

@majka_sk u mě stejně jako @lentilkah. Amnio mi nabídli na genetické konzultaci po prvním screeningu, který dopadl dobře. Vzhledem k výsledkům jsem odmítla, ale byla jsem připravena na amnio jít, kdyby byl pozitivní triple test. I ten ale vyšel dobře, stejně jako utz v druhém trimestru. V tvé situaci bych pro klid duše na amnio šla.

alkuska
1. lis 2017

@baobaba Ahoj, prosím tě chápu to správně, že ten prvostrimestrální screening byl u tebe v pořádku, ale stejně měl plod DS? Já myslela že je to celkem spolehlivé... nebo kolik ti tam vyšlo riziko? Já mám teď 35 let a rozhoduju se co dělat, gyndař mě posílá na amnio kvůli věku, manžel je proti kvůli rizikům (a i já mám pochyby), tak jsem byla rozhodnutá jít na ten screening a amnio případně až podle výsledků. Ale pořád mi to šrotuje v hlavě, takže tady prolézám i takovéto diskuse. A teď mě ta možnost, že by screening vyšel falešně negativně, trochu rozhodila.

hmonika
1. lis 2017

@alkuska mne I.screening vysel negativne.Sice na hrane,ale negativne.Doktorka me poslala kvuli veku 36let do Gennetu na konzultaci a tam se odebira nejaky kombinovany test,ktery uz vysel pozitivne 1:40 a amniocenteza potvrdila DS .

alkuska
1. lis 2017

@hmonika Prosím tě a jaká byla ta hranice kdy to brala že už máš jít na tu konzultaci?