icon

Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?

avatar
sarkal
12. zář 2008

Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 2806 příspěvků

Stručné shrnutí

  • V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
  • Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
  • V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.


Nejčastější otázky

Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.

Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.

Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.

Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.

Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.

Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
  • Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
  • Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.


Sporné názory

  • Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
  • Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
  • Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.


Otevřené otázky

  • Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
  • Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
  • Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.


Zmíněné značky a firmy

Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana

Zmíněné produkty a metody

maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box

Místa a osoby

Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka

avatar
adriana33
19. zář 2008

ahojte dievcata 🙂 , ako som slubila: mala Saska sa narodila v stredu o 7.33, je to drobcek: 48 cm, 2800g. Mame slabsiu novorodenecku zltacku, uvidime ake vysledky budu zajtra. Inac je zdrava a v poriadku. Je nadherna. 🙂 Mliecko sa mi este nerozbehlo, zatial len prikladame a prikladame, az ma bolia bradavky, dufam, ze do nedele sa to rozbehne, lebo mi mala vela schudne. Inac cisarsky porod je... no prvych 5 hodin som mala hrozne bolesti, ale potom, to uz bolelo menej, dnes uz beham, ak sa to da tak nazvat 🙂 len nesmiem kaslat, velmi sa smiat, kychnut, a dost blbe je to aj na WC 🙂 ... ale vydrzat sa da vsetko, len nech sme zdravi 🙂

dakujem, ze ste na mna mysleli a prajem vam, nech vam to rychlo zbehne, nech uz malych drobeckov mate doma 😉

inac je to uzasny pocit... stat sa mamou 🙂

avatar
animatua
19. zář 2008

holky tak asi fakt rodim...

mam zatim nepravidelne kontrakce, po 5 min, po 6., pak po 3, pak treba po 17 ... zacina to ale dost bolet.. do porodnice pojedu az se to nejak zpravidelni...

manzel uz nastesti prijel domu, sel dat detskou autosedacku do auta 🙂

tak nam drzte palce..

avatar
zvizatinka
19. zář 2008

Ani, tak drzim palce 😉 at to dopadne uplne nejlip jak to jen jde 🙂

Adri a Tobe k male Sasence gratuluju 😵

avatar
sarkal
autor
19. zář 2008

adrianka33 móóóc Ti gratuluji k holčičce,to je dobře,že je vše vpořádku!!Tak už to máš konečně zasebou!!! 🙂
animatua ty jo,tady to je normálně v přímim přenosu.Tak jak večer nenapíšeš tak je to jasné,držím Ti moc palečky ať je to co nejrychlejší a pokud možno co nejméně bolestivé 😉

avatar
adriana33
19. zář 2008

animatua, drzim palce 🙂

zvizatinka dakujem 🙂

avatar
acinka
19. zář 2008

Animatua, téda! Tak přeji, ať už je to fakt ono a ať je to brzy za tebou 😵 😵 😵

avatar
animatua
19. zář 2008

holky dekuju, budu vas informovat 😀

avatar
acinka
19. zář 2008

Já jsem napjatá, jak kdyby to přišlo na mě...ježíííš, co já budu pak dělat??? 😅

avatar
buffinko
19. zář 2008

animatua, drz sa 😵 prajem ti rychly a co najlahsi porod. celkom pekny datum 19.9. 😵

avatar
gabka.d
19. zář 2008

Animatua i já se přidávám s přáním rychlého porodu a zdravého mimi 😵
Adriana33 gratuluji k holčičce. 🙂

avatar
zvizatinka
19. zář 2008

Aci a ono to prijde, nebude to dlouho trvat 😅

avatar
acinka
19. zář 2008

No právě...se snažím nějak psychicky připravit...ale je to marný...kor když tu sedím u pc a nedá mi to pročítat různý diskuse...jako třeba Jaký byl porod...jééé, teď říkali, jak ženská kdesi v ČR porodila své 8. dítě...klobouk dolů...asi to nebude taková posera a histerka jak já 😀 😀 😀

avatar
aji81
19. zář 2008

ty vado holky, já jsem taky jak na trní. Hlavně at má Ani rychlí a co možná málo bolestivý porod!. Tady jsem slyšela o té paní co porodila 8. dítě, fakt dobrá. Když každá je jiná, mamča měla známou která říkala že by klidně mohla rodit pořád, že je tak dobře stavěná, že to vždycky vyprdne, žádnej nástřih a je jí hej...🙂

avatar
acinka
19. zář 2008

Já chci taky jen "vyprdnout" 😀 Nic no, jdu udělat štrůdl, aspoň převedu myšlenky jiným směrem 😉

avatar
gabka.d
19. zář 2008

aci já jsem taky pekla štrůdl 😀
a sestra té paní co má 8 dítě jich má 9 😲 mazec... jak já jsem se divila když jsem tenkrát zjistila, že přítel má 4sourozence..

avatar
acinka
19. zář 2008

No však si mě na něj navnadila ty...šla jsem odpoledne na procházku na zahradu, nasbírala jabka a upekla 😉 Jo to jsem pak taky slyšela, že její sestra jich má 9...to je mazec!!!! Co ta Ani...ona fakt asi rodí, že se neozývá 😵

avatar
lela78
19. zář 2008

Holky,ještě jeden dotázek. Od kterého týdne jste chodily na monitor+ctg? Mně přijde,že když si u mé ,,milé" gynekoložky nic nevydupu,tak mě nikam ani nepošle 🙄

avatar
animatua
19. zář 2008

tak ja fakt rodim,...

jedu do porodnice

uff uff uff
mam porad nepravidleny kontrakce ale doooost to boli....

avatar
kristi
19. zář 2008

animatua: tak at to mas rychle za sebou 🙂

avatar
acinka
19. zář 2008

Drž se, holka 😉
Lela, chodím od 36tt..můj dr. má monitor, jinak se pak posílá do porodnice na monitor.

avatar
misic
19. zář 2008

animatua tak to zavidim, u aj ja by som chcela ale to moje nie a nie ist von...
drzim palce nech je to rychle a nech ste obaja v poriadku!!!!! 🙂

avatar
misic
19. zář 2008

lela78: mna na ctg posielaju az teraz ked som po termine...

avatar
misic
19. zář 2008

petpet: pozeram, ze ty si na tom podobne ako ja... ja uz prenasam 5 den a cakam a cakam a tomu drobcovi sa nechce von asi sa mu tam v tom "hoteli" paci 😀 😀

avatar
gabka.d
19. zář 2008

animatua, sice pozdě, už si to asi nepřečteš, ale taky přeju lehký porod a zdravé miminko 😉

avatar
gabka.d
19. zář 2008

acinko ty se máš, že máš jablíčka pěkně po ruce.. to my máme jen v mrazáku a ještě náhodou, jeli jsme s přítelem o prázdninách od babičky z brna, nejezdíme po dálnici, a v nějaké vesničce jsme jich tam koupili asi 15kg za pár kaček..úplná náhoda, ani už nevím kde to bylo...a zásoba se zužuje ☹

avatar
misic
20. zář 2008

ahojte tehulky
no dnes v noci som nemohla zaspat, skusala som aj po sediacky ale zaspala som az okolo pol3. No hroza, dufam,ze to nebude teraz pravidlo, lebo doteraz som so spanim nemala problem, vzdy som sa poskladala tak, ze sa dalo v poho pospat ☹
animatua to ma mozno uz aj za sebou 🙂

avatar
misic
20. zář 2008

adriana33: Blahozelam k BABäTKU!!!! 🙂

avatar
sarkal
autor
20. zář 2008

Ahoj holky tak já dneska spaní ok!Jsem celá nějaká čilá takže jdu uklízet celý barák a večer udělám ještě nějaké střihy na šaty.To to utíká,zase sobota.Už aby bylo tak polovina října!Já dneska budu vařit mrkvovou omáčku s bramborem,mám na ní už asi týden hrozno chuť.Tak se holky držte!!
Jsem zvědavá na animatua až nám sem napíše 🙂

avatar
gabka.d
20. zář 2008

Ahoj, mě se spalo dobře ale usnout jsem nemohla a ráno se mi zdál děsnej sen...úplná noční můra, ještě že je sobota a je tu se mnou přítel 🙂
čilá teda nejsem vůbec, musím žehlit, mám jen pár kousků a ani tak se k tomu nemůžu dokopat, hrůza 😝
Sarkal, to jako dušenou mrkev?tu bych si taky dala, miluju ji 😉

avatar
smardik
20. zář 2008

lela já půjdu na monitor poprvé příští týden a to budu 35+1 a má ho ordinaci můj doktor tak přímo tam jinak by mě poslal do porodnice kde chci rodit

Strana