Ambulantní porod. Podařilo se vám odejít dříve?

xsipm04
20. led 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se jen zeptat, jestli máte někdo zkušenost s ambulantním porodem, tj. když se mimi narodilo, byla maminka i mimi zdravé a rozhodli se odejít domů z porodnice dříve než je běžné. Dočetla jsem se, že nechtějí pouštět z porodnic ani při podepsání reverzu dříve jak 72 hodin po porodu. V případě, že vše probíhalo bez komplikací, podařilo se vám někomu odejít dříve? D
Děkuju za odpovědi 🙂

xsipm04
autor
14. bře 2009

lentilka: Trošku chápu, jak jsi to myslela, ale musím s tebou nesouhlasit. ¨¨

Tím vyzbrojen informacemi jsem myslela pro případ rutinních zásahů. Myslím, že každý, kdo se o přirozený porod zajímá a jde se záměrem porodit co nejpřirozeněji do porodnice chápe a je připraven na to, že bude spolurozhodovat pouze pokud bude mít porod fyziologický průběh. V okamžiku, kdy bude označen jako rizikový je jasné, že to už je práce lékařů a rodička se jim musí svěřit. Ono nakonec myslím, že to člověk moc dobře pozná, neb v tu chvíli už se ho ani nikdo na nic neptá, ale lékaři rovnou jednají. Podle mezinárodních studií WHO ale jako rizikových probíhá pouze 10% porodů a to jsou ty, které by měl vést lékař a ve kterých jsou medikamenty a lékařská technika opodstatněné. Ostatní porody by měly jít přirozeně, s porodní asistentkou, bez zásahů, se zásahy, až když je indikována nutnost. Když si ale čtu diskuze o českých porodnicích, připadá mi, že u nás je to naopak - 90% se zásahy - klystýr, píchnout plodovoku, oxytocin, monitor, nástřih, dítě do inkubátoru na zahřátí. To je Česká republika více nemocná než zbytek světa??? To snad přeci neeeee.

Jinak ačkoliv zástupci jednotlivých porodnic hlásají, že jednají v souladu se zákonnými normami a odchody domů umožňují kdykoliv, z praxe vím, že to není pravda a nepřijde mi vhodné dohadovat se v okamžiku příjezdu do porodnice, když rodím a chci řešit a soustředit se právě na porod, začít řešit odchod z porodnice po porodu, zejména když v danou dobu vůbec nemůžu vědět, jak porod zkončí a jestli to pro mě bude aktuální. Situace tady v Praze je taková, že porodnice jsou masovou záležitostí a nevíš, s kým se potkáš. Řešit ambulatní porod v poradně dopředu nemá smysl, neb naslibovat ti tam může kdo chce co chce, ale u porodu už se s tím člověkem nepotkáš.

Já neříkám, že je to varianta pro každého, spíš si jen myslím, že by měl každý vědět, že ta varianta existuje a že se na ní může připravit a pak ji podle situace buď využít nebo ne.

datelenka
15. bře 2009

lentilko, psala jsi, ze by bylo lepsi upozornit na svuj zamer odejit z porodnice co nejdriv jiz pri navstevach poradny nez tutlat to pred doktory... ja jsem se skousela ptat sester v poradne na moznost odejit driv nez po 72 hodinach... a byla jsem odbyta, ze oni jsou statni zarizeni, jak si to predstavuji... ale teda byla tam pak jeste nejaka poznamka, ze mi muzou zavolat primare... tak to jsem nechtela otravovat... ale mozna ted uz by byla situace jina, nevim... mozna doktor by reagoval jinak, zeptala jsem se jenom spatnych lydi... no a hlavne jsem nemela uplne jasny zamer odejit jeste v den porodu... to jsem se rozhodla az na zaklade okolnosti, v kterych jsem byla... coz bylo napriklad i to, ze pred porodem stihla do Prahy prijet tchyne (ma to asi 9 hodin cesty)... taky se ji to nemuselo hodit, aby zrovna vtedy prijela... a taky jsme to nemuseli odhadnout spravne, ze kdy ji zavolat... no co kdyby byli doktory pripraveni, ze kterakoliv zena muze chtit odejit kdykoliv? po pravni strance na to ma pravo, tak pravnici to muzou mit davno pripravene, ne az kdyz nekdo rekne...

lentilka11
15. bře 2009

ambulantní porod tady nemá tradici a kdo ho chce realizovat v dnešní době, je vlastně takovým průkopníkem (a ti to měli vždycky těžké). nejde tedy o (hypotetická-papírová) práva, ale o jejich uvádění do praxe.

podle mě nestačí se jen informovat na možnost dřívějšího odchodu (většina institucí se bude cukat, doktoři nevědí, jak se k tomu stavět, protože to neví jejich zaměstnavatel, tj. není vnitřní předpis, a zaměstnavatel to neví, protože neexistuje metodický pokyn ministerstva - jde o systémovou záležitost).

myslím, že nejlepší by bylo dojednat si s primáři porodnice a novorozeneckého odd. schůzku a řešit to tam (prve jsem se asi špatně vyjádřila - myslela jsem dobu, kdy se navštěvuje těh. poradna, ne přímo střídající se doktory v nich (navíc tím by se stále řešila jen polovina problému, navíc ta méně problematická)). schůzku a její účel bych domlouvala písemně. neočekávám, že by někdo napsal: tak si běžte rodit jinam...

tutláním záměrů může rodička posloužit v dané chvíli sobě, ale ostatním, které přijdou po nich, tím prokáže medvědí službu...

xsipm04
autor
15. bře 2009

lentilka11: Pravdu máš v tom, že kdyby to fungovalo, tak jak píšeš, tak by člověk porodnici vlastně informoval o tom, že chce rodit ambulantně a na základě čeho se tak rozhodl a v porodnici by si pro to připravili podklady, které by pak pouze předložili při odchodu k podpisu a zároveń by je tam měly připraveny i pro další rodičky a všechno by bylo jednoduchý.

Jenže v praxi to tak opravdu nefunguje. Jednak porodnice vědí, že ambulatní porody musejí umožňovat, že na odchod z porodnice kdykoliv má téměř kdokoliv právo. Vědí to i proto, že právníci, kteří se danou problematikou zabývají, rozesílají informativní dopisy na právní oddělení porodnic, ve kterých je informují o tomto právu čerstvých maminek a právních normách, které to umožňují. Porodnice tedy o této možnosti vědí a pokud chtějí, aby jim rodičky při odchodu podepisovaly reverz, měly by mít takovýto dokument připravený.

lentilka11
15. bře 2009

vy fakt nevidíte ten rozdíl?

právě proto, že to tak nefunguje, si myslím, že je lepší informovat o svém rozhodnutí předem, a to primáře jednotlivých oddělení. na nich pak je, aby na odděleních zajistili "technickou stránku věci". brzy je přestane bavit sjednávat si jednotlivé schůzky a budou tlačit nahoru, kvůli nějakému jasnému systémovému opatření

základem dobré komunikace je podle mě hrát fér. na rovinu. a platí to pro obě strany.

datelenka
15. bře 2009

kdyz se jedna o jine oddeleni v nemocnici a odmitnes doporucenou starostlivost, teda odejdes na revers, tak taky si to nedomlouvas predem...
navic kdyz uz v nejake porodnici nejaky ambulanti porod byl, tak je ten druhy uz az tak neprekvapi, nebo jo?
a kdyz to doktory takhle nebavi, tak taky muzou tlacit nahoru...
co vim, tak probehla nejaka korespondence mezi Hnutim za aktivni materstvi a Ministerstvem zdravotnictvi, aby byli zmeneny metodicke pokyny, ale neprineslo to ovoce... ale je to uz dyl... korespondence je na strankach http://iham.cz/old/korespondence.php
a ted tam take ctu odpoved z UPMD na dopis z roku 2007 a ta mne docela potesila... takze tam si nemusim se zadnymi primari schuzku zjednavat, uff 🙂

xsipm04
autor
15. bře 2009

No, UPMD je zvyklý hodně, ale stejně je vtipný, že před odchodem rodičky zrazují. Třeba kamarádka rodila měsíc a půl po nás, mezitím jsme věděli ještě o 2 holčinách, které odcházeli z Podolí ambulantně a na tu kamarádku prý pořád zrazovali, jestli si to nechce rozmyslet a tohle a támhle. Oni se jich prý zeptali, jestli je to snad něco neobvyklého, že chce jít domů a oni, že je to opravdu neobvyklé, že se jim to stává tak jednou za rok. Přitom věděla, že za daný měsíc a půl je už minimálně čtvrtá 😀

lentilka11
15. bře 2009

no, revers po slepáku budete podepisovat jen jednou (na rozdíl třeba od porodu 😉 ) , ale u toho vám bude úplně jedno, jestli z nemocnice budete odcházet naštvaný...
myslím, že je fajn připravit si půdu pro hladký průběh v tomhle případě, každá porodnice totiž není UPMD

datelenka
15. bře 2009

no zalezi, jestli ten slepak vyndaji poradne...
a co ja pamatuju na pocity, kdyz jsem odchazela po ambulantim porodu, tak byli uzasne... od nastvanosti meli daleko... i kdyz nastvany tam asi nektery lydi mozna zustali, ale to je pak jejich problem, kdyz jich necekane situace nastvou... nebo nechapu, proc maji byt nastvany... neni to jejich chyba, ze situace je jaka je... ja to beru jako uspech, ze vubec lze ambulantni porod prosadit, i kdyz clovek opravdu musi byt vyzbrojen informacemi...

yanna.o
16. bře 2009

lentilko, děkuju za vysvětlení! Konečně o té plodovce něco málo vím.
1) Přijela jsem otevřená na 5, kontrakce po 3 min. a otevírala jsem se prý "jak při třetím porodu", takže urychlovat nebylo co. Bolelo to, křičela jsem si tam, ale netrápila jsem se tak, abych chtěla epidurál, na ten jsem ani nepomyslela. Takže nebylo co urychlovat.
2) poslouchaly se jen ozvy a ty byly v pořádku, porod probíhal dobře. Po píchnutí vody jsem musela na monitor. To už mi bylo nepříjemné, navíc ta šílená protivná doktorka. Nevěděla jsem, jak to postupuje, jelikož mě nikdo neinformoval. Zkrátka nejdřív píchnutí vody, pak monitor.
Takže stále nechápu, proč mi píchli vodu. Aby mě mohli dát na monitor?

Některé maminky to jistě uvítají, ale zrovna můj případ to nebyl. Vnímala jsem to a zpětně stále vnímám jako zásah do přirozeného průběhu porodu. Já nesnesla být na místě, chodila jsem si po místnosti a ještě jsem nebyla připravená rodit. Jednak chyběl posední kousek k otevření (nevím, jak se tomu říká) a hlavně jsem na to nebyla připravená vnitřně, nebylo to v té fázi "tak jdem na to", ještě byl čas. Podceňuje se to. Jak to píchli, musela jsem na kozu, na monitor atd. Oni určili, kdy budu rodit, jak budu rodit, že mi malého jen ukážou, že vedle mě musí ležet v postýlce na monitoru dechu zakuklený, že ho pak 9 hodin neuvidím. Není to přirozené ve smyslu normální. Co si vůbec dovolují odnášet mi dítě! Nedivím se, že maminky uvažují o ambulatních porodech. Je to jejich právo a porodnice mají mít příslušné dokumenty a formuláře připraveny.

lentilka11
16. bře 2009

s tím slepákem, to máš pravdu 😀
jinak jsem to myslela spíš tak, že někoho třeba může otrávit dohadování o věcech, na které má právo (mě třeba by to otrávilo a bylo by mi líto zkazit si tím zrovna tento okamžik..)

datelenka
16. bře 2009

no to uz je pak takove teoretizovani... bylo by to hezke... jak ale pise xsipm, v praxi to tak nefunguje...

valka
16. bře 2009

ahojte, ja tiez uvazujem o ambu...a som rozhodnuta to vyriesit az na mieste...pretoze poznam doktorov a keby vedeli o mojom zamere, vzdy by sa naslo nieco, preco treba ostat...takze vyriesit sa to podla mna da iba tak (zatial), ze sa spytam, ci je vsetko ok, a ak bude, balim kufre

datelenka
17. bře 2009

ahoj Valka, ja uz teraz by som sa v Cechach nebala hovorit o tom dopredu, najlepsie s primarom novorodeneckeho oddelenia, pretoze to su asi ti, co sa najviac cukaju... teda v porodnici, kde este nemali ambu porod by to asi stalo za to... oni vlastne mozu byt radi, ze tam prides a nebudes rodit doma... to by im teoreticky mohlo narobit viac problemov... oni velmi nemaju co vymysliet, aby ti v odchode zabranili... dietatu kvoli tomu neublizia, aby bolo v ohrozeni zivota a nemohli ste odist...
mozu od teba chciet napriklad pisomne prehlasenie detskeho doktora, ze prebera dieta do starostlivosti... kvoli tomu zostala chvilu dlhsie v porodnici s.arik...
ale aka je vlastne situacia na Slovensku, tam uz tiez zeny odchadzaju ambulantne?

datelenka
17. bře 2009

inak v diskusii s rovnakym nazvom Ambulantni porod https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... pise Animatua svoju skusenost, ked o tom dopredu povedala a bolo to v pohode...

lentilka11
17. bře 2009

tak teď jsem z toho trochu jelen.. 😅 asi to nějak blbě píšu, ale myslela jsem to tak, že by ten postup měl být právě jako v případě Animatuy

datelenka
17. bře 2009

lentilko, nebud z toho jelen, to ja to blbe pisu... obecne by to bylo hezky, jak pises... ja jenom jsem se snazila vysvetlit, jak to bylo v mem pripade... a treba uplne chapu, kdyz se nekdo rozhodne to rict az kdyz na to prijde... ja nebyla o ambulantim porodu presvedcena a vybirala jsem z moznosti, cekat, az se uvolni luzko na sestinedeli a pak budu moct byt s ditetem spolu, nebo jit domu, cimz bych mohla byt s ditetem driv... takze bych tam mozna byvala zustala za jinych okolnosti... a asi i kdyz nekdo o ambu porode vazne uvazuje, je sance, ze se neco muze zmenit a nakonec tam zustane... a proto je to asi na vazkach, jestli si to vybavovat predem nebo ne... taky kdyz uz o tobe vedi, tak nevis, jak se k tobe budou chovat pocas porodu... jak na tebe budou ukazova prstem, no to je ta, co chce jit domu ambulantne... ja treba o takovou pozornost nestojim... takze spis by bylo lepsi, aby porodnice na to byli pripravene, nez aby si to rodicka zarizovala individualne... hlavne kdyz je to tak, jak psala xsipm o tech dopisech pravnim oddelenim porodnic par prispevku vis... ale legislativa na slovensku zas muze byt trochu jina...

betelgeuzz
17. bře 2009

Datalenka, potvrzení pediatra od tebe porodnice vyžadovat nemůže. Doporučuju stránky www.ferovanemocnice.cz, tam se zabývají právy pacientů a je tam i oblast ohledně porodů, na co právo máš a nemáš. Až půjdu rodit, myslím, že si to vytisknu s sebou.

lentilka11
17. bře 2009

to jsem právě měla na mysli, že totiž v porodnicích mají obecně malé povědomí o tom, co rodička nebo nedělka může, ať se to týká jí samé nebo jejího dítěte..
jestli chodí na právní odd. nějaké dopisy, tak tam asi i zůstanou - někde v koši, jako výmysly "hnutých matek"
proto si myslím, že je lepší předem dát jak porodnici, tak neonatologům na srozuměnou (velmi oficiálně), že jste si svých práv vědomy - myslím, že na vás ani nebudou pak hnusní při porodu, určitě si své výhrady poví mezi sebou, ale chovat se, podle mě budou slušně
jako pozitivum této varianty vidím, že si nemusíte při nebo těsně po porodu nic vydupávat na co máte právo a je to cesta schůdná pro obě strany
je to taky cesta k nastolení důvěry ( i když dlouhá), takže až vám třeba doktoři řeknou, že nastaly nějaké (reálné) komplikace, tak jim bude uvěřeno bez pocitu, že to na vás jenom hrajou
a porodnice možná přijdou na to, že nedělky po nekomplikovaných porodech s fyziologickými dětmi jim tam (minimálně v době baby-boomu) zabírají jenom lůžka
(ony totiž za takovou nedělku a dítě pojišťovny moc neplatí)

betelgeuzz
17. bře 2009

Lentilko, asi máš dobré zkušenosti s lékaři, ale já vím o případech, kdy si rodička chtěla domluvit věci předem, měla sepsaný porodní plán, ve kterém nechtěla nic jiného, než co je doporučováno WHO a primář jí odpověděl, že má jít radši jinam.

Já osobně jsem taky spíš pro variantu říci to po porodu. Nevěřím tomu, že pokud se to lékaři nelíbí, nedá ti to u porodu "sežrat". Bohužel znám spoustu porodních příběhů, než abych byla takhle naivní. Bylo by fajn, kdyby to tak fungovalo, ale nefunguje.

valka
18. bře 2009

to, co lekar moze a nemoze je jedna vec, druha je, co ti povie...pokial neviete, ake su referencne hodnoty roznych vysetreni, tak vam mozu povedat cokolvek...a po porode staci malo, aby mama zneistela...uz len mierny naznak zltacky, ktora lahko prejde sama, moze znamenat, ze ta nebudu chciet pustit nikam ...
kamosku nechceli pustit s malym z nemocnice po 4 dnoch, pokial na jedenkrat nevypije 70ml mlieka!!!! je to normalne? ved ked pije casto a menej, tak takisto moze priberat...ale lekari maju radi presne terminy a hodnoty...

lentilka11
18. bře 2009

tak ale na případu Animatuy jste viděly, že to jde, sice s řečma, ale jde
netvrdím, že všude, ale někde jistě..lidi jezdí rodit přes celou republiku, tak snad by se tu (v ČR) něco našlo..
jinak Animatua udělala dobře, že měla domluveného pediatra a PA, což by samozřejmě nemusela a už vůbec ne to dokládat nějakými lístečky jak omluvenku ve škole 😝 , ale myslím, že to je prostě zodpovědný přístup a tomu odchodu to určitě pomohlo (navíc mi připadá, že sehnat tu následnou péči je ještě těžší než odejít z porodnice..btw platí se za to nebo to proplácí pojišťovna?)

k těm referenčním hodnotám..proč se na ně třeba nezeptat?
a k tomu mlíku - no comment 🙄 😝

datelenka
18. bře 2009

u nas byla navsteva pediatra zdarma... a to i kdyz jsem odchazela poprve po 3 dnech, tak prisel pediatr k nam a hradi to pojistovna... nevim, kolik navstev muze hradit, my jsme meli pokazde jenom jednu, myslim, ze i druha by byla zdarma... no a s PA to asi zavisi na tom, jak ma smlouvy s pojistovnama... my jsme PA platili z vlastniho... ona se teda snazila uzavrit smlouvu s pojistovnou, ale nejak se nedarilo... i kdyz navsteva PA stoji min nez pobyt v porodnici... no a nas stali obe navstevy par stovek (3, 4, 5?), ja uz presne nepamatuju...meli jsme to tak ze pvni den prisla PA, druhy pediatr a treti zas PA, na ctvrty den jsme se uz s pediatrem domluvili, ze prijdeme my tam...
jinak s vybavovanim pediatra jsme to meli ponekud slozitejsi, ale to by bylo na delsi psani... vlastne jsme ho vybavili pred propustenim telefonicky... protoze nas pediatr, ke kteremu jsem chodila s prvnim synem mel dovolenou a ja to s nim chtela probrat az se vrati, ale rodila jsem driv...
a co jsem slysela, tak kdyz u porodu vidi, ze jsi informovana, tak se spis chovaji s vetsim respektem...
no a zloutenka v prvni den by nemela byt nejak spatna... ono to zacne az pozdejc... my jsme pak slunili u okna...

valka
18. bře 2009

suhlasim s lentilkou, ze je fajn mysliet na odchod dopredu...teda vybavit PA a pediatra... ale nemusia o tom vediet dopredu v nemocnici...

hagada
6. črc 2009

Připravuji se na třetí porod a pořád víc uvažuji o ambulantním. Z vašich slov se přikláním k tomu, mít vše zajištěno s dětskou mudrou, ale o odchodu říci až po porodu a ošetření dítěte. Mám takovou zkušenost z porodnic, že to dávají matkám "sežrat", jakékoliv jejich nápady, které se vymykají jejich zažité rutině. A v krajských porodnicích to na šestinedělí bývá často nedůstojné...alespoň má osobní zkušenost.

parybka
12. led 2010

nějaké další zkušenosti s ambuporody? už se to lepší?

zuzu1980
17. led 2010

V zahranici bezne nechavaju mamicky odist z porodnice skoro po porode. Ja som bola 48 hodin kedze som prvorodicka, druhorodicky pustaju po 24-36 hodinach. (pri cisarskom 72h) Ktosi mi spominal ze v UK pustaju uz 6 hodin po porode, ale neviem co je na tom pravdy.

Ja osobne som odrodila, s epiduralkou 😉, a hodinu po porode by som najradsej isla domov, neznasam nemocnice. Samozrejme som nakoniec bola rada ze som tie 2 dni bola v nemocnici, sestricky mi velmi pomohli s kojenim a tiez nam obom robili kopec krvnych a inych testov, to by asi doma nebolo mozne 😉
Ale stale som sa chodila pytat kedy nas uz pustia. 😀

Manzela a drobceka som mala po cely cas pri sebe, cele 2 dni, ale predsa, doma je doma 😀

magdal1
1. zář 2010

krasa http://www.cestyksobe.cz/cesty-k-telu/porodnict...,
kto by mal zaujem o skripta autorky, napiste mi do IP

magdal1
3. lis 2010

Dňa 30.10.2010 sa v Žiline uskutočnilo komorné stretnutie na tému „Domáci pôrod na Slovensku“. Stretnutia sa zúčastnili ženy z rôznych kútov Slovenska, ktoré plánovane porodili svoje detičky doma ako aj ženy, ktoré hľadajú informácie a plánujú domáce pôrody.
Hlavné témy diskusie boli:
- Prečo pôrod doma?
- Koho si vybrať ako asistenciu pri domácom pôrode?
- Zodpovednosť počas tehotenstva a pôrodu - kto ju vlastne má?
- Vybavovanie dokladov po domácom pôrode.

sussanah
19. bře 2011

Rada bych trochu obnovila tuto diskuzi. Chystam se (zatim opravdu pomalu 🙂 ) na prirozeny ambul. porod v Brne. Jsou nejake cerstve zkusenosti s Brnenskym ambul. porodem, pripadne v ktere porodnici?
Budu mit pravdepodobne svou domluvenou PA, s pediatrickou mam jiz predbezne dohodnuto prevzeti do pece. Taky jsem prvni porod mela veeeelmi rychly, takze si s PA pravdepodobne projdu i moznost prekotneho porodu doma, pro vsechny pripady. Z tech zkusenejsich nebo i pripravujicich se, jakou "studijni literaturu" byste doporucili? Rada bych se dozvedela i o moznych komplikacich, pripadne co cekat a co mohu udelat doma pripadne ja. Diky 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru