Jak zpětně vnímáte svůj porod?

lobella
8. bře 2019

Ahoj vsem maminkam. Jsem 4 mesice po porodu a pred tydnem jsme se s manzelem dostali reci k memu porodu, u ktereho byl. Prestoze jsem si prala porod prirozeny, muselo se vyvolavat. S tim jsem se dokazala smirit, neohrozim sve mrne. Od prvni tablety do porodu mrnouska ubehlo dlouhych 56 hodin, pricemz 46 hodin jsem mela pravidelne kontrakce po 2-3 minutach, 2 noci pred porodem nespala. Na samotnem boxu jsem stravila dalsivh 10 hodin. S tim vsim jsem se vyrovnala, proste to tak bylo a nikdo s tim nic udelat nemohl. I to ze do me naladovali x kapacek oxytocinu a dalsich dryaku na povzbuzeni porodu. Vse slo i presto dobre. Unavena jsem se moc necitila, kontrakce zvladala prodychavat. Celou dobu me mela na starost uzasna PA a s ni jsem si myslela se cely porod dokonci. Na konci vsak prisla mlada doktorka, starsi doktor, studentka, prestoze jsem mediky odmitla, detska sestra s doktorkou a jeste jedna oani, nevim co byla zac. A od teto chvile s

priefi
11. bře 2019

@normalnimatka ja mela prave otvirani bramky, ale brala jsem to jako svou zachranu. Samozrejme me informovali, co se bude dit a ja souhlasila. Ale nalehani na bricho? No potes koste. Ja mela u obou porodu porodni plan a u obou jsem napsala, ze s tim absolutne nesouhlasim (vyjma situace, ze by diteti slo vazne o zivot). @lobella

normalnimatka
11. bře 2019

@priefi nojo, ale to nebyl případ autorky, myslim si.
a jestli ji chtěl jako dootevřít, aby moh jít na pivko, tak to je hrůznost.
jinak tohle je taky dost zajímavý téma, no... doktoři si totiž přečetli v učebnici, že žena musí bejt otevřená na 10 cm, ale je to otázka. jsou i ženy, který jsou otevřený teba na 6cm a když leze dítě, najednou se otevřou úplně. a ne, opravdu nehrozí nějaký strašný potrhání a nevim co všecko, čím doktoři strašej. prostě tělo není blbý a když chce tlačit, tak chce tlačit. tak jen na zamyšlení. třeba by to ani u tebe nebylo bejvalo nutný. ale prostě tady vládne tvrdá technokracie, no. rodící žena je pak v týhle situaci dost v rukou osudu okolností a i těch bohů, co zrovna se jim bude zdát jako nej.

priefi
11. bře 2019

@lobella ale abych byla uprimna, az s tim druhym porodem jsem si uvedomila, jak spatne jsem nesla ten prvni. Chtela jsem prirozeny porod, o epidural jsem si ani nerekla, avsak po 18h neucinnych bolestivych kontrakcich jsem souhlasila s injekci pravdy, coz jsem uz vnimala jako svoje prvni sehlani. Diky teto injekci jsem se otevrela za 3h z 1 na 4 cm a pak zase nic, jen bolestive neucinne kontrakce. Za dalsich 5h, praskli plodovku, zase prdlajz udelalo, jen to mnohem vice bolelo. Za 2 h jsem prosila o epidural, pry uz mi ho nedaji, ze by zastavil porod. Tak jsem chtela cisare, no clovek kdyz je v koncich, vidi vse jinak, co si budeme povidat.... ale nastesti mudra mela narozdil ode me rozum. Pak prisel dalsi dr., tomu jsem uz knucela, ze nemuzu, ze at mi daji epidural, nebo udelaji cisare, ale fakt uz nemuzu. Pichli oxytocin, otevrel manualne branku (bolelo to hrozne) a ja byla stastna, ze je po vsem a mimco mam u sebe. Otvirani branky jsem vnimala jako moji totalni neschopnost. Pozdeji, pri druhem tehu, jsem si uvedomila, ze problem byl v me hlave. Byla jsem tuha, zasekana a pri kontrakcich jsem byla skoro v kreci. Bala jsem se role matky (ditko bylo chtene, ale strach proste byl), ale u druheho uz jsem znala materskou lasku. U druheho jsem se snazila byt uvolnena, hlavne pri kontrakcich a prodychavala je, jen co to slo. Druhy byl rychly a krasny, brala jsem to jako moje vitezstvi a ne jako minule, selhani. Avsak az po tom druhem jsem citila, jak ten prvni jsem spatne nesla.

priefi
11. bře 2019

@normalnimatka 2.porod byl uolne jiny, vedla ho PA a popravde, nebyl na nic cas 😅 prijela jsem s kontrakcema co 3min, co 5 min, dali me na monitor a zpovidali a pak uz jsem skoro ani nestihla dojit na box. Rikala jsem ji, ze mam nutkani tlacit (kdyz me kontrolovala, mela jsem 4cm), tak mi rekla, tak si zatlaccte. Dosli jsme na box, rikala mi, at si klidne dal tlacim pri kontrakcich, ale ne silne, praskla voda. Zkontrolovala me a ja byla na 10, tak mi dovolila, at uz tlacim na plno a mimi bylo raz dva u me. Krasny porod

normalnimatka
11. bře 2019

@priefi no vidíš, tak to jsi narazila na dobrou PA🙂. tamten dr. by na tebe nejspíš řval, že nesmíš tlačit, jinak se roztrhneš vejpůl a ublížíš děcku. a pak by mi roztahoval branku prackama.
bylo by bejvalo asi lepší, kdyby ti řek, že se máš uvolnit a pořádně dejchat:D no, ale je to těžký prostě, no.

priefi
11. bře 2019

@normalnimatka aby bylo jasne, ja jsem rada, ze to tehdy udelal, ja bych to nedala uz. Po 30h bolestivych kontrakcich, bez spanku 2 noci (kontrakce tortz zacaly predchozi noc) bez jidla, na pokraji sil. I kdyby mi rekl, at se uvolnim a dycham, tak bych to neudelala. Ja vedela, ze to mam delat, ale nevedomky jsem to nedelala. U druheho tehu jsem se snazila se sebou pracovat. A mimochodem, u 2.porodu by dr.ke mne nestacil ani prijit 😅 doktorka prisla az po porodu zkontrolovat, zda jsem ok, byly to fofry 😂

lobella
autor
11. bře 2019

@priefi otevrena jsem uz byla, nez prisel dr PA hlasila 9,5cm a ze muzu tlacit, to jsem byla na boku, ale dr to asi videl jinak, takze na zada a nohy nahoru, nastesti ke konci mi pod zadkem oddelali sezeni a ja mohla malou vytlacit, jak se udelal prostor, jinak porodni plan jsem take mela, PA ho mela u sebe na boxu, mela jsem jasne napsane a i si to zvyraznila, ze si chci polohu vybrat sama a ze chci byt v prubehu porodu o vsem informovana a dat souhlas, pokud budu schopna a nebude ta situace vyzadovat okamzity zakrok

normalnimatka
11. bře 2019

@priefi já to chápu, že jsi byla ráda. ale pochybuju, že by se to nedalo řešit jinak a líp. třeba ten porod nechat běžet a nenervóznět z toho a nenervóznět tebe, že jako máš den kontrakce a vůbec se neotvíráš. to je častej nešvar. jenže se často stává, že se prostě jakože "nic neděje", a pak se najednou otevřeš zázračně z 0 na 10 během půl hodiny. ale až sem ty učebnice porodnictví nedospěly. a zkušenosti s rodičkama, jakoby doktoři neviděli. prostě když nezapadáš do tabulek, musej ti nutně "pomáhat".

@lobella a pak se hrozně ty doktoři a PA rozčilujou, že si každej vymejšlí porodní plán, když přitom přece v§bec není potřeba, žejo a všecko tohle dělaj přece automaticky....no, smutný. fakt si stěžuj;)

papaja90
13. bře 2019

Ja rodila poprvé, porod cely trval jen necelych 5 hodin od prasknutí vody, přirozeně, bez žádných léků.
A taky mi tam ta doktorka nakonci nacpala snad obe ruce, cejtila sem jak mi tam roztahuje spodek, to bolelo vic nez samotnej porod a ještě sem se natrhla... Taky me to docela traumatizovalo ale v tu chvili jsem nemohla ani mluvit.. Ted si na to obcas jeste vzpomenu.. A dost přemýšlím jestli chci ještě nekdy rodit 😏

journals
13. bře 2019

Můj porod se opravdu nepovedl. Byl vyvolávaný kvůli nedostatku plodové vody. Od první tablety trval nějakých 60 hodin. Špatně jsem na ty jejich tablety reagovala - bolesty byly, ale já se vůbec neotvírala. Dva a půl dne bolestí. Nakonec skončil akutní sekcí, protože jsem nebyla dost otevřená a ozvy začaly být špatné. Bylo to dost šílené. O porodu jsem měla jednu jedinou představu - aby nebyl vyvolávaný. To se mi nesplnilo. Nic z mých poporodních přání nebylo možné.
Ale! Porod nevnímám jako něco ohodnotitelného na kolik %, stupňů, bodů jsem splnila svou představu, nebo představu společnosti. Porod vnímám jako proces díky kterému získám dítě. Naštěstí mám asi některé věci nastavené jinak a jinou náturu ohledně nároků na sebe v tomto případě. Jsem šťastná, že porod proběhl tak, jak proběhl. Díky němu mám krásného, zdravého syna, spokojené miminko. Takže já sama jsem pyšná na to, že jsem porod zvládla, rozhodně netrpím frustrací a nemám výčitky, že vše mělo proběhnout jinak. Ano, jedniná věc se mi nepovedla podle mých představ. Ale mám zdravého syna. Víc neřeším, ani trošku. A ač jsem po porodu krátce, určitě chci a těším se na další miminko.

lobella
autor
13. bře 2019

@papaja90 s tim koncem to mame obe stejne...decko chceme jeste jedno minimalne, ale cim dele mam od porodu, tim vic mam obavy z druheho a to jeste nejsem tehotna

lobella
autor
13. bře 2019

@journals tady nejde o %hodnoceni porodu, ale o jeho zpetne vnimani, ktere me nyni ovlivnuje, take jsem chtela spoustu veci jinak, nevyslo to, ale neresim to, protoze porod se neda naplanovat, tady jde o zakroky, ktere byly zbytecne i nebezpecne

journals
13. bře 2019

@lobella Jenže hodně holek to tak vnímá. Začnou řešit na kolik % se jejich představy shodují s realitou, na kolik % odpovídá jejich zkušenost tomu, čemu by měla odpovídat podle dnešních "trendů" (nenapadá mě lepší slovo). Nebylo to mířeno přímo na tebe, spíš taková úvaha o tom, jak se setkávám s tímto tématem ve svém okolí já

barulina
20. bře 2019

Precti si muj pribeh. Trvalo to ale teed uz na ti vubewec nrmyssluim

korneliusa
21. bře 2019

@lobella A tobě u toho porodu taky někdo ubližoval?

lobella
autor
21. bře 2019

@korneliusa jak to myslite, ublizoval?

simone5
21. bře 2019

@lobella Myslím, že jste byla obětí zdravotnického násilí. To, co se vám stalo, normální není.

korneliusa
22. bře 2019

@lobella Pardon, omylem jsem tě označila místo @journals.

korneliusa
22. bře 2019

@simone5 Přesně. Nemyslím si, že lze srovnávat přirozeně těžký porod, s porodem který 💩 personál svými nevhodnými intervencemi.

agnes_123
31. črc 2020

@lobella jestli byl důvod konec směny, podala bych stížnost. Tvl... Mám hodně sprostých slov na jazyku. Kretén, ten doktor, fakt.
Víte, já bych tu stížnost podala už jen proto, abych se ozvala. Prostě bych se aspoň vyjádřila.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru